Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Dzień dobry.

Jestem na etapie wymiany kotła. W poprzedniej instalacji nie miałem zabudowanego zaworu 4 drogowego. Chciałbym dowiedzieć się czy poniższy schemat jest prawidłowy. mam zastrzeżenia co do miejsca zabudowy pomp, ale tak było zabudowane ostatnie 14 lat i działało wszystko ok. A może podczas modernizacji warto by to przerobić by pompy były na zasilaniu instalacji.

Pozdrawiam Adrian.

co.png

Opublikowano (edytowane)

Schemat jest zły 

images.jpeg.699a77d6c6b1de355cbc4cedf365d7c8.jpeg

Tu masz w miarę poprawny schemat oczywiscie za pompami zz . Powrót z CW powinien być podłączony bezpośrednio do kotla. 

Edytowane przez Kazio321
Opublikowano

O ile pompa CWU może być na powrocie to przy montażu zawory 4d pompa za zaworem na CO powinna być na zasilaniu. Prawdopodobnie będzie też potrzebna pompa na powrocie w obiegu kotłowym. Zawory zwrotne nie muszą byc klapowe ale jeśli tak to montaż w poziomie

To tej pory pompa CO była na zasilaniu prawdopodobnie dlatego że była dołożona do instalacji grawitacyjnej - naczynie wpięte jest w pion grzewczy i montaż pompy na powrocie pozostawia poprawne zabezpieczenie kotła. Jeżeli jest tak jak to pisałem to montaż zaworu 4d jest możliwy tylko po poprowadzeniu osobnej rury do naczynia bądź zamknięcie instalacji(jeśli producent kotła na to zezwala)

Opublikowano (edytowane)

Czy w ten sposób będzie poprawnie. W poprzednim poście zapomniałem o naczyniu wyrównawczym, które oczywiście jest w układzie.

Zastanawiam się nad montażem zaworu klapowego w powrocie z zaworu 4 drogowego, aby zabezpieczyć się przed zasysaniem z powrotu wody przez pompę do CWU. Oraz czy jest sens zakładania zaworu różnicowego przy tym układzie.

 

co pop.png

Edytowane przez Adrian-edi
Opublikowano (edytowane)

Skoro instalacja będzie oparta o pompy to po co ten zawór różnicowy? Do tego obieg kotłowy na pompie. O co chodzi z tym  ZZ klapkowym przed pompą na obiegu kotłowym? ZZ chyba powinien być zawsze po stronie tłocznej pompy? Brak armatury dla pompy kotłowej.

 

Jak chcesz możesz posłużyć się moim schematem - jest poprawny. W sumie to nie ma żadnej filozofii z taką instalacją opartej o zwór 4D, banalnie prosta. 

 

Edytowane przez emigrant
Opublikowano (edytowane)

Jeżeli kocioł automatyczny i nie ma grawitacyjnego obiegu w CO to zawór róznicowy zbędny, zz w obiegu kotłowym za pompą

Powrót CWU powinien być za pompą na powrocie

Żeby instalacja odpowietrzała się przez naczynie warto je podłączyć pionowo z kotła(w miejscu zasilania CWU)

image.thumb.png.b393d659b9d55c60b1810455532c7d25.png

Edytowane przez hajtaler428
Opublikowano (edytowane)

ZZ brakuje za pompą na obiegu kotłowym. ZZ brakuje na obiegu CWU. Brakuje filtrów skośnych przed pompami. Ja bym wstawił jeszcze termometry analogowe jak to zrobiłem u siebie. Koszt mały a widać jaka jest sytuacja temperaturowa. 

Edytowane przez emigrant
Opublikowano (edytowane)

Zawory ZZ są na schemacie, brakuje tylko kulowego przed pompą CWU i filtrów przed pompami. Piec będzie z Ogniwa ze sterownikiem E-Coal tam chyba jest wizualizacja temperatur w kotle, na powrocie i za zaworem 4 drogowym.

Edytowane przez Adrian-edi
Opublikowano (edytowane)

Cyfrowe, przylgowe czujniki temperaturowe to swoją drogą. Jak nie chcesz analogowych to spoko. Ja uważam za konieczność - to taka moja fanaberia. 

No to dorzuć filtry skośne, zawór kulowy przed pompą CWU i instalacja gotowa. Można działać. Jaka moc kotła? Ilu calowy planujesz kupić zawór 4D?

BTW, jak ten schemat mniej więcej odzwierciedla instalację to nie możesz dać filtrów skośnych do góry dla CO i CWU,  bo to nic nie da. Filtr skośny musi być w poziomie, albo do dołu strzałką. Na obiegu kotłowym będzie działać. Dla CO i CWU nie będzie. 

Edytowane przez emigrant
Opublikowano

Kocioł 20 kW, Zawór planuję 5/4 cala powinien być ok, pomimo króćców w kotle 6/4. Czy czujniki analogowe są bardziej niezawodne od cyfrowych. Jedną przewagę jaką widzę, to to, że działają podczas braku prądu.

Opublikowano

U mnie króćce z kotła także 6/4 cala, ale zredukowane do 1" i zawór 4D także 1". 

Opublikowano
W dniu 6.10.2020 o 11:58, Adrian-edi napisał:

Kocioł 20 kW, Zawór planuję 5/4 cala powinien być ok, pomimo króćców w kotle 6/4. 

Wystarczy zaw 4-D 1", będzie mniej problemów i roboty przy zmianie średnic na 1" jak będziesz podchodził pod pompy.

Zrobić cały obieg kotłowy rurą 1", do naczynia rura 1",  a reszta wg możliwości.

Opublikowano

Czemu 5/4"? Będziesz próbował robić obieg kotłowy na grawitacji? Im większy zawór 4D tym trudniejsza będzie jego sterowalność. Lekko drygniesz pokrętłem i robi sie duża zmiana. Przy 1 calu zaworu 4D spory jest przepływ wody. Zerkałeś na wykresy? Tam się dobiera na podstawie KVS, więc pewnie do tego kotła by wyszedł zawór 4D 3/4 cala. Zawór 4D 1" jest aż nadto. Co dopiero 5/4 cala...

Opublikowano (edytowane)

Ma kolega rację, własnie przeglądam nomogramy na stronie Afriso i wychodzi 3/4" lub 1". Zawór 5/4" zalecił sprzedawca kotła. Spróbuje jutro zamienić na mniejszy.

Edytowane przez Adrian-edi
Opublikowano

Jak już jest pompa kotłowa, obiegu CO i CWU to zawór 4D zbędny. To samo zrobi 3D a kosztuje mniej i upraszcza instalację.

 

ps: nie wiem skąd u ludzi myślenie, że czym więcej literek przy D to lepiej. Zawór to nie penis hehe.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.