Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Ocena poprawności Instalacji CO


Adrian-edi

Rekomendowane odpowiedzi

Dzień dobry.

Jestem na etapie wymiany kotła. W poprzedniej instalacji nie miałem zabudowanego zaworu 4 drogowego. Chciałbym dowiedzieć się czy poniższy schemat jest prawidłowy. mam zastrzeżenia co do miejsca zabudowy pomp, ale tak było zabudowane ostatnie 14 lat i działało wszystko ok. A może podczas modernizacji warto by to przerobić by pompy były na zasilaniu instalacji.

Pozdrawiam Adrian.

co.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Schemat jest zły 

images.jpeg.699a77d6c6b1de355cbc4cedf365d7c8.jpeg

Tu masz w miarę poprawny schemat oczywiscie za pompami zz . Powrót z CW powinien być podłączony bezpośrednio do kotla. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O ile pompa CWU może być na powrocie to przy montażu zawory 4d pompa za zaworem na CO powinna być na zasilaniu. Prawdopodobnie będzie też potrzebna pompa na powrocie w obiegu kotłowym. Zawory zwrotne nie muszą byc klapowe ale jeśli tak to montaż w poziomie

To tej pory pompa CO była na zasilaniu prawdopodobnie dlatego że była dołożona do instalacji grawitacyjnej - naczynie wpięte jest w pion grzewczy i montaż pompy na powrocie pozostawia poprawne zabezpieczenie kotła. Jeżeli jest tak jak to pisałem to montaż zaworu 4d jest możliwy tylko po poprowadzeniu osobnej rury do naczynia bądź zamknięcie instalacji(jeśli producent kotła na to zezwala)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy w ten sposób będzie poprawnie. W poprzednim poście zapomniałem o naczyniu wyrównawczym, które oczywiście jest w układzie.

Zastanawiam się nad montażem zaworu klapowego w powrocie z zaworu 4 drogowego, aby zabezpieczyć się przed zasysaniem z powrotu wody przez pompę do CWU. Oraz czy jest sens zakładania zaworu różnicowego przy tym układzie.

 

co pop.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro instalacja będzie oparta o pompy to po co ten zawór różnicowy? Do tego obieg kotłowy na pompie. O co chodzi z tym  ZZ klapkowym przed pompą na obiegu kotłowym? ZZ chyba powinien być zawsze po stronie tłocznej pompy? Brak armatury dla pompy kotłowej.

 

Jak chcesz możesz posłużyć się moim schematem - jest poprawny. W sumie to nie ma żadnej filozofii z taką instalacją opartej o zwór 4D, banalnie prosta. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli kocioł automatyczny i nie ma grawitacyjnego obiegu w CO to zawór róznicowy zbędny, zz w obiegu kotłowym za pompą

Powrót CWU powinien być za pompą na powrocie

Żeby instalacja odpowietrzała się przez naczynie warto je podłączyć pionowo z kotła(w miejscu zasilania CWU)

image.thumb.png.b393d659b9d55c60b1810455532c7d25.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ZZ brakuje za pompą na obiegu kotłowym. ZZ brakuje na obiegu CWU. Brakuje filtrów skośnych przed pompami. Ja bym wstawił jeszcze termometry analogowe jak to zrobiłem u siebie. Koszt mały a widać jaka jest sytuacja temperaturowa. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cyfrowe, przylgowe czujniki temperaturowe to swoją drogą. Jak nie chcesz analogowych to spoko. Ja uważam za konieczność - to taka moja fanaberia. 

No to dorzuć filtry skośne, zawór kulowy przed pompą CWU i instalacja gotowa. Można działać. Jaka moc kotła? Ilu calowy planujesz kupić zawór 4D?

BTW, jak ten schemat mniej więcej odzwierciedla instalację to nie możesz dać filtrów skośnych do góry dla CO i CWU,  bo to nic nie da. Filtr skośny musi być w poziomie, albo do dołu strzałką. Na obiegu kotłowym będzie działać. Dla CO i CWU nie będzie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie króćce z kotła także 6/4 cala, ale zredukowane do 1" i zawór 4D także 1". 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 6.10.2020 o 11:58, Adrian-edi napisał:

Kocioł 20 kW, Zawór planuję 5/4 cala powinien być ok, pomimo króćców w kotle 6/4. 

Wystarczy zaw 4-D 1", będzie mniej problemów i roboty przy zmianie średnic na 1" jak będziesz podchodził pod pompy.

Zrobić cały obieg kotłowy rurą 1", do naczynia rura 1",  a reszta wg możliwości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czemu 5/4"? Będziesz próbował robić obieg kotłowy na grawitacji? Im większy zawór 4D tym trudniejsza będzie jego sterowalność. Lekko drygniesz pokrętłem i robi sie duża zmiana. Przy 1 calu zaworu 4D spory jest przepływ wody. Zerkałeś na wykresy? Tam się dobiera na podstawie KVS, więc pewnie do tego kotła by wyszedł zawór 4D 3/4 cala. Zawór 4D 1" jest aż nadto. Co dopiero 5/4 cala...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak już jest pompa kotłowa, obiegu CO i CWU to zawór 4D zbędny. To samo zrobi 3D a kosztuje mniej i upraszcza instalację.

 

ps: nie wiem skąd u ludzi myślenie, że czym więcej literek przy D to lepiej. Zawór to nie penis hehe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.