Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Jaki kocioł i czym palić?


Rekomendowane odpowiedzi

Duża oferta buforów jest na czeskich stronach np na tej co podana na poprzedniej , ale warto kupić z izolacją, choć często wartość izolacji przewyższa wartość samej blachy.

Obecnie nie mam dostępu do kompa z danymi , więc nic dokładnie nie podam, jedno jest pewne że blacha powinna być grubości 3 mm, 2,5 to trochę mało

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, doradzcie coś. Już o tym wspominałem ale przypomnę. Czy warto zainwestować w bufor z wężownicą na cwu czy lepiej zwykły bojler na cwu a bufor osobno? A może tylko bojler z dwiema wężownicami na cwu i solary? Przypomnę że mało miejsca w kotłowni. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@sambor będę wertował , , ale jak będziesz miał już dostęp to zerknij swych fachowym okiem i zapodaj jak możesz , bo cena tego jest atrakcyjna , ale według mnie jak już coś robić to solidnie i z głową. Bo już tak myślę żeby może tu uderzyć  https://www.alplus.pl/pl/p/CHELCHOWSKI-700L-Zasobnik-bez-wezownicy%2C-Zbiornik%2C-Bufor%2C-Nierdzewna-Stal%2C-Wysylka-GRATIS/621, ale cena kosmos , ale do śmierci by wystarczył i zamknął wszelki temat przeróbek i modernizacji.

@arturwin87 ta wężownica jak kilka osób w domu i zaczną się pluskać to szybko Ci rozładuje bufor.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaki sens jest pakować tak duże pieniądze w bufor z kwasówki? To woda kotłowa tzw. brudna. Co innego bojler CWU, gdzie muszą być zachowane jakieś wymagania sanitarne dla wody użytkowej/pitnej. Sam mam bojler z kwasówki od Chełchowskiego. Kwasówki, czy nierdzewka to nie temat zamknięty do śmierci. Gadałem przez telefon z Chełchowskim przed zakupem ich bojlera. Eksploatacja około 20 lat takich bojlerów. Nie są wieczne. O ile nic tam nie zardzewieje to pewnie z czasem porobią się jakieś korozje wżerowe w zależności jakie parametry ma woda, jej pH, itd. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 minut temu, emigrant napisał:

to pewnie z czasem porobią się jakieś korozje wżerowe

Nic nie jest wieczne. Chyba ze ospa albo pioro. Sa rozne stale. Tylko chlor jest w stanie dokonac takich ubytkow a jego stezenie jest ograniczone albo calkiem wyeliminowane. Cena wynika z uzytych materialow i jakosci wykonania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, emigrant napisał:

Eksploatacja około 20 lat takich bojlerów. Nie są wieczne. O ile nic tam nie zardzewieje to pewnie z czasem porobią się jakieś korozje wżerowe w zależności jakie parametry ma woda, jej pH, itd. 

A jak myślicie skąd się biorą setki takich nierdzewnych buforów, bojlerów na aukcjach - to właśnie te które są zdyskwalifikowane w EU z radością trafiają na nasz rynek aby mieć długi drugi żywot.

Ponadto bufory z nierdzewki mają wadę - powstaje korozja wżerowa na styku żeliwa i nierdzewki z postępem do 1mm rocznie,

a wtedy dopiero jest bal.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli najlepiej jest mieć bufor tylko dla co, a cwu grzać w bojlerze. Nie mając bufora to już lepiej bojler z dwiema wężownicami by podlaczyc solary na letnie zapotrzebowanie na wodę. Dobrze kumam? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, sambor napisał:

Ponadto bufory z nierdzewki mają wadę - powstaje korozja wżerowa na styku żeliwa i nierdzewki z postępem do 1mm rocznie

Stali weglowej.

Nie ma co straszyc. Te ktore widzialem sa akurat wykonane w calosci ze stali nierdzewnej np. 2mm i maja po 20/30 lat albo i wiecej. Podobnie jak rurociagi. Eksploatowane sa w dalszym ciagu. Czesto narazone na kwasy, zasady, srodki dezynfekujace.

Trzeba sie mocno postarac albo niewlasciwie dobrac aby to zniszczyc w takim tempie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgoda, ale to instalator powinien wiedziec jak i czym to polaczyc aby zjawisko nie wystepowalo lub zrobic to np. tak aby miejsce laczenia odsunac od zbiornika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, arturwin87 napisał:

Czyli najlepiej jest mieć bufor tylko dla co, a cwu grzać w bojlerze. Nie mając bufora to już lepiej bojler z dwiema wężownicami by podlaczyc solary na letnie zapotrzebowanie na wodę. Dobrze kumam? 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki. Czyli na mój metraż kotłowni chyba muszę zrezygnować z bufora. Szkoda bo z tego co tu zrozumiałem to świetna sprawa dla podłogówki i peleciaka. A jak uważacie, lepsze solary czy bojler z zintegrowana pompa? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Czechach maja wąskie i wysokie.

