Skocz do zawartości

MrTomo

Forumowicz
  • Postów

    34
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

  • Wygrane w rankingu

    1

Ostatnia wygrana MrTomo w dniu 21 Stycznia 2020

Użytkownicy przyznają MrTomo punkty reputacji!

Ostatnie wizyty

Blok z ostatnimi odwiedzającymi dany profil jest wyłączony i nie jest wyświetlany użytkownikom.

Osiągnięcia MrTomo

Odkrywca

Odkrywca (4/14)

  • Pierwszy post
  • Współtwórca
  • Tydzień pierwszy zaliczony
  • Miesiąc później
  • Od roku na pokładzie

Najnowsze odznaki

3

Reputacja

  1. Używam perlitu jako ocieplenia swoich buforów. Nie mam z tego powodu żadnych problemów. A już na pewno nie oczekuj, że coś się z nim stanie od samej wilgoci. Podmokła mi piwnica przez te kilka lat ze cztery razy. Nie tylko perlit ale i gk stoi tak jak stał.
  2. Kolego, jak zaleje piwnicę to nie ważne czy jest perlit czy wełna. Musiałaby ta woda stać tam długo, żeby ja perlit przyjął. Robiłem wylewki z domieszką perlitu. To nie jest gąbka tak jak wełna. Nie mam żadnych obaw co do perlitu. Widziałeś wełnę do której dostała się woda? Poza tym jak masz piwnicę, ktorą zalewa woda, to nie zrobisz obudowy z gk. A keramzyt jako ocieplenie bufora - to ile tego keramzytu - warstwa 30cm?
  3. Oczywiście są też wady. Już wtedy gdy to robiłem było tyluż zwolenników co przeciwników. Ja do wad zaliczam: - pylenie podczas roboty (paskudnie) - w razie awarii - trzeba jakoś ten perlit do czegoś "przetransportować". Można jakimś odkurzaczem po dostosowaniu, wysysać z jednego i wrzucać do drugiego. To są takie dwa minusy wg.mnie Jak komu pasuje. Można dać i wełnę, z 20cm i szczelnie to czymś owinąć Niektórzy robili tak, że owijali to bandażami i zaciągali gipsem... Różne techniki analizowałem :-)
  4. Ja nie stosowałem żadnych folii Ciągle zapominam, że tu nie scala tych postów..
  5. Możesz dać cienkie płyty osb. Też miałem dylemat, ale gk wychodził tanio a ja nie miałem kasy na osb. Bufory też robiłem sam (200-300zł kosztował mnie zbiornik na złomie)
  6. Ja widzę po swoim zasobniku 300L w izolacji w piance 5cm. Przy dotknięciu obudowy - ciepła. Zrobiłem na to dodatkową izolację.
  7. Tylko współczynnik to nie wszystko. Gęsto obsypany perlit (bo on jest częściowo jak pył) eliminuje praktycznie konwekcję. I o ile pamiętam stanowi barierę dla promieniowania podczerwonego. A wełna - dziurawa pod jednym i drugim względem.
  8. Wełenki musiałbyś dać bardzo grubo. Ja mam obsypane dwa bufory perlitem na 10-12 cm o obudowie GK. (Już prawie 10 rok leci) Nie mam z tym żadnych problemów. Jakie wciąganie wilgoci - bufory grzeją się do 90stC. Perlit jest suchy jak pieprz.
  9. Do ocieplenia bufora użyj perlitu. Obuduj bufor gk na jakimś stelażu i zasyp perlitem ep180 (warstwa 10cm grubości) Jak kupisz tańszy miarkownik (nie elektroniczny) to zamontuj mu przeciwwagę. Ja zrobiłem tak klika lat temu. Nie zwiesza się klapka i ładnie płynnie działa. Nakrętki służą do wyregulowania.
  10. Możesz spróbować owinąć dokoła pakułami (gdy gorące = suche) i zasmarować jakimś klejem (np.do łączenia plastiku). Ewentualnie poxylina (czy jak to się tam zwie) i oblepić dookoła.
