Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Przeróbka Kotła Z Dolnym Spalaniem I Miarkownikiem Ciągu Na Sterownik Z Dmuchawą


pdpod

Rekomendowane odpowiedzi

Przeróbka kotła z dolnym spalaniem i miarkownikiem ciągu na sterownik z dmuchawą

 

Chce przerobić kocioł żywiec 12kw http://www.kotly-zywiec.com.pl/kdo.htm i zamontować do niego sterownik z dmuchawą

Mam dwa typy:

Pierwszy zwykły sterownik

http://www.allegro.pl/item414250484__stero...wa_od_s_s_.html

Drugi z algorytmem PID

http://www.swistak.pl/aukcje/3105281,Stero...IGENTNY-CE.html

 

Moje pytanie to czy to się sprawdza i jakie są zalety to raczej każdy wie, ale wady na pewno też są ….? Jakie?

Czy w ogóle da się ten typ pieca przerobić? Przypomnę, że to piec z dolnym spalaniem, paliwo podstawowe węgiel, ruszta żeliwne bez płaszcza wodnego

A czy ten sterownik ze strony świstaka to w ogóle jest PID???

 

Proszę o opinie i porady sam nie wiem czy to będzie dobry wydatek i czy będzie działał..

Dziękuje za odpowiedzi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z Tomkiem zgadzam się w 50% :lol:

 

Moim zdaniem ekonomiczny sens może faktycznie być nikły (koszty przeróbki i niewielka szansa na sensowne oszczędności). Niemal na pewno zyskasz na komforcie obsługi pieca i samego ogrzewania (utrzymanie zadanej temperatury). Tak więc jeżeli Twoim priorytetem jest ekonomika - myślę, że nie ma to sensu. Jeżeli komfort - może mieć.

 

Te 50% w którym się nie zgadzamy to to, że koszt ten przyniesie tylko problemy. Jeżeli będzie dobrze przeprowadzone może przynieść korzyści. Znam przypadki pozytywne w tym zakresie.

 

Abstrahując od tematu: zdanie to wypowiadam jako były (leniwy) właściciel kotła bez żadnej automatyki, a obecny właściciel bardzo zautomatyzowanego kotła z podajnikiem :P

 

Pozdrawiam

Marcin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja nie podzielam opini sceptyków. Przez 14 lat paliłem w kotle dolnego spalania z automatyką i złego słowa nie mogłem powiedzieć o takim układzie. Rozpalałem na jesień i gasiłem na wiosnę ,zawsze miałem temperaturę taką jak chciałem.

Mogę jedynie zasugerować rezygnację z wentylatora nadmuchowego bo te piece tego nie lubią i może się kopcić na kotłownię. Proponuję zamiast wentylatora klapkę sterowaną elektromagnesem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Moim zdaniem założenie dmuchawy i sterownika nie wpłynie na komfort aż w takim stopniu jak nabyta wiedza jak go użyć ( np z tego forum). Trzeba wiedzieć jak stosować dmuchawę aby nie zepsuć sobie komina no i kotła. Jeśli ktoś myśli że "zapinamy" dmuchawę i po kłopocie to jest w błędzie. Masa doświadczeń. Na pewno trzeba wywoływać sytuację aby dmuchawa chodziła jak najwięcej a dmuchała z minimalną mocą ( coś na "wzór" swobodnego ciągu). Wtedy może ocierać się to o spalanie ekonomiczne i komfortowe w użyciu. Ja jednak skłaniam się do palenia metodą przepałek lub zastosowaniu bufora. Coraz więcej czytam i oglądam takich rozwiązań i jestem pełen podziwu ile może przynieść korzyści rozwiązanie z delikatną automatyką i 2 tyś .. litrów wody To może być komfort... Poszukajcie i poczytajcie ...

