Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Termet gold plus, jaki sterownik oraz porady podczas pierwszego uruchomienia.


hordej

Rekomendowane odpowiedzi

Dzień dobry,

Za niedługo przychodzi do mnie instalator i będzie włączać piec pierwszy raz oraz regulować grzejniki (kryzować itp). Musze dokupić jeszcze parę rzeczy do kotła i tutaj potrzebuje Waszej pomocy.

Kocioł to Termet Ecocondens Gold Plus 25, w mieszkaniu mam mniej więcej taką instalacje:  

plan mieszkania.jpg

 

Z pieca idzie trójnik na lewą i prawą stronę, wszystko w PP-R STABI GF Fi 20x2,8, na powrocie tak samo. 

Nie znam się na tym kompletnie i wymyśliłem sobie, że do kotła dam sterownik i pogodynkę zewnętrzną + na grzejnikach będą termostaty które będą "pilnować" temperatury w pokojach. Czy takie rozwiązanie będzie dobre? Jeśli tak, to jaki sterownik polecacie?  Widziałem, że Termet ma w swojej ofercie parę sterowników np. TERMET ST-292 v3, czy warto inwestować w sterownik z OPENTHERM np. Elektrobock BT52. 

Prosiłbym doświadczonych użytkowników i porady co warto wiedzieć, albo na co jeszcze zwrócić uwagę podczas pierwszego uruchomienia instalacji CO?

Pozdrawiam

Edytowane przez Ryszard
Dodano prefiks
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

St292 i PSOP Viessmana to ten sam sterownik, ale ten drugi sporo tańszy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Instalację (grzejniki) jak najbardziej należy wyregulować,ale raczej iść w kierunku jak najmniejszego ograniczania przepływu. Pozwoli to na spokojniejszą pracę kotła i pompy.

Czujnik pogodowy (zewnętrzny) warto zainstalować i dobrać odpowiednią krzywą grzewczą,a z sterownikiem pokojowym bym się wstrzymał przez pierwszy sezon, na grzejnikach są głowice to będą pilnować temperatury w pomieszczeniach,a jak kotłowi będzie"za ciepło' to sam się wyłączy. Bo jak dasz sterownik w jakimś pomieszczeniu to tam może być już osiągnięta temperatura,a gdzieś indziej jeszcze nie , chyba że lubisz bajery to dla samego podglądu kotła. I wtedy to tylko i wyłącznie sterownik z OT lub moduł komfortu Termetu.

Ale to przyjdzie instalator,czy serwisant autoryzowany na przegląd"0"?

Bo na przeglądzie to konieczne jest użycie mikromanometru oraz analizatora spalin i regulacja kotła pw mocy min i max. Dobrze jest wtedy poprosić serwisanta żeby ocenił na podstawie "długości" komina jakie są możliwości ustawienia mocy minimalnej na poziomie niższym niż fabrycznie ustawiony (fabryka ustawia wyższą dla bezpieczeństwa,bo są różne instalacje kominowe,a faktycznie kocioł może zejść niżej z mocą).

Dopiero po takim przeglądzie można przystąpić do regulacji kotła do konkretnej instalacji i może to zrobić zaufany i obeznany instalator,a najczęściej zostajemy z tym sami;)

Krzywa grzewcza, wydajność pompy,moc startowa, rodzaj ogrzewania i wiele innych dostępnych w menu.

A tak na sam początek,to najważniejsze jest przepłukanie instalacji z różnej maści syfu po pracach, prawidłowe jej napełnienie i ODPOWIETRZENIE.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuje za odpowiedzi, a w szczególności @WojtuNie

Ma być to przegląd "0". Na stronce termeta jest zakładka instalatorzy i serwis, wybrałem osobę z zakładki "instalatorzy". Chciałbym żeby ta osoba wykonała pierwsze podłączenie kotła jak i również ogarnęła cała instalacje, typu regulacja zaworów itp.

Pytanie, czy taki przekrój rur będzie dobry? Instalacja wychodząca z kotła wygląda mniej więcej tak:

 

20211028_090112.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślałem nad tym żeby zmienić tą instalacje od pieca do pierwszego grzejnika w kuchni (1400W) dać większą średnice, a później przed łazienką iść na trójnik i jedna odnoga do łazienki, a druga do grzejnika 1000W i pokoju obok z grzejnikiem 1900W.
Podobnie w pokojach na górze. Do pierwszego grzejnika 1600W iść wiekszą średnicą, a do 2 następnych zostawić obecną.

 

  

Instalacja Mieszkanie nowe.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak jest taka możliwość,to jak najbardziej,bo na tej 20 to mógłby być problem zasilić takie grzejniki. Od kotła w obie strony jak namalowałeś PP 32, resztę powinna już ogarnąć 20. I jak najmniej kolan,a gdzie już trzeba to lepiej 2x45*, wychodzi łagodny łuk.

Z instalatorem to nie wiem jak będzie, zależy czy ma uprawnienia serwisanta żeby zrobić przegląd"0", oraz czy będzie miał ochotę na zabawy z instalacją. To już musisz dopytać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Serwisant byl. Coś tam poustawiał, ciężko mi powiedzieć co i jak bo akurat w pracy byłem. Jak żona spytała zeby ustawil najniższa możliwa moc na kotle to dziwnie spojrzal i powiedział ze to sobie temperature zmniejsza przyciskami...xD

Ogolnie kocioł chodzi bardzo dobrze. Grzejniki ciepłe wiec z tą średnica tragedii nie ma, może na nastepny sezon pokuszę sie o zwiększenie.

