Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Schemat instalacji wodnej pod ciśnieniem ze studni.


Bartek4796162

Rekomendowane odpowiedzi

Jestem w trakcie realizacji instalacji wodnej gdzie woda będzie pobierana ze studni, z tym że woda ma być pobierana pod ciśnieniem bez użycia pomp. Studnia jest dość głęboka (kopana ręcznie), ale za to znajduje się na wzgórzu. Cały problem polega na tym że woda najpierw będzie płynęła pod ciśnieniem 11m do góry, żeby następnie pod wpływem grawitacji spływała w dół 19m. 
I pytanie podstawowe czy to w ogóle zadziała?

Cały schemat instalacji przedstawiam poniżej, tam są trzy pytania, bardzo bym był wdzięczny jeżeli szanowni koledzy odpowiedzieli by na nie. 
Chodzi mi o to żeby na wyjściu instalacji uzyskać przyzwoite ciśnienie, ta instalacja ma być używana tylko do podlewania kwiatków wężem ogrodowym i czasem do podłączenia myjki ciśnieniowej.

 

Graphic1..jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Musisz jakoś tę wodę podnieść to pierwsze 11 metrów do góry.Odpowietrznik w górnym punkcie NIE. Statyczne ciśnienie na dolnym wylocie 0,8 bara więc dużo nie poszalejesz. Jaka będzie wydajność i prędkość wypływu trzeba policzyć ale mnie się nie chce. Rura raczej taka sama na całym odcinku, chociaż najlepiej jak byś cały przekrój studni zabudował nanorurkami ( jak szaleć to na całego ) to odpadł by problem ze wstępnym podnoszeniem słupa wody. Instalacja będzie działać dopóki nie zostanie przerwana ciągłość strumienia wody w rurach. Więc na dole obowiązkowo dobry zawór czerpalny. Życzę powodzenia, pozdrawiam Hermogenes

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

E tam Hermogenes nanorurki , ustami zassać jak benzynę z baku i popłynie hehe a jak nie ma na tyle ciągu to wiaderkiem rurkę zalać .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli chodzi o to jak wypełnię te rury, to nie jakąś abisynką, ani nie będę tego zasysał, tylko na wyjściu tej instalacji podepnę węża ogrodowego z wodą z wodociągów i wpompuję wodę od drugiej strony. W wodociągach jest ciśnienie 4 bara więc myślę że to wystarczy żeby odpowietrzyć tą instalację. Na co dzień używam wody wodociągowej, a właśnie wodę ze studni chce używać do ogrodu.

Bardzo bym prosił jeszcze o rade co zamontować w punkcie 3: filtr studzienny, czy jakiś kosz ssawny, czy nie ma to znaczenia? Zawór zwrotny w tym miejscu chyba nie ma sensu bo wtedy nie wpompuje wody od drugiej strony.

 

20 godzin temu, Hermogenes napisał:

Jaka będzie wydajność i prędkość wypływu trzeba policzyć ale mnie się nie chce. Rura raczej taka sama na całym odcinku

Nie rozumiem tylko czemu taka sama, jeżeli byłaby rura 2cm to mniej wody by się w niej znajdowało, przez co łatwiej będzie zasysana pod ciśnieniem do góry i może ciśnienie na wyjściu przez to będzie lepsze? 
Na wyjściu i tak ma być wąż ogrodowy który ma średnice 2cm, więc średnica rury w studni nie będzie jakoś ograniczała przepływu wody.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.