Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Miarkownik ciągu i dmuchawa.


rebarbar

Rekomendowane odpowiedzi

Na wstępnie chciałbym się przywitać bo to mój pierwszy post. Witam Szanowne Grono.

Mój piec to defro optima komfort 10 kw.  Mam w nim zamontowaną dmuchawę oraz sterownik zero-jedynkowy. Chciałbym założyć jeszcze miarkownik ciągu mechaniczny. I moje pytanie brzmi czy mogę mieć równocześnie zamontowane oba patenty ? Oczywiście nie będą używane oba na raz. Gdy będzie chodził miarkownik będę odłączał  dmuchawę a gdy będzie chodzić dmuchawa to będę ściągał łańcuszek z miarkownika. Czy ktoś ma takie rozwiązanie w swoim piecu ? I jaki miarkownik polecacie do tego pieca ? Z góry dziękuję za pomocne podpowiedzi

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miarkownik honeywell lub regulus albo afriso jeśli mnie pamięć nie myli. Jeśli wentylator nie jest zamontowany w dolnych drzwiach popielnikowych to możesz palić jak piszesz ale ja bym dodatkowo zaslepial wylot żeby nie ciągnęło lewego PP.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak odłącze łańcuszek od miarkownika to klapka od pp opadnie do samego końca chyba to wystarczy. A na dmuchawie jest przysłona ktorą można całkowicie przysłonić i chyba to też wystarczy. Mam tak jak piszesz wentylator na górze pieca zamontowany. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@rebarbar

Hej.

Mam dokładnie taki sam piec w ktorym mam założony miarkownik Honeywell oraz dmuchawe RV14 ze sterownikiem dwustanowym.

Jeżeli korzystam z miarkownika to sterownik przełączam w tryb ręczny (steruje tylko pompą) a dmuchawa nie pracuje.

Jeżeli pracuje na dmuchawie wtedy miarkownik skręcam na minimum i klapka się domyka.

Jednak w 100% szczelna nie jest.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I jak na miarkownik Co się sprawuje ? Na dmuchawie trochę szybko paliwo się wypala. Cały zasyp 8 h. Ile M2 ogrzewasz tym piecem ? Ja 110 plus zbiornik na wodę 140 litrów. Chałupę mam jeszcze nie ocieplona pewnie dlatego taka krótka stałopalnosc jest.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdybyś był zainteresowany honewellem to pisz na priv mam taki do sprzedania .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@rebarbar

Hej,

Miarkownik spisuje się bardzo dobrze, wcześniej w innym kotle miałem jakiś najtańszy "no-name" i w porównaniu wypada genialnie. Pracuje płynnie, nie przycina się. Nie powiem Ci z głowy z jaką dokładnością utrzymuje temperaturę bo po prostu nie pamiętam.

Ogrzewam około 90m2 + bojler 100L.

Dla mnie oba rozwiązania mają zalety, dlatego własnie wybrałem taki piec.
Mniejsze sorytmenty typu "eko-miały" ciągne sobie na dmuchawie, grubsze węgle czy drewno na miarkowniku.

Jestem dopiero po pierwszym sezonie z tym piecem więc ciężko mi coś powiedzieć, z tego co kojarze to rozpalony zasyp od góry wytrzymał koło 8-9 godzin, co wypada marnie w porownaniu z poprzednim piecem, gdzie miałem 13-14 godzin spokoju.


Myśle, że po tym sezonie będę wiedział więcej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj założyłem Regulusa Rt4. Teraz trzeba poczekać na sezon grzewczy :) Oby prędko nie przyszedł. W trakcie podgrzewania wody miarkownik bardzo fajnie trzymał temperaturę i płynnie otwierał i zamykał klapkę. To chyba będzie lepszy wynalazek od dmuchawy :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy lepszy to pokaże nadchodzący sezon. Bywa tak że u innych lepiej sprawdza się sterownik elektroniczny z funkcją PID albo nawet zwykły elektroniczny Unister czy Kepas.Każdy ma inną instalację, kocioł czy docieplenie domu. Jeżeli ktoś ma chęci i trochę daru bożego to każdy dostępny sprzęt doreguluje i usprawni pod swoje potrzeby.

U mnie najlepiej się sprawdza ST 81 Z pid.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.