Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Pomoc w doborze kotła na pellet dom 128m^2


sauer89

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich. Na wiosnę ruszam z budową domu według projektu "dom w ligolach" o pow 128,75m^2 + 18,93m^2 garaż. Dom miał oryginalne ogrzewanie gazowe ale ze względu na to że brak sieci gazowej mam zamiar ogrzewać pelletem. Chciałbym już na tym etapie mieć wytypowany piec żeby dobrze wybrać np komin lub inne części instalacji. Jeden pokój na parterze poświęciłem na kotłownie. Okna dachowe w 2 pokojach są zlikwidowane. Ogrzewanie jakie planuje to cały parter podłogowka + korytarz i łazienka na poddaszu. 2 pokoje i sypialnia grzejniki. Dom będzie ocieplony 15 cm styropianu. Górny strop wylewany + wełna. Piec będzie też ogrzewał CWU. W projekcie po adaptacji mam wpisany kocioł SAS 17KW na ekogroszek. Proszę o pomoc w doborze kotła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

31 minut temu, sauer89 napisał:

Ogrzewanie jakie planuje to cały parter podłogowka + korytarz i łazienka na poddaszu. 2 pokoje i sypialnia grzejniki. 

Taka konfiguracja podraża instalację i jest trudniejsza w uzyskaniu komfortu cieplnego.

Mam ogrzewanie podłogowe i grzejniki na poddaszu,ale gdybym jeszcze raz robił instalacje to wszędzie bym robił OP.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli mogę się dołożyć do tematu, i gdybym na wiosnę miał budować dom myślał bym nad ogrzewaniem elektrycznym. Pieniążki za Komin i adaptację pokoju na Kotłownię przeznaczam na instalację fotowoltaiczną. Pozdrawiam Hermogenes

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślałem o takim rozwiązaniu z fotowoltaniką ale po przekalkulowaniu taka instalacja będzie droższa. Ogólnie pomysł był taki żeby założyć kocioł na pellet bo byłem w stanie wziąć dofinansowanie na taki piec z programu "czyste powietrze". Jednak od tego roku dotacje dla nowo wybudowanych domów nie będą rozparzane.  Na tą chwile muszę pozostać przy moim wyborze. Jeśli chodzi o ogrzewanie podłogowe w pokojach kilka osób mi odradzało ze względu na suche powietrze itp..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam idento powierzchnię i zrobiłem wszędzie op i jeden grzejnik w łazience podpięty pod powrót bojlera. Po wszystkich kalkulacjach najtaniej wyszło pelleciak tekli. Cała kotłownia ok 14 tysi. Chciałem pompę ciepła ale budżet nie ten. A gdy pelleciak przerdzewieje to wtedy PC już na bank.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wpisz sobie na YT: Ogrzewanie podłogowe, fakty i mity. Albo lecisz całość po podłodze albo całość po kaloryferach, z czego podłogowe zostawia Ci furtkę na przyszłość do grzania prądem. 

Jeśli chodzi o kocioł to ten groszek 17KW  jest 2 razy za duży, ale pelleciaka mogę zaproponować Blackstara+ z sondą.

Pamiętaj że kocioł to najważniejsza rzecz w Twoim domu obok lodówki i działa przez większość roku.

I pamiętaj o ociepleniu. 15cm to trochę bida, najlepiej 20cm grafita i 30cm wełny w dachu. To wszystko będzie Ci potem przynosić wymierne korzyści.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za odpowiedzi. Mam nadzieję że dzięki waszej pomocy już na tym etapie wyeliminuje wiele błędów. Choć wiem że wszystkich się nie uniknie.

Z tym OP chyba faktycznie lepiej aby było w całym domu jednakowo. 

Przeglądam te kotły ale im dłużej tym się człowiek robi bardziej głupi...

Który z palników jest lepszy retortowy czy wrzutowy?

Z tego co się dowiedziałem piec najlepiej żeby miał wymiennik pionowy oraz funkcję samoczyszczenia.

