Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Modernizacja/poprawa ogrzewania podłogowego


sielim

Rekomendowane odpowiedzi

Nie byłbym taki pewien, że te ustawienia przekładają się " liniowo" na wzrost temperatury :)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...
W dniu 1.11.2019 o 08:47, gmaj22 napisał:

Nie byłbym taki pewien, że te ustawienia przekładają się " liniowo" na wzrost temperatury :)

 

Witam ponownie po kilku tygodniach przerwy, jeszcze raz dziękuję za pomoc :)

Nie przekładają się liniowo, to rzeczywiście zależy od temp. powrotu i zasilania a także od biegu pompy. Ale z grubsza jest stabilnie. W praktyce u mnie przy II biegu ustawienie na około 2,7 daje około 35C idące na podłogówkę, ustawienie na 2 daje około 32C i w takich granicach tym ręcznie reguluję.

 

Ale jest pewien nowy problem taki, że powrót z podłogówki jest siłą rzeczy bardzo zimny i temp. powrotu z CO i z podłogówki potrafi spaść do 35C a nawet niżej, a minimum, które bym tu chciał to 40C. Nie chcę robić osobnej pompy z zaworem mieszającym do regulacji temp. powrotu. Więc mam taki pomysł, żeby powrót z podłogówki przepiąć przed 4D od CO. Wydaje mi się, że powinno to sprawić, że zimny ale sączący się wolno powrót z podłogówki będzie całkowicie(albo prawie) zasysany przez 4D w pierwszej kolejności przed znacznie cieplejszym powrotem z CO.

co4d.thumb.jpg.4265d076c722f1eb01e5da59f761afdd.jpg

Co sądzicie ?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Gonzo19 napisał:

Rusunki mają jeden i ten sam błąd. 

?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, też mi się to wydawało dziwne, ale ktoś tak zrobił i działa, więc nie ruszałem. Ale przyjrzę się temu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na zdjęciach 4D jest ustawiony na niskie grzanie CO, czyli większość wody zasysanej przez pompę CO jest brana z powrotu CO.

Moja podłogówka jest przed 4D (chociaż tak właśnie dochodziłem do wniosku, że za 4D byłoby chyba lepiej i by to wtedy lepiej pasowało do mojego pomysłu), ale nie mam osobnej pompy na powrocie. Macałem toto jeszcze teraz i zaglądałem (rys 2 ze znakami zapytania) ale żadnego zaworu tam nie ma.  Obieg powrotu działa tu chyba dość przypadkowo, grawitacyjnie głównie. Prawda jest taka, że najlepiej temperaturę powrotu stabilizuje mi osobny obieg do CWU, bo z bojlera wraca ciepła woda. Nie chciałbym dokładać tu teraz osobnej pompy na powrocie, dlatego pomysł z wpięciem powrotu z podłogówki w lewy dopływ 4D - żeby zimna podłogówka mieszała się z powrotem CO tuż przed zassaniem przez 4D. Dzięki temu dziwnemu połączeniu powrotów cieplejsza woda z powrotu CO w większej ilości pójdzie na wprost w dół do pieca. Teraz tuż przed piecem miesza się z zimną podłogówką. Takie kombinacje ... Imo będzie lepiej niż teraz, ale dalej będzie to dziwne... Pomyślę nad schematem wpięcia podłogówki za 4D i przecięcia tego połączenia. Może to będzie to. Dzięki za schematy.

20200119_000829.jpg.574638a8072b342b9d3a2e1b7671f634.jpg

20200119_001200.jpg

 

Albo się wkurzę i w końcu wymienię ten stary piec z przerdzewiałym zasobnikiem na jakiś nowy, który ma już wbudowaną instalację ochrony powrotu ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

jeśli pod otuliną są trójniki połączone  tak jak na rysunku A to jest źle ,  zawsze powrót będzie zimny , a i CO może słabo działać podczas dużych mrozów , pompa powinna być podłączona jak na  rysunku B

POMPA KOTŁOWA.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.