Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Podłogówka dominuje nad grzejnikami


wojambr

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

uprzejmie proszę o poradę w poniższym temacie. W lokalu mieszkalnym (nowe budownictwo) deweloper zainstalował układ ogrzewania (podłogówka plus grzejniki). Grzejniki są wpięte poprzez trójnik w podłodze (blisko rozdzielacza do podłogówki).


Problem polega na tym, że temperatura zasilania/powrotu sterowana jest przez "pogodynkę" PEC. Krzywa grzewcza jest tak ustalona, że w przypadku panujących na zewnątrz temperatur [0..12] stopni temperatura wody na zasilaniu wynosi 36 stopni. Aby uniknąć efektu zimnych grzejników, na podłogówce muszę ustawić temperature na RTLu około 28 stopni. Niestety ale ustawiając temperaturę 28 stopni na podłogówce nie jestem w stanie dogrzać pomieszczeń ogrzewanych podłogówką. Zwiększając temperaturę na RTLu na 36 stopni - podłogówka zaczyna kraść wodę grzejnikom :). Czy istnieje jakiś sposób aby uniknąć problemu zimnych grzejników i kradnięcia wody przez podłogówkę? Próbuję walczyć z administracją lokalu o zmianę krzywej grzewczej (wyższe temperatury zasilania/powrotu), ale nie jest to łatwe zadanie.

Z góry dziękuję za odpowiedź 

IMG_20201012_164642.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozdzielacz do kotła na paliwo stałe gdzie temperatura zasilania powinna być co najmniej o 20st wyższa od zadanej za zaworem. Twoje prośby w kierunku administracji są uzasadnione - pogodówka powinna zostać skorygowana o +20st

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, hajtaler428 napisał:

Rozdzielacz do kotła na paliwo stałe gdzie temperatura zasilania powinna być co najmniej o 20st wyższa od zadanej za zaworem. Twoje prośby w kierunku administracji są uzasadnione - pogodówka powinna zostać skorygowana o +20st

Rozumiem. Zastanawiam się czy istnieje jeszcze jakiś inny sposób pozwalający na eliminację problemu. Czy może zwiększenie średnicy rury zasilającej (przynajmniej na odcinku do trójnika z grzejnikami) mogłoby zminimalizować/rozwiązać problem. Wiązałoby się to z  "ryciem" korytarza i wymianą rury na odcinku około 3 metrów - ale ciekaw jestem czy może to jakoś pomóc i czy jest sens próbować

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, sambor napisał:

Trzeba "wypatroszyć" ten rozdzielacz i przerobić go na pracę na zaw 3-D , wtedy będzie OK.

Można prosić o bardziej "laickie wyjaśnienie"? Rozumiem, że trzeba wykuć miejsce gdzie jest "trójnik" rozprowadzający wodę do grzejników i wstawić na zasilaniu zamiast niego zawór rozdzielający 3-drogowy? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodam tylko że górne rozwiązanie można zautomatyzować, a dolne nie... Chociaż dolne też można pod warunkiem posiadania żony/partnerki/partnera lub dzieci i okrzyku weź podkręć.

 

Widać nawet w deweloperce magicy montują taki rodzaj mieszacza przy nisjich temperaturach zasilania... Zgroza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Są... ale chyba podłogę lepiej lekko grzać cały czas niż wychładzać i potem czekać na efekt.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadzam się... Pomyślałem tu tylko o wyrzuceniu czujnika zewnętrznego za okno i regulację pogodową np. w zakresie 22-32 zależnie od temperatury zewnętrznej, chociaż w tym wypadku trzeba by wziąć pod uwagę krzywą grzewczą administratora. Jeśli płaci się dostawcy energii za pobrany GJ może okazać się to nawet oszczędne. Eh... Może to i bez sensu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fakt autor pisał w pierwszym poście że już teraz nie wystarcza mu 28 stopni, taka grupa to i reszta pewnie podobnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Start wiadomo trzeba ruszyć, dlatego też wspominałem o niekoniecznie dobrym rozwiązaniu z siłownikami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy rozruchu to tak, bardziej mi chodziło o ich negatywny wpływ na pracę już w momencie uzupełniania strat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 godzin temu, wojambr napisał:

Witam,

uprzejmie proszę o poradę w poniższym temacie. W lokalu mieszkalnym (nowe budownictwo) deweloper zainstalował układ ogrzewania (podłogówka plus grzejniki). Grzejniki są wpięte poprzez trójnik w podłodze (blisko rozdzielacza do podłogówki).


