Skocz do zawartości
IGNOROWANY

podłączenie dwóch zaworów 3D


MikiQ

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie,

wreszcie po kilku przerobienie mojej instalacji nabrało mocy urzędowej :-)

 

Czy takie podłączenie jest prawidłowe - żeby powrót z górnego rozdzielacza był podłączony przez zawór 3D dolnego rozdzielacza czy musi wpadać wprost do kotła? Miałbym mniej roboty żeby to przerobić.

schemat.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na tą chwilę jest tak jak na rysunku 1 ale muszę dołożyć drugi zawór 3D żeby podnieść trochę temperaturę na górnym rozdzielaczu. Czy po przeróbce może to wyglądać jak na rysunku 2? Czy lepiej będzie tak jak na rysunku 3?

1.jpg

2.jpg

3.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Idąc od kotła ZZ przed zaworami 3D ?

 

Chcę to zamontować w miejscu łączenia miedzi z pex żeby mieć jak najmniej lutowania. Czy bezpośrednio od pompy iść pex czy wstawić kawałek miedzi?

A co do samego zaworu 3D - na tym górnym rozdzielaczu mam 10 pętli czyli zawór 3D  1,5 Kvs wystarczy czy dać większy? I czy w tym przypadku muszę zmieniać zawór który mam teraz zamontowany na całą podłogówkę - on ma 4,5 Kvs a będzie teraz obsługiwał tylko 7 pętli?

20191003_184849.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może być opcja #2 pod warunkiem drobnej modyfikacji. Zawory zwrotne  w Twoim przypadku najlepiej będzie zamontować zaraz przy trójniku podmieszania do 3D.

Pokaż te rozdzielacze - zobaczymy, co się zmieści.

1866564026_opcja2.png.c94ff80371d8b3a8545a3813b9013d7d.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, MikiQ napisał:

Na tą chwilę jest tak jak na rysunku...............

o widzisz, teraz wszystko czytelne i wiadomo jak podpowiedzieć :)

Godzinę temu, MikiQ napisał:

Czy bezpośrednio od pompy iść pex czy wstawić kawałek miedzi?

może być PEX

Godzinę temu, MikiQ napisał:

na tym górnym rozdzielaczu mam 10 pętli czyli zawór 3D  1,5 Kvs wystarczy czy dać większy?

wiekszy

Godzinę temu, MikiQ napisał:

I czy w tym przypadku muszę zmieniać zawór który mam teraz zamontowany na całą podłogówkę - on ma 4,5 Kvs a będzie teraz obsługiwał tylko 7 pętli?

możesz zostawić, ale skoro dajesz jeszcze jeden, to tu daj mniejszy a ten 4,5kVs daj do tych 10 pętli.

 

na resztę dostałeś już odpowiedzi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na dół wychodzi że powinien byc 0,84 Kvs ale z tego co patrzałem na stronę womix'u to najmniejszy jaki jest ma Kvs 4 tylko wtedy gwinty ma 3/4 cala. 

Pomożecie jeszcze w kwestii który wybrać https://womix.pl/pl/oferta/zawory_mieszajace/zawory_mix_m

W miejscu w którym chce to podłączyć dochodzi miedź 28mm i przechodzi na pex 25mm.

Jeszcze pytanie co do pompy - teraz podlogowe chodzi na 60 ale że muszę dokupić drugą to czy wystarczy jak na dół założę 40?

Wysłane z mojego SM-G973F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pamiętaj, że ciśnień w pętlach nie sumujemy, przepływy - tak. Każda pompa natomiast ma taką charakterystykę, że im wyższe ciśnienie, tym mniejszy przepływ. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To chyba ostatnie pytania:

skoro miedź mam 28mm a pex 26mm to dać zawór 1cal? Mógłbym wstawić 1 1/4 cala ale on już jest w rozmiarze 32 a nie 25. Ten który mam teraz zamontowany jest 1cal.

Czy w miejscu rozcięcia tych rur które idą ze starego zaworu 3D wstawiać jakieś odpowietrzniki czy tylko je zaślepić? W załączeniu rysunek - za cholerę nie wiem jak to narysować :-)

 

Ten zawór zwrotny sprężynowy?

 

Pompę brać LFP Experię L 25/60 czy LFP Sprinta? Ta druga prawie dwa razy droższa?

 

20191006_100213.jpg

przeróbka.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozejrzyj się za LFP ePCO - chyba jest 30-70 lub 40-70. Nie jest Ci potrzebna auto-adaptacyjna do podłogówki.

Tak - ZZ sprężynowe.

PEX 26 to jest DN 20 czyli 3/4 cala. Na kształtkach potrafi być jeszcze mniej. Zatem mieszacz 1 1/4 cala ( DN32 ) jest zbyteczny. W zupełności wystarczy 1 cal a do górnych pętli (tam gdzie mniej) nawet 3/4 cala. Sprawdż dokładnie Kvs. Same zawory też mogą mieć różne gwinty - bywają np. DN 20, GZ 1" i Kvs 2,5 m3/h

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak z tymi miejscami które będę rozcinał- wstawiać tam coś czy tylko zaslepić?

Wysłane z mojego SM-G973F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teoretycznie z rury Cu28 (DN 25 lub DN26) możesz zasilić dwie DN 20,czyli PEX 26 X 3. - wg reguły, że przepływ zwiększa się z kwadratem średnicy (przy porównywalnym ciśnieniu).

U Ciebie jednak na górnym masz 10 pętli, więc DN 20 jest nieco na styk. Najwyżej podniesiesz na kotle temperaturę, żeby mniej gorącej szło, a więcej mieszało z powrotu. Niemniej pompa i mieszacz nie mogą być tutaj "wąskim gardłem". 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To w takim razie założę 1 cal Kvs 8. Patrzyłem na tą pompę epco- tylko ona ma prawie dwukrotnie większe zużycie niż experia. Czy byłby sens zamontować pompę w rozdzielaczu na górze? Miałoby to lepszy wpływ jeżeli by się okazało że ta rura pex 26 jest trochę za cienką?

Wysłane z mojego SM-G973F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.