Skocz do zawartości

atomfx
Przejdź do rozwiązania Rozwiązane przez marszy,

Rekomendowane odpowiedzi

   Czegoś takiego nie miałem ale widziałem coś podobnego u kolegi Seles tylko u niego to chyba jest związanie z sterowaniem smart home przez homeassistant (chociaż mogę się mylić)A co do tej opcji sterowania podciśnieniem to faktycznie na początku jak mi raz zaczęło się krzaczyc to serwis coś tam wspominał o jakiejś uszczelce/membranie/króćcu że się zawiesza ale po pierwszym czyszczeniu wszystko ładnie chodziło(do teraz)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli termostat pokojowy jest tylko po kablu . ?
A.jak u mnie będą tylko grzejniki bez termostatow . Ogólnie prosta instalacja . Wtedy zawór 3d nie jest potrzebny ? Wystarczy ten termostat pokojowy ? I mogę w tym trybie ustawić kocioł w trybie ciągłym na małej mocy ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@wonski Ja bym zobaczył po wyciągnięciu palnika, czy ta rurka jest drożna, jeśli jest to może czujnik elektroniczny zaczyna odmawiać współpracy.

 

@Mariup4p Jest opcja termostatu bezprzewodowego, ale nie produkcji RTB - np. Salus ale wtedy masz sterowanie on/off, w sumie przy założeniu kablowego czujnika temperatury i wpięciu w RTB też będzie działała jako on/off, bo przy pogodówce się nie da ustawić grzejników jak przy podłogówce niestety...

U mnie na każdym grzejniku zwykła głowica termostatyczna i kocioł pracuje w trybie ciągłym z mocą 1-2 kW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli ja to rozumiem tak . Nie mam głowic termostatycznych. Gdybym miał ten termostat pokojowy po kablu albo wi fi . Wtedy kociol będzie pracował on off. I na grzejniki będzie szła temperatura taka jaka będzie ustawiona na kotle . Czyli około 70⁰. I wtedy kociol nie będzie mógł pracować w trybie ciągłym ?
Czy warto dodać ten zawór 3d i sterować temperatura grzejników ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie - dopóki termostat nie osiągnie zadanej temperatury to na grzejniki pójdzie 70*C, w chwili gdy osiągnie zadaną temperaturę kocioł się wyłączy. 

A nie lepiej na grzejniki założyć głowice termostatyczne? Wtedy ustawiasz w każdym pomieszczeniu głowicę na temperaturę którą potrzebujesz i kocioł sobie działa w trybie ciągłym, a nie wiem czy na 3D i małym obiegu wodnym kocioł nie będzie się wygaszał poprzez osiągnięcie temperatury maksymalnej... Ale o tym przypadku niech wypowie się ktoś, kto ma tak zrobiony układ.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  U mnie mam głowice elektroniczne na grzejnikach plus dwa termostaty które sterują temperaturą (każdy po 2 grzejniki ale można podpiąć ile się chcę), ogólnie fajnie to działa bo mogę sobie wysterować w każdym pokoju temperaturę jaką w danym momencie potrzebuję (według harmonogramu w aplikacji każdy grzejnik jak chcę) Niestety są też minusy bo niema aż takiej płynności w pracy kotła, ponieważ głowice się same zamykają/otwierają aby utrzymać zadaną temperaturę w danym pokoju (gdy miałem zwykle ustawione tak na 21-22 stopni to ładnie wtedy śmigało ale nie mogłem zdalnie jak np. jestem w pracy zmniejszyć temperatury)U mnie kotłownia opiera się na grupach pompowych z siłownikami ,sprzęgło,zawór strefowy na Cwu,ATV 55 i chodzi na pogodówce.A w ogóle jak sterujecie ogrzewaniem  u siebie ,bo chcę coś jeszcze wykombinowa żeby było bardziej płynnie i bezobsługowo(i oczywiście żeby zmniejszyć spalanie)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 godzin temu, Pyrus90 napisał(a):

@wonski Ja bym zobaczył po wyciągnięciu palnika, czy ta rurka jest drożna, jeśli jest to może czujnik elektroniczny zaczyna odmawiać współpracy.

