Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Zmiana średnicy rur...


liban

Rekomendowane odpowiedzi

Wstecznego ciągu nigdy nie zaobserwowałem u mnie. Komin ma wysokość 8-9m.
A gdyby nawet coś przymarzło to zawór bezpieczeństwa będzie jak znalazł, chyba :) .
Poza tym to wogóle można zagotować pelletowca? Automatyka raczej nie powinna pozwolic.
A jakaś rada co do umiejscowienia pompy kotlowej, zaworu termostatycznego i pomp obiegowych?







Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To wszystko regulują przepisy - zabezpieczenie naczynia i rur bezpieczeństwa, wznośnej i przelewowej przed zamarznięciem, ich średnica, sposób prowadzenia(norma w załączniku)

Zawór bezpieczeństwa wskazany oczywiście ale w świetle przepisów nie jest zabezpieczeniem i bywa zawodny. Podobnie automatyka

Zrobisz jak zechcesz - to Twój dom

Co do armatury to to nie ma znaczenia fizycznie gdzie co (wyżej/niżej). Byle zgodnie ze sztuką

post-2974-0-20259000-1518101879.png

PN-B-02413_1991-Ogrzewnictwo-i-ciepłownictwo-Zabezpieczenie-instalacji-ogrzewań-wodnych-systemu-otwartego-Wymagania.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli na tym schemacie mamy. Przed każdą pompą filtr, zawór 3d z siłownikiem na grzejniki, pompe kotłową, dwie pompy obiegowe.
Tylko nie wiem co to te żółte prostokąty (3szt) i te jasno zielone (8szt) :) .
Te 8szt.to zawory odcinające zdaje się.
















Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te żółte to zawory zwrotne

Zawór 3d nie musi być z siłownikiem jeśli są zawory termostatyczne na grzejnikach. Wystarczy termostatyczny z nastawą do 65st(esbe VTA lub afriso ATM)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Była wcześniej propozycja dedykowana dla pelletowca(z zaworem stalotemperaturowym na powrocie) . 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Schemat z postu #27 nie jest dobry dla pelletu, ale to nie moja broszka.
Schemat z postu #27 nie jest dobry dla pelletu, ale to nie moja broszka.
Ale moja broszka.
Skrobnij coś poprawnego. ;)
Jakiś schemacik?
Please.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poszukać mi się nie chce? Wiesz ile tego się naoglądałem.
Jest tego tyle że nie wiem który może być poprawny.

Czyli jednak 4d. A tyle się tu naczytałem że 4d to tylko kłopoty.
Moc pomp z tego schematu, mam się ich trzymać? I zawór 4d z siłownikiem?







Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Osobną rurę lub zamknąć instalacje i dać zbiornik przeponowy na powrocie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok. Bedę robił wszystko aby taki pozostał.
Czyli w przypadku tegoż schematu zawór 4D pełni rolę głównie ochrony powrotu w momencie startu instalacji, aż do jej ustabilizowania. U mnie trwa to 2-3 godziny.
Później np mogę nim regulować temp.wody na grzejniki. Czy zapomnieć o tym i założyć, że posiada tylko pierwszą funkcje.
A co do wysokości montażu zaworu 4D, to ma być on minimum 20cm powyżej płaszcza wodnego kotła, tak?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, liban napisał:

Poszukać mi się nie chce? Wiesz ile tego się naoglądałem.
Jest tego tyle że nie wiem który może być poprawny.

Czyli jednak 4d. A tyle się tu naczytałem że 4d to tylko kłopoty.
Moc pomp z tego schematu, mam się ich trzymać? I zawór 4d z siłownikiem?






 

Ja tak samo nawet rysowałem schematy itp, to sprzeglo miało być  najlepsze, a teraz nagle 4D najmniej kłopotliwy 🤔 kolega Sambor nieraz  pisał że 4D sprawia najwięcej kłopotów i go nie poleca 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To wszystko zależy gdzie wstawimy tego 4-D - jak do inst z grzejnikami to OK, ale do podłogówki to już musi być układ 2 zaworów 3-D, więc sprzęgło lepsze.

Ponadto w proponowanym układzie pracy zaworu 4-D, jest pompa wspomagająca na powrocie kotła, bez tej pompy układ nie nadaje się do pelletu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co tu skrobać, jak się tobie się nie chce poszukać.
Klasyka -najtańszy, najprostszy, przy pellecie i grzejnikach skuteczny
1729556672_zaw4-Djedenobieg(2).jpg.09a10ee29f712ed6417438a3b206ee5d.jpg
 
Pokazałem ten schemat serwisantowi Tekli. Stwierdził, że nie potrzebnie komplikuję sobie układ i ta pompa kotłowa na powrocie nie jest konieczna. Natomiast koniecznie trzeba zamontować zawór4D powyżej zasilania wychodzącego z kotła aby tenże zawór się nie zapowietrzał.

Ja raczej będę chciał zrobić jak na Twoim schemacie bo się później okaże że nie byla konieczna a dzieją się cyrki. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I całe szczęście. Powiedz temu serwisantowi, żeby sobie wiedzę zaktualizował. Niech odpowie ci także na pytania:  dlaczego w instrukcjach do nowych kotłów takie komplikacje się stosuje. I jeszcze dlaczego ci gwarancji nie uznają jak nie ma pompy kotłowej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 minuty temu, mkwapisz napisał:

I jeszcze dlaczego ci gwarancji nie uznają jak nie ma pompy kotłowej

Pierwsze słyszę, ma być zapewniona temperatura powrotu. Ja pompy kotłowej za 4d nie mam i nie było żadnego problemu z naprawami gwarancyjnymi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to przeczytaj na stronie 15 i 16 jakie są wymagania i jaki schemat podłączenia jest proponowany. Wystarczy że udowodnią ci, że nie miałeś wystarczającej temperatury na powrocie i jak to mówią bujaj się z problemem sam. Wszystko oczywiście jednak zależy od firmy.

Instrukcja-KOMFORT-EKO_KOMFORT-EKO-LUX.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Jeszcze jedno, czy skoro u mnie na starej instalacji zasilanie i powrót jest na 2" , a kocioł, który zamówiłem ma wyjścia zasilania i wejścia powrotu na 1,5" to rozumiem, że podłączenie kotła do mojej instalacji , ochronę powrotu, zawór 4D zrobić na średnicach minimum 1,5" żeby za bardzo nie zawęzić przepływów. Natomiast obieg CWU na dowolnych średnicach, czyli mniejszych.





Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co jest Panowie? Doradźcie powyższe.
Był przyszły specjalista od podłączenia kotła i przeróbki instalacji i mówi, że na co mi 1,5cala w stali jak on mi to zrobi w miedzi na 1calowych rurach i będzie śmigać.

Nie będzie problemu gdy zrobie to całe podłączenie, zawór 4d (1") na calowych rurkach w miedzi.
Nie chcę za bardzo dławić a hydraulik mówi że i tak pompa chodzi na 1calu, zawory zwrotne na 1calu i te 1,5cala to do niczego nie potrzebne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.