Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Problem z piecem z Castoramy - Front 8 kw


Rekomendowane odpowiedzi

Witam;

W zeszłym roku kupiłem w Castoramie piec na ekogroszek FRONT 8KW. Jak do tej pory nie mogę dojść z ustawieniami, bo albo przewala  ekogroszek, albo wygasa w piecu. Obecnie jakoś się pali (trzy, cztery dni i wygasa), ale strasznie kopci, a po otwarciu drzwiczek chmura dymu, sadzy i piec się poci. Poza tym pełno sadzy w rusztach, powstaje smoła i komin zawala sadzą.

 Sterownik TERMO – TECH KOTŁY STOMPORKÓW MINI – STER PID. Miałem już dwóch medyków, którzy ustawiali mi piec według swoich proporcji, ustawień i niby miało być dobrze, ale jak do tej pory żadnych efektów. Nie wiem co już mam robić i jak ustawić, więc może ktoś życzliwy poda mi prawidłowe ustawienia.

Podaję aktualne ustawienia sterownika:

- temp. pieca w trybie zimowym 60 st.,

- temp. bojlera 50 st.,

- podajnik 5 sek.,

- pauza 30 sek.,

- limit obrotów dmuchawy 60%,

- podtrzymanie 15 min/20 sek.,

- podtrzymanie dawka 8 sek.,

- co ile przedmuch 2,

- nastawa temp. zaworu 45 st.,

- temp. włączenia pompy CO 42 st.,

- temp. wyłączenia kotła CO 42 st.,

- histereza temp. kotła 2,

- histereza temp. CWU 3.

Jeszcze raz proszę o pomoc w ustawieniach tego pieca.

Edytowane przez Ryszard
Dodano prefiks
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli ci spece montowali Ci kocioł to daj zdjecia instalacji. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PID automatycznie dobiera czasy abyś nie musiał przesiadywać w piwnicy tak jak to robisz teraz. Jeżeli Twoi spece mają odmienne zdanie, to niech przesiadują razem z Tobą w piwnicy i niech się męczą razem z Tobą :) Załącz PIDa i przestań słuchać pseudospeców.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Wczoraj mi wygasło w piecu, więc niedawno rozpaliłem i przełączyłem na PID. Nigdy nie miałem do czynienia z PIDem to teraz będę czekał na efekty. Mam nadzieję, że będzie dobrze, chociaż też przygasło w trakcie. Najgorsze jest to, że w niespodziewanym momencie pojawi się komunikat - brak opału - i się bawić w zęczne podawanie. Załączyłem również dla wszystkiego zdjęcia tak jak chciał pawelll.

IMG_20200706_160055.jpg

IMG_20200706_160309.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ta plastikowa biała rureczka, to podłączona jest może do zbiornika wyrównawczego?  Jeśli tak to źle, do iz zbiornika muszą być rury stalowe minimum 1" (miedz 28 mm) . Na rurze łączącej zawór 4d z powrotem, jest założona pompa kotłowa ? Jeśli nie, to jak realizujesz ochronę powrotu ( ciągła praca pompy CWU ? ) Za pompami brak zaworów zwrotnych . . Podłączenie kotła do instalacji wodne ma być giętkim przewodem zakończonym zaworem antyskażeniowym.Zawór 4d wygląda na źle podłączony

 

zawor 4d.jpg

Mam omany bo zawór 4d  jednak dobrze wygląda.

Edytowane przez pawelll
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wello, a czy trzeba ustawić konkretne podawanie i przerwę np. jak w instrukcji 15/45, chociaż piec ma niby sam dobierać automatycznie,  ponieważ wczoraj przez ok 4 - 5h było dobrze, a w nocy wygasło i czy osłona wentylatora powinna być całkowicie otwarta.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PID wszystko sam dobiera. Co najwyżej są dostępne korekcje. Osłona wentylatora powinna być otwarta na maksa gdyż i tak sterownik reguluje obrotami wentylatora (a przynajmniej powinien). W nocy mogło wygasnąć bo np. nikt nie zużywał ciepłej wody, więc piec nie miał czego grzać oprócz strat postojowych. Ale te są bardzo niskie dlatego się wygasił. Spróbuj odkręcić dla testu kilka kaloryferów, które nie będą Ci przeszkadzały gdy będą ciepłe i zobacz czy w PIDzie nadal się wygasza. Jeśli nie będzie się wygaszał, to znaczy, że po prostu piec nie daje rady zejść z mocą tak nisko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To być może moja wina, ponieważ zmniejszyłem temperaturę z 50 na 45. Osłona jest całkiem otwarta. Zaraz rozpalę w piecu i zwiększę temperaturę spowrotem na 50 zobaczę jak będzie, czy może zwiększyć?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale to temperatura na CWU. 60 stopni to nie za dużo? Pytam bo nie wiem. A jak na zimę zmniejszyć i jaką temperaturę na CO?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na kotle powinno być tyle ile zaleca producent. Przeważnie jest to 65*C. Temperaturę na CWU i tak ustawiasz osobno i jest to regulowane załączaniem i wyłączaniem się pompy CWU.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok Wello

