Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Kilka pytań o piec klasy 5.


adziu82

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Jako, że jestem laikiem w temacie proszę Was o odpowiedź na kilka moich pytań.

Do kiedy trzeba wymieniać stare piece na te klasy 5? 

Jako, że mam łatwy i tani dostęp do drzewa, chciałbym palić dalej tym, ale boje się ,że jak wymienię piec na nowy klasy 5, to po roku czy dwóch, ktoś zadecyduje sobie, że nie wolno mi palić drewnem. Chociaż, dziś rozmawiałem z kimś, i mówił że do 2030 bedzie można palić drewnem ( mieszkam na wiosce więc mówił że nie mam co się martwić ) tylko piec trzeba mieć klasy 5.

Do kiedy mogą być dotacje na te piece klasy 5? Pewnie to zależy od gminy, ale jest jakaś konkretna data, że w Polsce do tej daty można wymienić piec i dostać dotację ?

Jakie piece na drewno są na dotacji ?

Jaka jest różnica pieca klasy 3 czy 4 a ten 5? Jakaś inna technologia spalania drewna  i to jest to eko ?

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na pierwsza cześć pytania, a w zasadzie pytań odpowiem, że aby dowiedzieć się czym i jak i do kiedy będzie można palić trzeba sprawdzić w "uchwale antysmogowej" dla danego województwa, bo jednak terminy wprowadzania zmian trochę się różnią, a w Wielkopolsce w tej chwili można montować tylko kotły z podajnikiem, więc od tego trzeba zacząć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kotła w klasie niższej niż piątej już nie kupisz. Co do daty wymiany należy spojrzeć do uchwały antysmogowej danego województwa. Czyste powietrze ma funkcjonować chyba do 2029.W ramach CP wszystkie kotly na drewno posiadające piątą klasę i Ecodesign. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, Ryni napisał:

Na pierwsza cześć pytania, a w zasadzie pytań odpowiem, że aby dowiedzieć się czym i jak i do kiedy będzie można palić trzeba sprawdzić w "uchwale antysmogowej" dla danego województwa, bo jednak terminy wprowadzania zmian trochę się różnią, a w Wielkopolsce w tej chwili można montować tylko kotły z podajnikiem, więc od tego trzeba zacząć.

Nieprawda - kotły zgazowujące również. Poniżej cytat z uchwały sejmiku województwa wielkopolskiego. 

"umożliwiających wyłącznie automatyczne podawanie paliwa, za wyjątkiem instalacji zgazowujących
paliwo;"

"Stosowanie kotłów z ręcznym podawaniem paliwa stanowiłoby zagrożenie dla osiągnięcia celu uchwały
ze względu na brak zapewnienia parametrów emisyjnych kotła. Ręczne podawanie paliwa dopuszczone jest
jedynie w przypadku kotłów zgazowujących paliwo, gdyż charakteryzują się bardzo niską emisją
zanieczyszczeń. Kotły te umożliwiają stosowanie drewna kawałkowego w postaci polan."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To znaczy, że w Wielkopolsce już drewnem ( chyba że ktoś ma jeszcze stary piec ) nie można palić, tylko peelet czy ekogroszek bo piece z podajnikiem można zamontować ?

Wiedzę, będzie strasznie trudny wybór pieca. Więc po co produkują piece zasypow na drewno jak zaraz będzie może zakaz palenia drewnem ?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Opierałem się na tym: https://www.umww.pl/uchwaly-antysmogowe-dla-wielkopolski ,więc albo są jakieś nieścisłości , albo zostały wprowadzone zmiany które przeoczyłem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, mam jak to w byłym województwie zielonogórskim wygląda. 

Niby od 2023 piece mają być klasy 5, ale o paliwie nic nie jest napisane.

I teraz co, kupię ( może z dotacja lub nie ) piec na drewno i od 1 stycznia 2023 okaże się że jednak drewnem nie będę mógł palić i znowu nowy piec ( oczywiście już na eko pewnie albo pellet ) trzeba kupić. 

Jeszcze tak ze 100 lat, może więcej i będziemy wierzyć w zielone ufoki, będzie to nasze nowe bóstwo. Do tego dążą, Jahve promował brutalność, Jezus miłość, a zielone ufoki będą promować wszytko co z eko związane.

Wybaczcie za OffTop.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro sejmik ograniczył się tylko do 5klasy, to w takiej sytuacji można wnioskować, że dopuszcza wszystkie kotły z tym certyfikatem, jednak będąc ostrożnym, zapytał bym jeszcze urząd gminy pisemnie bądź drogą elektroniczną, by mieć jakieś potwierdzenie. Co do kotłów z dotacja niestety też muszę odesłać do gminy, powinni mieć listę.