 

@Mariup4p Jest opcja termostatu bezprzewodowego, ale nie produkcji RTB - np. Salus ale wtedy masz sterowanie on/off, w sumie przy założeniu kablowego czujnika temperatury i wpięciu w RTB też będzie działała jako on/off, bo przy pogodówce się nie da ustawić grzejników jak przy podłogówce niestety...

U mnie na każdym grzejniku zwykła głowica termostatyczna i kocioł pracuje w trybie ciągłym z mocą 1-2 kW.

Od marca wprowadzamy czujnik temperatury  wifi  do wersji v16, jeszcze musimy przetetsowac parę rzeczy.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 5.02.2024 o 14:41, Pyrus90 napisał(a):

@wonski

U mnie ta opcja włączona.

Sprawdziłbym, oczywiście po wyjęciu palnika z kotła - czy króciec do którego idzie ten przezroczysty wężyk nie jest czasem przytkany popiołem, bo jak się domyślam wężyk prowadzi do elektronicznego czujnika podciśnienia, który to ma wpływ na moc wentylatora wyciągowego.

 

Mnie natomiast zastanawiają takie wpisy w zdarzeniach:

 Pojawiają się co jakiś czas, ostatnio wyskoczyło w trakcie grzania CWU, oczywiście grzanie przerwane po kilkunastu minutach i po tych wpisach przeszło do grzania CO - piec cały czas prąd miał, podpięty pod UPS. 

Niestety a le u mnie także dochodzi do resetów pieca mimo iż zasilanie jest przez UPS.

Jestem w kontakcie z serwisem, może ktoś miał podobny problem.

Pozdrawiam

 

 

 

reset CO.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli przy głowicach termostatycznych na każdym grzejniku termostat pokojowy czy po kablu czy po wifi jest zbędny ? Wtedy kociol pilnuje zadanej temperatury na kotle . Ja tak to rozumiem .
A jeżeli dobrze rozumiem . To czy wtedy da się ustawić kocioł że np. przy temperaturze na zewnątrz 16⁰ kociak się wyłączy żeby niepotrzebnie pracował ?

A o co chodzi z tym że przy sterowaniu pogodowym nie da się ustawić tak grzejników jak przy podłogówce ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Termostat pokojowy działa tylko na zasadzie on/off i jak masz głowice ustawianą np. na temperaturę 22 stopnie  i termostat też dojdzie do tej temp. to piec się po prostu wyłączy a jak nie masz termostatu tylko głowice to jak piec wyczujesz że  temperatura przepływu się nie zmienia  to dojdzie do zadanej temperatury kotła i się wyłączy na jakiś czas.Co do pogodówki to ustawiasz sobie przy jakich temperaturach na zewnątrz chcesz mieć temperaturę na  grzejnikach/podłogówce i wtedy tym sterujesz a wyłączyć przy przykładowych 16 stopniach to raczej się nie da ,ewentualnie można tak ustawić żeby przy  tych 16 stopniach piec dawał taką temp.żeby szybko przeszedł do zadanej i się wyłączył. Bierz pod uwagę żeby efektywnie sterować grzejnikami i podłogówką przez piec (systemem pogodowym sterownika) to musisz mieć zamontowane mieszacze żeby szła temperatura która chcesz mieć na grzejniku bo bez tego temperatura będzie szła cały czas max z pieca .Zobacz sobie na stokercloud jak ludzie mają poustawiane .Grzejniki też możesz ustawić tak jak podłogówkę  tylko jaki jest sens ustawić np.temp 30 stopni na grzejnikach (bo tak tyle powiedzmy ustawia się podłogę) ,system podłogowy bardziej opiera się na niższych temperaturach ale na większej powierzchni grzania niż grzejniki które jednak grzeją bardziej punktowo.

