Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Termet Gold Plus 19kW sterowanie?


radziuszkaa

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich!

Mam pytanie odnośnie sterowania instalacją gazową ze sprzęgłem hydraulicznym i kotłem Termet.

Są trzy pompy, na grzejniki, na podłogówkę i CWU.

Na parterze jest podłogówka na piętrze grzejniki.

Jak to wszystko połączyć żeby nie dochodziło do przegrzewania pomieszczeń, żeby kocioł nie pracował na darmo?

 

pajak.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego podstawowe pytanie,to nowa instalacja,czy po kotle węglowym i zmieniasz na gaz?

Uwaga kol. sambor oczywiście słuszna i to już świadczy o niewiedzy instalatora,a nawet może być nieczytatym;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest to Termet Gold Plus 20kW, zasugerowałem się etykietą energetyczną....

Co do instalacji, jest to modernizacja, zrezygnowałem z kotła na ekogroszek i przeszedłem na gaz zasilany z butli - propan.

Kwestia do CW jest następująca, zasilane na żądanie, ponieważ jest to drugi bojler w domu, dlatego hydraulik podpiął za sprzęgłem...

Pytanie jak tym wszystkim sterować,żeby było dobrze, to znaczy, żebym miał utrzymywaną zadaną temperaturę na parterze gdzie jest podłogówka i na piętrze gdzie są grzejniki. Chciałbym, żeby po osiągnięciu zadanych temperatur kocioł się wyłączy, a w momencie kiedy na górze lub na dole temperatura w pomieszczeniu przekroczy histerezę zaczęło grzać. Czy jest to dobre założenie i czy wykonalne? A może jest jeszcze lepsze? Jakieś sugestie?

IMG_8632.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaden sterownik termetu tego nie ogarnie. Sterownikiem ktory ci to wysteruje moze byc Euroster Uni 2, jest w rozsądnych pieniądzach. Problemem moze byc regulacja wg temp. pomieszczen. Najlepiej by bylo wg krzywych grzewczych, jedna na kotle dla grzejnikow ( i tu dobre by byly tez termoststy na grzejnikach) druga na Uni2 dla podlogi. Cwu do przepięcia przed sprzęglo, kociol nie będzie wiedział ze grzeje cwu i nie wbije się na wysoki parametr za sprzęgłem.

P.s. do takiej instalacji termet srednio sie nadaje bo nie ma takiej automatyki. Teraz musisz kombinowac

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A może 2 sterowniki pokojowe, sterujące przekaźnikami. Każdy sterownik bedzie miał 2 przekaźniki do sterowania. Jeden bedzie zalaczał pompę a drugi piec. W mojej ocenie najprostsze i najtańsze rozwiązanie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie masz wtedy dopasowanej temperatury wody w obiegu do temperatury na zewnątrz. Kocioł musi pracować na trochę mniej oszczędnie. Ale faktycznie jest to znacznie tańsze rozwiązanie warte wypróbowania. Minusem jest to, że będzie trzeba chodzić kręcić 3 drogowym jak się mocno zmieni temperatura na zewnątrz.

Najlepiej byłoby chyba mieć osobne sterowniki na parter i piętro i niech każdy steruje załączaniem pompy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, jak zdecyduję się przepiąć zasilanie CWU prosto z kotła jak napisał kolega Sambor, to jak tym sterować? Przy założeniu grzania ciepłej wody użytkowej sporadycznie na żądanie? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.