Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Jaki kocioł i czym palić?


Rekomendowane odpowiedzi

11 godzin temu, arturwin87 napisał:

Jest możliwość zagotowania gdy nie korzystamy z gorącej wody? 

U mnie na to sterownik nie pozwala...jak dobrze pamiętam, to mam ustawione grzanie do max 75st., gdyby tak się stało, to ster wył pompę, a czynnik z kolektora ląduje do specjalnego pojemnika na strychu. Jeżeli jest potrzeba ponownego grzania, to ster załącza pompę i czynnik wpychany jest do kolektora,o ile grzeje słońce. Wszystko zależy od działania tej instalacji.  Taką co ja mam, to teraz nie budują. Jeżeli nie ma słońca, to kolektor na dachu jest pusty. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po długich namyslach postawie na pellet. Moze podeśle ktoś schemat dobrej instalacji w kotłowni? Kocioł+podłogowka+2grzeniki+bojler z 2 wężownicami+solary. (Nie mam miejsca na wielgachny bufor. Acha i nie mam puszczonego kabla na sterownik pokojowy więc będzie bezprzewodowy. Rozdzielnica podłogówki na 8 obiegow.)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam rozumieć że każdy producent zaleca (ma pomysł na) inny schemat? Co do kotła nie wiem na 100%. Czytam o defro bio slim, o kostrzewie mini bio oraz o sas'ie bio compact. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do jakiej kwoty celujesz? Bo wybrane modele sprawią że zagościsz tu dłużej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Max 11k. na kocioł. Mieszkam na wsi, od dziecka las, siekiera i smieciuch. Nigdy nie miałem doczynienia z podajnikowcem a gazu nie ma. Dlatego może przerażają mnie kwoty rzędy 30k za pompę czy 17k za pelleciaka. Niedaleko mnie jedni handluja Defro inni Sasem jest też i Lazar. O Kostrzewie tu się dowiedziałem. Nigdzie nie widziałem Edilkamin'a czy Heitztechnik'a. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@arturwin87 wszystko biega o kasę, ile jesteś w stanie wydać na kocioł+instalacja. Bo trzeba wiedzieć że kocioł to nie wszystko można wydać 10 tys. na kocioł, ale dodatkowo wkład do komina, hydraulika - bufor czy bez bufora, więc uzbiera się trochę, albo dużo więcej.

Masz za to komfort że tak powiem psychiczny i fizyczny, sam wiem co przedtem przeżywałem gdy śmieciuchem paliłem.

Oczywiście wydatki częściowo się zwrócą kocioł 5 klasa - odliczysz sobie od podatku, ja nie miałem tej możliwości, ale i tak jestem zadowolony z tego co mam. Porównując z tym co mają sąsiedzi, bo gdy przyjdzie sezon to czasami na podwórko wyjść nie można, a latem czasami jak sąsiad wodę sobie grzeje jak nakopci bo pali drewnem to pranie trzeba szybko zwijać.

Masz jeszcze wybór. Firm oferujących kotły jest "zatrzęsienie", tylko pamiętaj "każda myszka swój ogonek chwali" jakiego dokonasz wyboru będzie to Twój wybór. Ja wiem swoje kocioł z palnikiem Kipi + sterownik PLUM ecoMAX u mnie spisuje się fenomenalnie. Palę drugi sezon i nie ma żadnych problemów - grunt to właściwie ustawiony sterownik i "prawdziwy" pellet, a nie podrabiany bo znajdziemy na naszym forum wiele postów jak to pellet niektórym kolegom się zbryla, u mnie jest popiołek który idzie albo na trawnik, albo do kompostownika.

Pomyślności.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Buduje swój dom więc dotacje na wymiany nie wchodzą w grę. Co do podatku to nie wiem. Pisałem o kopciuchu bo taki był od zawsze u nas i nadal jest i w nim palę (póki co u rodziców mieszkamy). Co do kosztów całkowitych to sprawa jest skomplikowana. Tata ma znajomego hydraulika. Może jakiś rabat na robotę będzie i osprzęt też więc ciężko powiedzieć. Ogólnie chodzi o to by zrobić to mądrze, a ja chciałbym jakieś decyzje podejmować a nie tylko ufać i zdać się na fachowca. Jak wiecie i piszecie, każdy wie lepiej i swoje chwali. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@arturwin87 generalnie w tych pieniądzach Jet ciężko dorwać coś w miarę bezobsługowego. 

