Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Kilka pytań o piec klasy 5.


adziu82

Rekomendowane odpowiedzi

Powiem ci szczerze - zostaw go i zamiast kupować nowy przerób go na Ds  układając na tylnej sciace płytę z szamotu plus palnik   i paliwa bedzie ci szło 50% tego co teraz  a jak nie kup sobie mpm'a i pal bez bufora. Jak sie zaczną kotrole to sobie dokupisz i dostawisz bufor. Ale jeśli mieszkasz na typowej wiosce nie stanie sie do za szybko, co innego dom w miescie lub a przedmiesciach w gestej zabudowie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie, jak[mention=76225]mikkei[/mention] mówi. Mógłbyś myśleć o przywiezieniu czegoś z Czech, niewiele drożej niż MPM. Tylko zalety tych kotłów dla Ciebie nie stanowią specjalnej wartości.

W moim przypadku to z kotłem nic specjalnego nie zrobię. Mam sasiadow jaki mam, będzie takich niedługo dużo więcej i MPM to dla mnie też nie jest opcja. Doplaty mam bardzo duże i nowy kocioł potowych mi drogę do termomodernizacji za kasę z różnych zrodel. To by było głupie by tak robić. Dlatego tak też się wczuwam w kupno tego kotła. Na szczęście są dobre kotły do kupienia a ja mieszkam w fajnym miejscu by to nie był problem. Za kilka lat będzie dużej lepiej. Np z kotlami małej mocy by bufora nie trzeba było mieć albo 200l maks.

 

Wysłane z mojego ALE-L21 przy użyciu Tapatalka

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do Czech jak i do Niemiec mam blisko, 100 km do Czech, do Niemiec 5 km, więc nie jest problem aby podjechać i kupić coś tam.

I też tak myślę, nie będzie to duża zaleta dla mnie, mi bardziej zależy, żeby ktoś mi nie przyjechał i nie powiedział, że mam zaraz coś znowu wymienić.

Dlatego szukam coś co będzie na lata.

Panowie, może będzie to OffTop, ale zadam pytanie. Zerknijcie proszę w fotkę z piecem, tak jest wyczystka, ale ja nie mogę tam ręki włożyć, palę jakieś 5 lat, i zbiera się tam syf, bo zaglądałem, ale jak mam tam wyczyścić ten popiół ?

Odkurzacz ? Czy macie inny na to sposób ?

Edit: i jeszcze jedno. Na wyjściu na podłogowe i ścienne ogrzewanie mam 40 st, czy firma co robiła to, nie powinna wyjście na grzejnik w garażu i łazience ( drabinka ) dać osobne wyjście?

Na piecu mam 60 st, i nie mogę tego wykorzystać na te grzejniki bo wyjście jest tylko 40 st. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Czechach kupisz kocioł 7,5-15kW za 6k, kocioł który u nas kosztuje 10. Kocioł co może mieć 6 lat gwarancji. Bardzo poprawnie zrobiony. Dobra instalacja i suche drewno i możesz liczyć na 15 lat pracy. Umiejętne palenie jak najbardziej może nie wymagać bufora.

 

Wyczystka z tyłu?

 

Wysłane z mojego ALE-L21 przy użyciu Tapatalka

 

 

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, DzonyZerg napisał:

W Czechach kupisz kocioł 7,5-15kW za 6k, kocioł który u nas kosztuje 10

 Na czyste ogrzewanie pisze ze w czechach kosztuje w koronach równowartość 10kzł   , może cena którą ci ktoś napisał dot. wartości hurtowych, plus sprzedaż tylko w opcji na WDT. 

@adziu82   nie zauważyłem że masz jakiś tam bufor   -  ps w starym piecu taki masz wymienik i przekrój? 

KSP-pa.jpg

Ew jak jest inaczej to wklej przekrój pieca albo zrób foty od wew.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz tak przejrzałem piec dokładniej ( 5 lat palimy jak się wprowadziliśmy ) i koło dmuchawy są jakieś śruby, czy tam nie czyści się tego ?

