Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Problem z zimnym powrotem


kimel55

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Wiem że temat był wałkowany wielokrotnie. Bardzo bym prosił o rady co przerobić żeby to działało poprawnie (nie biorę pod uwagę teraz przeróbki całej kotłowni z racji kosztów). 

A więc, posiadam kocioł Sas effekt na ekogroszek,17 KW. Są 3 obiegi:

1. CWU,

2. CO na grzejniki sterowane zaworem 4-drogowym z silownikiem

3. Podłogowy z manualnym zaworem termostatycznym, sterownik pokojowy steruje pompą włącz wyłącz w zależności od temperatury w pokoju ( nie mam wiele podłogòwki, siłowniki na pętlę w tym wypadku zbędne).

Wiem że najlepiej działało by to na sprzęgle, niestety zagłębiłem się w temat za późno. Problem polega na tym, że mam zimny powrót. Przekroje rur są zbyt małe aby powrót został dogrzany przez zawór 4D. Jak włączy się CWU,temp. powrotu wzrasta, ale i kocioł musi gonić żeby podołać zapotrzebowaniu. Szczególnie jak włączy się pompa podłogowa, temperatura na kotle znacznie spada, powrót dochodzi do 30 stopni kocioł sporo musi nadrabiać. Są duże skoki. Bardzo proszę o pomoc co zrobić żeby zaczęło to działać płynnie. Z góry wielkie dzięki. Dołączam zdjęcie instalacji.

 

 

 

IMG_20210924_214705.jpg

IMG_20210924_214725.jpg

IMG_20210924_214831.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zamontowac pompe na krotkim obiegu 4d (kotlowa) lub

Zalaczyc pompu CWU caly czas (to ma swoje wady i zalety) i

Nie sterować pompa podlogowki on/off - niech chodzi nonstop a temperature pomieszczen regulowac inaczej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy pompa powinna być na wyjściu z 4-drogowego na powrót? Czy lepsza opcja byłoby zawór 3 drogowy z siłownikiem na podłogowe i obniżanie temp wody zasilającej po osiągnięciu temp w pokoju? Tak właśnie chciałem ale stwierdziłem że wtedy zimny powrót będzie cały czas i pewnie będzie jeszcze gorzej.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak pompa ma byc miedzy 4d a powrotem do kotla. Zawor 3d na podlogowke z silownikiem sterowany pogodowo i/lub silowniki na petlach i regulatory w strefach/pomieszczeniach (drozsze)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bezpieczna, szybka i tania opcja to pompa przewałowa, prawdopodobnie w tym sterowniku jest miejsce na 4 pompę. 

Pompa na powrocie z 4d nie wydoli, gdy zawór będzie mocno otwarty, a przepływ na podłogówce duży. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, HarryH napisał:

Pompa na powrocie z 4d nie wydoli

Co to znaczy nie wydoli? Przeplyw?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problem jest również taki że pompy podłączone szeregowo, jak włączy się podłogowa to zabiera ciepło CO, zawór się otwiera. Czy wtedy pompa krótkiego obiegu za zaworem zda egzamin.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepływ i bilans temperatur-jeśli kocioł dostanie strzał zimnej wody z uruchomionej właśnie podłogówki, to zawór 4d zacznie się otwierać i dodatkowa pompa nic nie da za 4d. A przewałowa-owszem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co szeregowo? Jakie pompy.

Post #2 nie stetowac praca pompy on/off.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Owszem, on/off nie jest to najlepsze sterowanie. Ale jak są siłowniki na pętlach i wszystkie się zamkną również wyłącza pompę. I w przypadku gdy np twmp spadnie w pokoju dziennym np 35m2, jest podobny efekt jak u mnie czy onoff, ponieważ cała podłogòwka jaką mam to około 40m2. Dlatego już sam nie wiem czy przerabiać to na zawór z siłownikiem czy niema takiej konieczności. Gdyby powrót był ciepły, może wtedy i takie sterowanie byłoby w moim wypadku ok?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tam wszystko jest (popsute-bo już mam ostrzeżenie znowu), załóż po taniości przewałową i jakoś się przemęczysz. A żeby to zrobić dobrze, to tam wszystko poza cwu trzeba wyciąć:-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest kwestia sterowania silownikami. Jesli zrobisz termostat do ich otwarcia/zamkniecia wszytkich naraz to bedzie to samo co pompa on/off. Tak sie nie robi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli jak to zrobić dobrze? Żeby to wszystko hulało jak trzeba musi być sprzęgło?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podalem propozycje w poscie #2.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli pompa przewałowa+ zawór 3 drogowy z silownikiem na podłogowe i powinno to chodzić waszym zdaniem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jest taka możliwość. 4 pompy,2 zawory mieszające

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie niby bez sprzęgła nie będą działać 2 zawory mieszające poprawnie. Nie wiem już co robić ale denerwuje mnie ta kotlownia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A teraz Ci to działa, poza zimnym powrotem? 

Na grzejnikach masz zawory termostatyczne?

Edytowane przez HarryH
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak na grzejnikach mam zawory. W miarę to działa ale jak załącza się podłoga to są skoki temperatury spore o 10 stopni nawet. Wtedy piec nadgania i to mi się nie widzi. Ciekawi mnie jak by to wyglądało gdyby ten powrót miał te 50 stopni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To:

-przełóż siłownik z zaworu 4d na 3d i ustaw sterowanie pogodowe na podłogówkę

-4d ustaw ręcznie, niech działają głowice na grzejnikach

-pompę cwu włącz na stałe

Będziesz miał gorący powrót i dobrze działającą instalację. Oczywiście woda będzie gorąca, więc jeśli nie masz baterii termostatycznych dzieci i goście mogą się poparzyć. Jednak do tego miejsca zrobisz sam i za darmo.

Potem można albo założyć pompę przewałową i przywrócić sterowanie cwu, ale załączenie bojlera będzie szarpać temperaturami i zaworem, albo założyć zawór antyopażeniowy na cwu i zachować stabilność instalacji z próby opisanej wyżej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie nie ogarnę sam, bo zawór na podłogę jest termostatyczny a nie obrotowy. Nawet już kupiłem zawór obrotowy, ale jeszcze go hydraulik nie zamontowal. Póki cokolwiek tam zrobię, muszę dowiedzieć się od ludzi którzy mają pojęcie co i jak, bo już na tych okolicznych hydraulikach się przejechałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawór na podłogę może być i termostatyczny, ale może mieć regulację tempratury. Czy to jest ten środkowy obwód?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak. Ma regulacje temperatury, tyle że nie da się na niego założyć siłownik. Wiec albo podłoga musi działać cały czas i temp trzeba regulować ręcznie w kotłowni (co jest bez sensu), albo właśnie włącz wyłącz pompę w zależności od temp w pokoju, co też nie jest dobrym rozwiązaniem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.