Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Zmiana średnicy rur...


liban

Rekomendowane odpowiedzi

No i ma rację. Skoro na powrocie do kotła ma być pompa to wystarczy 1". Gdybyś chciał obieg kotłowy grawitacyjny to wtedy obieg kotłowy i sam 4d min 1,5"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro tak to bardzo mnie to cieszy. Mniejsze koszty. Mniej roboty, ponieważ mówił że na miedzi to robota idzie szybko, a na stali 1,5" to gwintowanie i inne atrakcje.

Dobrze, że jest to Szanowne Forum, bo aż się boję gdzie bym był żeby nie Wasze rady. Znaczy wiem gdzie bym byl "w czarnej doopie" tylko nie wiem jak głeboko. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dobrze..a lepiej dać pompę kotłową i rury 1cal i zawór 4D 1cal...
... czy bez pompy kotłowej a instalacja i 4D na rozmiarach 1,5" i ochrona powrotu na grawitacji.

Sprawa druga: Obieg CWU obojętnie na jakim calarzu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomimo zastosowania dużych średnic rur w obiegu kotłowym nie ma gwarancji że będzie to działać na grawitacji i tak może się okazać konieczny montaż pompy.

CWU 1", ewentualnie 3/4

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok. No to mam już jasność w tej kwestii. Dzięki serdeczne za wskazówki.

Robię wszystko na 1calu i daje pompę kotłową.
Będzie taniej, szybciej i z gwarancją, że ochrona powrotu będzie działać.

Rozumiem, że miedź w połączeniu z moją stalową instalacją nie będzie generowała jakiś problemów?

Czy pompa kotłowa ma tłoczyć nonstop czy ewentualnie ma załączać się okresowo.
I pojawia się pytanie, że skoro okresowo to gdzie zamontowany czujnik temperatury będzie odpowiedzialny za jej pracę?
Idąc dalej w sprawie czujników temperatury: gdzie i jakie (przylgowe na rurze czy jakieś inne) czujniki zamontować?
Np.chodzi o temp.wody na instalacje za zaworem 4D, temp.powrotu.
Bo CWU rozumiem że będzie czujnik w bojlerze 200l. Podobnie jak czujnik temperatury kotła będzie zamontowany fabrycznie w kotle.

Może zadaje dziwne pytania ale chce aby w fazie montażu nic nie pominąć i mieć święty spokój, chociaż z instalacją. Bo wiem że później będę miał "jazde" z ustawieniami samego kotła ;) .














.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do ochrony powrotu - pompa może pracować cyklicznie jeśli w sterowniku jest opcja ochrony za pomocą pompy kotłowej/dodatkowej. Jeśli nie to pompa na stałe. Czujnik temperatury powrotu jak najbliżej kotła. Czujnik temp wody na instalację za pompą i zaworem zwrotnym. Czujniki mają dobrze przylegać do rury i być dobrze zaizolowane.

Czujniki kotła i CWU do wsunięcia w zamontowane gniazda(tuleje pomiarowe)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do czujnika temperatury powrotu.
Piszesz że jak najbliżej kotła, czyli za powrotem z CWU praktycznie powiedzmy 1cm przed fabrycznym króćcem powrotu kotła. Dobrze zrozumiałem?

I jeszcze jedno "mądre" 😉 pytanie dotyczące zaworów i filtrów.
Rozumiem, że bezpośrednio przed każdą pompą dajemy najpierw zawór kulowy i zaraz filtr siatkowy, a zaraz za pompą zawór zwrotny.

Coś jeszcze z armatury hydraulicznej mam zamontować?

Oczywiście na strych poprowadzę osobne ocieplone rury do zbiornika przelewowego w szybie wentylacyjnym , a w miejscu gdzie mam teraz zbiornik przelewowy dam odpowietrznik i też go ocieple (zrobie mu czapę z wełny). Bo strych jest nieogrzewany.

Może jeszcze jakieś wskazówki co do mojego typu instalacji (górne zasilanie, pion z kotła na strych następnie rozprowadzenie kilka centymetrów nad podłogą strychu i piony w dół do grzejników).

