Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Termet gold plus i termostat OT bezprzewodowy


Jozefg1

Rekomendowane odpowiedzi

Zainstalowano mi Termeta ecocondens goldplus  20kW  , na razie podłączony pod termostat dwustanowy ale chcę docelowo zainstalować  OpenTherm   ale nie na kablu tylko bezprzewodowy.

Przejrzałem ofertę Termeta ale są tylko przewodowe a dziur już mi się nie chce w starej chałupie wiercić. 

 Może ktoś wie jaki termostat OpenTherm bezprzewodowy  będzie współpracował z tym kotłem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Open-therm może mieć czujnik temp. bezprzewodowy. 

Ale podłączysz do internetu i masz wszystko w aplikacji. 

Ja mam tak w TECH 2801.

Samego OT chyba nie podłączysz bezprzewodowo. 

Chyba, że sam termostat bezprzewodowo. 

Edytowane przez tommyp2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z sensownych to ST 2801 wi-fi, oraz pojawił się jakiś nowy sterownik Termet komfort, podłączany do wejścia Line. Ale to nowość i nic więcej konkretnego nie wiem, jedynie że mają aplikację i możliwości sterowania kilkoma strefami a w nich mogą być termostaty grzejnikowe sterowane

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Dzięki za podpowiedź , nie wiedziałem że nasi południowi sąsiedzi robią takie sterowniki...

 Znalazłem jeszcze Salusa RT520RF  - tylko który lepszy?

 Czy ktoś podłączał te termostaty do Termeta Gold 20 ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Zamówiłem BT52 i wczoraj przyszła przesyłka. W pudełeczku termostat, odbiornik, zasilacz, instrukcja.

 Zapoznaję się z geografią logiką nastawów , muszę przyznać że widziałem prostsze.... instrukcja ładna ale z niedopowiedzeniami (tłumaczenie?)

Część rozgryzłem ale jeszcze nie wszystko, nie synchronizuje mi radio ale chyba to dopiero po podłączeniu do kotła będzie działać.

 Tak mi się pomyślało że taki sterownik powinien być podłączany np przez usb do komputera i programowany przez użytkownika według potrzeb, dużo czasu i błędów by się uniknęło....

Pytanie do tych którzy podłączali ten termostat do Termeta  Golda+ : na co zwrócić uwagę żeby nie było niespodzianek?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 miesięcy temu...
  • 3 miesiące temu...

Mam pytanie odnośnie regulatorów open therm bo nigdzie nie znalazłem ogólnego zrozumiałego wytłumaczenia jak on działa. Jego zadaniem jest tylko podgląd parametrów kotła gazowego, aby nie schodzić np. do piwnicy, ustawianie stref i grzania CWU oraz zarządzanie strefami, temp. pokojowej czyli jak to ma miejsce w typowym regulatorze ze stykiem on/off? Czy posiada algorytm, który na podstawie ustawionej temp. pokojowej zarządza pracą palnik oraz pompy czyli jeżeli temp. pokojowa zbliża się do zadanej np. 0,1 - 0,2 st przed to wówczas zmniejsza moc i stara się dostarczyć tyle energii ile potrzeba, a jeżeli będzie utrzymywał tą minimalną moc a temp. pokojowa spadnie o te 0,2st. to zwiększy moc aby temp. pokojowa wróciła do zadanej przez użytkownika?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na wszystkie pytania odpowiedz to z grubsza - tak. Algorytm podtrzymania może się różnić zależnie od modelu regulatora. Może to być TPI czyli uczy się budynku/warunków i kiedy ma kolejny raz włączyć palnik z wyprzedzeniem  lub może to być PID gdzie stara się cały czas modulować temperaturą wody.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedź, a czy możesz powiedzieć czy jest w ogóle do kupna najprostszy, podłączany kablem sterownik bez absolutnych bajerów, który tylko zajmuje się sensownie nadzorowaniem palnika.

ps. Termet posiada jeszcze wejście napięciowe 0-10V, czy tutaj też można zastosować sterownik (bo inf. są ubogie w tej kwestii)

Nowy-2.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdaje się ze sprawdzonych to CR11011  jeden z tańszych ale z inteligentym algorytmem podtrzymania temperatury.Minus to wygląd i podobno nieintuicyjne menu.

