Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Problem z zimnym powrotem


kimel55

Rekomendowane odpowiedzi

Ten zawór 3d z siłownikiem pomoże ci sterować temperaturą w domu, ale na pewno nie rozwiąże problemu z zimnym powrotem.

To mam jeszcze jedno pytanie, bo staram się  "rozplątać" tę instalację. Zawsze mam z tym problem. Najlepiej by było narysować jej schemat. Ta rura która idzie prostopadle do ściany to zasilanie z kotła., tak? A gdzie jest wpięty powrót z podłogówki? Bo mam wrażenie, że bezpośrednio do powrotu kotła. Czyli że podłogówka jest bezpośrednio wpięta w kocioł (podobnie jak CWU), regulacja temperatury na podłogówkę jest przez zawór termostatyczny 3d, a grzejniki są za zaworem 4d.

Czujniki temperatury są przypięte nad i pod zaworem 4d. Odpowiednio bieżąca temperatura zaworu i temperatura powrotu.

Czy tak wygląda instalacja?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wygląda to mniej więcej jak na rysunku. Powrót z podłogòwki podpięty do zaworu 3d termostatycznego podłogòwki oraz dalej do głównego powrotu, posiada zawór zwrotny w tym miejscu. Powrót z CWU i 4 drogowego łączą się w jeden. Czujnik zaworu 4 drogowego powyżej zaworu, drugi czujnik na powrocie głównym do kotła przy wejściu oraz trzeci czujnik na powrocie z samej podłogòwki.

IMG_20210925_171334.jpg

IMG_20210925_165839.jpg

IMG_20210924_214725.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli tak jak myślałem. Jeżeli nie chcesz przerabiać instalacji, to pozostaje ci tylko włączyć CWU na stałe jak zaproponował @PioBin, z dość istotną wadą, że temperatura CWU będzie taka jak kotła CO, czyli 60C co jest bardzo wysoko. Już 50C jest gorącą wodą. Nie ma co się bawić w obniżanie temperatury cwu przez taki zawór 3d jak na podłogówce, bo jak będziesz przerabiał instalacje, to i tak trzeba to zrobić po bożemu. Ale taką opcję masz jakbyś nie chciał bardzo modyfikować instalacji. Czyli w miejsce zaworu termostatycznego instalujesz zwykły 3d z siłownikiem, ten termostatyczny montujesz na wyjściu z bojlera i dołączasz do niego rurkę z zimną wodą. Pompę CWU ustawiasz wtedy na stałe (niezłe kombinowanie). Czyli w zbiorniku masz 60C, ale na instalacje CWU idzie woda o takiej temperaturze jakiej chcesz.

W tej instalacji niestety podłogówka dostarcza "zimną" wodę bezpośrednio na powrót kotła, która schładza jeszcze to to co wraca z 4d. Im podłogówka odbierze więcej ciepła, tym więcej wody z jej powrotu trafi do kotła. Stąd masz takie temperatury na powrocie i tego w tej instalacji nie unikniesz. Jak napisał @HarryH to masz z wyjątkiem CWU jest do przerobienia.

Tak się jeszcze zastanawiałem czy u ciebie by zadziałało wpięcie podłogówki za zaworem 4d. Ale to już jakiś instalator by się musiał wypowiedzieć.

Jeżeli chcesz się dokształcić przed przeróbkami to zobacz kanał Afriso na YT. Masz tam mnóstwo rozwiązań właśnie pod ogrzewania mieszane podłogówka/grzejniki.

 

 

 

Edytowane przez mkwapisz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za odpowiedź. A uważasz że jak dołożę pompę kotłową i zawór z siłownikiem na podłogowe będzie to działało? Czy żeby to było porządnie sprzęgło i 2 x zawór 3 drogowy na podłogę i grzejniki?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawór 3d z siłownikiem na podłogówkę pozwoli ci tylko na automatyczną regulację temperatury. Co do pompy na powrocie się nie wypowiem, bo najzwyczajniej nie wiem. Z mojego laickiego punktu widzenia może to nie zadziałać. I tak to wymaga przeróbek, więc jak już musisz przerabiać, to tak żeby było jak trzeba.

Zabezpieczenie powrotu  robi się na 4d (ale wtedy wszystko musi być za tym zaworem) albo na powrocie termostatyczny 3d (np. ATV 55) z pompą . Plus to co napisałeś. Jak napisałem zobacz np. ostatni film na YT z Afriso. Możesz także próbować na priv łapać sambora, jako guru tego forum ;-)). Może jako praktyk coś innego doradzi, żeby nie rozbierać tej instalacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.