Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Kilka pytań o piec klasy 5.


adziu82

Rekomendowane odpowiedzi

2 grzejniki w całym układzie, to wyjaśnia dlaczego nie ma dodatkowego mieszacza, jest to po prostu nie uzasadnione ekonomicznie koszt dodatkowego zaworów 3D siłownika, sterownika i pewniej jeszcze instalacji, to może wyjść kilka tysięcy. Najprościej i najtaniej  było by podłączyć te 2 grzejniki bezpośrednio pod kocioł przez zawory termostatyczne, tylko wtedy to co na kotle to na grzejnikach i trzeba jeszcze sprawdzić, czy istniejąca instalacja na to pozwoli, czy będzie trzeba robić nową i kuć ściany, to już musi ocenić instalator na miejscu. Mieszacz na podłogówkę widzę, że jest realizowany zaworem 3D termostatycznym i jest to jakieś rozwiązanie pytanie tylko czy masz w nim możliwość jakiejś regulacji temp. w obiegu bo tam powinno ją się regulować.

Wysokie temp na kotle też są uzasadnione, piląc z temp. zalecanymi przez producenta wzdłużasz jego żywotność i co dla ciebie jest ważniejsze poprawia się sprawność, do tego jak jeszcze jak wyczyścisz wymiennik też zauważysz oszczędności na opale.

Z ociepleniem bufora zalecam ostrożność co do zastosowanych materiałów sugeruje, żeby jednak były nie palne, bufor stoi dość blisko kotła, być może nawet za blisko i zawsze jest ryzyko, ze upadnie tam trochę żaru przy czyszczeniu kotła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

58 minut temu, Ryni napisał:

Z ociepleniem bufora zalecam ostrożność

Ta pianka będzie dobra co podał ktoś wyzej, bo widzę że to w pojemniku jak silikon. Nigdy tym nie robiłem, to jakoś mam formatować, czy później mam jakoś czymś jeszcze owinąć ?

Edytowane przez adziu82
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sory, ale dla mnie ten filmik to totalna amatorszczyzna, może dlatego, że mam kontakt z producentem pianek, wygląda to na zwykłą piankę PUR, czyli otwarto komórkowa, do tego jeszcze palną czyli zwykła pianka montażowa, choć wprawy "Panu Majstrowi" odmówić nie można.

Najlepszym rozwiązaniem była by wełna mineralna, tylko potem jest problem z zabezpieczeniem tego, więc zaproponuje może styropian tylko nie grafitowy, bo jest kruchy, lepiej sprawdzi się twardy podłogowy(10cm), można go pociąć na paski i przykleić pianką montażowa, potem trochę oszlifować i pomalować farbą wodorozcieńczalną, żeby zabezpieczyć przed słońcem, styropian powinien być nie palny, o to trzeba dopytać sprzedawce, choć jeśli się nie mylę przepisy w tej chwili wymagają by był niepalny. Do tego przydało by się wstawić przegrodę, ściankę z blachy pomiędzy kotłem, a buforem ze względów bezpieczeństwa (przepisy p-poż).

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Scianka g-k. Pianka tylko od ściany,choć też niekoniecznie musi być. Reszta wełna. Ogipsowac i jest albo wylepic glazurą.

Grzejniki na ręczny trójdrożny chyba będą działać, tylko są do 65°C plus jakąś tania pompa. Można zrobić na termostatycznym na głowicy z kapilara. Powinno działać. Koszt jakieś 3000... koron czeskich ;]


Wysłane z mojego ALE-L21 przy użyciu Tapatalka

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, adziu82 napisał:

@marcus312 ale co, ja nie mogę palić w tym piecu od dołu ? Bo tak palę. 

Ależ możesz palić tak jak obecnie, tylko jak chcesz spalać bardziej czysto , oszczędnie  i uchronić komin przed smołą  to lepsza była by przeróbka ,ale do tego trzeba mieć trochę zamiłowania i wiedzy w innym przypadku nie polecam bo  może to stanowić zagrożenie w użytkowaniu dla domowników i obsługującego kocioł.

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Palenie od góry w tym kotle też wymaga przeróbki trzeba zasłonić rury i ruszt za nimi szczelnie.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeróbka na górne spalanie, to na pewno nie dla mnie. Jeżeli miałbym to robić, to ktoś co się zna.

Ważne że dzięki Wam dowiedziałem się gdzie mam wyczyścić wyczystke.

Pomyślę ewentualnie nad tym miernikiem, tylko raczej też nie samemu, bo czytałem na forum, że ktoś miał problem z tym, a ja w ogóle się nie znam na tym, więc też ktoś by musiał to zrobić. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do ocieplenia bufora użyj perlitu.
Obuduj bufor gk na jakimś stelażu i zasyp perlitem ep180 (warstwa 10cm grubości)

Jak kupisz tańszy miarkownik (nie elektroniczny) to zamontuj mu przeciwwagę.
Ja zrobiłem tak klika lat temu. Nie zwiesza się klapka i ładnie płynnie działa.
Nakrętki służą do wyregulowania.

