Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Jaki kocioł i czym palić?


Rekomendowane odpowiedzi

"zwykle solary". Dlatego pytam ile m.wiecej to koszta i czy lepiej się wyjdzie niż peletem. Co do pomp ciepła, to nie lepsze te małe, osobne? Co w razie awarii? Zostajemy bez bojlera i ciepłej wody? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taki Wielofunkcyjny bufor to w teorii bajka.

Do stabilizacji pracy kotła wystarczy już 300l.

Do współpracy z solarami niby też 300 ale mając grzanie przepływowe i spadek temperatury na wymienniku lepiej mieć zapas.

Ogólnie bufory na CO mają dłuższą żywotność w przeciwieństwie do zasobników na CWU.

Mi pierwszy bojler 140l od CWU nie wytrzymał 5 lat

Więc bufor + dobra wężownica na CWU o odpowiedniej powierzchni powinna być dobrym pomysłem.

2 wężownica na grzanie solarami z dołu bufora też jest dobrą koncepcją. W przypadku przegrzania mamy bufor podłączony z centralnym i zbijamy temperaturę bez żadnych dodatkowych udziwnień.

Druga sprawa to sens solarów. Wg mnie opłacają się jeśli temat załatwimy tanim kosztem, lub jeśli mamy duże zużycie CWU.

Ja przykładowo zamiast solarów dołożyłem 500W do fotowoltaiki i latem grzeje prądem. 4kWh dziennie wystarczają przy małym zużyciu i słabym wychłodzeniu. (latem dogrzewa się może od 30 do 60-65 stopni wodę w bojlerze 120l) Sprawdza się to przy korzystaniu z prysznicy, plus taki że zbilansowaną energie wykorzystujemy niezależnie od pogody. 2 pochmurne tygodnie w niczym nie przeszkadzają. Na pewno dla miłośników wanny i dużej rodziny to będzie za mało i solary będą lepsze.

 

Podsumowując https://linszter.com/pl/pl/ogrzewanie/zbiornik-buforowy/lvt-500-2v

taki bufor to świetny pomysł z 2 znakami zapytania.

1) Czy powierzchnia wężownicy nie będzie za mała?

2) Czy wężownica wytrzyma tyle co bufor?

Oryginalne izolacje maja 10cm i z 65cm średnicy robi się 85cm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

34 minuty temu, kult5 napisał:

1) Czy powierzchnia wężownicy nie będzie za mała

Obie maja po 1,5m2 dla CWU w przeplywie slabo, bardzo slabo. Inna kwestia to ze obie sa ze stali surowej. Dopuszczone dla CWU???

36 minut temu, kult5 napisał:

Czy wężownica wytrzyma tyle co bufor

Roznie to bywa zalezy z czego i jakie parametry wody CWU.

Lepszym rozwiazaniem jest wbudowany zbiornik CWU (najczesciej stal nierdzewna) w buforze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

17 minut temu, PioBin napisał:

 

Lepszym rozwiazaniem jest wbudowany zbiornik CWU (najczesciej stal nierdzewna) w buforze.

Jak wtedy wygląda grzanie samej cwu? Nie zużywamy paliwa na grzanie i bufora? O sezon letni mi chodzi. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Są do kupienia wężownice miedziane cynowane ale cena trochę odstrasza. Maja lepszą przewodność cieplną jednak zawsze ze spadkiem temperatury wydajność również spada.

1,8m2 90/10/45 ma 33kW cena ponad 2 tyś brutto...

Cena zaporowa, podwaja cenę bufora.

Artur Bojler możesz wygrzać czymkolwiek, kocioł, solary, prąd.... choć grzanie prądem dużych pojemności na zapas traci sens.

Z mniejszych buforów galmet 500 (460 realne) z izolacją 70cm średnicy. 2100zł

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pisałeś o buforze z wężownicą na cwu a nie o bojlerze(zasobniku cwu). Wiem co to bojler cwu. 