Pumping jakie posiadasz ocieplenie? Czy te 14KW daje radę?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To że instalacja mieszana jest droższa to jedno, a druga sprawa to weź to wysteruj żeby wszędzie było komfortowo. Jak kaloryfery przestaną grzać to podłoga dopiero zaczyna oddawać ciepło. Kocioł który Ci podlinkowalem to optymalna propozycja bo z modulacją od 10% nie musisz pchać się w bufor ciepła. Chodzą takie instalacje i jest oszczędnie i komfortowo. 

Tu masz np. podgląd jaki będziesz miał online bo internet to ma w standardzie: https://stokercloud.dk/v3/#/rtbmlawa/main-page

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobrze radzi chłop. Praca kotla jak gazówki. Sterowanie na androidzie. Spalanie pelletu dopasowane w 100% do zapotrzebowania budynku.

Jedyny dodatkowy gadget to kompresor. Do czyszczenia. Ale jak to w domu przyda tez sie gdzie inndziej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Zawsze można pokusić się o RTB Feniks. Tam nawet w wersji "bida edition" jest wszystko co potrzeba bo mamy sondę, wentylator wyciągowy czy kompresor już wbudowany w kocioł, który czyści nam i palnik i wymiennik. To już za jakieś 16000zl na 8%.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Feniksie jest kompresor wbudowany a normalnie masz go na zewnątrz. Tym wydmuchem z kompresora jest czyszczony kocioł. 

Nie, nie ma polskich producentów którzy mają coś w ten deseń, ew. Biawar Pelllux Compact jest godny uwagi, ale tutaj musisz już znać temat żeby kocioł ogarnąć. W Blackstarze czy RTB serwis potrafi zdiagnozować i poprawić pracę kotła przez internet, zdalnie.  Zresztą jeśli mówimy o Duńczykach to serwis jest potrzebny raz w roku na przegląd. Dużą zaletą kotła jest to, że możesz go wcisnąć w ciasne miejsca bo dostęp do wszystkiego jest od przodu. Wyjęcie całego palnika "do ręki" to 3 minuty. Generalnie całkiem sprytny i przyjazny dla klienta kocioł. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za odpowiedzi. Mam nadzieję że dzięki waszej pomocy już na tym etapie wyeliminuje wiele błędów. Choć wiem że wszystkich się nie uniknie.
Z tym OP chyba faktycznie lepiej aby było w całym domu jednakowo. 
Przeglądam te kotły ale im dłużej tym się człowiek robi bardziej głupi...
Który z palników jest lepszy retortowy czy wrzutowy?
Z tego co się dowiedziałem piec najlepiej żeby miał wymiennik pionowy oraz funkcję samoczyszczenia.
Pumping jakie posiadasz ocieplenie? Czy te 14KW daje radę?
 
Mam grafit 15 lambdy 0.32 na podłodze parter 15cm styro i poddasze strop 10cm a wełny 25 cm 0.32 ursy. Jak teraz nie ma zimy to ok 12kg dziennie spala do utrzymana 20 st bez Cwu bo mi nie mieszkam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Visitor1230

Zwykła zmiana pelletu wymaga przeważenia dawki. Odpowiednio do tego zmianę czasów podawania na poszczególnych progach mocy. Korekty nadmuchow.Korektę ustawień fuzzy logica sondy. Wtedy kocioł m szanse pracować stabilnie, ekonomicznie z zerowa produkcja sadzy. Wystarczy wszystko zrobić źle i pellet będzie znikał. W biawarze jest o tyle dobrze, bo kumaty operator ma dojście do praktycznie wszyskich kluczowych ustawień. Co u innych producentów nie istnieje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeważasz pellet, wpisujesz dawkę i tyle. Resztę robi sondą. Ew. korekta samej wagi jak masz jakieś niedopałki bo nie zawsze przeważenie daje 100% skuteczności, ale spalanie załatwia algorytm. Nie ustawiasz nadmuchu, podawania itd. 

Przy zmianie dawki, zmienia się reszta parametrów, które i tak będzie korygować ci sonda

Screenshot_20200112-175457.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też przymierzam się do hydrauliki i mam takie pytanie - piszecie o podłogówce i komforcie cieplnym, a każdy człowiek ma jednak troche inne zapotrzebowanie na ciepło, chodzi mi tutaj głównie o sypialnie. O ile można regulować sobie temperature w pokoju na kaloryferze za pomocą głowicy termostatycznej, to jak to zrobić w przypadku podłogówki ? Jeśli dobrze główkuje, to w moim przypadku na 130m2 powierzchni użytkowej będą potrzebne ze 2-3 duże rozdzielacze i na poszczególnych pętlach będzie trzeba założyć termostat i połączyć go z czujnikiem w pokoju ? Co z garażem, bo podłogówka w garażu niby nie jest zalecana.

