Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Anoda W Bojlerze


kaczy

Rekomendowane odpowiedzi

Witam Panowie!!!

Durne pytanie może ale dla mnie ważne :)

Miesiąc temu zakupiłem nowy bojler z wężownicą - biawar 300l.Pośrodku ogrzewacza są dwa otwory - jeden na grzałkę(opcja),drugi na anodę.W sklepie gdzie dokonałem zakupu zamontowano mi anodę w owy otwór - wkręcona na teflon. Przeglądając internet natknąłem się na rozbieżne informacje...

- anoda nie może być wkręcona na teflon - gwint musi się stykać z płaszczem metalowym zasobnika c.w.u. - wtedy anoda spełnia swe zadanie

- anoda może być wkręcona na teflon lub pakuły - anoda reaguje z wodą a nie ze zbiornikiem metalowym

- anoda musi być wkręcona na uszczelkę miedzianą

 

którą opcję wybrać albo co jest wiarygodne ??? :D :D

 

nie chciałbym aby anoda tylko była a bojler i tak szlak trafił :D

 

za info będę wdzięczny

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

- anoda musi być wkręcona na uszczelkę miedzianą

 

Raczej tak.

 

Anoda anodą, ale jak masz wodę agresywną, z wysoką zawartością CO2

i żelaza, to anoda niewiele pomoże. To woda z własnego ujęcia czy wodociągowa ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

woda jest z wodociągu,jednak twarda jak beton u nas :D

 

 

Jak twarda, to znaczy, że nie taka agresywna, kamień właściwie chroni przed korozją.

Ten osad kamienia szaro- biały czy raczej brązowy ? Jak jasny, to OK.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

odkamienianie czajnika w chacie raz na tydzień,biały twardy osad na dnie

przy wymianie bojlera - stary dziurawy na nowy,w starym bojlerze ścianki pokryte były twardym osadem,niewielka ilość koloru brązowego jak rdza,wnętrze rur,zasilająca i wyjściowa od bojlera to samo

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ja mam równię zbojler Biawar tyko 220 l. u mnie anoda była oryginalnie wkręcona lecz nie wiem na co jest on uszczelniona, mam pytanie ponieważ zapodziałem instrukcję, czy ktoś mi podpowie jak często nalweży wymieniać w bojlerze tą anodę

Chyba biawar zaleca co 18 miesiecy jesli dobrze pamietam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no dobra Panowie odpowiem Wam :D

anoda powinna być połączona galwanicznie ze zbiornikiem c.w.u. :D

czyli musi się stykać gwintem z płaszczem - tak więc uszczelnienie można wykonać za pomocą uszczelki gumowej,podkładki miedzianej,uszczelki papierowej posmarowanej obustronnie silikonem,teflonu na połowie gwintu

.....wymianę anody zaleca się dokonywać raz na rok, w przypadku bojlerów firmy biawar niewymienienie anody po roku czasu równoznaczne jest z utratą gwarancji - dowodem wymiany jest paragon lub faktura za zakup anody - utrata gwarancji to jest tylko mobilizacją w moim przypadku

 

kiedyś jak sami wiecie(a zresztą teraz też),wiele bojlerów nie miało w ogóle jakiejkolwiek anody i było cacy. Mój stary galmet wytrzymał 10lat i był bez anody. W większości mobilizacją do wymiany właśnie są uwarunkowania gwarancyjne

 

pozdrawiam :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To że tobie wytrzymał bojler 10 lat nie znaczy że każdemu wytrzyma ja wiem że bojlery galmet wytrzymując średnio 5-6 lat i na złom. No chyba że będziesz łatał dziurki co jakiś czas to wytrzyma więcej. A co do anody to jeżeli ktoś będzie ją kontrolował co roku i wymieniał na nową to faktycznie bojler będzie długo sprawny. Tylko ja wiem że anodę to się może wymieni po roku ale później już się nie będzie chciało i bojer szlak trafi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trzeba też wziąć pod uwagę cenę anody, czy koszt ich wymiany nie będzie zbliżony do zakupu nowego zbiornika? 5-6 lat cena anody ok. 30 zł to 150 - 180 zł. Tyle oczywiście zasobnik nie kosztuje al;e podnosi nam cenę. O ile wydłuży się żywotność zbiornika? Nie wiemy niestety. Ale stosować ją trzeba, bo taki jest wymóg producenta.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 lata później...

Panowie wybaczcie odgrzanie starego wątku, ale mnożenie nowych chyba nie ma sensu.