Teraz pytanie. Kocioł chodzi z temperatura 50stopnii. Na powrocie jest 43stopnii, parametr Pr 74, Fr 00. Przy takiej temp. piec chodzi prakrycznie bez przerwy. Chcialem zmiejszyc temp do 45stopnii i tu już zaczynają sie schody bo piec wlacza sie, dobija do 50stopnii i wyłącza się i tak w kółko. Da sie cos pokombinować zeby zejsc z temperatura? Jakie parametry zmienic?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bez nerwów... najpierw poobserwuj i ponotuj ile gazu bierze na dobę, jaki jest komfort cieplny w domu  i to jest podstawa do jakiejkolwiek zmiany ustawień

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy włączonym kotle cały dzień same ogrzewanie + woda użytkowa wyszło na liczniku gazu około 9600m3. Niektóre grzejniki przykręcone dwa wyłączone (jeden pokój nie używany). Temperatura w środku komfortowa około 21 do 23 w łazience przy ~10 na zewnątrz. Czekam jeszcze na termostaty i pogodynkę zewnętrzna. Wydaje mi się że kocioł jak startuje to "bucha mocno", szybko dobija do 50-55 stopnii, po czym pompa? zwalnia i temp spada do 50 stopnii i po tym pracuje cicho i chodzi bez przerwy praktycznie. 

Edytowane przez hordej
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"" wyszło na liczniku gazu około 9600m3. ""

Ile???

Edytowane przez Jozefg1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9600m3 masz od założenia licznika potrzebny dzienny przyrost. Odczytaj dziś i zobaczymy. U mnie teraz około 3,5m3 z CWU i CO na dobe. Niestety kociol taktuje bo moc min 4.1kW jest za duza na aktualne warunki pogodowe.


Heh 9,6m3 to mu mnie mam prz -15 stopniach. Niestety budynek nie trzyma ciepla przy tak dużym spalaniu



Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No w nocy o 00:00 na liczniku miałem 27,2m3, na chwile obecna mam 33,6m3 a jest 15:50 czyli już ponad 6m3. Chodzi tylko C.O, C.W.U do szybkiej kąpieli i do mycia rąk kilka razy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po zmianie regulacji poczekaj kilka dni żeby się temperatura ustabilizowała, notuj codobowe odczyty... 

 

A swoją drogą to uzupełnij dane w profilu dotyczące grzanego obiektu....l

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tzn. piec juz chodzi 5 dzień. Mieszkanie też nie bylo wychlodzone bo na bieżąco palilo sie w piecu kaflowym. Dzisiaj odczyt podobny na poziomie 9,8m3. Dla mnie to jednak sporo za dużo jak na jeden dzień, a mrozów przecież nie ma. Czyżby serwisant coś źle ustawil?

Edytowane przez hordej
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W mieszkaniu ciepło, grzejniki przykręcone niektóre bo robilo sie az za cieplo. No wlasnie kociol ma na zasilaniu 50stopnii i nawet o 5 stopnii nie mogę zmniejszyć bo wtedy wlaczani wyłącza sie i tak w kółko. A byly to jeszcze dni po 13stponii więc chcialem zeby kociol tylko delikatnie dogrzewał. 

Edytowane przez hordej
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A teraz jak masz 50 atopni to się nie wyłącza jak masz skręcone grzejniki.? Ustaw na 45 lub mniej stopni i zmniejsz moc na min jeśli możesz. Grzejniki odkręć ma maxa. Jak będzie startował na min mocy to kociol naoewno mniej spali a grzejniki będziesz miał letnie bo zwiększysz przepływy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeśli w domu jest temperatura  komfortowa to  znaczy że  jest  to  twoje  przeciętne  zużycie  gazu i na to  masz nie wielki  wpływ  zostając  na  wyższej  temperaturze twój kocioł  lepiej funkcjonuje i tu  masz  oszczędność  

jeśli  chodzi  o  sam  sterownik  jest  mile  widziany  chodź  nie  koniecznie  to  musi być  full wypass typu OPEN  THERM   z  funkcjami  które ci  nie  są  potrzebne (  jest  tak  jakby przedłużenie  panelu kotła )  zwykły  regulator  pokojowy  w  zupełności  ci  wystarczy  co  do  pogodynki i termostatów  powstrzymałbym  się  

 

  • Nie zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodzi mi o to, czy da sie kociol tak ustawić, żebym tych grzejnikow nie musial zakręcać tylko zeby były po prostu letnie przy odkręconych zaworach. Bo jaki jest sens żeby mi kociol grzal jak przy 0 stopniach wtedy kiedy jest jeszcze w miare cieplo na dworze, a ja musze zakręcać grzejniki. Lepiej zeby tylko dogrzewał leciutko. Wiadomo że jest jakas granica, ale chcialbym spróbować wlasnie do niej sie zbliżyć. A obecnie to grzejniki są gorące.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@mistalova a dlaczego bez termostatów ? Przecież krzywa grzewcza to jedno a termostat to wyłączenie kotła po osiągnięciu zadanej w pomieszczeniu lub zamknięcie przepływu przy grzejniku  Przy 10 st na zewnątrz w dzień i 0 lub mniej w nocy obie funkcje są przydatne. Przy samej krzywej , bez głowic czy termostatu będziesz przegrzewał pomieszczenia 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.