Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Ogrzewanie podłogowe i sterowanie strefami - czy jest sens?


seba999

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Jesteśmy na etapie projektowania instalacji CO w domu bardzo podobnym do Domu w Malinówkach 2. W skrócie - 99m2 podłóg (ogrzewanie podłogowe) + drabinka w łazience na piętrze. Dom nie będzie miał kominka, jedynym źródłem ciepła będzie kocioł gazowy.

Planujemy kocioł gazowy z osobnym zasobnikiem CWU. Na razie bez konkretnych modeli, bo chodzi mi o ideę. Czy jest sens wchodzić w sterowanie strefowe? Tzn. zrobić osobą strefę na: salon, kuchnię, wc na parterze, przedpokój, każdy z 3 pokoi na piętrze osobno, przedpokój i łazienka. Z tego co czytałem to można to zrobić z wykorzystaniem czujnika temperatury montowanego w każdej strefie spiętego za pomocą np. Arduino z siłownikami na rozdzielaczach, który odcinałby dopływ ciepłej wody po osiągnięciu zadanej temperatury. Samo sterowanie jestem w stanie wykonać samemu. Natomiast chodzi mi o koszty. Nie chciałbym wydawać pieniędzy na coś co jest tzw. zbędnym bajerem. Doczytałem, że podłogówka ma dosyć dużą bezwładność. Nie mam żadnego doświadczenia ani znajomych, których mógłbym zapytać o sens takiego rozwiązania.

Koszty takiego rozwiązania to 160 zł za regulator do każdej strefy. Więc robi się całkiem pokaźna suma. Zatem pojawiają się pytania: czy warto się w to bawić? Czy może z uwagi na koszt wyregulować na rotametrach i zostawić jeden regulator np w salonie, który wyłączałby kocioł po uzyskaniu zadanej temperatury? Jakie jest Wasze zdanie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dużo jest do opisywania na ten temat. Ale do podłogówki nie stosuje się wyłączania zasilania jak osiągnięta zostanie temp. pomieszczenia . Sterowanie podłogówką odbywa się za pomocą krzywej grzewczej wg. pogodówki + termostat pokojowy. A nie na zasadzie włącz-wyłącz. Pompa musi pracować cały czas i tłoczyć letnią wodę w podłogę aby było ekonomicznie. Strefy są potrzebne ale to dobry instalator rozkmini. 

Poczytaj wątek Kotły Gazowe. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

34 minuty temu, Gonzo19 napisał:

rad instalatorów i innych użytkowników różnych for nie czytasz?

Pewnie czyta i dlatego taki temat powstał, ma kasę , więc może tworzyć takie cuda wianki za kilka tysiaków.

Któryś z forumowych kolegów robił podłogówkę w podobnym domu - sam mu liczyłem i było OK.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie nie ma kasy :-) tzn jest tylko na to co warto i jest czymś uzasadnione. Z poprzednich wypowiedzi wywnioskowałem, że to zbędny bajer. Mam rozumieć że sama regulacja na rotametrach w zależności czy chce mnie ciepłej w łazience niż w pokojach wystarczy? Plus sterownik np w salonie na dole? Przepraszam za pytania - wychowałem się na grzejnikach z zaworami termostatycznymi, podlogowki "nie ogarniam".

Wysłane z mojego Redmi Note 8T przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

30 minut temu, seba999 napisał:

Z poprzednich wypowiedzi wywnioskowałem, że to zbędny bajer.

Brawo! Słuszny wniosek.

30 minut temu, seba999 napisał:

Mam rozumieć że sama regulacja na rotametrach w zależności czy chce mnie ciepłej w łazience niż w pokojach wystarczy?

Tak, plus sterowanie czynnikiem grzewczym w kotle.

31 minut temu, seba999 napisał:

Plus sterownik np w salonie na dole?

może być, ale co to da?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ma sens zależy od oczekiwań inwestora i samego budynku.

Dla mnie ma sens odczyt i kontrola temperatury w pomieszczeniu i następnie sterowanie (bardzo podobna zasada do termostatu na grzejniku - odczyt i nastepnie sterowanie). Sama pogodowka tego nie zapewnia.

Jesli ktos nie ma na to kasy to tego po prostu nie robi. Dzisiaj sa rozwiązania po "wifi" i mozliwosc ich pozniejszej rozbudowy/instalacji wiec na poczatek zrob wersje podstawowa na rotametrach i pogodowce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie, jak budynek ma dużo pomieszczeń, które są używane 1-2 godzin dziennie, lub raz na tydzień nawet ma to ekonomiczne uzasadnienie, pod warunkiem, że będzie się utrzymywało się różnicę temperatur na poziomie 3st.C.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, seba999 napisał:

 Mam rozumieć że sama regulacja na rotametrach w zależności czy chce mnie ciepłej w łazience niż w pokojach wystarczy? Plus sterownik np w salonie na dole? 

Bez sterownika w pokoju też da radę, wiem to z własnego doświadczenia , gdyż po sterownikach w pomieszczeniach zostały tylko kable na ścianach.

Zgodnie z przepisami i wytycznymi projektowymi w łazience powinno być ok 24C a w pokojach 20-21C

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla podłogówki nie nic lepszego niż sterowanie za pomocą czujnika temperatury zewnętrznej wg krzywej grzewczej i praca 24h, ale jest jeszcze jeden warunek- kocioł musi być odpowiedni do podłogówki- odpowiednio niska moc minimalna będzie tu miała decydujące znacznie, by zamiast stabilnej,  pracy 24h na niskim parametrze nie było taktowania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Gonzo19 napisał:

zakładając że ogrzewanie podłogowe nie ma bezwładności rzędu kilku godzin

Nie ma to znaczenia. Steruje sie obiektami ktore maja duzo wieksza bezwladnosc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, sambor napisał:

Bez sterownika w pokoju też da radę, wiem to z własnego doświadczenia , gdyż po sterownikach w pomieszczeniach zostały tylko kable na ścianach.