Zerknijcie na fotkę proszę. 

Ściągnąłem górna pokrywę, tam jest jeszcze jedna, ale nie podnosiłem jej, bo teraz palę w piecu. I tam jest syf, który się zbiera.

Na drugiej zdjęciu jest jakaś pokrywa przykręcona. Może tam się czyści to co jest od góry?

20200119_124910.jpg

20200119_124934.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, adziu82 napisał:

Teraz tak przejrzałem piec dokładniej ( 5 lat palimy jak się wprowadziliśmy ) i koło dmuchawy są jakieś śruby, czy tam nie czyści się tego ?

Zerknijcie na fotkę proszę. 

Ściągnąłem górna pokrywę, tam jest jeszcze jedna, ale nie podnosiłem jej, bo teraz palę w piecu. I tam jest syf, który się zbiera.

ty naprawdę palisz w tym kotle 5 lat?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@adziu82 Właśnie znalazłeś wyczystki, tak klapka to właśnie wyczystka boczna, do czyszczenia możesz użyć odkurzacza, tylko uważaj na temp. i jeśli użyjesz takiego z workiem to worek błyskawicznie się zatyka drobną sadzą, a w środku jest pusty.

Na grzejniki rzeczywiście przydał by się dodatkowy obwód z zaworem 3D i pompą, chociaż ze zdjęć trudno wywnioskować czy go czasem nie ma, przydał by się schemat całej instalacji.

Grzejąc przez bufor masz w sumie za niskie temp. na kotle, śmiało możesz grzać do 90°C, bufor odbierze nadwyżki, a jak kocioł się wychłodzi, bufor odda to co zgromadził i nie będziesz musiał odwiedzać kotłowni tak często.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@adziu82
Jak mówi@Ryni. Do palenia drewna minimum to 80°C. Im więcej tym lepiej. Regulujesz ilość wkładu by nie przegrzać. Do popiołu z drewna kupisz za 80pln przystawkę na odkurzacz. Używałem do kominka. Najlepszy świąteczny prezent jaki w życiu dostałem :)))))) dobra nie boi się temperatury. To cyna nazywa sie separator. Polecam.

A tak to jak masz tanie drewno, brak problemów z bieganiem czy sąsiadów co chcą mieć na przyszły poniedziałek Krynice między Zabrzem a Gliwicami to olej temat.
Popal"od góry" i spróbuj przeróbek a raczej "kitow" do kotła. Koledzy na forum ca pewno Ci pomogą i już teraz jest tego na potęgę. Tania sprawa i bardzo skuteczna. Do Viadrusa U32 (chyba brak klasy) wsadzasz kit za 1200pln i masz certyfikat 3kl, tylko na koks ale daje rade. Z tego co mi wiadomo to wymiennik masz dość dobry drewna. Lepiej je spalić i już. Można dołożyć wiszczący element do dopalania, szamot to i tam i powinieneś być bardzo zadowolony.

Wysłane z mojego ALE-L21 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

44 minuty temu, mikkei napisał:

ps w starym piecu taki masz wymienik i przekrój?

Kocioł górno dolny do przeróbki na ds ale trzeba zmierzyć ile ma między rurami do tylnej ścianki żeby nie było za ciasno 

sad 18kW.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

90°C czy nawet 95. Więcej ciepła wchodzi do bufora. Dłużej trzyma, możliwe że efektywniej spalisz, rządziej chodzisz.
To magazyn, z którego później dawkujesz. Proporcje gorącej wody z bufora z wodą z powrotu z instalacji dadzą Ci ile chcesz na zasilaniu instalacji.

Wysłane z mojego ALE-L21 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale żeby ten bufor dobrze trzymał temperaturę, by trzeba chyba go ocieplić jeszcze. 

Mam mało miejsca przy ścianie, 5 cm może wcisnę wełny. 

