Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Zimny Powrót


neoo1981

Rekomendowane odpowiedzi

A może nie podnosić temperatury pompy kotłowej tylko obniżyć załączenie pomp , bo może to nie wina instalacji tylko konfiguracji czasu uzyskania temperatury powrotu w sterowniku  ?Co to za sterownik ? Może za długo rozgrzewa się instalacja i powrót się schładza.  Trzymając temperature mieszacza 35C  to jaki jest powrót z CO ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 26.03.2020 o 20:18, neoo1981 napisał:

a czy nie lepiej bedzie zeby  pompka dodatkowa z ochrony powrotu zalanczała sie razem z pompkami CO i CWU????

 

W dniu 27.03.2020 o 08:00, termont napisał:

Pytanie brzmi...

Po co jest zawór 4d, jeśli zasilanie i powrót z kotła spięty jest pompą przewałową?

Albo zawór 4d i duże średnicę na krótkim obiegu, albo pompa przewałowa i zawór 3d.

Nie będę opisywać... schematy są czytelne i zrozumiałe. Każda pompa ma swoją "robotę".Pozdrawiam

SCHEMAT5.png

SCHEMAT8.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

25 minut temu, Kazio321 napisał:

1 schemat jest nie prawidłowy. Jak masz 4d to pompę dajesz na powrocie z 4d do kotła. 

No dobra, a na zasilaniu pompa i druga pompa na powrocie na z 4d do kotła ? coś mi nie pasuje...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, HarryH napisał:

A drugi nie zadziała z powodu za małej średnicy zaworu i rur.

Zgoda. Każdy obwód powinien mieć swoje wyjście z kotła, jak na RBR-K. W tej głównej, średnica powinna mieć 2 cale...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@dino49 jedna pompa na obigu kotłowy, która poprawia temperature powrótu. No a druga na obiegu instalacji która ogrzewa Ci dom 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak napisałem, w pierwszym swoim poście... Podtrzymuję. Koledzy mają rację 1-ka to BZDURA TOTALNA!

Zostaw pompę przewałową i daj trójdrożny. Albo zdemontuj tą przewałową, i załóż na powrocie z 4d. Będziesz miał prościej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 29.03.2020 o 20:22, Kazio321 napisał:

1 schemat jest nie prawidłowy. Jak masz 4d to pompę dajesz na powrocie z 4d do kotła. 

 

W dniu 29.03.2020 o 21:52, Kazio321 napisał:

@dino49 jedna pompa na obigu kotłowy, która poprawia temperature powrótu. No a druga na obiegu instalacji która ogrzewa Ci dom 

 

 

W dniu 29.03.2020 o 23:24, termont napisał:

Tak jak napisałem, w pierwszym swoim poście... Podtrzymuję. Koledzy mają rację 1-ka to BZDURA TOTALNA!

Zostaw pompę przewałową i daj trójdrożny. Albo zdemontuj tą przewałową, i załóż na powrocie z 4d. Będziesz miał prościej.

Wrzucam prawidłowy schemat... przekonaliście mnie po obejrzeniu działania zaworu 4-d. Okazuje się, że pompa na powrocie pobiera większą ilość ciepłej wody... Muszę po sezonie grzewczym dokupić pompę kotłową, jaką pompę proponujecie ?

schemat11.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki ..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

39 minut temu, sambor napisał:

Ten schemat nie jest prawidłowy - porównaj go ze schematem z mojego postu #30 , z którego się na początku śmiałeś.

Ej chłopie - widać że coronavir mocno ci dopieka.

Nie jest prawidłowy ? przecież schemat od Ciebie skopiowałem, tylko namalowałem elegancko... Balona ze mnie nie zrobisz..hehe

Ja się nie śmieję, tylko prowokuję...  Faktem jest, że czujnik CWU mam zamontowany na powrocie, bo nie mam na powrocie pompy kotłowej.  Po sezonie się zmieni..

 

sambor1.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Trener40

Siema gladiatorzy :) 

Czy ten ZZ za pompą, która jest na powrocie z zaworu 4D jest potrzebny? 

Jak przerabiałem u siebie i montowałem pompę na powrocie, to nawet o tym nie wiedziałem... Zresztą nie miałbym miejsca aby upchnąć jeszcze tam ZZ... Zamontowałem pompę bez zaworu. Działa tak już bodajże 3-ci rok. 

Takie oto pytanko :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

58 minut temu, sambor napisał:

Nie do końca, nie ma np zaworów zwrotnych, ale ty wiesz że ich nie potrzeba, wiec ich nie rysujesz.

Pisałem - zacznij od młotka!

I nie pytaj dlaczego!

Wiem, że jest potrzebny, no nie namalowałem...  Mogę jeszcze domalować, a mnie chodziło o prawidłowe montowanie pompy, czy przed zaworem 4-d na zasilaniu, czy za zaw. 4-d na powrocie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, dino49 napisał:

zaw. 4-d na powrocie...

i to powrocie do kotła a nie powrocie z CO

 

2 godziny temu, Trener40 napisał:

Czy ten ZZ za pompą, która jest na powrocie z zaworu 4D jest potrzebny? 

A czy masz ZZ na CWU? Bo jeśli pompa kotłowa pracuje cały czas i nie wyłącza się gdy pracuje CWU  czy CO , a jej  WYDAJNOŚĆ jest większa niż innych pomp to ZZ na pompie kotłowej raczej staje się bezużyteczny moim zdaniem , i dlatego u Ciebie  tak to działa .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, sambor napisał:

Jest potrzebny aby wyda tłoczona przez pompę CW szła w kocioł a nie zakłócała powrotu z zaw 4-D

Kiedyś już o to pytałem... dlaczego w układach gdzie nie ma pompy na powrocie z 4D zaworów zwrotnych na powrocie się nie montuję ale już po dołożeniu pompy trzeba?

 

Nie neguję konieczności montowania tego zaworu, ja u siebie miałem lecz zdemontowałem a układ pracuje bardzo dobrze, nawet w czasie pracy pompy CW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 minut temu, mironw napisał:

i to powrocie do kotła a nie powrocie z CO

Jeszce raz wrzucam schemat... przyjrzyj uważnie

SCHEMAT12.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.