Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Dobór zaworu 3D


wojteekk

Rekomendowane odpowiedzi

Sezon idzie więc ogarniam przebudowę kotłowni wg schematu. Kocioł to Skamp-PV 20KW z SKPZ02, w instalacji tylko grzejniki. Zdecydowałem sie na zwór 3D z siłownikiem. Z tabeli rozmiaru w AFRISO wychodzi ze mam użyć "3-drogowy obrotowy zawór mieszający ARV 388 ProClick, DN20, Rp3/4", Kvs 4,0"

Moją wątpliwość budzi rozmiar, czy nie będzie za mały. Instalacje do pionów grzejnikowych mam na 28mmCU a tu jest 3/4". W instalacji 3 drabinki łazienkowe 1m i 15 grzejników c22x120cm.

Sterowane ma być pogodówka + kilka głowić termostatycznych.

instalacja.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Schemat tylko podglądowy, mi też wydawał się przymały jednak tabela  nomogramy_ARV_ProClick.png 

go sugerowała. To zamówię ARV 382 ProClick, DN20, Rp3/4", Kvs 6,3 z siłownikiem . 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomyśl o takim układzie - odpada jeden zespół pompowy, a zamiast niego 3D przełączający głowicą termostatyczną i kapilarą lub zaworem termoelektrycznym. Proste i skuteczne rozwiązanie.

I pamiętaj o podłączeniu wyjscia do naczynia powyżej płaszcza wodnego kotła.

image.png.0c6acaf6b83447b67def64dfabef9f16.png

Edytowane przez gmaj22
grafika
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, gmaj22 napisał:

Pomyśl o takim układzie - odpada jeden zespół pompowy, a zamiast niego 3D przełączający głowicą termostatyczną i kapilarą lub zaworem termoelektrycznym. Proste i skuteczne rozwiązanie.

I pamiętaj o podłączeniu wyjscia do naczynia powyżej płaszcza wodnego kotła.

image.png.0c6acaf6b83447b67def64dfabef9f16.png

 

Czy można wykorzystać coś takiego?

https://allegro.pl/oferta/salus-termostat-przylgowy-pompy-z-kapilara-at10f-9339308935

https://allegro.pl/oferta/zawor-trojdrogowy-z-silownikiem-elektrozawor-dn15-9538807901?utm_feed=aa34192d-eee2-4419-9a9a-de66b9dfae24&utm_source=google&utm_medium=cpc&utm_campaign=_DIO_pla_dom_budownictwo&ev_adgr=Hydraulika+i+akcesoria,+klimatyzacja+i+wentylacja,+kuchnia+oraz+pozostałe&gclid=CjwKCAjwkdL6BRAREiwA-kiczK1w0hN8cmutyZxRcxHtpC6wDe_8W1R8a6-vLXeNXhg9fDT_Kjs4NhoCIQ4QAvD_BwE

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, gmaj22 napisał:

Pomyśl o takim układzie - odpada jeden zespół pompowy, a zamiast niego 3D przełączający głowicą termostatyczną i kapilarą lub zaworem termoelektrycznym. Proste i skuteczne rozwiązanie.

I pamiętaj o podłączeniu wyjscia do naczynia powyżej płaszcza wodnego kotła.

image.png.0c6acaf6b83447b67def64dfabef9f16.png

A w takim układzie sterowanie pompą cwu jako cwu czy stałe włączona? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@tommyp2

Nie można. Miałem na myśli takie cuś:

1/zawór 3D przełączający image.jpeg.12618b4cbb1439cd84c6305876669523.jpeg

2/ siłownik termoelektryczny NC/230 V image.jpeg.0f7cd5d53a9c2021838a8b032204b3a8.jpeg

lub głowica z kapilarą M28x1,5 zakres 40-70 Cimage.jpeg.b2cc69265c93156dc87a62228cdf5418.jpeg

@wojteekk

Jako mieszająca stale włączona, latem zaś może być jako CWU

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Witam. Podłączę się pod temat by nie tworzyć nowego. Jestem w trakcie przebudowy instalacji i chcę wstawić zawór 3D z siłownikiem do sterowania instalacją podłogową na parterze tj. około 66 m/k. W projekcie domu były zaplanowane grzejniki na parterze ale osoba od której kupiłem dom wykonała instalację podłogową. Nie mam żadnych informacji co do długości sekcji itp. Mogę podać tylko że na 66 m/k parteru jest 6 sekcji. Wracając do sprawy wymieniam zawór tej podłogówki z termostatycznego na obrotowy z siłownikiem i nie mogę dobrać zaworu z odpowiednim KVS. Koledzy z tego forum pomogli mi i podpowiedzieli że będę potrzebował zawór 3D z KvS od 3.5 do 4. Tylko że producenci tacy jak WOMIX ESBE czy AFRISO jeżeli już mają w swojej ofercie zawory obrotowe z tak niskim KVS to albo jest on niedostępny w Polsce (długo czas dostawy) albo proponują mniejsze rozmiary przyłącza zaworu np.  3/4  (zasilanie i powrót z podłogówki mam wykonaną w rozmiarze 1 cal). Najniższy KVS wśród zaworów obrotowych dostępnych na polskim rynku przy zachowaniu 1 cala udało mi się znaleźć 6,3. Doradzicie coś?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.