Decydując się na kocioł zgazowujący drewno musisz pamiętać, że taki kocił musi współpracować z buforem ciepła, bo tak są przeprowadzane jego badania i taki wpis widnieje w certyfikacie, tu na wszelki wypadek dodam, że być może są tego typu kotły, które nie muszą współpracować z buforem, ale ja takich nie znam.

Klasa 3, 4 czy 5 oznacza ilość zanieczyszczeń emitowanych przez kocioł w odniesieniu do normy.

A twoje wątpliwości co do ekologi doskonale rozumiem, sam mam sporo wątpliwości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedź.

Widzę, że nie jestem sam w tej bajce o ekologii.

Co oni zrobią, jak za kilka lat ( jak w wiele rzeczy nie wierzę, tylko podejrzewam ) zima wrócić i nici będą z globalnego ocieplenia?

Bufor ciepła mam, chyba z 200 l. 

I jeszcze takie pytanie o niego, on powinien być ocieplony ? Bo jest blacha widoczna, a żadnego styropianu czy wełny nie ma. 

Ile lat drewno na piec zgazowujący powinno być sezonowane? 

Co to pieca klasy piątej, to jest ta norma PN-EN 303-5:2012. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bufor 200l to chyba jednak bojler CWU. Objętość bufora też trzeba obliczyć na podstawie normy, jest do tego wzór, problem w tym, że niektóre dane trzeba wziąć ze świadectwa energetycznego budynku, a nie wszystkie budynki je mają, bo nie zawsze jest wymagane, a i tak ważne jest 10 lat. Bufor masz za mały, wg. starej normy to było chyba 50l na kilowat mocy znamionowej kotła i tak powinien być ocieplony i to porządnie 10-15cm, a nawet więcej, żeby zgromadzone tam ciepło nie uciekało.

O drewnie i jego sezonowaniu dużo już napisano i dobrze to opisuje ten artykuł:  https://www.info-ogrzewanie.pl/artykul,id_m-100210,t-jak_suszyc_drewno_opalowe.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK. to z opisu szacuje, ze bufor ma około 300l, pole podstawy razy wysokość.

Poszukaj uchwały dla woj. Lubuskiego, dla dużych miast często są odrębne uchwały.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie jak sadze retoryczne, a ocieplenie w kotłowni jeśli jest tam kocioł na paliwo stałe powinno być niepalne, czyli wełna i mata z aluminium, tylko mata musi być niepalna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zerknij proszę tutaj, może być coś takiego ?

https://allegro.pl/oferta/alufox-mata-termoizolacyjna-alu-pianka-alu-na-m2-8792015690?utm_medium=app_share&utm_source=facebook

A ty spać nie możesz -:) ?

Edit : znalazłem dla mojego województwa. Ale ciężko czyta się ten bełkot prawniczy. Niby chyba wymiana pieca na klasę 5 mam do 2027.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obawiam się, że nie, bo zawiera piankę. Najbezpieczniej dać coś z certyfikatem jak wełna z folią alu. do ociepleń kominków, bo jak zaczniesz sprawdzać w przepisach to często jest tak, że jedne coś dopuszczają, a inne (p-poz) już nie.

O co mam pytać?

Dlatego z pytaniem o kocioł odsyłam do gminy i to w formie pisemnie, bo jak konkretnie odpiszą to w razie problemu jest dokument, a uchwały są trudne do przeczytania i zrozumienia i potem może wyjść tak jak kilka postów wcześniej, gdzie na stronie którą przytoczyłem niema nic o kotłach zgazowujących, (i też muszę uzupełnić braki).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lubuskie - dla centralnego ogrzewania kotły tylko 5klasy, ale aby uzyskać dofinansowanie muszą mieć Ecodesign, dla kominków, kóż i innych piecyków oddających bezpośrednio ciepło do pomieszczenia - 5 klasa i Ecodesign. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, Ryni napisał:

Opierałem się na tym: https://www.umww.pl/uchwaly-antysmogowe-dla-wielkopolski ,więc albo są jakieś nieścisłości , albo zostały wprowadzone zmiany które przeoczyłem.