Czeka mnie wymiana anody w poziomym zbiorniku Biawar WE .24 140l dwupłaszczowym.

Producent wymaga opróżnienia wymiennika (płaszcza grzewczego z wody kotłowej) no i naturalnie też samego zbiornika do wymiany.

Zastanawia mnie to i nie rozumiem dlaczego mam wylewać odtlenioną, niekorozyjną wodę i czym grozi nie spuszczenie tej wody? Oczywiście odetnę zasilanie, kocioł wygaszony, woda w bojlerze zimna, ale po co opróżniać płaszcz? Czy chodzi o to, że ciśnienie go może zgnieśc, lub rozerwać, tylko nie bardzo rozumiem jak. Naczynie otwarte jest może 2m nad bojlerem, to skąd to ciśnienie?

 

Cytat z instrukcji:"

2. Wyłączyć urządzenia grzewcze, zasilające wymiennik,

3. Zamknąć zawór na doprowadzeniu wody grzewczej i opróżnić płaszcz wymiennika przez zawór spustowy (patrz Rys.

6 i 7 poz. 4a),

4. Odciąć dopływ zimnej wody użytkowej, odkręcić kurek z ciepłą wodą użytkową a następnie spuścić wodę z

wymiennika zaworem spustowym,

5. Wykręcić zużytą anodę magnezową,

6. Wkręcić nową anodę,

7. Ponownie napełnić zbiornik oraz płaszcz wymiennika (napełnianie patrz pkt. 4.2 Uruchomienie),

8. Sprawdzić szczelność zamontowanej anody ochronnej. "

 

Mieszkam w górach i w studni mam wodę z potoku (źródlaną). Często jest zasilana przez roztopy, w czajniku zero kamienia (co nietypowe jak na góry). Czy taka woda jest bardziej korozyjna niż woda twarda? Na przyszłość chyba szarpnę się na używany bojler z nierdzewki, których mnogo jest na znanym portalu aukcyjnym.

 

Poniżej schemat tego mojego bojlera:

post-22097-0-95688500-1330416153_thumb.jpg

Edytowane przez k160
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zawór zasilający bojler zamknąć i spuścić wodę z kranu, aby w bojlerze nie było ciśnienia

...zaleca się spuścić wodę aby przy odkręcaniu anody nie było potopu - wszystko zależy jak masz go zamontowane :-). Jeżeli masz go poziomo zamontowane to odkręcając anodę będziesz miał potop - bo owda wyleci, tak więc chcąc tego uniknąć , to do połowy wodę musisz spuścić

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...ja bym tylko wyłączył kocioł, aby woda była zimna lub co najwyzej letnia - nie ma tam zadnych potężnych ciśnień

 

..ale może jeszcze koledzy się wypowiedzą

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ja podzielam Twoje zdanie, tylko właśnie nie mogę zrozumieć, dlaczego biawar karze utrudniać sobie życie. Ciekawe jest też, to, że instrukcja przy napełnianiu zbiornika karze najpierw napełnić zbiornik, a dopiero potem płaszcz. Przy opróżnianiu odwrotnie najpierw płaszcz, potem zbiornik. No musi tu o jakies ciśnienia chodzić. Może gdyby naczynie wzbiorcze było 20m nad bojlerem, to wtedy pewnie ciśnienie by rozerwało płaszcz i przed tym zabezpiecza się producent.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...ja bym tylko wyłączył kocioł, aby woda była zimna lub co najwyzej letnia - nie ma tam zadnych potężnych ciśnień

 

..ale może jeszcze koledzy się wypowiedzą

Witam

Instrukcja jest ogólna, przy układzie otwartym to zgoda nie ma ciśnienia ale przy układzie zamkniętym ciśnienie może zgnieść wewnętrzny zbiornik.

Przecież Biawar zaleca najpierw napuścić do zbiornika wodę z instalacji ZWU a następnie puszczać wodę z CO do płaszcza .

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 11 miesięcy temu...

dziwne ze skoro kupiles nowy bojler to sprzedawcy Ci montowali anode-ona tam powinna byc zamontowana.

Polecam pamietac przed montazem ze taka anoda w biawarze ponad 200 litrów moze miec dlugosc okolo 1 metra wiec radze to wziasc pod uwage przed montazem aby pozniej nie trzeba bylo odkrecac srubunkow itp.

Mozna ewentualnie zamontwac anode aktywna ale to wydatek rzedu 500-600 zl.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.