Edytowane przez wonski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie no 30⁰ na grzejniki to trochę za mało .
Przeczytałem instrukcje bardziej szczegółowo .
Pisze tam że lepiej jest utrzymywać w grzejnikach stały przepływ z niższą temperatura niż wysoką temperaturę i ciągle włączanie i wyłączenie pomp c.o.
Widzę jest jeszcze opcja sterowania grzejnikami poprzez termostat pokojowy na zasadzie doboru temperatury na grzejnikach.
Czyli cos jak pogodowa tylko w odniesieniu do temperatury panującej w pomieszczeniu .
Co do głowic na grzejnikach . Myślę że to też jest warto mieć no bo jak ktoś będzie chciał mieć trochę niższą temperaturę w pokoju, to sobie ustawi . No i są też te głowice które można programować i ustawiać harmonogramy .
Jedyną rzeczą której nie da się wtedy przeskoczyć . To jak na termostacie pokojowym ustawimy sobie na 21⁰. To zakładając że w innych pomieszczeniach będzie plus minus jeden stopień różnicy .
To jak ktoś będzie chciał mieć w pokoju powiedzmy 24⁰. Albo 26⁰ no to odkręcenie głowicy nawet na maksa nic mu nie da .
Natomiast bez termostatu pokojowego i mieszcza 3d taka opcja jest .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 7.02.2024 o 16:24, wonski napisał(a):

 Termostat pokojowy działa tylko na zasadzie on/off i jak masz głowice ustawianą np. na temperaturę 22 stopnie  i termostat też dojdzie do tej temp. to piec się po prostu wyłączy a jak nie masz termostatu tylko głowice to jak piec wyczujesz że  temperatura przepływu się nie zmienia  to dojdzie do zadanej temperatury kotła i się wyłączy na jakiś czas.Co do pogodówki to ustawiasz sobie przy jakich temperaturach na zewnątrz chcesz mieć temperaturę na  grzejnikach/podłogówce i wtedy tym sterujesz a wyłączyć przy przykładowych 16 stopniach to raczej się nie da ,ewentualnie można tak ustawić żeby przy  tych 16 stopniach piec dawał taką temp.żeby szybko przeszedł do zadanej i się wyłączył. Bierz pod uwagę żeby efektywnie sterować grzejnikami i podłogówką przez piec (systemem pogodowym sterownika) to musisz mieć zamontowane mieszacze żeby szła temperatura która chcesz mieć na grzejniku bo bez tego temperatura będzie szła cały czas max z pieca .Zobacz sobie na stokercloud jak ludzie mają poustawiane .Grzejniki też możesz ustawić tak jak podłogówkę  tylko jaki jest sens ustawić np.temp 30 stopni na grzejnikach (bo tak tyle powiedzmy ustawia się podłogę) ,system podłogowy bardziej opiera się na niższych temperaturach ale na większej powierzchni grzania niż grzejniki które jednak grzeją bardziej punktowo.

Da się ustawić że przy danej zewnętrznej kocioł się wyłączył. Ja to tak ustawiłem, że np przy 16° dostępna moc to 0 i i cool faktycznie, wyświetla komunikat "wstrzymano przez kompensacja pogodową" czy co s w tym stylu.

Fakt mieszanie na grzejniki ma też sens. Inna temperatura przy dodatnich na zewnątrz inna przy -10 a jeszcze inna przy -20.

Zobacz jak jest u mnie. Może coś się przyda. Pamiętaj każdy dom jest inny, każdy ma inne wymagania.

Mariup4p

Nie do końca, zależy jak chcesz sterować temperaturą w pomieszczeniu. Na kotle ustaw pogodowe i temperaturę według własnego widzimisię np 50° a na termostacie pokojowym w jednym pomieszczeniu 24° a w drugim 22°. I wszystko jest realizowane tak jak ma być. Tylko w każdym pomieszczeniu powinien być sterownik i odpowiednią głowica. Cały układ możesz tak wysterować, że gdy we wszystkich pomieszczeniach, zostanie osiągnięta temperatura, kocioł się wyłączy z opóźnieniem. I włączy również z opóźnieniem. Ja u siebie będę to robił na EngoControls. (Przedtem był SalusControls) i wiem że da się to zrobić. 12 pomieszczeń, układ mieszany (podłogowe i grzejniki). I to da się zrobić tylko zależy co chcesz zrobić i le zainwestować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

