Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Poprawa modernizacja instalacji


swampshark

Rekomendowane odpowiedzi

Trochę czasu minęło i trochę się zmieniło od kiedy zacząłem przygodę z forum. Do działki dociągnęli gaz, więc pora zmienić podstawowe źródło ogrzewania Chcę przerobić kotłownię tak, żeby piec, który do tej pory służył do ogrzewania domu stał się źródłem alternatywnym/awaryjnym, a zastąpił go piec gazowy. Planuję podłączyć piec gazowy przez sprzęgło do istniejącej instalacji wg poniższego schematurys5.png.0920bc917f6d7ae48b6a10ce1aa26c0e.png

Do ogrzania mam ok 120m2 powierzchni użytkowej i garaż w bryle.

Instalacja składa się z ok 90 mkw ogrzewania podłogowego na parterze i w łazience na pietrze z rurami pex ułożonymi co 10cm oraz 5 grzejnikami płytowymi na piętrze (3 grzejniki 120cmx60cm, 80x60cm oraz 140x60)firmy Purmo  i plus dwoma suszarkowymi. Dodatkowo w garażu mam 3 płytowy kupiony okazyjnie z powodu uszkodzeń w transporcie.

Wszystkie obwody mają być sterowane siłownikami elektrotermicznymi, które będą otwierane zależnie od wskazań termostatów pokojowych (do każdego pokoju poprowadzony jest przewód od rozdzielacza pod termostat) za wyjątkiem suszarkowych, którym nie założę siłowników by grzały za każdym razem, gdy włączy się piec.

Zbiornik CWU posiada dwie wężownice, które będą zasilane niezależnie z obu źródeł.

Po lekturze forum sporo spraw stało się dla mnie jaśniejszych jednak nurtuje mnie kilka pytań:

1. Po zamontowaniu Pieca gazowego w kotłowni będzie już 5 pomp obiegowych (w planach jeszcze cyrkulacyjna). Czy da się w jakiś sposób wyeliminować którąś? Np. czy da się ochronę powrotu kopciucha i obieg dolnej wężownicy CWU zrealizować jedną?

2. Czy termet i sprzęgło w takiej instalacji to dobre połączenie, czy lepiej poszukać pieca z czujnikiem temperatury sprzęgła. 

3. Obecnie zawór 4D przy kopciuchu jest sterowany ręcznie i nie chciałbym dokupować siłownika i sterownika do niego skoro Krzaczek będzie używany sporadycznie. Czy dokupienie sterownika z siłownikiem jest konieczne czy lepiej 4D wyrzucić i zastąpić innym rozwiązaniem?

4. Zawór mieszający przy rozdzielaczu podłogówek nie posiada siłownika i sterownika. Jest nastawiany ręcznie na stałą temperaturę. Wiem, że lepiej gdy temp podłogi jest dostosowana do warunków atmosferycznych, ale czy przy sterowaniu obwodów siłownikami jest konieczne? Ewentualnie mogę zrezygnować ze sterowania obwodami na parterze i wymienić zawór termostatyczny 3D na taki z siłownikiem i sterownikiem jeżeli to będzie lepsze rozwiązanie.

Instalatorzy, którzy byli u mnie na "wizji" proponują po prostu podłączenie równolegle pieca gazowego z kopciuchem bez sprzęgła i jakichkolwiek przeróbek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.