Wracając do zaworów przy pompach. Rozumiem że zawór kulowy i zawór zwrotny wystarczy, gdybym miał np.wymienić pompę, a nie chce spuszczać wody z całej instalacji. Czy za zaworem zwrotnym dać jeszcze jeden kulowy. Oczywiście sytuacja dotyczy każdej pompy w układzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 miesięcy temu...

Powoli zbliża się czas montażu kotła. Wkład kominowy już zamontowany (120mmx220mm, stal 1mm 1.4404, "zetka" fi160, wlot 2m nad poziomem gruntu,wylot 10cm nad posadzką). Doszedłem do wniosku, że przy tych cenach pelletu CWU będzie realizowane tylko z trójfazowego przepływowego ogrzewacza wody. Więc kocioł na pellet ogrzewał będzie tylko CO i w układzie kotła nie będzie obiegu CWU. Będą to wymierne oszczędności finansowe przy podłączaniu kotła (pompa, zbiornik 200l i orurowanie itd), które pewnie i przez dwa lata nie wydam  na kwh-godziny z sieci elektrycznej na podgrzanie wody do codziennej higieny.

Mam jeszcze jedną zagwozdkę dotyczącą zaworu 4D. Będzie u mnie montowany zawór 4D 1" z siłownikiem i teraz nie mam pojęcia z jakim Kvs ten zawór zakupić biorąc pod uwagę moją instalację. Czym podyktowany jest prawidłowy dobór tego parametru np. ilością zładu wody, średnica rur, ilością i rodzajem grzejników?

Wierzę, że z Waszą pomocą uda mi się to ustalić.

IMG_20220625_082521.jpg

IMG_20220623_095449.jpg

IMG_20220625_082608.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mniej więcej tak. Trzeba sobie tylko pobrać dokumentację zaworu, gdzie takie wykresy są. To oczywiście nie musi być afriso.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obejrzalem filmik. Ale gość ciągle bierze pod uwagę to, że zawór mieszający służy do regulacji temp.czynnika na grzejniki. U mnie zawór wraz z pompą "kotłową" będzie spełniał głównie funkcję ochrony powrotu.
Poza tym w mojej instalacji przy obecnym kotle (DS 18kW) różnica między zasilaniem (gdy instalacja się już unormuje jakiś czas po rozpaleniu) a powrotem była nie więcej jak 10stopni.
Obecnie będę montował kocioł 15kW.

Z instrukcji na filmie wygląda na to, że u mnie Kvs powinien być 6,3. Oczywiście biorę moc nowego kotła i przyjąłem deltaT na poziomie 10-12stopni.
Chyba dobrze zrozumiałem instrukcję odczytu wykresów ;) ?









Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Panowie czy to jest poprawne założenie zaworu 4D?
Zasilanie z kotła mam z lewej, powrót z instalacji z prawej, wyjście na instalacje u góry, powrót do kotła (mały obieg kotłowy) na dole.
Wychodzi na to że w pozycji "5" zwierciadło zaworu przy podmieszaniu 50/50 jest w pozycji pionowej, czyli z tego co pamiętam zgodnie ze sztuką, pozycja "0" to kocioł grzeje sam siebie (mały obieg kotłowy) , pozycja "10" to cała woda z kotła idzie na grzejniki. Pytam bo ta instrukcja chyba jest nie tak rozpisana..

Oczywiście zaraz za pompą małego obiegu kotłowego jest zawór zwrotny.

IMG_20220804_190731.thumb.jpg.f7d6c7c76403d2e6bcd7754e58ec8486.jpgIMG_20220804_190652.thumb.jpg.d224f96561532fce7e2f877a9fac56d6.jpg











Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podłączenie jest poprawne. Niewiem czy pompa kotłowa nie będzie psocić przy takim podłączeniu przy max otwarciu zaworu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawór 4d będzie z siłownikiem, a pompa na powrocie nie będzie pracowała ciągle, załączać się będzie od czujnika temp.na powrocie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.