   Faktycznie masz racje ,można ustawić żeby przy wyższej temp. powiedzmy 16 stopni  moc była na 0 ,tylko jak dla mnie  przy tych temperaturach to już bardziej dogrzewamy parę godzin dom a nie grzejemy ciągle .Co do tego sterowania Engocontrols to czy można go spiąć z każdą głowicą elektroniczną (np przez homeassistant)czy trzeba brać od nich cały system.U mnie mam cały zestaw homematic z głowicami ,termostatami i Access pointem do sterowania i da to się jakoś spiąć z tym sterownikiem ,i jak myślisz będą jakieś większe oszczędności w opale(bo same sterowanie temp.w pokojach myślę że będzie podobne)między takim powiedzmy lokalnym sterowaniem bez pieca a tym spiętym z kotłem?A jeszcze z innej beczki czy miał ktoś z was pomimo że wszystkie pompy u mnie chodzą(kotłowa,pogodowe,mieszacze) i wszystko wydaje się ok.to w stokercloud cały czas od paru dni są off i teraz nie wiem czy to błąd stokercloud czy coś dzieje się ze sterownikiem.

Edytowane przez wonski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Kroitzman

Dobra informacja. Znana jest już cena? Pewnie wymagana będzie aktualizacja softu na Feniksie - u mnie jest 16.0000.300 a patrząc po StokerCloud już nowsze wersje są.

@Endriu27

To raczej nic nie ma wspólnego z zasilaniem z sieci/UPSa, bo u mnie tylko zmniejsza, zwiększa i włącz ->moc. Temat zastanawiający bo pojawia się to czasem przez 2-3 dni, a później miesiąc czy dłużej nic takiego nie ma... 

 

Edit: dla ciekawskich już znalazłem info o czujniku dla V16

https://www.nbe-shop.dk/index.php/traepillefyr-kedler-og-reservedele/tilbehor/wifi-temperatursensor-v16.html

Edytowane przez Pyrus90
uzupełnienie
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

W końcu. A w przybliżeniu jaka cena?

W dniu 7.02.2024 o 07:43, Kroitzman napisał(a):

Od marca wprowadzamy czujnik temperatury  wifi  do wersji v16, jeszcze musimy przetetsowac parę rzeczy.  

W końcu. A przybliżona cena?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

   A na jakiej zasadzie będzie funkcjonował,jako czujnik pokojowy sterowany z pieca(kompensacja pogodowa,harmonogram itd. ustawiane z pieca,bo rozumiem że tylko wewnatrz)czy jako termostat on/off ?I jak będzie zasilany ,po kablu czy jakieś baterie.

Edytowane przez wonski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 10.02.2024 o 18:55, wonski napisał(a):

   Faktycznie masz racje ,można ustawić żeby przy wyższej temp. powiedzmy 16 stopni  moc była na 0 ,tylko jak dla mnie  przy tych temperaturach to już bardziej dogrzewamy parę godzin dom a nie grzejemy ciągle .Co do tego sterowania Engocontrols to czy można go spiąć z każdą głowicą elektroniczną (np przez homeassistant)czy trzeba brać od nich cały system.U mnie mam cały zestaw homematic z głowicami ,termostatami i Access pointem do sterowania i da to się jakoś spiąć z tym sterownikiem ,i jak myślisz będą jakieś większe oszczędności w opale(bo same sterowanie temp.w pokojach myślę że będzie podobne)między takim powiedzmy lokalnym sterowaniem bez pieca a tym spiętym z kotłem?A jeszcze z innej beczki czy miał ktoś z was pomimo że wszystkie pompy u mnie chodzą(kotłowa,pogodowe,mieszacze) i wszystko wydaje się ok.to w stokercloud cały czas od paru dni są off i teraz nie wiem czy to błąd stokercloud czy coś dzieje się ze sterownikiem.

