Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Jaki kocioł i czym palić?


Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie, 

Chciałbym w bliskim czasie zakupić kocioł do naszego domu. Nie znam się, czytam opinie, fora itp. Proszę Was o pomoc, doradzcie coś, podpowiedźcie. Dom jest nowy z 2018. Okna 3szyby, Drzwi drewniane, styro 15cm grafit. Ogólnie dostosowujemy się do wymogów. 105m2 parteru, w tym kotłownia 9m2 nie ogrzewana. Parterowka bez poddasza. Strop lany ocieplony styropianem. Na 65m2 podłogowka. Jedynie w dwóch sypialniach grzejniki. Znajomy doradza 12kw. Póki co mysle o ekogroszku bo nie mam pomieszczenia na pellet. Gazu nie ma. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Visitor1230

Przy tak ocieplonym domu poszedlbym w pompe ciepla. Wegiel to syf. Przy odrobinie nieszczescia mina dwa sezony zanim dojdziesz z podajnikowcem do ladu. Mieszkajac przy tym w kotlowni. Jezeli nie ma miejsca na pellet to wnioskuje ze wegiel bedzie gdzies poza budynkiem. Bedzie wtedy mokry. A to zabojstwo dla podajnikowca. Palilem w takim kotle  jedenascie lat. Nie masz miejsca w kotlowni nawet na dwie palety workow z pelletem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam budynek gosp. ale nie ocieplony, ogl można go nazwać szopą niż budynkiem:-) wyczytałem że inaczej wilgoć działa na pellet a inaczej na groszek i lepszy będzie groszek. Miejsca będzie na parę worków tj 2 x zasyp. Ze to są zasobniki z osuszaczem. Pompa nie wchodzi w grę. Koszta nas przerastaja. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Visitor1230

Rozumiem. Ze swojego doswiadczenia powiem tylko ze uwalniajac sie po tylu latach od wegla zrobilem dobry krok. Co do wilgotnego wegla to nie tylko kwestia dosuszenia. Tylko dwie zimy wrzucalem wilgotny wegiel. Pomimo to w piata zime w zasobniku pojawily sie dziury na wylot. 2 tys poszly w bloto. Zrobisz kolego jak uwazasz. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem powinienes rozpatrzyc grzanie gazem ze zbiornika

Masz nowy dom wiec wnioskuje ze go mega dociepliles


Zbiornik do ziemi , w kotlowni piec i jazda


Ja mam ekogroszek bawie sie z tym 15 lat najpierw u rodzicow teraz u siebie i non stop mysle jak sie pozbyc tego syfu

Koszt roczny dla 220 m2 prawie 4500 tys, lacznie z woda cwu a za prad place osobno

Co do pompy to mam mieszane uczucia ale znajomu to ma z fotowoltaika na 115 m2 gdzie jest tylko sama podlogowka i kosztuje go to 350 zeta na miesiac przez caly rok tj. ogrzewanie plus kuchnia ale on m ocieplwnie 20 cm i nic przy tym nie musi robic fakt koszt inwestycji kosmiczny jak dla mnie na razie

Wysłane z mojego LG-M700 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pracuje w takiej branży, że często bywam u ludzi. Widząc butle podgadywalem o wydatki i opinie. Posiadacze takiego cudeńka jednak trochę za to płacą. Słyszałem że nawet 4tys. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość berthold61

Rozważyłbym klimatyzację kanałową , na ten twój dom za 5 tys taką kupisz a że na poddaszu nic nie ma to aż się o to prosi , taniej ani efektywniej od tego się nie da .  nie ten ale to tylko przykład https://allegro.pl/oferta/klimatyzacja-kanalowa-polair-12000w-klimatyzator-7660973003

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@berthold61

Co Ty tak ciągle tak z tą klimą?:)

Jestem ciekaw Twego zdania bo może sam w to zainwestuje tylko jak rozwiązać grzanie cwu?