  11. Mam obecnie taką koncepcję: Chcę Grzać CWU grawitacyjnie z kotła poprzez zawór różnicowy 1" i CU22 a powrót kierować do kotła przez taki pseudo inżektor (pseudo bo bez zwężenia). Jak włączy się pompa zasilania CWU z bufora to zawór różnicowy powinien się przymknąć. Powrót pójdzie do kotła bo tam będzie mu łatwiej (gdy zawór kulowy otwarty) lub do bufora (zawór zamknięty - pompka pracuje). Trzy pytania 1. Czy to tak pójdzie grawitacyjnie przez rurę CU22? Różnica wysokości pomiędzy środkiem kotła a środkiem bojlera to około 70cm. Rura CU22 prowadzona na wysokości 110cm od środka kotła. Długość rury to około 3,5m zasilanie i 3,5m powrót. Rura idzie pionowo do odp. wysokości, zakręt 90st, poziomo, zakręt kąt 90st. i kawałek 90st w dół. Wszystko mniej więcej jak na obrazku. 2. Jeśli inżektor wspomoże i to pójdzie to czy aby nie będzie wyciągać wody z bufora (mimo oporu pompy i zaworu zwrotnego)? 3. Czym różni się 1" zawór zwrotny (z kulką) czerwony (aluminiowy) od zielonego (?) - oprócz ceny? PS rysunek zawiera tylko niezbędne dla tematu obiekty.
  12. A więc jednak układ otwarty? Czyli standard. Kto powiedział, że musi być zawór 3D lub 4D? Kto kiedyś słyszał o takich wynalazkach? Na pewno da się bez nich obejść. Z tym węglem to sprawa względna. Wszystko zależy od wielu czynników, jaki kocioł, jaki dom, jak ocieplony etc. Przede wszystkim jak już dajesz nowy bojler zadbaj o to, żeby w razie czego (zanik prądu) ciepło poszło do niego grawitacyjnie.
  13. Jak rozumiem masz układ z zamkniętym naczyniem wzbiorczym. Nie rozumiem tej gałęzi równoległej do wężownicy (pomiędzy kotłem a bojlerem z termostatem)? Wyjście ciepłej wody z bojlera (do kranu) powinno być gdzieś na górze zbiornika. W sieci jest multum schematów: Zerknij np. tu: http://atmospolska.pl/index.php/schematy-montazu
  14. Skoro i tak zamierzasz wymienić skopaną poniekąd instalację dobrze się zastanów. Może warto zainwestować jednak w 300l i to z dwiema wężownicami? A nuż przyjdzie Ci ochota za rok ,dwa zamontować solara albo kominek? Jeśli sklepowy jest za drogi zapytaj w jakim zakładzie rzemieślniczym za ile Ci go zrobią (niekoniecznie 300l jak nie chcesz)! Z ociepleniem sobie poradzisz. Poza tym całą instalację możesz wykonać, sam o ile masz jakieś pojęcie o trzymaniu w ręce młotka czy klucza jednego z drugim. Schematów instalacji w sieci jest od groma! Do końca nie wierzę aby bojler 220l wystarczył dla 7-mio osobowej rodziny... Ja mam już prawie 4 osobową rodzinę i mam zamiar wstawić bufor na ciepłą wodę o pojemności między 600 a 1000, z tym, że nie będzie ona w nim stała tak jak w zwykłym bojlerze tylko przepływała przez 25m wężownicę zwiniętą z miedzianej rurki. P.S. Jeśli chcesz używać pompki i myślisz o zbiorniku jednak większym niż to co miałeś - weź/zrób pionowy.
  15. Kocioł stałopalny, sterowanie PLC (aczkolwiek to nie ma nic do rzeczy) O bojlerze pisałem wcześniej. Przerabiam instalację dwuetapowo. Najpierw wstawiłem te dwa bufory. W przyszłym roku dostawię do nich trzeci o poj. min 600L do grzania CWU. Póki co mam ten bojler i całą instalacje pozostawiłem bez większych zmian. Tego w tym roku nie ruszam, bo nie zdążę. To wg. Ciebie gdzie powinien być wpięty zbiornik wyrównawczy?
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.