Planuje kupić BS+ 12kw, jestem do niego tak na 90% przekonany, tylko cena troszkę odstrasza. Kombinowałem u siebie w ten sposób: Cały dół w podłogówce, w salonie regulator pokojowy, w łazience i pokoju chciałbym, aby temperature można było regulować, drabinka w łazience zasilona osobną pętlą z rozdzielacza, na piętrze kolejny rozdzielacz, który będzie już osobnym obiegiem grzewczym(podobno w bs mogą być 2 obiegi grzewcze ? ) i kaloryfery będą zasilone z rozdzielacza, na pętli od łazienki termostat, żeby podłoga się nie przegrzała, na kaloryferach głowice termostatyczne.  Nie za bardzo przekombinowane? Jakbyscie to zrobili na moim miejscu ? projekt "Dom przy alabastrowej 10"  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Robie wykonczenia domow i od 4 lat niespotkalem grzejnika na budowie oprócz dizajnerskich w łazienkach. Tendencja podlogowa pelna parą nawet garaz. Sypialni nie wspominam.  Glownie PC grunt, rzadziej powietrze . Jezeli nie stac to pellet jezeli gaz rura w okolicy to gazowka/pellet 60%/40%.tak wyglada to w moim rejonie.Izolacja budynków pozwala grzać bryły naprawde niskim parametrem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepływami na rozdzielaczu wyregulujesz. Ja narazie się bawię i o stopień różnicy raczej bez problemów da się sterować samym przepływem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@wojak12211 jeśli cenisz bardziej dynamiczne sterowanie temperaturą np.sypialnia,łazienka to rzeczywiście układ mieszany.

OP pod tym względem jest leniwe.

Tak czy siak układ trzeba budować na kilku rozdzielaczach i sprzęgle.W takiej realizacji ważne jest,żeby był szybki dostęp do gorącej wody kotłowej.Odkręcasz głowicę i grzejnik robi się ciepły.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, ACE84 napisał:

Robie wykonczenia domow i od 4 lat niespotkalem grzejnika na budowie oprócz dizajnerskich w łazienkach. Tendencja podlogowa pelna parą nawet garaz. Sypialni nie wspominam.  Glownie PC grunt, rzadziej powietrze . Jezeli nie stac to pellet jezeli gaz rura w okolicy to gazowka/pellet 60%/40%.tak wyglada to w moim rejonie.Izolacja budynków pozwala grzać bryły naprawde niskim parametrem.

U mnie w rejonie to w 90% idzie groch do nowego domu, reszta to pellet. Pisałem o tym już kiedyś, same stalopalne, piękne kominy systemowe fi 200. Tutaj pompy nikt na oczy nie widział i nie zobaczy.

W ostatnich dotacjach gminnych z 33 wniosków 2 pellety, 18 groszków, reszta to gaz do mieszkań.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie czarujmy się - pompki dopiero się rozwijają, trzeba czekać aż coś potanieje. Dobry klimatyzator 7kW to koszt może 5 tys. zł. Jak dołożymy do niego wymiennik freon woda to nagle chce ktoś za to 20...
Pod pomkę ciepła pasuje mieć dobrze docieplony dom - koszty rosną, może fotowoltaikę - koszty rosną, a i tak taka pompa ciepła w zimie daje nam może 4kW grzania. Żeby dogrzać albo stawiasz grzałki co już się robi mało ekonomiczne bez FW albo drugie źródło ciepła - pytanie po co skoro chcesz tego uniknąć. Jak nie to większa pompka - tylko taktowanie też jej nie pomaga bo moc minimalna bywa za duża...

Inwestycyjnie gazu z nitki prędko nic nie przebije - kocioł za psie pieniądze w porównaniu np. z w.w. pelleciakami, do 20kW wystarczy dziura w ścianie zamiast komina itp. - bezobsługowość, brak zajętego miejsca i czysto w chacie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.