Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Druga nowa pompa sie zacina po kilku h


krispikowski

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie.

Mamy w schronisku bojler+piec na drewno, w instalacji jest glikol "50/50" -Edytowane, przepraszam jest 400ml glikolu na 600ml wody

.Padla pompa po dwoch latach pracy, kupilem zwykla pompe ibo 25/60 za 120zeta, przy okazji "przeplukalem" instalacje woda i zalalem swiezym roztworem.Po 6h pracy pompa zdechla - stanela i ani rusz, jak wrzucilem na III bieg i postukalem ruszyla ale po h stanela znowni juz za diabla nie ruszyla, pojechalismy do casto kupic pompe LFP za 300stowki i uwaga, zamontowana, odpowietrzona i zatrzymala sie po kilkunastu h pracy, wyczytalem gdzies na forum ze mozna sprobowac ruszyc wirnikiem (odkrecajac srube odpowierzajaca i poruszyc srubokretem ceramiczna srube) i pomoglo pompa zaskoczyla, lecz po wylaczeniu znowu nie ruszyla.

No zwariowac idzie :(

Ja juz nie wiem co jest grane nikt nie ma koncepcji, POMOCY

Krzysztof.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzieki,

poprzednia byla ferro chodzila 3lata a potem ta sama ibo 25/60 i zdechla po 2 latach a nie po 6h

Oś jest jak poziomo i w sumie jak wczesniej tylko odkrecilem pompe ze srubunkow i zamontiwalem.nowa...a potem druga :-/

teraz ja ruszylem srubokretem bez rozpalonego pieca nie wylaczam do jutro zobaczymy co bedzie :-/

aa edytowalem, glikol jest 4l glikolu 6l wody.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przecież kupiłeś rasowego chińczyka IBO i LFP, to czego oczekujesz? Nie lepiej od razu zainwestować w Wilo, Evosta 3,  czy Halm? Albo stare, używane niebieskie LFP sprzed 10 lub więcej lat - nieśmiertelne pompy. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Raczej montownia z chińskich podzespołów niskiej jakości?

BTW, w jaki sposób glikol może zajechać pompę? Rozpuszcza jakieś uszczelnienia?

 

https://allegro.pl/oferta/hewalex-wilo-pompa-obiegowa-solarna-st15-6-eco-3p-9538933649

  • Max. stężenie glikolu 50%
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co ty opowiadasz, ta za 3 stówki to pompa licencyjna Grundfos, produkowana ze 30 lat i niezniszczalna - bez żadnej elektroniki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mówisz o tej czarnej co wygląda jak stare, niebieskie LFP? Jeżeli tak to jest właśnie chińczyk. To już nie ta jakość co stare, niebieskie LFP. Po prostu nie Leszno w Chinach, tylko Chiny w Lesznie. Bywałem niedawno w lokalnych sklepach hydraulicznych, więc ruszyłem temat pomp, bo musiałem jedną dokupić do obiegu kotłowego. Dużo zwrotów tych czarnych LFP na gwarancję. Dużo też zwrotów tych premium Grundfosa elektronicznych. Mało zwrotów Wilo.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

BTW, w jaki sposób glikol może zajechać pompę? Rozpuszcza jakieś uszczelnienia?

Pompa solarna jest do 50% glikolu , z resztą taką pompę proponowałem w poście 2,

Pompy solarne mają większy moment rozruchowy , gdyż roztwór glikolu ma dużo większą gęstość, dawne pompy na kondensatorach rozruchowych do pracy z roztworem glikolu wymagały większych  pojemności kondensatora aby pompa ruszyła.

Dla rozróżnienia pomp, pompa solarna jest krótsza ma długość 130 zamiast 180mm 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, sambor napisał:

gdyż roztwór glikolu ma dużo większą gęstość

Otóż gęstości nie ma dużo większej, a glikol propylenowy ma wręcz niemal identyczną. O oporach decyduje lepkość kinematyczna, a nie gęstość. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Acha, o to chodzi. Dobrze wiedzieć. Z tego co widzą niektóre firmy oszukują, głównie te chińczyki  jak O****gena. Pompa dedykowana do solarów a max stężenie glikolu 30%.  Ta Wilo z #7 jest prawidłowa. Tylko swoje kosztuje... W sumie cenowo niczym się nie różni od tych zwykłych do 30% glikolu a nawet troszkę tańsza ta "glikolowa". Autor tematu wtopił 420 zeta w pompy, które się nie nadają i taki finał. Zamiast od razu kupić prawidłową. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja taką niebieską dwudziestolatkę przełożyłem na cwu, a na co kupiłem czarną. Otworzyłem wnętrzności i nie widzę żadnej różnicy. Pompa chodzi absolutnie bezgłośnie. Utrzymuję, że to nadal robota leszczyńska, a nie chińska. Zresztą dostałem na nią 5 lat gwarancji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ostatnie zdanie w offtopiku - oznaczenie olejów silnikowych wg SAE  od 0W do 60 to właśnie lepkość. Im wyższa, tym większe opory i zużycie paliwa, jednak musi być na tyle wysoka, by przy luzach istniejących w silniku, temperaturze, powierzchni panewek i obrotach wytworzyła klin smarowy, który nie dopuści do zetknięcia czopa z panewką. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wracając do zasadniczego tematu - jak pompa ma fazę rozruchową na kondensatorze to często wystarczy zmienić ( zwiększyć) pojemność tego kondensatora o jakieś 20-25% i pompa powinna ruszyć .

A teraz Off-top  nie lubię słowa lepkość kojarzy mi się ono z łapkami i polityką, szczególnie obecną.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to wracając do oleju - gęstość oleju 0W16 i 10W60 jest identyczna, a spróbuj je zamienić. 

Skojarzeń z lepkością takich nie mam, ale może dlatego silnikowcy w latach 70 mówili "wiskoza" :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, emigrant napisał:

Dużo zwrotów tych czarnych LFP na gwarancję.

No teraz jest wysyp zastanych, zacinających się Alf-1.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.