Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Pomoc w wyborze kotła gazowego


JacekFF

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć. Za niedługo przechodzę na gaz i powoli rozglądam się za kotłem gazowym. Ogrzewanie tylko podłogówka, ok 180m2 po podłodze, bojler 200L. Na ciepło właściwe wychodzi mi 7,5kw + 4kw cwu (trochę nie wierzę wynikom na tej stronie). Jaki polecacie kocioł gazowy w rozsądnych pieniądzach? Na jakie parametry należy zwrócić uwagę? Niestety z kotłami gazowymi nigdy nie miałem do czynienia dlatego szukam konkretnej porady. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obecna instalacja wygląda następująco: Kocioł na ekogroszek 15kw defro komfort eko lux, ogrzewanie podłogowe piętro i parter, rurki co 12-12,5cm, bojler 200L. Z kotła zailanie rozchodzi się na dwie grupy pompowe z zaworami 3d. Na tych grupach osobno reguluję temperaturę na parter i piętro. W zimę by osiągnąć w domu 23-24 stopnie puszczam w podłogę 27-28 stopni. 

Jeśli chodzi o to co bym chciał zostawić to fajnie ny było gdyby była możliwość ustawienia osobnej temperatury ma parter i piętro. Z tego co się orientowałem to żeby to działało to musiałbym dokupić sprzęgło a to dodatkowy koszt. No chyba że jest możliwość zrobić to jakoś ineczej. 

Co do OZC to chciałbym to zrobić by dobrać kocioł. Dom raczej dobrze ocieplony, 145m2 użytkowej, ściany 15cm grafitu 0,031, podłogi grafit 15cm 0,031, dach 30 - 35cm wełny 0,033, okna 3 szyby, drzwi wejściowe i brama garażowa ciepłe.

Z tego co czytałem to powinienem mieć kocioł w miarę mały z jak najniższym taktowaniem tylko szczerze mało mi to mówi. 

 

Edytowane przez JacekFF
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli instalacja już jest i nie masz większych zastrzeżeń do jej pracy. To zostaje tylko w miejsce węglowego wstawić gazowy ze sprzęgłem (bezwzględnie) i do niego podłączyć grupy mieszające.

Teraz jeszcze pytanie,jak jest regulowana temperatura na tych grupach mieszających (TZM, 3dr ręczny, z napędem, pogodowo)?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z instalacją problemu nie mam. Grupy reguluję ręcznie ale po zalożeniu gazu myślę wstawić czujniki. Przewody mam rozłożone i mam zakończone w rozdzielaczach ale nie ma najmniejszego problemu by  przeciągnąć je w razie potrzeby do kotłowni. Na parterze mam jeden przewód na całość a na piętrze mam 4 przewody do każdego pokoju osobno. 

Czyli bez sprzęgła nie ma szans by to wszytko działało razem z grupami? 

Myślę tylko która opcja była by lepsza tzn pozostawić grupy pompowe i dołożyć sprzęgło czy może zrobić wszystko na jednej pompie i i każde pomieszczenie regulować siłownikami w rozdzielaczu. 

No i co z tym kotłem. Na co zwrócić uwagę przy wyborze bo z tego co widzę to ceny zaczynają się od 3,5tys a kończą grubo ponad 10 tys. 

 

Edytowane przez JacekFF
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli będzie jakakolwiek dodatkowa pompa oprócz pompy w kotle to sprzęgło musi być. Na jednej pompie (tej z kotła) może być ciężko ogarnąć całą instalację i bezpieczniej jest zostawić jak jest. Ogólnie podłogowe ma dużą bezwładność i raczej sterowanie poszczególnych pętli mija się z celem, lepiej dobrać temperaturę zasilania dla najzimniejszego pomieszczenia a resztę pętli w danym obwodzie wyregulować na przepływach.

Jeżeli wiesz, że dane pietro ogólnie potrzebuje wyższej temperatury zasilania to taką bym dobrał na kotle i ten mieszacz rozkręcił na max, a drugim obniżył temperaturę dla drugiego obwodu. Wtedy pogodowe sterowanie kotłem i masz bezobsługowy system grzewczy. Do tego kocioł Termet Ecocondens Gold 20 ze sprzęgłem. 

Chyba, że masz kasy i zachcianki to można dać wypasiony kocioł z niezależną obsługą wielu obwodów.

Ogólnie szukaj kotła z niską mocą minimalną poniżej 4 kW, serwisem w okolicy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak wtedy wygląda sterowanie tzn gdy będą dwa czujniki jeden na piętrze i drugi na parterze. Do tego sprzęgło i dwie grupy pompowe. Czy wtedy po osiągnięciu temperatury na danym piętrze pompa będzie się wyłączać czy potrzebne są jeszcze siłowniki które będą regulować przepływ kręcąc zaworami 3d?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem, że pytanie dotyczy kotła Termetu, mój pracuje cały sezon grzewczy i mam tak dobraną krzywą grzewczą, że nie ma potrzeby innego sterowania. Jeżeli chcesz mieć możliwość odłączania poszczególnych pomp to można zastosować termostaty i nimi sterować zarówno pompą jak i kotłem (on off oczywiście). Można również zastosować siłownik (siłowniki) i osobne sterowniki pogodowe do nich. Ale to możesz dołożyć zawsze gdy nie będziesz zadowolony z komfortu.

Oczywiście to wszystko moje sugestie pisane z własnego doświadczenia. 

I nie sztuką jest zainwestować kupę kasy w bajery tylko dobrze wykonać instalację, głównie chodzi o przekroje rur.

Możesz dołączyć zdjęcia kotłowni, chodzi głównie o grupy pompowo mieszające, gdzie są zamontowane i jak (czym) połączone z rozdzielaczami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.