Problem polega na tym, że temperatura zasilania/powrotu sterowana jest przez "pogodynkę" PEC. Krzywa grzewcza jest tak ustalona, że w przypadku panujących na zewnątrz temperatur [0..12] stopni temperatura wody na zasilaniu wynosi 36 stopni. Aby uniknąć efektu zimnych grzejników, na podłogówce muszę ustawić temperature na RTLu około 28 stopni. Niestety ale ustawiając temperaturę 28 stopni na podłogówce nie jestem w stanie dogrzać pomieszczeń ogrzewanych podłogówką. Zwiększając temperaturę na RTLu na 36 stopni - podłogówka zaczyna kraść wodę grzejnikom :). Czy istnieje jakiś sposób aby uniknąć problemu zimnych grzejników i kradnięcia wody przez podłogówkę? Próbuję walczyć z administracją lokalu o zmianę krzywej grzewczej (wyższe temperatury zasilania/powrotu), ale nie jest to łatwe zadanie.

Z góry dziękuję za odpowiedź 

IMG_20201012_164642.jpg

Witam , jak wcześniej pisali koledzy, rozdzielacz jest źle dobrany do tej instalacji , możesz spróbować nastawić głowicę na 36- 45 st , a na zaworze który masz na powrocie ,,skryzować" przepływ. Może uda Ci się w ten sposób zrównoważyć przepływy pomiędzy grzejnikami ,a rozdzielaczem. Sprawdź też nastawę pompy , charakterystyka powinna być na stałe ciśnienie ,  może wystarczy najmniejsza nastawa .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, tomekb napisał:

możesz spróbować nastawić głowicę na 36- 45 st , a na zaworze który masz na powrocie ,,skryzować" przepływ. Może uda Ci się w ten sposób zrównoważyć przepływy pomiędzy grzejnikami ,a rozdzielaczem. 

Super - dzięki :) Spróbuje zmniejszyć przepływ ciekawe czy pomoże 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale takie ustawienie głowicy RTL spowoduje jeszcze większe podbieranie wody grzejnikom, ponieważ więcej wody pójdzie na rozdzielacz do podmieszania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

I w sumie pomogło zdławienie przepływu na powrocie :). Na RTLu na zasilaniu ustawiłem 45 stopni. Trochę to zajęło zanim znalazłem odpowiednie ustawienie/pozycję na zaworze powrotnym .... ale metoda prób i błędów podziałała. Sytuacja była o tyle utrudniona z testowaniem, że jak na złość temperatury na zewnątrz ostatnimi czasy oscylowały powyżej temperatury grzania zgodnie z krzywą grzewczą administratora (zbyt ciepło) - więc nie dało się testować. Rozwiązanie pewnie nie jest idealne (ale tanie w realizacji ;)) Tak jak wspominali przedmówcy idealnie byłoby przerobić rozdzielacz na zawór 3D z siłownikiem oraz regulatorem pogodowym dostosowanym do krzywej grzewczej administratora -  niemniej z uwagi na koszty takie inwestycji na chwilę obecną pozostanę przy opcji ze zdławionym powrotem. Bardzo dziękuję za pomoc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 tygodni później...

Witam, jeszcze jedno pytanie przyszło mi do głowy. Jak wygląda kwestia poboru "paliwa"/wody? Czy moje rozumowanie jest prawidłowe, iż przerabiając na układ z zaworem 3d mieszającym będzie mniejsze zapotrzebowanie na paliwo gdyż układ taki pozwoli na ponowne wykorzystanie wody z powrotu podłogówki w przeciwieństwie do układu, który posiadam obecnie? Pytam w kontekście poboru wody gdyż rozliczany jestem z administracją za ilość pobranych GJ ciepła i być może jednak warto przerobić układ z uwagi na oszczędności.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Błędne rozumowanie: ilość dostarczanego ciepła to w skrócie iloczyn przepływu oraz różnicy temperatur zas/powr.

Zmniejszając przepływ musisz podnieść temperaturę i odwrotnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.