Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Obieg kotłowy do zaworu 4D - dobór elementów


Kashue

Rekomendowane odpowiedzi

:D Dla mnie mały obieg kotłowy jest wtedy gdy jednak 4D jest zamknięty a pompa nie chodzi , bo w przeciwnym wypadku za dużo nowych zmiennych i parametrów by doszło(do tego ich nie znamy) i zamiast miłego wieczoru...miałbym powrót na studia, a tam nie bardzo chciałbym wracać :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Naprawdę patrzę z zainteresowaniem na ten temat i czekam jak się rozwiąże,ale nie dorastam wam do pięt wyrazy podziwu :Oo

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat zacznie być ciekawy, jak dokonam montażu...i wtedy okaże się , że mam zimny powrót :D

Będę wtedy tylko czekał na pierwszy post w stylu "a nie mówiłem"...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie będzie do końca tak, że wszystko stanie, ruszy ale przy wyższej temperaturze na kotle.

PS

Ciśnienie dyspozycyjne w tym zadaniu jest ok 50Pa, a nie 25Pa, jak dołożysz oporów za ok 18Pa to znowu możesz policzyć o ile później kocioł będzie startował,

1,5m rury = 18Pa, dodatkowe trójniki = zaw kulowy - 18Pa  i mamy tylko  16Pa na kocioł, 2,3 kolana w tym zaw 4-D + inne złączki.

Są 2 opcje albo  grawitacja zacznie później działać - przy wyższej temp albo zmniejszy się moc oddawana przez kocioł( przepływ).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie jestem fachowcem, ale krótki obieg  zrobiłem na fi28 i działa bez problemu bez żadnych pomp 4 kolana 45stopni .Temp zadana na piecu 65stopni powrót  58 stopni jak się włączy pompa cwu to temp62 st.Ale przy zadanej 50st.nie działa tak dobrze:(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Liczę na pierwszy przypadek, ewentualnie, że automatyka kotła , dzięki sprytnej logice machania zaworem 4D pompami CWU i CO sprawi , że to będzie w miarę sensownie działać, niby jest też funkcja ochrony powrotu, zmontuje wszystko zasypie pelletem i zacznę wielodniowe czuwanie w kotłowni, no może nie w kotłowni bo mam econeta , ale czas eksperymentów z ustawieniami by zbliżyć się do tego co w teorii powinienem uzyskać. Jak mi się nie uda to z podkulonym ogonem dołożę jakąś energooszczędną pompę kotłową, bo raczej nie chcę się bawić w sztuczne manewry pompą CWU przez przenoszenie czujnika na powrót. Oczywiście, oszukać sterownik mogę na wiele sposobów, ale to w ostateczności...

@panczo88 Ja chcę to zrobić na 6/4  czy 42mm , do tego użyć łuków zamiast kolan, więc liczę na pozytywny wynik.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam za sobą takie układy i stąd moje podstawy do empirycznych wniosków. Ten 4D ma zadatki pracować prawidłowo, ale pozostaje pytanie w jakich "widełkach" zmiennych mających wpływ na temperaturę powrotu i czy Cię to zadowoli. Pewność daje pompa kotłowa małego obiegu i mechaniczna obsługa zaworu. 

Co innego jak napędzasz układ grzejników, z których spływa woda bliska 50 stopni, a co innego jak podłogę lub przewymiarowane grzejniki. Co układ to inna historia. Powodzenia życzę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie działa na fi 28 kolana 90stopni więc na pewno u Ciebie ruszy.Sedno to wysoka temp.zasilania obiegu,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przyda mi się , zwłaszcza , że do istniejącej instalacji dojdzie jeszcze 5 grzejników i parę termostatów z harmonogramami dla 3 pomieszczeń, niestety na panelach pokojowych kocioł prawdopodobnie by zwariował , za dużo różnych pomieszczeń o innych wymaganiach, do tego na tych samych nitkach skrajne przypadki sypialnia(zimno)  + biuro(ciepło).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak mam termometr oraz sterownik mierzy temp.rozbieżność  ok 6stopni.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie rozumiem, Mam dwa obiegi na każdym założony termometr i jeden na powrocie do kotła temp.zasilania nigdy nie różni się więcej  niż 9 stopni między zasilaniem a powrotem.Temp zadana na piecu 65 st. zadana cwu 50st. powrót 59st.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obiecuję,że jutro sprawdzę i napiszę chociaż wynik nie będzie wiarygodny bo jest lato i nie puszczam czynnika na grzejniki:(ale to zrobię.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja uparty jestem sprawdziłem teraz syna podgotowałem jest różnica 13 st, przy 4d otwartym na max czyli bez ochrony powtotu,

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale to już jutro.Rano muszę do roboty wstać niestety:((Ale zrobię tak jak mówisz dla dobra nauki:)))

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam econeta mogę wszystko:)))))

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się , że akurat econet tutaj nie wystarczy, z tego co oglądałem generowany schemat u mnie po podpięciu wszystkich czujników, to jedynie można odczytać temperaturę za mieszaczem przed grzejnikami oraz przy powrocie kotła, ale chyba nie było tam pozycji za grzejnikami przed zaworem...no chyba , że czujnik przeniesiesz.

econet_ustawienia.PNG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Po krótkiej przerwie udało mi się dokończyć instalację i uruchomić kocioł. Wszystko działa prawidłowo , w tym również zawór 4D działający grawitacyjnie. Na poniższym wykresie widać moje poranne zabawy, do godziny 11:00 zawór był ustawiony domyślnie, później aktywowałem funkcję ochrony powrotu. W szczytowym momencie spaliny miały około 92'C, co w porównaniu do kopciucha jest ciekawym doświadczeniem. Miałem drobne przygody , bo panowie od kotła odwrotnie wpięli podajnik zewnętrzny do sterownika (zaciski 4 i 3 ), podajnik co prawda działał i ślimak podciągał pellet, ale podczas testów ręcznych podajnika palnika, wentylatora czy pogrzebacza, wywalało błąd "uszkodzony system sterowania podajnikiem", co było lekko mylące, bo co to miało do wentylatora czy pogrzebacza. Problemem był N nie w tym miejscu na listwie.

Po powrocie z wakacji , zabiorę się za dostosowanie ustawień , choć zapewne prawdziwa zabawa zacznie się dopiero zimą. 

Pozdrawiam Wszystkich.

image.thumb.png.a4b9cbbfd466faeb3c7dbde7c187a70f.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Digitrax napisał:

Jak dla mnie to słabo ta temperatura powrotu wygląda. Winna być stale powyżej 55 stopni.

Jak pisałem wcześniej , testy były na szybko i nie miałem wszystkiego idealnie poustawianego, chodziło mi raczej o to , że zawór 4D zadziałał grawitacyjnie mimo obaw.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.