Wejście line jest dla oferowanego przez nich modułu komfort jest to nowość i nie ma jeszcze wielu opinii jak to działa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Blackbird napisał:

czy jest w ogóle do kupna najprostszy, podłączany kablem sterownik bez absolutnych bajerów, który tylko zajmuje się sensownie nadzorowaniem palnika.

Do sterowania palnikiem i całym procesem spalania,oraz utrzymaniem zadanej temperatury zasilania służy wbudowany w kocioł sterownik. Ma on również sterowanie pogodowe, trzeba tylko czujnik zewnętrzny. I żaden inny dodatkowy sterownik nie spowoduje, że palnik będzie lepiej pracował.

Teraz musisz określić czego oczekujesz od dodatkowego sterownika. Czy chcesz mieć tylko termostat ON OFF, czy chcesz mieć podgląd na podstawowe parametry pracy kotła,czy chcesz aby sterownik wpływał na temperaturę zasilania na podstawie temperatury pomieszczenia, itd

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 godzin temu, WojtuNie napisał:

czy chcesz aby sterownik wpływał na temperaturę zasilania na podstawie temperatury pomieszczenia,

Właśnie o to chodzi, nic więcej. Jakieś podpowiedzi, który wybrać?

 

mahony ten Salus to zwykły on/off, w moim przypadku raczej się nie spreawdzi. Jestem zwolennikiem aby grzejniki oddawały tyle ciepła ile potrzeba cały czas bez cyklicznych włączeń i wyłączeń kotła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam Salusa z Rt 310i.

Niby on/off. Gdy kocioł się uruchamia, idzie na 100% kilkanaście minut i potem schodzi do 60 , 40, 20. Na dwudziestu procentach czyli najniżej , pracuje do uzyskania zadanej, powiedzmy dwie godziny.Podejrzewam że gdy będzie chłodniej i lepszy odbiór ciepła to w momencie gdy wzrośnie zapotrzebowanie , palnik zwiększy moc. Chyba nie będzie z minimalną mocą pracował i nie dogrzewal. Jeśli moc schodzi w dół i prawdopodobnie będzie się podnosić to mimo że to niby dwustan, będzie modulowal. Tak mi to wygląda. Ot zagadka. Czy coś mi umknęło? 

Bo może jednak kocioł nie będzie zwiększal mocy i pozostanie regulacja ustawianiem temperatury wody. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chwilowo jestem zarobiony, ale jak masz czas to poczytaj moje posty nie tylko w tym temacie, wielokrotnie już pisałem co potrafi Termet sam bez zewnętrznego sterownika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ogólnie to w kotle nie mówimy o modulowaniu temperaturą. 

Sterownik kotla,ten wbudowany,nadzoruje większość parametrów jego pracy i jednym z zadań jest właśnie regulacja mocy palnika,tzw modulacja która pozwala na utrzymanie stałej zadanej temperatury wody wyjściowej ,niezależnie od temperatury wejściowej do kotła i wielkości przepływu. Sterownik ten,po podłączeniu czujnika zewnętrznego temperatury może regulować temperaturę wody wyjściowej z kotła na podstawie temperatury zewnętrznej i to nazywany pogodówką. Wtedy automatycznie gdy zmienia się temperatura zewnętrzna kocioł zmienia również temperaturę wyjściową. Współzależność pomiędzy tymi temperaturami wybieramy przy pomocy krzywych grzewczych.

Ty teraz korzystasz ze zwykłego termostatu ON OFF który np nastawiony jest na 22* ,ale ma tam jakąś histerezę i np włączy kocioł jak będzie w domu 21,5* a wyłączy przy 22,5* , a kocioł wtedy tylko stara się utrzymać temperaturę jaką ma zadaną na swoim sterowniku,np 45* i dopóki moc potrzebna do tego mieści się w granicach modulacji to będzie ją utrzymywać.

Powyżej tekst wklejony z PW z innym forumowym kolegą.

