Skocz do zawartości

Michal999P

Forumowicz
 • Liczba zawartości

  26
 • Rejestracja

 • Ostatnia wizyta

Reputacja

0 Neutralny

O Michal999P

 • Tytuł
  Bywa od czasu do czasu

O sobie

 • Płeć
  Mężczyzna
 • Lokalizacja
  Skalbmierz

Informacje o ogrzewaniu

 • Co ogrzewam?
  180 m2 dom, 20 cm grafit ściana, 10 cm grafit podłoga, 28 cm wełny poddasze, 35 cm wełny nad otwartym salonem
 • Instalacja
  100 % ogrzewanie podłogowe, bez bufora, zawór 3d z siłownikiem
 • Kocioł
  Setlans laran 15 kw pellet

Ostatnie wizyty

Blok z ostatnimi odwiedzającymi dany profil jest wyłączony i nie jest wyświetlany użytkownikom.

 1. Nikt? Nic? Wiem, że rysunek nie jest zbyt profesjonalny i nie tylko ja proszę o pomoc ale za tydzień będzie u mnie instalator, chciałbym wcześniej powiedzieć mu co jest do poprawy żeby wykonał to za jednym zamachem. Dziękuję z góry za pomoc.
 2. proszę o ocenę poprawności wykonania instalacji, kocioł pelletowy defro gamma 25 kw, w domu instalacja same grzejniki + cwu dla 5-6 osób 300 L. Palenie w trybie PID ,temperatura na kocioł 70 stopni, histereza 15 stopni, cwu 55 stopni. pompy włączają się przy 55 stopniach.
 3. Witam, sugerowane przez forumowiczów poprawki zostały wykonane. Układ w tej chwili wygląda w sposób następujący (posłużyłem się znalezionym na forum schematem i poddałem drobnym modyfikacjom). Co mnie niestety nadal martwi to bardzo częste w mojej opinii rozpalanie się pieca, na dobę jest tych rozpaleń około 11-12. Temp pieca ustawiona na 70 stopni, histereza 15 stopni, temp na mieszaczu na podłogówkę 27 stopni. W domu ogrzewanie działa od 19 grudnia, posadzka była wygrzewana więc zapotrzebowanie na ciepło nie powinno być już tak duże. Powierzchnia ogrzewanych podłóg to około 170 m2. Dom docieplony 20 cm styropian grafitowy, podłoga 10 cm styropian grafitowy, dach 28 cm wełny 0,039. nad salonem który jest wysoki (nie ma nad nim stropu tylko dach, a w nim 2 okna 3 szybowe Fakro) jest 35 cm wełny 0,034. Okna domu 3 szybowe U około 0,8, drzwi U około 1,1. Czytałem na forum wpisy gdzie użytkownicy mówią o 4-5 odpaleniach dobowych, a u mnie wygląda to całkiem inaczej. Pompa podłogówki ustawiona na najniższy bieg przy stałym ciśnieniu (około 25-26 W), pompa na powrocie kotła ustawiona na bieg 4 (skala od 1 do 10). CWU na razie jest całkiem wyłączona. Nie udało mi się niestety nadal wyregulować siłownika na zaworze mieszającym, nadal niekiedy przegrzewa wodę na podłogę o kilka stopni i ma chwilę problem aby ją ustabilizować na zadanym poziomie. Co może być przyczyną takiego stanu rzeczy , proszę o wskazówki co można zmienić w ustawieniach pieca, pomp itd aby poprawić sytuację.
 4. Witam, tak jak pisałem ten kocioł stoi w mojej kotłowni od 18 grudnia. Jak narazie spaliłem niecałą tonę pellet a1 od lokalnego producenta. Wygrzewałem w tym czasie podłogę przez około 1,5 tygodnia więc chyba nie jest ze spalaniem źle chociaż zawsze mogłoby być lepiej. Podczas pierwszej konfiguracji pellet został zważony, wpisana kaloryczność itp. Od tej pory nic tam nie ruszałem, poza jednym błędem o braku zasilania i jednym o niskiej temp spalin przez miesiąc nic się nie działo. Moja instalacja to 100 % podlogowka plus 2 grzejniki o niskiej temp. Powierzchnia podłogowki około 170 m2. Piec moduluje mocą, ma 6 stopni mocy od p1 do p6, najniższa moc to p1 modulacja. Wtedy ma moc okolo 5 kw, rzeczywiście widać że pracuje na podtrzymaniu, znacznie rzadziej podaje pellet, pracuje głównie wentylator. Temp zadana to 70 stopni, histereza 15 stopni, Delta pieca to 5 stopni czyli przy 65 stopniach zaczyna schodzić z mocy tak żeby jak najdłużej modulowac swoją pracę, max do czego może zagrzać to 75 stopni i wtedy przechodzi w stan czuwania. Sa w nim 2 szuflady na popiół, gorna i dolna. Górnej jeszcze nie opróżniałem, znajdguje sie ona pod palnikiem. Dostęp do palnika nie ma, nie da się go wyczyścić, znaczy da się ale zakręcony jest 4 śrubami. Zresztą serwisant który uruchamiał piec powiedział że nie ma potrzeby czyścić go częściej niż raz do roku podczas przeglądu. Popiół jest sypki, nie ma żadnych spieków, jedynie w górnej szufladzie czasem znajduje kilka kawałków niedopalonego pelletu. Pojemnosc zbiornika na pellet to wg producenta 225 kg ale w rzeczywistości jest ona mniejsza. Wchodzi około 180 - 190 kg. Jesli ktoś miałby jakieś pytania to postaram się na nie dopowiedzieć chociaż sam jeszcze nie wiele wiem na temat tego kotła.