Skoro jest temat to wyjaśnijcie o co chodzi i różnice między bojlerem z wężownicą a bez wężownicy. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

33 minuty temu, kult5 napisał:

90/10/45 ma 33kW

Dla 90C! A teraz przelicz ile trzeba dla CO=50, 60, 70.. itd. Utrzymywanie wody w buforze (gora) caly czas 90 aby miec w kranie 45 mija sie z celem moim zdaniem bo kiedy, jak i do jakiej temp. ten bufor rozladowac?

33 minuty temu, kult5 napisał:

choć grzanie prądem dużych pojemności na zapas traci sens

Czemu? Ale faktycznie trzeba liczyc czy wieksze straty na buforze nie skalkulaja tanszego pradu w II taryfie.

19 minut temu, arturwin87 napisał:

Skoro jest temat to wyjaśnijcie o co chodzi i różnice między bojlerem z wężownicą a bez wężownicy

Jeden ma wezownice CO drugi ma plaszcz CO.

CWU i tak zawsze jest magazynowane pojemnosciowo. Wlasnie ze wzgledow jak wyzej. Chociaz faktycznie sa tez rozwiazania z grzaniem CWU przeplywowo wezownica.

 

Godzinę temu, arturwin87 napisał:

Jak wtedy wygląda grzanie samej cwu?

Grzeje sie ta czesc bufora gdzie jest CWU. Czym grzejesz to juz Twoja dowolna sprawa, moga byc solary, kociol, grzalka, PC, itd...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mówiliśmy o buforze. Zamiast dokładać dodatkowy bojler można w buforze zainstalować wężownice na cele CWU która będzie nam grzała wodę przepływowo. Jednak powinna to być najlepiej wężownica miedziana zainstalowana u góry o dużej powierzchni przekazywania ciepła. Gotowe takie wężownice są drogie. Żeby dobrze pracowały Bufor musi być zawsze wygrzany. Czyli ten pomysł raczej odpada.

On jest stosowany jednak przy większych buforach i z większymi wężownicami bo takie są.

Tylko wyjaśnię że parametr 90/10/45 33kW jest podawany dla zakładanego przepływu tu akurat 1,5m3/h. Jeśli przepływ spadnie to temperatura wzrośnie

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przyjmijmy, że cwu jest grzana z kotła. Jakie bojlery polecacie? Z płaszczem czy z wężownicą? Max 150L, dla 3osob. 

Zrozumiałem, że lepszym rozwiązaniem jest osobny zasobnik a nie ten zintegrowany w buforze. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zbiornik w zbiorniku jak nazywa to Austria Email to taki sam motyw jak wężownica u góry zbiornika. Tylko nie trzeba grzać całego bufora by CWU była ciepła. Grzejesz tylko górę bufora. Zbiornik w zbiorniku jak i przepływowa karbowana wężownica z nierdzewki. U AE zbiornik kosztuje ok 2000, wężownice chyba drożej. Nie jestem dobry w temacie bo odpuściłem ze względu że jest pomysł zbyt drogi.
To jednak niekoniecznie jest drogi i zły pomysł. Jak nie grzejesz bojler grawitacyjnie i podliczysz anody i prąd to wężownica niekoniecznie jest w długim terminie droższa. Nie wiem jak żywotność zbiornika w zbiorniku, nierdzewka wytrzyma raczej dość długo.

Wysłane z mojego ALE-L21 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poziome dwupłaszczowe przeważnie maja większa powierzchnie wymiany i szybciej grzeją wodę. 

Galmet 140l można kupić za 850 zł.

Jeśli pionowy to chyba tylko są z wężownicami. Jeśli jednak masz problemy z miejscem to lepiej bojler poziomy na ścianie, a bufor pionowy zmieścić koło kotła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No miejsca nie ma za dużo. Myślę nad kotlem z zasobnikiem u góry. W takiej syt zmieszczę zasobnik cwu pionowy obok kotła a bufor będzie tam gdzie miał być bojler (inna ściana, gdy kocioł z bocznym zasobnikiem opału). Choć szczerze mówiąc nie wiem czy decydować się na bufor ciepła.

