Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Pomoc w wyborze Kotła...


SolarSolar

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Najwyższy czas zutylizować stary piec na groszek i przejść na czystsze ogrzewanie gazowe:)

Dom ok 170m2 piętrowy z nieogrzewanym poddaszem.

Sciany 12 cm styropian z pustaka max czy coś takiego (czerwony pustak komorowy...)

dach 18 cm wełna..

w Domu temp 20 -21 st.

Piętro same grzejniki, parter grzejniki + podłogówka. 

 

Na sezon spalam jakieś 3 tony ekogroszku i trochę drewna w kominku.

 

Zastanawiam się nad wyborem pieca, jedno czy dwufunkcyjnego...z tego co wyczytałem to dwufunkcyjny najlepiej działa jak punkty poboru wody są blisko pieca u mnie to wygląda tak ze mam dwie łazienki

 1 na pietrze i 1 na parterze + kuchnia(jeżeli chodzi o pobór wody)

W kotłowni mam bojler elektryczny (120l) z podłączeniem do centralnego w sezonie grzeje go groszek poza prąd. 

Moje pytanie na który piec się zdecydować i na jaki konkretnie model,może coś polecicie.

Jestem ze śląska.

 

 

Dzięki za pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobry wybór odnośnie zmiany pieca, sam tak zrobiłem 5 miesięcy temu i jestem zadowolony. Kup sobie kocioł jednofunkcyjny czyli taki do którego podłączysz istniejący bojler, chyba że ma już swoje lata to lepszym rozwiązaniem jest kupno kotła w pakiecie z bojlerem pionowym który stoi bezpośrednio pod gazowym.

Nie oszczędzaj na sprzęcie, patrz na dolną moc kotła która powinna być o okolicach 2,5-3,5 kW, dobrze jak niedaleko jest serwis.

Ja mam kocioł Ariston genus one, osobiście polecam go jako użytkownik i instalator. 

Tak się mniej więcej prezentuje koszt eksploatacji - dom 200m2 garaż w bryle 20m2, czyli 180+20 po podłogach 230m2 ogrzewam wszystko, ocieplenie przeciętne (słabo jeśli chodzi o podłogę na parterze)

 

Screenshot_20190201-101218.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdecydowałem że wybiorę kocioł jednofunkcyjny z zakresem modulacji..tylko jakim i ile kw...??bojler mam 120l czy zakres od okolo 3-15 będzie ok?? w domu osób 2+1  :)

Do tego dochodzi pytanie jak wygląda kwestia grzania grzejnikami i podłogówka(na chwile obecna mam całości instalacji puszczona razem, bez żadnych zaworów mieszających dlatego tez podłogi nie załączam...) parter grzejniki + podłoga piętro same grzejniki .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cóż, instalacja jest jaka jest, ale chociaż zawory RTL są na podlogowce?

Zakres mocy wystarczy jaki podałeś, zastosuj do tego sterowanie pogodowe i będzie ok.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma...

Jakiś model polecicie??...lub na co zwracać uwagę szukając pieca..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja niedawno założyłem Vaillant ecoTEC pure i jestem zadowolony do tego doszła pogodówka vrc700 która na wstępie obniżyła mi spalanie z 12m³ na 10m³ na dobę. Obecnie reguluje i wszystko skłania się ku temu, że będzie to 8-10m³ doba więc taniej niż węglem piec załącza się co godzinę na 15min. Temperatura w domu 22-23stC na podłogę wtedy idzie 35stC przez zawór mieszający.

Wysłane z mojego MI MAX 3 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak wyglądają koszty serwisów i przeglądów w kotłach na gaz..??

Dalej czekam może ktoś coś podpowie jaki kocioł wybrać albo w jaki celować jak mam trochę podłogówki a resztę grzejniki bez żadnych zaworów mieszających,rtl itp...

Dodam że ogrzewanie pseudo podłogowe zrobione przez pseudo fachowca jest tylko na parterze w :

Salonie dwie pętle lewa i prawa strona z czego jedna pętla jest puszczona razem z grzejnikiem +łazienka pętla razem z grzejnikiem+przedpokój i kuchnia.

Na początku jak załączałem podłogówkę to coś tam grzała ale w związku z brakiem termostatów tudzież jakichkolwiek zaworów regulujących przepływ temperaturę był to interes nieopłacalny dlatego też podłogówka od jakich 3 lat jest praktycznie nie włączana...

Teraz jak włączyłem podłogę to po kilku godzinach i ok 60 stopni na piecu podłoga była ledwo wyczuwalnie ciepła...(przypuszczalnie w łazience jak puszcze podłogę to podłoga będzie gorąca,jest najbliżej kotłowni)....

Kilka razy prawie zagotowała się woda w układzie ponad 90 st...nie pytajcie czemu :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sumie co byś nie wybrał to ważne,żeby serwis był blisko. Ja postawiłem na Sauniera  (Thelia Condens),nie ma super niskiej modulacji (bo od 5 kW),ale pozytywne opinie tu i tam,w połączeniu z korzystną ceną,dwoma serwisantami w promieniu kilku km i dosyć tani coroczny serwis przekonały mnie do wynoru tego kotła w nowym domu.

W poprzednim ACV Kompakt służy juz 7 rok,także bezawaryjnie, ale jest droższy niestety.

Pozdrawiam 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.