Narazie się pali. Mam ustawione 60st. CO,ale przewala ekogroszek. Mam przerwę 30sek. Niby z automatu, ale i tak jednak trzeba ustawiać chyba pauzę - wydłużyć ją. Czyli nie do końca automatycznie pauza. W piecu kupa dymu i ruszyła są zapocone. Jak na zdjęciach.

IMG_20200709_142131.jpg

IMG_20200709_150742.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O matko I corko , skąd tyle smoły . Co to za klapka na foto nr 2 .  Ona chyba tam nie potrzebna ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podnieś temp zadaną kotła na min 65 do 70 stopni jak radzą koledzy. Bo za dwa lata ta smoła przeżre ci komin i będzie trzeba zrobić nowy.  A tymczasem wygaś kocioł i pozbądź się tego syfu. Wymiennik jest tym badziewiem zaizolowany i za dużo ciepła ucieka w komin.

Edytowane przez Outsider
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziwnie to wygląda , w sumie jak by leżała na pionowej części kanału spalinowego . Wez go przegladnij I zobacz czy spaliny maja swobodny przeplyw . 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość berthold61
W dniu 7.07.2020 o 20:02, janusz444444 napisał:

Ale to temperatura na CWU. 60 stopni to nie za dużo? Pytam bo nie wiem. A jak na zimę zmniejszyć i jaką temperaturę na CO?

Ja mam 70 i nie narzekam .

W dniu 7.07.2020 o 11:26, Wello napisał:

PID wszystko sam dobiera. Co najwyżej są dostępne korekcje. Osłona wentylatora powinna być otwarta na maksa gdyż i tak sterownik reguluje obrotami wentylatora (a przynajmniej powinien). W nocy mogło wygasnąć bo np. nikt nie zużywał ciepłej wody, więc piec nie miał czego grzać oprócz strat postojowych. Ale te są bardzo niskie dlatego się wygasił. Spróbuj odkręcić dla testu kilka kaloryferów, które nie będą Ci przeszkadzały gdy będą ciepłe i zobacz czy w PIDzie nadal się wygasza. Jeśli nie będzie się wygaszał, to znaczy, że po prostu piec nie daje rady zejść z mocą tak nisko.

Ale naiwnością jest wierzyć w to że latem na samo CWU działa pid , on działa tylko do czasu aż woda się nagrzeje i się wyłączy bo gdzie to ciepło miałoby iść np nocą ? pid na zimę a latem ręczne .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sumie racja, lato to inna para kaloszy. O wiele mniejszy odbiór oraz w zasadzie brak odbioru w nocy. Chyba, że bojler słabo zaizolowany ale to i tak będzie mało.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Berthold61 tak też myślałem, ale nie byłem pewien. Dzięki za podpowiedź, ale czy na lodzie nie idzie więcej opału jak ktoś mi wspominał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam brak konkretnych podpowiedzi co do ustawień pieca. Czy znajdzie się osoba, która mi doradzi jak naprawdę ustawić tak żeby było dobrze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten kocioł nie nadaje się do grzania CWU latem. Grzej bojler grzałką, inaczej zajedziesz ten kocioł i komin.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Witam; zastosowałem się do porady "robinet" i grzałem grzałką. W tej chwili grzeję w PID i nie rozumiem dlaczego mam żądaną temp 55* a piec leci o wiele wyżej. Czy 55 jest za niska temperatura. Procent nadmuchu spada, ale przy rozpalaniu podawanie i czas przerwy jest jak w ustawieniach, czy tak powinno być? Może ktoś mi mądrze podpowiedzieć jak to jest z tym pidem. I jak ma być ustawiony zawór czterodrożny w skali od 1 do 10.

IMG_20201004_150537.jpg

Edytowane przez janusz444444
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.