Zbiorniki buforowe. Eu.

Dość tanie ale trzeba płacić z góry bo inaczej się nie opłaca. P2AR piętno też by Ci zmajstrowal na wymiar.

[mention=67496]robin60[/mention].

Gra jest warta świeczki? Jak widzę certyfikat galmetu. 97% a na mocy minimalnej jest taka tragedia że aż żal to bufor do tego to tandem idealny. Nie mówiąc już o kondensatach.

 

Wysłane z mojego ALE-L21 przy użyciu Tapatalka

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz sobie myślę, że może kocioł elektryczny plus panele foto. Kocioł to koszt około 3 tyś. plus reszta na panele, myślę że wyjdzie podobnie co zbudowanie kotłowni z kotłem na pellet.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyste Powietrze daje *** pożyczkę na panele. 15 lat Wibor 12M + 0.80%. To nawet bardzo ładnie się kalkuluje. Lepiej niż Mój Prąd. Wyciągać z kieszeni nie jest dużo krótszym pomysłem bo trzymając te kasę na lokacie możesz wcale nie być w plecy. Tylko mówi się o tym ze chcą te dwa programy połączyć, więc ja się nie spiesze.

Wysłane z mojego ALE-L21 przy użyciu Tapatalka
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Następne przemyślenia skłaniają mnie do wniosków. Kocioł na pellet + bojler z dwiema wężownicami, na cwu i solary. Teraz trzeba to jakoś fajnie poskładać. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ma ktoś lub poleci jakiś fajny zestaw solarow do cwu? Z bojlerem lub bez? Jakie firmy i jakie mogą być koszta? Zapotrzebowanie 3osoby.

Montujac kolektory, bardzo ingerujemy w konstrukcje dachu? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taka instalacja ma na pewno ekonomiczne uzasadnienie? Biorąc pod uwagę pompę, żywotność solarow, prąd itd? Licząc te wszystkie koszta, dodając odsetki gdyby trzymać na lokacie (albo z nadplaty hipoteki). Szczególnie dla 3 osób to może być wątpliwa inwestycja.
Z pelletem to jest dobre że on się sam pali i grzeje.

Wysłane z mojego ALE-L21 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co wiem to tak jest. Tylko to sprzed kilku lat. Mogły się zmienić parametry, żywotność i skuteczność systemu. Na pewno spadły koszty prądu bo pompy są sprawniejsze. To też kwestia ilu osób. Trzeba poczytać i przeanalizować. Ta inwestycja kosztuje. Jakbym miał hipotekę to raczej na pewno by mi się nie opłacało.
Dwóch znajomych zakładalo z dotacji kilka lat temu i mówią że wychodzili na zero względem względem węgla (kredyt od kwoty po dotacji plus prąd ) To są faceci co potrafią liczyć.

Wysłane z mojego ALE-L21 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To że dziś liczę wodę na 3os nie znaczy że już tak zostanie. Ogólnie szukam dobrych rozwiązań. Zaczynam od zera w kotłowni tak więc szukam rozwiązań. Wiem na czym polega palenie w zasypowcu, na tym się wychowałem. Wiem, że peleciak się auto wl/wył więc może w lato warto mieć inne źródło dla cwu. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po co tracić kasę na inne źródło skoro kocioł sam się rozpali o zadanej godz.i nagrzeje zbiornik ?

Gdybyś miał na ekogroszek to rozumiem, bo tam kocioł musi palić się non stop.

W to miejsce lepiej dołożyć do kotła / zbiornika cwu.

Albo zapłacić za projekt podłogowki, na dobrego instalatora. Kuzyn ma problem z instalacją w nowym domu, zrobił to jakiś koleś a serwisant z Tekli poprawił i jest masakra 

Na tym nie warto oszczędzać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość berthold61
2 godziny temu, arturwin87 napisał:

To że dziś liczę wodę na 3os nie znaczy że już tak zostanie. Ogólnie szukam dobrych rozwiązań. Zaczynam od zera w kotłowni tak więc szukam rozwiązań. Wiem na czym polega palenie w zasypowcu, na tym się wychowałem. Wiem, że peleciak się auto wl/wył więc może w lato warto mieć inne źródło dla cwu. 

Latem to nie problem , albo zwykłe solary do wody lub kupno bojlera z PC w jednej obudowie bo używki idą już od 1500 zł a co ciekawsze niektóre mają te bojlery z nierdzewki .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.