Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Przeróbka pieca z dmuchawy na miarkownik ciągu


bomba1982

Rekomendowane odpowiedzi

Bora, szkoda wysiłku na takich. 

 

Takim oferuję odpłatną pomoc, zazwyczaj pomaga i się ogarniają!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do tego tematu i kilku innych podchodzę powiedzmy z sentymentem☺

No wiesz, brałem czynny udział wówczas i nie sądziłem że temat się odświeży.

Możliwe że  obecnie w niewłaściwy sposób sformulowalem na początku odpowiedź i autor może pomyślał że się wymadrzam i wpadam w mentorski ton. 

Starałem się zatrzeć to mylne wrażenie i w ciemno , pobieżnie podałem ustawienia i moją interpretację instrukcji, celowo nie zgłębiajac się w problem bo nie wiem o co chodzi . Kolejna sprawa to sam zakup tego zestawu....ja rozumiem że z funduszami może być problem ale ten zestaw co pisałem zawsze wcześniej i to podtrzymuję teraz, jest zestawem który będzie stwarzał problemy.. Już sama pseudo funkcja PID....Jaki to PID?? Wg producenta zwalnia obroty przed dojściem do zadanej ileś tam stopni wcześniej... I tyle, bo potem to praktycznie dwustan. Dobry sterownik to powiedzmy ST 81 z PID albo coś w ten deseń. Rasowy PID działa non stop od 1% obrotów wentylatora.

Mocny, przerosniety 80 W wentylator też tu nie pomaga.. 

To miały być rozkminy na potem .

Temat chyba do lamusa bo sam z sobą nie będę prowadził monologu.Hejka.

 

 

 

 

 

 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 11 miesięcy temu...
W dniu 2.02.2022 o 11:48, BORA napisał(a):

No....mnie nie wypada tego oceniać☺

Dwa lata wstecz, fajnie nam się pisało...

Widzę że obecnie kolega @bomba1982 ..... Nieważne.

Skoro milczy, nie ma sprawy. 

 

 

 

 

Siema po długiej przerwie. Nie widziałem jakoś tych postów ale nieważne dzięki wielkie za wszystko ale znów odświeżam temat gdyz chciałbym zrezygnować z dmuchawy i nie pytaj dlaczego. Chce zastosowac miarkownik ciagu i nawet już mam typ ale problem polega na tym że dolne drzwiczki otwierane są na bok i tu też chyba znalazłem rozwiązanie ale proszę o porady czy to się sprawdzi.

Oto sprzęt:

https://allegro.pl/oferta/regulator-ciagu-powietrza-klapka-miarkownika-12824540564

https://allegro.pl/oferta/miarkownik-ciagu-pieca-regulator-honeywell-fr-124-12736022023

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@bomba1982 tak,sprawdzi się, możesz śmiało kupować i montować...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak, wycinasz otwór i przykręcasz nową klapkę 

podepniesz łańcuszek na lini miarkownik-nowa klapka i sam zobaczysz czy wszystko ok, jak coś będzie kolidowało to dorobisz sobie ramię do klapki(jak na foto pod tekstem) możesz w bok, ja mam do przodu bo u mnie w Ogniwie mam ciężką klapkę dlatego dorobiłem ramię i miarkownik teraz reaguje idealnie a wcześniej z opóźnieniem bo problemem był mały kąt pod jakim pracował miarkownik przez co musiał włożyć dużo więcej siły na podniesienie ciężkiej klapki, ta którą chcesz kupić wydaje się lekka

 

20221002_182729.jpg

Edytowane przez luceo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@bomba1982 a to już wedle własnego uznania...oby się tylko sztywno trzymało....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem dokładnie tą klapkę i miarkownik-nic nie trzeba wiercić, łańcuszek zaczepia się o istniejący już otwór na dole klapki.

A powietrze wtórne masz? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żeby zamontować klapke, potrzeba wyciąć otwór i nawiercic pod śruby by ją przekręcić w dolnych drzwiach. 

Zdjęcie powyżej jest poglądowe😉

Co do PW... Słuszna uwaga . I ważna.  PW jest niezbędne bo będzie się wszystko kisic bez dostępu powietrza. Oczywiście palimy od góry.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja wykręciłem dmuchawę i wkręciłem klapkę, więc otwór w drzwiach był. Zamiast gwintowania wystarczą nakrętki.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Acha. Każdy patent dobry. Zależy od danego kotła, umiejscowienia dmuchawy itp. Grunt to kreatywność😊

Ja w mialowcu miałem dmuchawe z tyłu kotła i przerabialem totalnie górne i dolne drzwi. Żeby poszło po mojej myśli, wycialem otwory i przykrecilem całe drugie drzwi z kotła Camino bo były dużo mniejsze, tak drzwi do drzwi. I chodziło wszystko bdb.

