Skocz do zawartości
IGNOROWANY

MetalFach Smart Pellet 25


linxus

Rekomendowane odpowiedzi

Czy ktoś używa tego pieca? Pomagam koledze ustawić ten piec (sam używam Lazara Smartfire), ponieważ cały czas dochodzi do temperatury zadanej, wygasza piec i opadnięciu o histerezę rozpala od nowa. Średnio 3 takie cykle na godzinę. Spala mu 5 worków dziennie a od czasu zamontowania pieca - październik 2019 ma już 2200 odpaleń. Mój Lazar pracujący w trybie od termostatu ma od grudnia 2018 1600 rozpaleń, a jest o rok i 2 miesiące starszy.

Wczoraj zauważyłem, że piec jest ustawiony w tryb regulacji STANDARD gdzie nie ma podziału mocy według histerez temperatury kotła (w Lazarze mamy 30%, 50% i 100%) a tutaj jest tylko pełna moc.
Jest także Fuzzy Logic, który tak samo przegrzewa kocioł (przebija o 5 stopni zadaną) i nie reaguje zbytnio na ograniczenie mocy kotła 60% czy nawet mniej. Sterownik Ecomax od Pluma.

Spotkał się ktoś z takim problemem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ten kocioł serwisant tak ustawił? Jeśli tak , w jakim celu tylko na moc max?

Musisz chyba bardziej opisać instalację: jaka powierzchnia ogrzewana, podłoga czy grzejniki, czy jakiś zawór mieszający jest, termostat pokojowy itp. 

22 minuty temu, linxus napisał:

30%, 50% i 100%

Tutaj chyba też  tak powinno być. 

21 minut temu, linxus napisał:

Jest także Fuzzy Logic, który tak samo przegrzewa kocioł (przebija o 5 stopni zadaną)

To normalne działanie, FL zawsze przebija o 5 st temp zadaną.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Montowali mu to goście, którzy pierwszy raz montowali kocioł pelletowy. Później przyjechał serwisant na odbiór o serwis zero i to on zostawił w tym trybie standard.

 

Dom 180m2, ocieplony wełną 10cm, same grzejniki, połowa z nich żeliwna. Brak głowic termostatycznych na grzejnikach. Wystarczy puścić 37 stopni na mieszaczu żeby w domu osiągnąć 23 stopnie. Termostatu pokojowego też nie ma.

Zadaniem fuzzy logic nie jest przebić żądaną temperaturę i dać kocioł w nadzor tylko utrzynywać temperaturę kotła blisko tej zadanej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, linxus napisał:

Zadaniem fuzzy logic nie jest przebić żądaną temperaturę i dać kocioł w nadzor tylko utrzynywać temperaturę kotła blisko tej zadanej.

Owszem kolego. Ale stety albo niestety w tym trybie, temp zawsze jest przebijana o 5 st. Rozumiem, że mieszacz jest? A masz jakieś ustawienia tego kotła? 

Macie dostęp do tych ustawień poniżej?

1931715472_Zrzutekranu(11).thumb.png.7f5537ed65634f92276996bf256af92e.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie nie. Gdybym miał dostęp tych ustawień to bym go ustawił. W trybie standard mogę tylko zmienić ustawienia jednej mocy i histerezę kotła. W fuzzy logicu mogę ustawić minimalna i maksymalną moc w procentach.

Dlatego mnie to zastanawia, czy w sterowniku nie ma jakiegoś lewego oprogrsmowania.

Mieszacz z siłownikiem jest. Pompa oddzielna dla CO i CWU.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, linxus napisał:

W trybie standard mogę tylko zmienić ustawienia jednej mocy i histerezę kotła.

No to lipa. U mnie te ustawienia są w menu dostępnym dla użytkownika bez wpisywania kodu serwisowego. 

10 minut temu, linxus napisał:

W trybie standard mogę tylko zmienić ustawienia jednej mocy i histerezę kotła.

Jednej mocy, tzn tylko moc max? Dziwne to, ale jeśli tak jest, to metalfach poszedł po bandzie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Posiadam 16Kw i nie mamy opcji o których mowa. Metalfach poszedł na ostro beznadziejnie. Modulacja standard to praca na 100% i koniec. Nie ma histerez h1 i h2. Można jedynie manewrowac czasem podania i przerwy oraz wentylatorem. Tyle w temacie. 

Ja śmigam na fl, moc maksymalna kotla ustawiona na 80%, temp zadana 70. Dobija do 75 i się wygasza. Histereza 20 stopni. U mnie rozpala się dziennie 11 razy w taką pogodę. Czas wypełnienia 18%, cykl pracy bez zmian 20sec. Mam małą pojemność kotla bo niespełna 50l.

Pytałem o to u producenta, to celowe i zapewne tak zostanie w kwestii ustawień. 