Nie ma miejsca na wiszący bojler. Jedna sciana nośna ma okno a druga drzwi na zewnątrz. Na wewnętrznych działowych 12cm raczej bym nie zaryzykowal. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie, 

Powoli kończymy temat, ale najpierw wróćmy do początku. Budujemy dom, 103m2 po podłodze. Ogrzewane 94, 9m2 to kotłownia. W wiatrolapie, holu, kuchni, salonie i lazience jest podłogowka. W dwóch sypialniach mam po grzejniku. Grzejnik będzie też i w łazience (drabinka). W świadectwie energ. zapotrzebowanie 8kw. Doliczam 3kw dla cwu.

Decyzja zapadła, wybór to FERROLI BIOPELLET PRO 12KW. 

Teraz szukam fajnego bojlera. Dla 3osob. Kospel albo Galmet, choć Ferroli też ma (może w pakiecie dobra cena będzie?). Następna sprawa to bufor ciepła. Jak myślicie przyda się na taki domek i czy ta inwestycja się zwróci? Jeśli tak to jakiś mały jedynie mogę wstawic(500-800L). A może by połączyć to w jeden zbiornik? 

Dużo już pisane było, ale może wybór kotła ułatwi sprawę w dalszych opiniach i poradach. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bojler mam obecnie Galmetu i ma 6 lat, stary Ermetu wytrzymał 4. Jak padnie Galmet to napiszę po jakim czasie :) Kospela nigdy nie posiadałem

Z tego co widziałem zbiorniki 2w1 są drogie albo bardzo drogie.

Z Buforem łatwiej będzie wyregulować kocioł. Wystarczy dobrze dobrać parametry do 1 mocy i z głowy.

Sama podłogówka również trochę działa jak bufor ale czy odbierze tyle mocy(12kW) to nie wiem, nie znam się na podłogówkach.

Następną zaletą bufora jest stabilniejsza temperatura w domu, mniejsze wahania temperatury na instalacji i dzięki temu w domu.

Taki Galmet 500 ma pojemność 460l. Ładowanie od 35 do 70 stopni to niespełna 20kWh zmagazynowanej energii.

Przykładowo przy zapotrzebowaniu na ciepło 3kW i mocy 12 kW otrzymujemy Ponad 2h ładowania bufora + później 7h rozładowywania. Czyli jeden cykl pracy około 9h. Na dobę nie więcej niż 3 uruchomienia kotła.

Przy zapotrzebowaniu 6kW otrzymujemy około 3,5h ładowania i 3 h rozładowania. Cykl 6,5 godziny czyli około 4 rozpaleń na dobę.

Do tego dochodzi grzanie CWU które trochę wydłuży ładowanie bufora.

Czy jest sens dawać większy bufor aby np zejść do 3 rozpaleń na dobę? chyba nie. Dawanie wyższej temperatury również chyba nie ma sensu. 70 jest optymalna dla kotłów na pellet. Podnoszenie jej zwiększy straty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość berthold61
W dniu 10.01.2020 o 16:00, arturwin87 napisał:

Witajcie, 

Powoli kończymy temat, ale najpierw wróćmy do początku. Budujemy dom, 103m2 po podłodze. Ogrzewane 94, 9m2 to kotłownia. W wiatrolapie, holu, kuchni, salonie i lazience jest podłogowka. W dwóch sypialniach mam po grzejniku. Grzejnik będzie też i w łazience (drabinka). W świadectwie energ. zapotrzebowanie 8kw. Doliczam 3kw dla cwu.

Decyzja zapadła, wybór to FERROLI BIOPELLET PRO 12KW. 

Teraz szukam fajnego bojlera. Dla 3osob. Kospel albo Galmet, choć Ferroli też ma (może w pakiecie dobra cena będzie?). Następna sprawa to bufor ciepła. Jak myślicie przyda się na taki domek i czy ta inwestycja się zwróci? Jeśli tak to jakiś mały jedynie mogę wstawic(500-800L). A może by połączyć to w jeden zbiornik? 