Bo jeżeli prądem to w moim przypadku wyjdzie nieopłacalnie.

@arturwin87

Nie lepiej iść za radą kolegi i faktycznie pomyśleć o pellecie?

Nawet kosztem wstawienia grzejnika w kotłowni w celu podsuszenia kilku worków przed wrzuceniem do kotła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nikt nic konkretnego na temat pelletu nie napisał. Przyznam @Jamjestcichy@Jamjestcichy że nie pomyślałem o grzejniku w kotłowni.

@Visitor1230@Visitor1230 to nie tak, że nie ma gdzie składowac. Po prostu budynek gosp nie jest ocieplony i zapewne wilgoci tam nie uniknie. 

Dlatego bardziej myślałem o ekogroszku niż pellecie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Visitor1230

Co do pelletu to kotlownie ( 9m²) mozna wykorzystac na sklad pelletu a do ogrzewania wstawic sobie np kominek pelletowy z plaszczem wodnym. Dwa w jednym. Poza tym one maja juz wszystko w sobie i zaoszczedzi sie na montazu i dodatkowych materialach. 

https://ekoflam.pl/produkt/piecyk-wolnostojacy-na-pellet-z-plaszczem-wodnym-edilkamin-idropoint/

http://www.kominek.org.pl/wokol-kominka/energia-z-pellet-w-co-i-cwu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sumujac najlepszym rozwiązaniem będzie gaz płynny. Ale jeśli przez zimę wygospodaruje miejsce na opał to jaki kocioł polecacie do takiego metrażu? 12kw będzie za duży czy jednak odpowiedni? Jakie marki są na topie? Zębiec, SAS? W pobliskim sklepie polecają Drew-Met i Kawah. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Visitor1230

Każdy będzie za duży.przy takim ociepleniu będziesz potrzebował 4- 5 kW max w największy mróz. Przy pogodzie jak obecnie dużo poniżej 2kW. Kocioł będzie przez dwie trzecie sezonu stał w podtrzymaniu i wędził węgiel.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie przesadzasz? Większość nowych domów ma min 12cm styropianu i ocieplony dach, ew strop. Okna już tylko 3szybowe i drzwi zew. max 1.0. Jeśli nie stać nas na pompę ciepła i nie mamy w pobliżu gazu to czym ogrzewać dom? Pellet albo ekogroszek. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Visitor1230
8 minut temu, arturwin87 napisał:

Nie przesadzasz? Większość nowych domów ma min 12cm styropianu i ocieplony dach, ew strop. Okna już tylko 3szybowe i drzwi zew. max 1.0. Jeśli nie stać nas na pompę ciepła i nie mamy w pobliżu gazu to czym ogrzewać dom? Pellet albo ekogroszek. 

Nie. Gdybys miał dom bez ocieplenia dziurawy jak sito z komunistycznymi oknami to potrzebowałbym 120 W mocy na m2. Jakbyś wymienił okna to 80 W. U siebie podejrzewam potrzebujesz 40-50 W

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 minut temu, arturwin87 napisał:

@Trener40Jaki bufor? Co to jest? Może głupie pytanie ale jak wspomniałem jestem laikiem w tym temacie 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość berthold61
4 godziny temu, Jamjestcichy napisał:

@berthold61

Co Ty tak ciągle tak z tą klimą?:)

Jestem ciekaw Twego zdania bo może sam w to zainwestuje tylko jak rozwiązać grzanie cwu?

Bo jeżeli prądem to w moim przypadku wyjdzie nieopłacalnie.

@arturwin87

Nie lepiej iść za radą kolegi i faktycznie pomyśleć o pellecie?

Nawet kosztem wstawienia grzejnika w kotłowni w celu podsuszenia kilku worków przed wrzuceniem do kotła.

Są takie bojlery ariston hybrid . bojler z pompą ciepła 200watt starczy aby grzać wodę taki 80 litrowy kosztuje ok 2100zł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.