Zgadza się, też miałem wrażenie że to soft dla takich.. Innych :/ bez obrazy dla nikogo. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tam nawet nie ma określone, że to moc max, ale po ustawieniach wnioskuje, że tak. Można ustawić tylko jedną moc nadmuchu, jedną przerwę podawania i jeden czas podawania. Kolega jak wróci z pracy to zdjęcia podeślę. Sądząc po tempie dogrzewania są to ustawienia max.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ta, dokładnie. Proszę załącznik :) Tyle manewru dla trybu standard :) 

IMG_20200206_194005.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przecież to jest jakaś kpina z klienta. Przecież przy tylu rozpaleniach to musi wciągać pelletu w ilościach porażających. Dochodzi jeszcze rachunek za prąd. Wczoraj jak przyjechałem i zobaczyłem to własnym oczom nie wierzyłem. Przecież ten sterownik doskonale sobie radzi z trójstopniową regulacja według histerez.

W takim przypadku rozwiązaniem będzie jedynie duży bufor...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ta, regulator ma potencjał bo taki sam stosuje np Kipi i inni producenci... Bufor albo szukać innego regulatora :D Mam na pc soft do palnika rynnowego ale chyba połączenia z tyłu regulatora są inne i rynnowy wylapuje moment rozpalenia wg wzrostu temperatury spalin, a nie fotosensorem. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, linxus napisał:

W takim przypadku rozwiązaniem będzie jedynie duży bufor...

Albo praca od termostatu pokojowego, jeśli można będzie go ustawić do pracy kotła... Na razie pozostaje chyba zwiększenie histerezy kotła. To co piszecie koledzy to jakieś nieporozumienie. Brawo metalfach. Pogratulować, jak z dobrego sterownika można zrobić jedno, wielkie G. 

Ja się poddaję w takim razie panowie. Powodzenia życzę. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O ewentualnie jak mówisz. Już poniekąd przywyklem. Jak mi się skończy coś po gwarancji to będę zmierzać ku kipi z takim samym sterownikiem. Ale już nie będę robić offtopu. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

My spróbujemy ściągnąć fuzzy logica do takiej mocy żeby kocioł pracował średnio na 55-65 stopni. Pewnie zakres mocy 30-60%. Trzeba będzie posiedzieć w kotłowni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W zależności od zapotrzebowania, też tak próbowałem w zakresie 30-50 ale przy temperaturze zewnętrznej +1 i to się wygaszal bo widoczni chata za mało brała ciepła :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można go na sztywno ustawić na 30, 40, 50, 60, 70 lub 80proc. Musisz tylko wpisać kod 0124 i tam zaznaczyć żeby pokazało zaawansowane. Wtedy w trybach pracy oprócz fuzzy logica i standardu masz te opcje na sztywno.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

46 minut temu, linxus napisał:

My spróbujemy ściągnąć fuzzy logica do takiej mocy żeby kocioł pracował średnio na 55-65 stopni. Pewnie zakres mocy 30-60%. Trzeba będzie posiedzieć w kotłowni.

To chyba nienajlepszy pomysł. Jak zmusisz kocioł do pracy na temp 55 stopni, to wiadomo, że powrót będzie miał jeszcze mniej. Poza tym chcesz zmusić palnik do pracy cały czas na niskiej mocy, a to również nie jest dobre. Poza tym, to że będzie pracował non stop na niskiej mocy, to nie znaczy, że uda się wam ograniczyć spalanie. Jak mówiłem, spróbować większej histerezy kotła, np 20 stopni, przy zadanej 70. Chociaż też spektakularnych efektów nie będzie, bo pojemność kotła to chyba 70 litrów, a grzejniki żeliwne swoje litry do ogrzania też mają. Poza tym, jak grzejniki żeliwne, to i zapewne grube rury w instalacji. A to znowu powiększa zład wody. 

Moim zdaniem duża histereza kotła. I ewentualnie spróbować termostatu pokojowego. Może twemu sąsiadowi ktoś by pożyczył na próbę taki termostat, żeby się przekonać czy w ogóle można go w tym sterowniku ustawić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Akurat mam dostępne te progi mocy w modulacji. Przyznam że byłbym nawet skłonny zapłacić za wrzucenie "odblokowanego" softa ale nikt nie chce mnie słychać :)

Próbujcie zadana 70 i histereza 20. Działa to całkiem ok

 

.. O ktoś mnie wyprzedził :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, cezar76 napisał:

To chyba nienajlepszy pomysł. Jak zmusisz kocioł do pracy na temp 55 stopni, to wiadomo, że powrót będzie miał jeszcze mniej. Poza tym chcesz zmusić palnik do pracy cały czas na niskiej mocy, a to również nie jest dobre. Poza tym, to że będzie pracował non stop na niskiej mocy, to nie znaczy, że uda się wam ograniczyć spalanie. Jak mówiłem, spróbować większej histerezy kotła, np 20 stopni, przy zadanej 70. Chociaż też spektakularnych efektów nie będzie, bo pojemność kotła to chyba 70 litrów, a grzejniki żeliwne swoje litry do ogrzania też mają. Poza tym, jak grzejniki żeliwne, to i zapewne grube rury w instalacji. A to znowu powiększa zład wody. 