Dużo już pisane było, ale może wybór kotła ułatwi sprawę w dalszych opiniach i poradach. 

Przy podłogówce zrezygnowałbym całkowicie z doliczania dodatkowych kw na CWU , bufor w postaci podłogówki załatwia sprawę , tez tego nie doliczyłem i chwałę za to sobie przypisuję , bojler dwupłaszczowy możesz bez najmniejszego problemu wykorzystać jako ochronę powrotu kotła (pompka na stale pracuje) .

a co do kotła to szukałbym takiego który mógłby schodzić z modulacją do twojego najmniejszego zapotrzebowania i grzał na małej mocy ale stale bez rozpaleń , tylko nie mam pojecia czy sa peleciaki co schodzą do ok 2kw z mocą . można w ten sposób zrezygnowac z drogiego bufora a całość i tak będzie git.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ferroli pracuje od 3.6kw. Po wielu opiniach i przewertowaniu tego forum podjąłem decyzję co do tego kotła. Tym bardziej że mam niedaleko dystrybutora. Są kotły 10kw jak defro czy Kostrzewa ale... 

Bojler musi być pionowy, (pisałem czemu).

Bufor zajmuje dużo miejsca a tego brak (gdybym miał tą wiedzę, która mam teraz to kotłownia byłaby o 2m2 większa). Będę szukał max wąskiego a wysokiego. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość berthold61

Bojler może być pionowy i dwupłaszczowy no bo takie są więc tu nie ma problemu a kociołek że nie schodzi ponizej 3,6 kw to też nie jest jakiś większy problem co najwyżej stanie na kilkadziesiat minut bez gaszenia w tzw podtrzymanie i ruszy bez ponownego rozpalania , w moim kotle min mam 3kw i w okresach cieplejszej pogody typu plus 5-15 stopni na placu ta moc jest już za duża dla mojej podłogówki  i przechodzi w podtrzymanie ale mam też mozliwość w menu serwisanta ją zmniejszyć do 2kw , będzie dobrze byle nie za dużo kombinacji , wg mnie ma być najprościej najtaniej i dobrze i da się to zrobić .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@berthold61 Tyle, że peleciak się gasi i rozpala. Chyba że ma podtrzymanie a ja nie doinformowany jestem. Sądzisz, że przy takiej podłogowce nie stracę dużo jakościowo bez bufora? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj @Trener40 dawno cie tu u mnie nie było. Przesledz ostatnich parę postów i napisz coś od siebie. Kocioł wybrany, czas na resztę gratów. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To, że mnie nie było nie oznacza, że nie czytam :). 

Co do kotła, który wybrałeś się nie wypowiem, ponieważ nie widziałem jak on pracuje na niskich mocach przez długi czas, a Tobie takie właśnie będą potrzebne przez pierwsze dwa miesiące sezonu ( wrzesień /październik, oraz dwa ostatnie przed wiosną. Jedynie pierwszy sezon "zje" więcej opału na wygrzanie chaty. 

Można powiedzieć, że masz trochę mieszaną instalacje, więc żeby się nie okazało, że praca kotla, którego moc będzie min 3KW będzie na tyle za duża, że kocioł będzie się wygaszał. 

Nie jestem zwolennikiem pracy palnika na min mocy. Z buforem bardziej byś doprecyzował całe ogrzewanie ( podłogówki i grzejniki). 

..., ale skoro bufor odpada, bo nie ma miejsca, to pozostaje sam kocioł. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bufor z checia bym kupił ale potrzebuje wysokiego a wąskiego. Średnica 80cm to dużo w moim przypadku. 

Kupując taki kocioł mam miejsce na bojler i wąski bufor. Kupując z zasobnikiem okok już tracę miejsce i wtedy tylko bojler zmieszczę. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może warto podzwonić po firmach, które produkują bufory i zamówić odpowiedni dla siebie o ile będzie taka możliwość. Pewnie wyjdzie drożej, ale robisz to na lata... Kto pyta nie błądzi. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.