 5. Dziękuję za schemat jak to zrobić. Zdjęć dziś nie udało mi się zrobić, nie miałem czasu zajrzeć do domu. Rozmawiałem za to z instalatorem, nie jest zbyt optymistycznie nastawiony do pomysłu wstawiania zaworu zwrotnego w instalację. I tu pojawia się moje kolejne pytanie, jak mu to uzasadnić, jakich argumentów użyć. Proszę o wskazówki dla mnie co ten zawor poprawi w działaniu instalacji tak żebym mógł to wyperswadowac hydraulikowi. Wiem od Was ze jego montaz na powrocie jest konieczny ale nie wiem dlaczego. Z góry dziękuję za odpowiedź.
 6. ZAWÓR TRÓJDROGOWY Z SIŁOWNIKIEM VEXVE 1' tak mam wpisane w wycenie i najpewniej taki właśnie zawór został zamontowany.
 7. jutro będę w domu (jeszcze tam nie mieszkam) to zrobię zdjęcia i podeślę. jak w takim razie powinien pracować zawór mieszający? jego praca powinna być bardziej płynna? a czy praca zaworu atv wydaję się być prawidłowa?
 8. Tu jest w zasadzie cała instalacja. Zdjęcie zrobione przed zamontowanie zbiornika na pellet. Do tego co na zdjęciu doszedł siłownik na zawór 3d i ma powrocie zamontowany został zawór ATV do ochrony powrotu.
 9. Kociol włącza się przy 60 stopniach, pompa na podłogę chodzi co jeszcze zanim kociol się rozpali wychladza wodę do około 56-57 stopni. Potem piec grzeje wodę, przy około 64 stopni zaczyzna modulowac, zmniejsza moc ale po jakimś czasie dobija na najniższej mocy do 70-72 stopni i przechodzi w stan czuwania. Mam teraz mały odbiór ciepła i nawet najniższa moc to za dużo. Woda na podłogę puszczona o temp 27 stopni. Właśnie jak się woda schlodzi to czujnik temp na powrocie pokazuje 50 stopni, a woda na zasilaniu ma wg czujnika jeszcze 56-57 stopni. Problemem jest też jak pisałem siłownik, nie może złapać temp. Czasem się zapedzi i dobija nawet do 35 (zadane 27) i później kręci w dół, dochodzi do końca skali a woda nadal powyżej zadanej. Czy to normalne że siłownik dosłownie co minute musi korygować temperaturę? Czy może na to mieć wpływ to że nie mam przed sprzęgłem zaworu zwrotnego i pompa ba podłogę wysysa wodę że sprzęgła?
 10. Czujnik wpięty na powrocie przy samym kotle. Pokazuje temp 50 jak kociol spadnie do 60. Temp zadania kotła 70,histereza 10 stopni.
 11. W sterowniku takiej funkcji nie znalazłem. Mój piec to setlans laran ze sterownikiem k700 marki tiemme. Jak próbowałem ustawić zawór na min lub max to miałem wrażenie że kręci się na około. Gonzo 19 twój sposób jest sprawdzony? Nie chciałbym już całkiem rozregulowac tego sprzętu. Mam jeszcze drugie pytanie. Za waszą rada instalator zamontowal na powrocie zawór ATV z wkładka na 55 stopni. Czyli temp na powrocie nie powinna spać nigdy poniżej 55 stopni. W kotle mam włączona funkcje ochrony powrotu z temp aktywacji 48 stopni, poniżej tej temp wyłącza się pompa na podłogę i siłownik na zawór że 3d. Teraz piec ma temp 56 stopni, powrót spadł na 50 stopni. Czy to oznaką że ten ATV nie działa? Czy to dlatego że temp ochrony na kotle jest ustawiona poniżej 55 stopni?
 12. Czy taki siłownik trzeba jakoś wyskalowac, czy on sam ustawi się na prawidłowe nastawy? Podczas eksperymentów w kotłowni zdałem siłownik i przedstawiłem go ręcznie w inną pozycje po czym próbowałem wrócić do pozycji pierwotnej ale zrobilem to nieprecyzyjnie. Jak można taki siłownik skalibrowac z zaworem? Jest na to jakiś sposób? Czytałem instrukcje do niego ale za bardzo nie wiem o co w tych ustawieniach chodzi. Z góry dziękuję za pomoc
 13. Spalanie duże, około 30 kg na dobę przy tej pogodzie. Szwagier boi się co będzie jak przyjdzie choćby minus 10 stopni. Palimy na PID, dom dość duży piwnica, parter, piętro i nie ogrzewany ale też niestety słabo ocieplony strych. Ściana 3 warstwowa i brak innej izolacji. Palimy lokalnym pelletem, znajomy producent, pellet ma certyfikat a1, pali się dobrze nie ma spiekow, popiół czysty tylko czasem zdarza się drobinki czegoś nie spalonego. Wg mnie ok, ale ja się nie znam bo palę pelletem dop od października. pomysły na zmniejszenie spalania?
×
×
 • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.