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moje poglądy w tym temacie są bardzo zbliżone do Tomka - ogrzewanie poprzez przepalanie na optymalnych parametrach pracy kotła. Co do wentylatora to moje doświadczenia są zdecydowanie negatywne, dotyczy to szczególnie spalania drewna.Palę codziennie ( cwu ) drewnem przy zastosowaniu naturalnego ciągu i grawitacji , mój kocioł pracując w temperaturze do 85 stopni jest w środku suchutki, a popiół jest biały i jest go niewiele. Ostatnio.... ukradłem żonie brytfannę do ciasta i służy mi ona za szufladę w popielniku. Po wyjęciu popiołu z kotła rozsypuję go bezpośrednio pod moje drzewa jako nawóz.

Co do kotłów z podajnikiem to zgoda, że jest to wygoda, ale nie ma nic za darmo, to znaczy: droższy kocioł, koszty energii i kłopot w przypadku braku prądu. Ciekawy jestem jaki jest koszt energii elektrycznej podczas pracy kotła z podajnikiem w skali jednego miesiąca. U mnie po zdemontowaniu wentylatora wyniosło to 30-40 zł miesięcznie na plus.

Palę przeważnie drewnem, mój kocioł KWK Zębiec jest urządzeniem co prawda prostym, ale o dziwo bardzo wygodnym i skutecznym.

 

Pozdrawiam Kazik

 

 

PS. Przypominam Panom o zbliżającej się zimie i proponuję gromadzić opał. Od poniedziałku idę na urlop i biorę się za cięcie drewna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Zamontowanie sterownika z dmuchawą do kotła, który nie posiada sterowania i jest przygotowany do spalania samoczynnego ( miarkownik ), jest moim zdaniem zbędne i niczemu nie służy. Pomijam temat kosztów zakupu i eksploatacji. Spalanie choćby z miarkownikiem ciągu jest dużo bardziej skuteczne. Sterownik do kotła i wentylator - tak, ale tylko do miałowca i spalania miału, trocin, zrębek - małych frakcji opału przy dużej ich objętości. Drewno, węgiel - nie ma takiej potrzeby.

 

Pozdrawiam

Piotr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A gdyby zamiast dmuchawy i sterownika zamontować sterownik i elektryczny podnośnik ?klapki? (miarkownik ciągu) np. unister była już mowa na forum?

http://www.allegro.pl/item408471804_sterow...y_unister_.html

Chce nadmienić, że kocioł będzie obsługiwała kobieta i chce jaj zrobić taki piec żeby miała jak najmniej kłopotów?

 

Ps. Ale aż tak będzie źle jak zamontuje sterownik z dmuchawą (sterownik PID ?płomyk PID?) będzie nie dopalał węgla czy co?; bo nie bardzo rozumie, jakie będą minusy tego posunięcia (ps.koszt zakupu ster.+dmuch. Nie wliczam)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Moim zdaniem najlepszym rozwiązaniem, jeżeli nie masz problemów z ciągiem kominowym to gdybyś zastosował "unister" ( https://forum.info-ogrzewanie.pl/index.php?...ic=302&hl=) , ze względu na to, że Twój kocioł jest przystosowany do swobodnego spalania.

Zastosowanie "Płomyka PID" z dmuchawą nie jest też złym rozwiązaniem, ale:

- jest to droższe rozwiązanie (koszty użytkowania - energia elektryczna),

- konieczność montażu dmuchawy,

- możliwe, że kocioł może zużywać więcej opału (chociaż nie musi tak być - https://forum.info-ogrzewanie.pl/index.php?...ic=403&hl=),

Z pierwszym rozwiązaniem kobieta poradzi sobie na pewno lepiej, z drugim niekoniecznie.

Pozdrawiam Andrzej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Zadzwoniłem do źródła pan technicznego odpowiedział mi tak:

że małe piece nie opłaca się przerabiać na sterownik z dmuchawą, bo są za małe i wydmuchuje ciepło z kotła

Temp. spalania jest bardzo wysoka i co za tym idzie nie ekonomiczna i wzrasta ilość spalonego opału

Mowa tu o piecach na gdzie podstawowym opałem jest węgiel!

Stare piec przystosowane są do wolnego spalania i tak ma zostać

Może być inaczej, jeśli ktoś ma problemy z ciągiem kominowym to w tedy jak najbardziej poleca się dmuchawę

 

A najlepszym rozwiązaniem do tego tupu kotła jest elektroniczny miarkownik ciągu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.