Możesz kupić Ferroli Biopelet Pro - ok. 7200zl ale masz kocioł z pionowym wymiennikiem czyszczonym mechanicznie, masz wbudowaną pompę, naczynie wzbiorcze, manometr i zabezpieczenie kotła. Tylko tutaj musisz mieć dobry pellet bo to nie ma czyszczenia mechanicznego palnika tylko wydmuch i co jakiś czas odkurzaczem przelecieć.

Myślę że ok. kwoty w którą celujesz możesz mieć coś ze stajni Biawara. Porządny kocioł, z samoczyszczącym palnikiem ale tutaj musisz mieć kumatego majstra który Ci to wszystko wyjaśni i poustawia. Również pionowy wymiennik.

Możesz mieć Kotlospaw Slimko z palnikiem Kipi. Tutaj też kumaty gość do ustawienia kotła, no i kocioł bardziej obsługowy z poziomym wymiennikiem. 

Potem coś od 14500zl mogę polecić. Nie masz żadnej dotacji? "Czyste powietrze" też dobrze działa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W nowym budownictwie to nie takie proste i eleganckie te dotacje. Starając się dotacje na kocioł musisz spełnić szereg innych wytycznych co do budynku (okna, drzwi, ocieplenie itd). Poza tym nie jest to gotówka. Ty kup a my ci oddamy, albo i nie. Albo w kredycie w ich banku na ich warunkach. Ja dziękuję. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No do nowego domu, przepraszam, niedoczytalem. Jaki duży ten dom? Rób tak żeby te 2 kalafiory i podłoga działały na jednym obiegu, żeby nie były rozdzielane bo to nieopłacalne. 

Do podłogowki kupujesz kocioł z szeroką modulacją albo kocioł + bufor. W tych pieniądzach jedynie to Ferroli + bufor. Ale powiem Ci tak coś od siebie kolego, nie gniewaj się, ale budujesz dom za kilkaset tysięcy złotych a teraz żałujesz 4000 na porządny kocioł? Dla mnie to jest dziwne, bo pamiętaj że to najważniejsze obok lodówki urządzenie w domu, które działa ok. 8 miesięcy w roku i zapewnia klimat w domu Tobie i Twojej rodzinie.

Za 14500 miał byś np. Blackstara z modulacją od 10%, obsługą solarów w standardzie, sondą i kompresorem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie gniewam się i rozumiem takie opinie, ale inaczej do tematu podchodzi laik, który myśli że wszystko dobre co mu ktos podpowie a inaczej fachowiec który na temacie "zęby zjadł". Wymieniam marki które znam i ogółem znane wszystkim są. Ja o edilkaminie czy tym blackstarze wiem od was. Tym bardziej nie wiem co to sondy, kompresory. Co to bufor to już wiem, też od was. 

Dom ma 103m² w tym 9m² nie ogrzewanej kotłowni. Mam po grzejniku w sypialniach i wiszący w łazience. Reszta : wiatrołap, hol, kuchnia, salon, łazienka w podlogowce, i garderoba niby bo tam jest rozdzielnica. Daje jakieś 65m². Wyszło 8 obiegow. Jeden obieg, w łazience jakoś osobno by w lato wyjść z wanny na ciepłą podłogę. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość berthold61
3 godziny temu, eliks napisał:

@arturwin87 generalnie w tych pieniądzach Jet ciężko dorwać coś w miarę bezobsługowego. 

Możesz kupić Ferroli Biopelet Pro - ok. 7200zl ale masz kocioł z pionowym wymiennikiem czyszczonym mechanicznie, masz wbudowaną pompę, naczynie wzbiorcze, manometr i zabezpieczenie kotła. Tylko tutaj musisz mieć dobry pellet bo to nie ma czyszczenia mechanicznego palnika tylko wydmuch i co jakiś czas odkurzaczem przelecieć.

Myślę że ok. kwoty w którą celujesz możesz mieć coś ze stajni Biawara. Porządny kocioł, z samoczyszczącym palnikiem ale tutaj musisz mieć kumatego majstra który Ci to wszystko wyjaśni i poustawia. Również pionowy wymiennik.