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pod rozetkę już jednak musiałem ciąć dziury przez podwójne drzwi, bo kocioł pod dmuchawę powietrza wtórnego oczywiście nie miał.

Ale jak na końcu kierownicy powietrza wtórnego ułożyłem kilka sosenek i podpaliłem, to aż się biało zrobiło, a dźwięk jak w odrzutowcu poszedł. 

Realnie w swoim pereko byłem sporo do przodu na opale, ze 20% w porównaniu z dmuchawę, ale dym zniknął jak w 5 klasie.

Edytowane przez HarryH
  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@BORA zdjęcie wiadomo dałem dla przykładu jakby autorowi coś ocierało czy tam przeszkadzało

mi nic łańcuszek nie kolidował np. z drzwiczkami tylko miarkownik reagował z opóźnieniem, więc dorobiłem ramię, zresztą pomysł zaczerpnąłem z tego forum

każdy robi pod siebie 😀

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Więc jeśli chodzi o PW to jest w moim piecu więc nie ma problemu ale one jest na takim samym zawiasie jak ta dolna która mam przykręcić. Nie mam kierownicy więc mam tam włożyć jakiś patyk czy nawiercic dziurę na tuleje i regulować śruba? Drugie pytanie czy dmuchawa może zostać bo jest u góry i w pozycji zamkniętej oraz zakryta taka blachą.

 

 

 

 

 

 

 

Screenshot_2023-01-19-12-28-23-99_40deb401b9ffe8e1df2f1cc5ba480b12.jpg

Screenshot_2023-01-19-12-29-33-93_a038fdda0361bc57fee075193df50ddc.jpg

Łańcuszek zaś będzie przebiegał tak jak na zdjęciu bo miejsce na miarkownik mam po lewej stronie u góry gdzie na dzień dzisiejszy jest termometr.

 

 

 

IMG_20230119_123512.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Regulacja śrubka byłaby idealna ale może być podłożona nakrętka albo coś w ten deseń.

Dmuchawa może zostać, ewentualnie zaslep wylot kanału powietrznego np wełną mineralną. 

Z lewej strony miarkownik, z lewej mocuj do klapki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 19.01.2023 o 18:02, BORA napisał(a):

Regulacja śrubka byłaby idealna ale może być podłożona nakrętka albo coś w ten deseń.

Dmuchawa może zostać, ewentualnie zaslep wylot kanału powietrznego np wełną mineralną. 

Z lewej strony miarkownik, z lewej mocuj do klapki.

Ok tak zrobię i postaram się lekko w lewo ramię wysunąć żeby ominąć chociaż trochę te drzwiczki. Dam znać po operacji

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 19.01.2023 o 18:02, BORA napisał(a):

Regulacja śrubka byłaby idealna ale może być podłożona nakrętka albo coś w ten deseń.

Dmuchawa może zostać, ewentualnie zaslep wylot kanału powietrznego np wełną mineralną. 

Z lewej strony miarkownik, z lewej mocuj do klapki.

A zapytam o co Ci chodzi z tą nakrętka? Gdzie to dać i czy jakaś regulacja by byla

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aaa.... To nie takie ważne ale chodziło mi o dorobienie  śrubki regulacji ,dla wielkości uchylenia klapki w górnych drzwiach. Żeby dopływalo powietrze jak palisz od góry. Pierwotnie ta klapka ma za zadanie  zabezpieczać przed wzrostem ciśnienia gdyby dym fuknął przy dosypywaniu na żar gdy ktoś pali od dołu albo gdy nazbiera się za dużo dymu z odgazowujacego węgla.

Śrubka fajnie reguluje dopływ PW nad ogień i stała szczelina ułatwia spalanie i zapobiega zbieraniu się dymu nad zasypem. Ale można pod klapke podłożyć np. nakrętke i też będzie dobrze.😉

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wystarczy fi 5mm i nagwintowac pod śrubę. Jednak jeśli masz inwencję twórczą i zmysł techniczny, działaj po swojemu😊

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nic to😊

Wiem że zrobisz to swoim sposobem i też będzie OK.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 11 miesięcy temu...

@bomba1982 pochwalam likwidację dmuchawy. W poprzednim piecu też tak miałem i komin padł no nie całkiem  ale smród na poddaszu był okropny z kondensatu. 

@bomba1982 pochwalam likwidację dmuchawy. W poprzednim piecu też tak miałem i komin padł no nie całkiem  ale smród na poddaszu był okropny z kondensatu. 

Teraz mam drugi sezon  MPM14 5 klasy na drewno i jak narazie niema smrodu .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.