Moim zdaniem duża histereza kotła. I ewentualnie spróbować termostatu pokojowego. Może twemu sąsiadowi ktoś by pożyczył na próbę taki termostat, żeby się przekonać czy w ogóle można go w tym sterowniku ustawić.

Czy mógłbyś napisac dlaczego praca palnika na niskiej mocy nie jest dobra?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@cezar76 w kotłach pelletowych 5 klasy sprawność palnika nie spada wraz z ograniczeniem mocy. Zobacz sobie w instrukcje/kartę produktu. Temperatura powrotu nie ma nic wspólnego z temperaturą kotła tylko z tym jaka temperatura wody wraca z grzejników. Na grzejniki jest puszczone 38 stopni. Piec posiada zabezpieczenie powodu i mieszacz, więc to nie jest problem. U mnie Lazar cały czas pracuje na mocy minimalnej i spalanie mam rewelacyjne jak na pracę ciągłą i system grzejnikowy. A piec to tylko 11kw

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ehh jak zwykle porównania pracy dwóch urządzeń w różnych warunkach, brak podstawowych informacji jak wygląda instalacja, w jaki sposób jest zabezpieczony powrót kotła, częste rozpalanie i spadki sugerują szybkie wychładzanie wymiennika najprawdopodobniej wynikające ze zbyt niskiej temp wody wracającej do powrotu ale tego bez zdjęć nie da się określić

Sterownik nie jest taki sam jak u innych producentów

I nie jest w żaden sposób zablokowany, ograniczony itp Tak wyglądają nowe wersje oprogramowania. Zmieniony został sposób modulacji zamiast 2 modulacji opartych na kW a różniących się tylko momentami redukcji mocy zostało to zamienione na modulację dwustanową w której można na sztywno ustawić moc kotła bez modulacji (czas podawania + przerwa), zasada modulacji w FuzzyLogic została bez zmian, różni się tylko sposobem określania maksymalnego podawania które jesteśmy w stanie określić za pomocą jednego parametru a nie 3 jak w modulacji starej opartej na kW + zamiast 3 progów mocy 30,50,100, jest progów 5.

Parametrów jak u @cezar76  nie ma w nowych wersjach bo są niepotrzebne, opcje na sztywno po prostu wymuszają jednostajną pracę w danej mocy ale bazując na parametrach FL

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 11.02.2020 o 20:44, Lagrossa napisał:

Ehh jak zwykle porównania pracy dwóch urządzeń w różnych warunkach, brak podstawowych informacji jak wygląda instalacja, w jaki sposób jest zabezpieczony powrót kotła, częste rozpalanie i spadki sugerują szybkie wychładzanie wymiennika najprawdopodobniej wynikające ze zbyt niskiej temp wody wracającej do powrotu ale tego bez zdjęć nie da się określić

Sterownik nie jest taki sam jak u innych producentów

I nie jest w żaden sposób zablokowany, ograniczony itp Tak wyglądają nowe wersje oprogramowania. Zmieniony został sposób modulacji zamiast 2 modulacji opartych na kW a różniących się tylko momentami redukcji mocy zostało to zamienione na modulację dwustanową w której można na sztywno ustawić moc kotła bez modulacji (czas podawania + przerwa), zasada modulacji w FuzzyLogic została bez zmian, różni się tylko sposobem określania maksymalnego podawania które jesteśmy w stanie określić za pomocą jednego parametru a nie 3 jak w modulacji starej opartej na kW + zamiast 3 progów mocy 30,50,100, jest progów 5.

Parametrów jak u @cezar76  nie ma w nowych wersjach bo są niepotrzebne, opcje na sztywno po prostu wymuszają jednostajną pracę w danej mocy ale bazując na parametrach FL

Co nie zmienia faktu, że kocioł NIE powinien nonstop dążyć do przegrzewania się i wygaszania. Fuzzy logic powinien utrzymywać temperaturę w okolicy zadanej a nie przebijać o 5 stopni. Instalacja wykonana prawidłowo co potwierdził serwisant wykonując rozruch zerowy kotła. Odbiór ciepła jest dość duży, ponieważ w domu są grzejniki żeliwne bez głowic termostatycznych. Temperatura jest sterowana przez mieszacz dlatego też kocioł szybko się wychładza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, linxus napisał:

Fuzzy logic powinien utrzymywać temperaturę w okolicy zadanej a nie przebijać o 5 stopni.

W sprzyjających warunkach będzie tak działał, jeśli będzie termostat pokojowy. Jeśli tego termostatu nie ma tryb FL ma za zadanie jak najszybsze osiągnięcie temp zadanej i po przekroczeniu 5st powyżej temp zadanej, następuje wygaszenie bądź przejście w nadzór.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.