Procenty mocy kotła pewnie odczytujesz z panelu kotla i tam jest zakres od 00-99, i te 00 oznacza że kocioł pracuje z minimalną mocą jaką ustawił serwisant przy regulacji kotła,a 99 to moc maksymalna też ustawiona przy regulacji. Obie te moce wcale nie oznaczają fizycznych możliwości kotła,po prostu tak ustawił serwisant ( najczęściej"bo tak"). 

I teeaz te zmiany mocy które obserwujesz to normalne zachowanie kotła który dąży do uzyskania zadanej na nim temperatury i dopóki zapotrzebowanie na moc będzie większe od mocy minimalnej a mniejsze od maksymalnej to będzie sobie modulował w tym zakresie. 

I na żadną z powyżej opisanych funkcji nie ma wplywu zewnętrzny dodatkowy sterownik. On tylko mówi kotłowi grzej albo kończ,jak zwykły pstryczek.

Są również dedykowane sterowniki z protokołem OT, które mogą korygować temperaturę zasilania wyliczoną na podstawie krzywej grzewczej (pogodówki) w oparciu o różnicę pomiędzy temperaturą żądaną ustawioną na sterowniku pokojowym,a faktyczną temperaturą w tym pomieszczeniu. Mają one też możliwość odczytu podstawowych parametrów pracy kotła.

3 godziny temu, BORA napisał:

Bo może jednak kocioł nie będzie zwiększal mocy i pozostanie regulacja ustawianiem temperatury wody. 

Jak pisałem wyżej, kocioł reguluje sobie moc żeby utrzymać żądaną temperaturę,a jeżeli chcesz żeby kocioł dodatkowo zmieniał temperaturę zasilania to trzeba czujnik temperatury zewnętrznej i dobrać krzywą grzewczą.

I uwierzcie mi dobrze ustawiony kocioł z czujnikiem zewnętrznym nie potrzebuje dodatkowego sterownika żeby zagwarantować komfort cieplny,to tylko nasze widzimisie bo jest się czym pochwalić znajomym 😉

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Regulator modulujący Opentherm przydaje się w pewnych sytuacjach gdzie sam podłączony czujnik temperatury zewnętrznej i krzywa są ślepe na to co dzieje się  pomieszczeniu. Dwie przykładowe sytuacje;

1 Użytkownik obniża na noc temperaturę,  budynek jest słabo zaizolowany, dodatkowo rano wietrzenie. Będzie do podciągnięcia  kilka stopni. Nawet dobrze dobrana krzywa która po południu wieczorem ładnie utrzymuje temperaturę jest ślepa na takie warunki  w pomieszczeniu i będzie  takiej sytuacji podnosić temperaturę godzinami zanim będzie komfortowo. Pokojowy Regulator modulujący skoryguje temperaturę wody w górę żeby zagrzać szybciej a następnie obniży.

2 budynek dobrze zaizolowany a moc minimalna daleko za wysoka więc grzeje włączając się co jakiś czas. W każdym takim cyklu kocioł zrywa się grzejąc mocą maksymalną aż woda osiągnie nastawioną temperaturę , tymczasem temperatura pomieszczenia zostaje po kilku minutach osiągnięta i kocioł się wyłącza . Z podłączonym regulatorem modulującym algorytm wyliczy, poda do kociolka : " spokojnie  puść moc minimalną i bez pospiechu do 34 stopni  bo tyle wystarczy albo i zgaś palnik na kilka minut" a i przestój będzie krótszy i kondensacja bardziej skuteczna. 


Czujnik temperatury zewnętrznej w zupełności wystarcza kiedy instalacja zawsze może odebrać moc minimalną z kotła a regulacja pomieszczeń odbywa się głowicami ale jak wyżej bywają sytuacje że korekcja temperatury jest potrzebna.


@BORA

To że nie schodzi z mocą do zera może wynikać z pewnego niuansu. Gdzieś w ustawianiach jest nastawiona docelowa różnica miedzy temperaturą wyjścia i powrotu ( tzw. Delta T)której ma trzymać się palnik i pompa. Jeśli przykładowo temperatura powrotu jest u Ciebie niższa niż to co jest tam nastawione , palnik może nie schodzić do zera bo automatyka myśli ze pcha za mało mocy na instalacje.