Teraz żona 5 dni będzie palić, ale na następny weekend, będę próbował palić na 80-90 st. Zobaczymy co i jak. 

@marcus312 ale co, ja nie mogę palić w tym piecu od dołu ? Bo tak palę. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, marcus312 napisał:

Kocioł górno dolny do przeróbki na ds ale trzeba zmierzyć ile ma między rurami do tylnej ścianki żeby nie było za ciasno 

 komorę rozpreżną można zrobić nawet szerszą iż te rury , robiąc sciane - bo komora zasypowa jest widać spora. 

 

2 minuty temu, adziu82 napisał:

Ale żeby ten bufor dobrze trzymał temperaturę, by trzeba chyba go ocieplić jeszcze. 

Mam mało miejsca przy ścianie, 5 cm może wcisnę wełny. 

 To jest podstawa , inaczej bezsensu grzejesz kotłownię . walnij 10cm plus ocałosć obwiąż forią strech aby szczelnie przylegało.

 

Ps chce ci sie przerabiać ten stary piec tak wógole na czystsze spalanie czy nie ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ocieplić bufor i rury ,jak  jest podłogówka w całym domu a węgiel kupiony po 900 żł to taniej wyjdzie grzanie pompą ciepła PW .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pianke daj. Warto. Zresztą teraz też dużo tracisz. Będziesz na pewno na plus. I na opale i na robociznie - paleniu i noszeniu, sprzątaniu.

Temperatura, palenie od góry, przeróbka i możesz olac temat na 7 lat.

 

Na ścianę przed pianka daj folie metalizowana jak do podlogowki. Na wierzch i dookola tak samo. Będziesz miał to co w zawodowym buforze.

 

Wysłane z mojego ALE-L21 przy użyciu Tapatalka

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@DzonyZerg  jaka piankę dokładnie, daj proszę linka do tego.

Mam taki zamiar, do 7 lat nic nie robić, ale chciałem trochę poprawić to co mam, coś wyczyścić itp.

I widzicie, podpisałem z Wami i już wiem gdzie mam czyścić :-).

Piszecie na forum dobrego o mierniku, widzę że jakiś prosty jest za około 80 zł automatyczny za 300 zł, mam taką małą klapkę na drzwiczkach od popielnika, podejrzewam że tam mogę łańcuszek zamontować, ale gdzie ma być ten termostat ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

miarkownik wkreca sie w otwór technologiczny w piecu aby ogrzewała to woda z pieca - z reguły powinie być tak otwór  pod gwint 3/4  a jak nie to kepas te najtanszy elektroniczny miarkownik za 200zł  -  przykrecasz to do ściany albo do obudowy pieca  - działą to na lince podnosząc klapkę mam takie coś i super dokładnie działa.

 

Pianka Polynor  

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomyślę jak ten bufor zrobic najtlatwiej i najtaniej. Takiego czegoś jeszcze nie rozgryzalem. Choć nie wiem czy warto za 50pln walczyć pół dnia. Uderz później na prv.

Co do mieszania to narysuj schemat poglądowy.
Czym sterujesz podlogowki? RTLe?
Albo dwa tanie mieszacze albo nie wiem. Narysuj schemat ręcznie i zrób nowy wątek w dziale instalacje CO i koledzy raz dwa Co powiedzą co i jak. Tanio, łatwo skutecznie i co najważniejsze tak jak ma być. Z mojej wiedzy powiem ze mną pewno warto. Trochę działania i kilkaset pln i spokoj na 7 lat.
Później tylko kocioł zmienisz i znowu spokoj. Taki kocioł by bufor wystarczył. Za10-11tys już teraz są takie kotły w Czechach, niedługo juz będą w PL i będą tańsze. Sam taki montuje na wiosnę i będę pisał co i jak.
Taki bym widział plan będąc na twoim miejscu. To co proponujemy teraz jest albo nie do uniknięcia albo /i bardzo madre i jak na to nie patrzeć- bardzo efektywne.

Wysłane z mojego ALE-L21 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.