Ja zajrzałem do treści uchwały i uzasadnienia opublikowanej w dzienniku urzędowym - i to jest dla mnie wiążące. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czytałem że na Wielkopolsce i jeszcze w kilku województwach kotły 5 kl /ED maja dożywotnie prawo do użytkowania.
Co do drewna to ja się kompletnie nie boję. Czyste Powietrze może Cię teraz zmusić tylko do sieci cirplowniczej zamiar drewna.
Drewno jest drugim po zrebce najbardziej ekologicznym paliwem. Może jest jeszcze słoma.
W wielu województwach docelowo maja być dozwolone kotły zgazowujące. Czyli właśnie na drewno, choć niektóre węglowe niby też da się podciągnąć.
Jestem w trakcie kupowania takiego kotla.
Umowę o dotacje z Czystego Powietrza trzeba spisac najpóźniej 2 lata przed końcem programu, czyli po roku najlepiej jeszcze dołożyć na formalności.
Do czystego powietrza dołączony jest jeszcze kredyt z Banku Gospodarstwa Krajowego, do którego można dostać ekstra 16-20% dofinansowania. Trzeba zrobić audyt energetyczny budynku i mieć zdolność kredytową. Odejmij od tego 2-2,5% prowizji. Kredyt można spłacić całkowicie niezwykle korzystna pożyczka z Czystego Powietrza. Jest też tak że czyste Powietrze pożyczy kwotę powyżej danej puli. Na kocioł HG z osprzętem i kominem masz 20 tys do której doplacaja. Wstawisz sobie Frolinga za 40 tys, to te 20 też Ci pożycza. Problem z tym programem jest taki że kocioł musisz wstawić przed ociepleniem, na które też jest dotacja.
Więc trzeba zaprojektować instalacje by po ociepleniu była ok albo zrobić to jednym rzutem. Jest jeszcze opcja by wstawić grzałki do bufora plus dogrzewac się grzejnikami na pokojach przez rok czy dwa. Albo dołożyć kominek zamiast ładować się w większą instalacje. Trochę dołożysz ale masz kominek a nie potwora z wielkim buforem w piwnicy.
Na grzałki dadzą dotacje a kominek z ecodesign jeszcze możesz odliczyć w uldze termomodernizacyjnej i wziąć na niego premie z BGK - 35% taniej.

Wysłane z mojego ALE-L21 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@DzonyZerg dziękuję za informację.

Dom mam nowy i już ocieplony, więc Twoja opcja odpada.

Tak jak napisałem na początku, mam dojście do taniego drewna, więc chcę tego używać dalej. Będę pisał do gminy aby się dowiedzieć, czy u mnie też jest jak piszesz, dożywotnia możliwość korzystania z pieca 5 klasy ED.

Co do pieców, widzę że mało jest ich, na allegro znalazłem chyba tylko trzy. Cena chyba od plus/minut 4 tysięcy. 

Czy jest może ich więcej, tylko ja nie znalazłem. 

Poproszę o jakieś modele pieców na drewno o których piszemy. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O tym ile kocioł może chodzić decydują ustawy antysmogowe sejmiku wojewódzkiego. 

Ceny sprawdzaj na fuego.pl

Pewno nie znalazłeś Thermoflux Alpha Sigma / PID.

Sprawdź Attack DPX, tylko na fuego jest. Ciekawy jest Holz master jastrzębskiego Lazara. Tylko materii mnie obciążenie termiczne w komorze.

Jest jeszcze Ciechowski Sigma ale nie polecam (Thermoflux jest przez nich robiony)

Oczywiście jeszcze nieobecny w Polsce Blaze. Mój faworyt.

 

Z obecnych w Polsce przypada mi Attack, szkoda że nie ma wersji SLX. Można przywieźć i dużo taniej niż DPX u nas. Thermoflux ma mała wadę ale można tylne plecy dołożyć.

 

Jak lubisz niezawodność i staroswiecki męski harcore kindling to Viadrus ;]]]] oczywiście w wersji europejskiej bo nie ma komory na 80 galonow drewna:) tylko na 7-15.

 

 

Wysłane z mojego ALE-L21 przy użyciu Tapatalka

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To, że sejamik decyduje o tym ile kocioł może chodzić, napisałeś informacyjnie czy że mogą za 5 lat zmienić i będę musiał wymienić na piec klasy 6?

Napisałeś, że w Wielkopolsce i innych województwach, piece 5 klasy ED mają dożywotnie prawo używania, więc nie bardzo rozumiem teraz tych dwóch informacji.

Co do hardcore, jeżeli co roku udaje się do Holandii na Defqon1, to hardcore muszę kochać, więc nie przeszkadza mi to :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, robert1991 napisał:

Ja zajrzałem do treści uchwały i uzasadnienia opublikowanej w dzienniku urzędowym - i to jest dla mnie wiążące. 

Mógł byś to podlinkować, najlepiej wraz z interpretacją, bo jednak w tej chwili jest spore zamieszanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.