Edytowane przez Lolekx86
  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No więc, pozostaje dokupić ten czujnik zewnętrzny i testować. U mnie raczej bardziej sprawdzi się grzanie nisko a w miarę ciągle.  Dzięki za porady.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, WojtuNie napisał:

uwierzcie mi dobrze ustawiony kocioł z czujnikiem zewnętrznym nie potrzebuje dodatkowego sterownika żeby zagwarantować komfort cieplny,

Sama temperatura zewnetrzna nie jest wystarczajaca (aczkolwiek zalezy to od naszych oczekiwan komfortu).

Straty zaleza rowniez od wiatru czy wilgotnosci zyski zaleza od naslonecznienia i innych urzadzen grzewczych.

Stad dodatkowa korekta w trakcie zmieniajacego sie obciazenia cieplnego.

Pogodowka w ogole sie nie sprawdzi w pomieszczeniach “wewnetrznych” np. lazienka bez okien. Tam straty ciepla sa ~stale i nie zaleza od temperatury zewnetrznej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Lolekx86 Oczywiście mówimy tu cały czas o kotle Termet i moje spostrzeżenia odnoszą się do sterownika CR11011 i o ile z pierwszym przykładem się zgadzam,to do drugiego mam poważne zastrzeżenia. Nie zauważyłem żeby kocioł na początku grzania od razu startował od mocy maksymalnej, algorytm zawarty w sterowniku pokojowym faktycznie porównuje aktualną temperaturę w pomieszczeniu z temperaturą zadaną i jeżeli ta faktyczna jest niższa to na tej podstawie wylicza o ile zwiększyć temperaturę zasilania żeby prędzej osiągnąć zadaną.

Sterownik ten nie obniży nam temperatury zasilania poniżej tej która wychodzi z krzywej grzewczej oraz nie steruje bezpośrednio mocą palnika, mówi kotłowi tylko jaką ma dać temperaturę zasilania, resztą zajmuje się wewnętrzny sterownik kotła.

@PioBin Wygląda, że mamy różne oczekiwania komfortu 😉

Tylko co w sytuacji, gdy dom jest duży, o bardzo zróżnicowanym zapotrzebowaniu poszczególnych pomieszczeń na moc w zależności od warunków atmosferycznych? Sterownik mamy tylko jeden i gdzie go umieścić?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ze sterownikiem on/off tak robi, właśnie tak jest u mnie na silverze. Po włączeniu goni z mocą maksymalną (obniżoną u mnie do ok 8KW) aż nie zagrzeje wody  do nastawione wartości (powiedzmy z 24 do 35-40 stopni)  dopiero wtedy moduluje mocą w dół. Najśmieszniejsze jest to że dosłownie moment po tym jak palnik zejdzie mocą do zera  kocioł się wyłącza gdyż sterownik osiągnął zadaną w pomieszczeniu ale cóż,  nawaliłem styropianu i wełny to mam... zapotrzebowanie 😄. Wolałbym żeby się tak nie spieszył i wydłużył stąd pomysł na zmianę na coś inteligentniejszego co będzie korygować krzywą.
Ciekawostka
https://phpionline.co.uk/feature-articles/erp-control-classes/

Według tej klasyfikacji  pogodówka+regulator "modulujacy" określane są jako najbardziej sprawne rozwiązanie.

Edytowane przez Lolekx86
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki chłopaki za sporą dawkę informację wyciągnę z tego wnioski.

@WojtuNie

Dzięki za poświęcony czas na komentarz.

Przychylę się do wniosków @Lolekx86 że sam (bez czujnika zew.) sterownik pokojowy lepiej przypilnuje temp. w budynku bo jego nie obchodzi co się dzieje na podwórku dlatego chyba skusze się na Honeywell CR 11011.

Serwisant ustawił max. moc dla CO (P3) na 88%. Ma to sens czy tylko zaburzy funkcjonowanie układu i czy może spowodować to większe zużycie gazu? Dodam odniesie do poprzedniego kotła z podajnikiem, że w mrozy -15st kocioł potrzebował ok.2kg węgla/godzinę czyli chyba wg. przybliżonych przeliczeń jest to 10kW na godzinę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.