Możesz mieć Kotlospaw Slimko z palnikiem Kipi. Tutaj też kumaty gość do ustawienia kotła, no i kocioł bardziej obsługowy z poziomym wymiennikiem. 

Potem coś od 14500zl mogę polecić. Nie masz żadnej dotacji? "Czyste powietrze" też dobrze działa.

Za 14 tysi to ma pompę ciepła już więc po co kocioł ? są peleciaki o połowę tańsze i też grzeją  , ty eliks chyba na forsie śpisz co ?

 

4 godziny temu, arturwin87 napisał:

Max 11k. na kocioł. Mieszkam na wsi, od dziecka las, siekiera i smieciuch. Nigdy nie miałem doczynienia z podajnikowcem a gazu nie ma. Dlatego może przerażają mnie kwoty rzędy 30k za pompę czy 17k za pelleciaka. Niedaleko mnie jedni handluja Defro inni Sasem jest też i Lazar. O Kostrzewie tu się dowiedziałem. Nigdzie nie widziałem Edilkamin'a czy Heitztechnik'a. 

 

Ty sam siebie straszysz hehe , sam to podłączysz bo to tylko dwie rurki wyciągnąć z twojego kotła i podłaczysz pod tą pompę i gotowe

https://www.olx.pl/oferta/pompa-ciepla-12-kw-new-energy-b345-nowa-inwerter-monoblok-CID628-IDAvx4b.html#ea4c6c3648

https://www.olx.pl/oferta/powietrzna-pompa-ciepla-monoblok-co-i-cwu-ciepla-woda-7-kw-praca-25-CID628-IDAgpe0.html#0f45692d95;promoted

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@berthold61 kolega pyta się o peleciaka więc odpowiadam. Jeśli masz coś do dodania w tym temacie to proszę podaj te peleciaki połowę tańsze. Teraz za 10 000 to możesz kupić dobrego groszka. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, 9m2 to nie wiele. czy montujac kocioł z zintegrowanym zasobnikiem u góry i zyskując miejsce, zda egzamin jakiś mniejszy bufor np600L? A jeszcze lepiej gdyby był z wężownicą na cwu. Czy wtedy jest sens bawić się w kolektory? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, berthold61 napisał:

Za 14 tysi to ma pompę ciepła już więc po co kocioł

Aha,i autor nie potrzebuje wyprowadzić instalacji?

Czy wybierze kocioł czy tą byle jaką pompę to koszt zakupu będzie taki sam albo podobny z tym,że pompa mu się zapewne rozleci po gwarancji a kocioł nadal będzie stał i grzał :)

Widzę,że w każdym temacie usilnie starasz się przekonać do pompy ciepła-chyba szukasz kogoś na eksperymenty bo wiem,że sam się też do tego przymierzałeś :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niech sam kupi tą chińską pompę skoro to takie tanie i fajne i wtedy zobaczymy. Ciekawe tylko że już na Allegro ta sama od tego gościa kosztuje 16000. 

@arturwin87 robiłeś projekt podłogowki i ozc domu? To bardzo ważne, pewnie ważniejsze niż wybór jaki kocioł kupisz. Jeśli tego nie zrobiłeś napisz do @sambor. Wtedy będziesz wiedział na czym stoisz. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat pompy ciepła uznaje za zakończony. Nie ma i nie będzie. 

Skupmy się na pellecie. Groszek już mi przeszedł. Jak rozwiązać problem z miejscem? Bufor ciepła z wężownicą na cwu(dodatkowe miejsce zamiast bojlera). Inwestując w taki bufor jest sens montować solary na potrzeby cwu w lato? Bo do tego potrzeba kolejnej wężownicy. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym robił wszystko byle tylko nie grzać kotłem wody w lato. Co prawda w peleciak to nie groszek, rozpala się kiedy potrzebuje, ale nawet sama grzałka w bojlerze źle nie wychodzi. O solarach się nie wypowiem bo nie znam tematu. Jedni narzekają, inni chwalą. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@eliks Rozumiem, jak ze wszystkim, jedni to, drudzy tamto, ale czy jest możliwość poskladania takiej opcji w całość? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@arturwin87 nikt o oleju i elektrycznym nie wspomniał bo drogo. No chyba że masz dom szkieletowy i fotowoltaikę to możesz wtedy myśleć o czymś takim: Promienniki podczerwieni. Ciekawego oglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.