 

IMG_20181014_175417.jpg 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Perlit chłonie wilgoć więc jak w piwnicy nie jest sucho to z perlitu może zrobić się błoto. Keramzyt lepszy bo nie chłonie tak wilgoci jak perlit.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wełenki musiałbyś dać bardzo grubo.

Ja mam obsypane dwa bufory perlitem na 10-12 cm o obudowie GK.

(Już prawie 10 rok leci)


Nie mam z tym żadnych problemów.

Jakie wciąganie wilgoci - bufory grzeją się do 90stC.
Perlit jest suchy jak pieprz.

Edytowane przez MrTomo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Visitor1230
20 minut temu, Piecuch19 napisał:

Perlit chłonie wilgoć więc jak w piwnicy nie jest sucho to z perlitu może zrobić się błoto. Keramzyt lepszy bo nie chłonie tak wilgoci jak perlit.

Od kiedy?

Po przetworzeniu, perlit staje się świetnym materiałem do izolacji akustycznej i termicznej, który można stosować w temperaturach od -200oC do +900oC. Jest niepalny, a temperatura jego topnienia wynosi 950oC. Podobnie jak szkło, nie wydziela żadnych toksyn podczas ogrzewania nawet przy temperaturze 800oC. Nie wchłania wilgoci i zachowuje stałą objętość

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Perlit w wersji hydrofobizowanej.

http://www.perlit-polska.pl/perlit-ekspandowany-ep-180-hydrofobizowany/

Wokol bufora i tak moze byc zwykly. Chyba ze dostanie wody z nieszczelnosci.

Edytowane przez PioBin
  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, DzonyZerg napisał:

Z tego co patrzę to welna ma podobny współczynnik a może mieć lepszy.

Tylko współczynnik to nie wszystko.
Gęsto obsypany perlit (bo on jest częściowo jak pył) eliminuje praktycznie konwekcję.
I o ile pamiętam stanowi barierę dla promieniowania podczerwonego.
A wełna - dziurawa pod jednym i drugim względem.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli do perlitu folia metalizowana jest zbędna?

Patrzę teraz na zbiorniki od P2AR. Fajna opcja.
Gk to dla mnie problem bo chciałem nad buforem dać osprzęt do bojlera. Chyba nawet zielona plyta może jakichś wycieków nie wytrzymać a płyną folia to kiepska sprawa. Szczególnie że przez pompke bojlera z baypssem chciałem dopuszczac uzdatniona wodę do c. o. Więc pewno coś się wydarzy.


Wysłane z mojego ALE-L21 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jasne.

Policzyłem że na zbiornik 800l x grubość 150mm potrzebuje prawie 1500l. Czyli wychodzi coś koło 350pln plus zabudowa gk :/ i nie wiem czy mi na to farsa dotacje.

Choć gdyby poszlo na 8% VAT to może by jeszcze było warto. Szczególnie że P2AR zrobiłby zbiornik jaki chce a standardowe mi bardzo nie pasuja. Kocioł musza wpinac z góry choć rozmiar to większy problem.

 

Mnie admini szybko z tej postosklerozy wyleczyli;]

 

Wysłane z mojego ALE-L21 przy użyciu Tapatalka

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Oczywiście są też wady.
Już wtedy gdy to robiłem było tyluż zwolenników co przeciwników.

Ja do wad zaliczam:
- pylenie podczas roboty (paskudnie)
- w razie awarii - trzeba jakoś ten perlit do czegoś "przetransportować".


Można jakimś odkurzaczem po dostosowaniu, wysysać z jednego i wrzucać do drugiego.
To są takie dwa minusy wg.mnie

Jak komu pasuje.

Można dać i wełnę, z 20cm i szczelnie to czymś owinąć

Niektórzy robili tak, że owijali to bandażami i zaciągali gipsem...

Różne techniki analizowałem :-)  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

35 minut temu, Visitor1230 napisał:

Od kiedy?

Po przetworzeniu, perlit staje się świetnym materiałem do izolacji akustycznej i termicznej, który można stosować w temperaturach od -200oC do +900oC. Jest niepalny, a temperatura jego topnienia wynosi 950oC. Podobnie jak szkło, nie wydziela żadnych toksyn podczas ogrzewania nawet przy temperaturze 800oC. Nie wchłania wilgoci i zachowuje stałą objętość

Perlit wykorzystuje się w ogrodnictwie, między innymi ze względu na wysoką nasiąkliwość (ok. 40%), bardzo niski ciężar właściwy (do 120 kg/m3) i granulację (od 2 mm do 6 mm), ma bardzo duże zastosowanie: w rozmnażaniu wegetatywnym roślin w samym perlicie, jest niezastąpiony do multiplatów przy wysiewach jako materiał okrywowy jako dodatek 10-30% do podłoży organicznych, w produkcji ziem ogrodniczych podłoży pod określone roślin oraz przy uprawie bezglebowej warzyw i kwiatów na matach z perlitu

http://www.izolacje.com.pl/artykul/id2501,wlasciwosci-i-zastosowanie-perlitu?print=1

Pominąłeś w swej wypowiedzi  znacznie  wyrażenia " po przetworzeniu" co sprawiło że po przetworzeniu - wilgoci nie wchłania.

 

Edytowane przez Piecuch19
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.