Zgodnie z przepisami i wytycznymi projektowymi w łazience powinno być ok 24C a w pokojach 20-21C

Sambor , musisz brać pod uwagę, że nie każdy ma zrobioną poprawnie podłogówkę wg projektu, tak ja Ty to robisz i wtedy nie zawsze udaję się uzyskać wymagane temperatury przy samej,, pogodówce"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piszemy o prawidłowej podłogówce, gdyż  ta, z tego tematu jest jeszcze w planach, gorzej jak ktoś napchał rur od groma zasilił cienkimi i "płacze" że nie działa.

Albo odwrotna sytuacja - rury co 20cm a na nich panele na gąbce.

Kiedyś chciałem spisać błędy projektowe i wykonawcze instalacji , taki "poradnik " dla inwestorów i "samowykonawców",

ale kilka razy zostałem ustawiony do pionu i mi przeszło, ponadto czasu brak - wbrew pozorom "corona" daje więcej roboty niż jej brak.

Jest tu grono moderatorów niech oni się na to szarpną, mnie to trochę już zwisa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, PioBin napisał:

Nie ma to znaczenia. Steruje sie obiektami ktore maja duzo wieksza bezwladnosc.

Ogrzewanie podłogowe nie jest obiektem tylko źródłem ciepła. 

2 godziny temu, KubaSko napisał:

Dokładnie. Dzis regulatory do sterowania podłogówką mają algorytmy PWM, PID itp. To nie te same sterowniki sprzed 10 lat. 

No to powodzenia życzę. I proponuje dowiedzieć się co to jest PWM.

Równie dobrze możesz jeszcze dopisać CBA, CIA, PZU, AMRIR, FBI, CBŚ ITP. itd.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Gonzo19 napisał:

Ogrzewanie podłogowe nie jest obiektem tylko źródłem ciepła. 

No to powodzenia życzę. I proponuje dowiedzieć się co to jest PWM.

Równie dobrze możesz jeszcze dopisać CBA, CIA, PZU, AMRIR, FBI, CBŚ ITP. itd.

 

A co to jest PWM według ciebie w regulatorze pokojowym? I podpowiem ze nie chodzi o pompę ?

Obiekt czy źródło, wiadomo o co koledze chodzilo. Jak nie ma się sensownych argumentów to się łapie za słówka...

56 minut temu, sambor napisał:

Jedyny skuteczny w każdej sytuacji jest regulator PIS

Sambor z tobą nie dyskutuje bo wiadomo jaki ty poziom kultury reprezentujesz, jak zawsze słoma z butów.... co widać po wpisie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

31 minut temu, Gonzo19 napisał:

Równie dobrze możesz jeszcze dopisać CBA, CIA, PZU, AMRIR, FBI, CBŚ ITP. itd.

 

17 minut temu, sambor napisał:

Jedyny skuteczny w każdej sytuacji jest regulator PIS

 

Z całym szacunkiem Panowie ale rozmawiajmy technicznie prosze...

 

38 minut temu, Gonzo19 napisał:

Ogrzewanie podłogowe nie jest obiektem tylko źródłem ciepła.

 

Widze ze kolega "obskakany" w automatyce. Obiektem jest wszystko co wchodzi w proces regulacji. Za duzo "tełorji".

Wracajac do sedna. Regulatory działają na ile fizyka im pozwoli. Jesli ktos oczekuje szybkich reakcji i zmian to pozostanie rozczarowanie i tyle.

Regulatory będą działać prawidłowo w każdej podlogowce wykonanej prawidlowo. Przy tej prawidłowej bez projektu rowniez.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, KubaSko napisał:

 

Ty za to ogarniasz, zwłaszcza że nigdy tego nie używałeś...

No i tu masz 100% racji. Ja nigdy tego nie używałem. Nie mam takiej możliwości.  Za to moje urządzenia które projektuje i buduję  w wielu przypadkach używają PWMa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tym wpisem sam się pogrążyłeś. Jak można negować coś z czym się nie miało do czynienia? Ale schodzimy z tematu, wiec czymże jest ten PWM w procesie regulacji podlogi i dlaczego się tak nie sprawdza, mój znaFco i konstrukorze  PWM-ów, FBI-ów i CBŚ-iów? Oświeć mnie bo nie ogarniam ?

Kolejny mistrz co w życiu instalacji nie wykonał oprócz swojej w domu, a największa podłogowka z jaka miał do czynienia to 30m2 u siebie w salonie, ale krytyk pierwsza klasa ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziekuje wszystkim za odpowiedzi. Myślę, temat sterowania wyczerpany - będę szedł w kierunku pogodówki + czujnik/sterownik w salonie. Chciałbym pociągnąć temat dalej.
Kilku moich znajomych z kotłem dwufunkcyjnym ma przygody polegające na braku możliwości wzięcia prysznica zachowując komfort (woda raz parzyła a raz lodowata). Nie wiem co jest tego przyczyną czy kocioł nie taki, czy coś innego. Ale chciałbym tego uniknąć i raczej jestem skłonny pójść w kocioł z zasobnikiem 100-120l. Jakiego kotla powinienem szukać? Gotowego zestawu? Czy jednofunkcyjnego z jakimś sterowaniem? A może dwufunkcyjnego i robić dwa obiegu jeden na CO drugi na CWU?

Wysłane z mojego Redmi Note 8T przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.