Niestety tuya i EngoControls nie współpracuje z homemode. Ale homematic też mają głowice grzejnikowe. Co do oszczędności. Jeśli wszystko dobrze poustawiasz, dodasz harmonogram obniżenia temp, albo wyłączenia danej strefy na np noc. Oczywiście przy dodatnich temperaturach. Na pewno przyniesie to jakieś oszczędności. Przy podłogowce również. Te spięte z kotłem działa fajnie,  dobrze docieplonym domu i temperaturami powyżej 10°. Zresztą założę, protestuje i dam znać.

Chociaż Seles ma pozakładane sterowanie. Można by go prosić aby się wypowiedział. Czy są oszczędności? Czy raczej tylko komfort?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  No właśnie próbowałem skontaktować się z Sales jak ma to ogarnięte ale chyba już za bardzo nie zagląda na forum(ogólnie już chyba mało kto tu zagląda). Muszę jeszcze u siebie założyć siłownik na grzejniki (do pogodowki)bo na razie mam tylko na podłogowce i jakiś termostat podłączony do pieca żeby ogarną ogólna temperaturę w domu a każde pomieszczenie z osobna  już mi ogarnia homematic (zobaczę ten czujnik wifi od nbe jak już będzie dostępny )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 26.01.2024 o 16:44, Pyrus90 napisał(a):

- brak fabrycznej apki na Android/iOS, jak również integracji z HA dla v16 - tak wiem - jest StokerCloud ale tylko po WWW - powiadomienia na mail/SMS to jedna wielka loteria, maila jeśli docierają to z opóźnieniem, sms jeszcze nie dotarł żaden

Zrzutekranu2024-02-24203320.thumb.png.2f2051b84d57f9859f3050f75c5c3eff.png

Tak wygląda integracja z HA - pełen dostęp z Windows, androida lub nawet z NS Panel Sonoffa

a tak sterowanie światłami w domu i ogrodzie

Zrzutekranu2024-02-24203643.thumb.png.3d782a79fcb05d0426ec3a69dc8c001f.png

19 godzin temu, atomfx napisał(a):

Chociaż Seles ma pozakładane sterowanie. Można by go prosić aby się wypowiedział. Czy są oszczędności? Czy raczej tylko komfort?

Komfort i oszczędność - ilość ciepła potrzebna do ogrzania całego domu ( jeden termostat ) jest większa niż przy termostatach w każdym pokoju ustawianych na podstawie harmonogramu/skryptów.

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, seles napisał(a):

Zrzutekranu2024-02-24203320.thumb.png.2f2051b84d57f9859f3050f75c5c3eff.png

Tak wygląda integracja z HA - pełen dostęp z Windows, androida lub nawet z NS Panel Sonoffa

 

  Ok.samo sterowanie/integracja z homeassistant to nie problem(tak naprawdę nawet w podstawowej aplikacji homematic z Access pointem można tym już jakoś sterować, oczywiście nie tak kompleksowo jak homeassistant)ale interesuje mnie najbardziej jak to masz spięte z samym kotłem (jakiś moduł,sterownik,termostat?)bo widzę u ciebie że masz duży wpływ na pracę kotła,i czy  do każdej głowicy masz podpięty zewnętrzny termostat?U mnie wygląda to tak że steruje z homeassistant /homematic IP tylko temperaturą w każdym pokoju (poprzez głowice,termostat po harmonogramie) a piec tak naprawdę wygasza/włącza gdy osiągnie temp. zadaną czyli interesuje go tylko przepływ na instalacji. Ogólnie funkcjonuję to dosyć fajnie ale widzę u ciebie że można ogarnąć to o wiele lepiej .

Edytowane przez wonski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 25.02.2024 o 08:15, Mariup4p napisał(a):

Cały czas pokazuje że w zasobniku jest 86%-87% peletu . Kalibruje się to jakoś ?

Czujnik do przeczyszczenia. Jest przyklejony na magnes sprężarka albo dobry dmuch z płuc i naprawione

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.