Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Podłączenie Zaworu 4D


hajtaler428

Rekomendowane odpowiedzi

Ile rury od naczynia będzie ciepłe zależy od ilości wody jaką podgrzejesz - jak się nie grzeje układ za zaw 4-D to znaczy że woda nadmiarowa -idzie w naczynie przelewowe.

Zaw zwrotny jest nie potrzebny , już to ustalaliśmy - więc po co go montujesz?

Poprawiasz tylko rurę do naczynia!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, pisał, ale jeszcze zanim zostały rozwiązane wątpliwości z obiegami za 4D ( dwa, czy jeden). Przy jednym- za 4D, rzeczywiście można obejść się bez ZZ za pompą, ale....

-jeśli w trybie lato sterownik nie będzie zamykał siłownika,  pompa CWU może zasysać wodę z  obiegu CO

-podobnie w trybie zima w priorytecie CWU nie zawsze wyłączenie pompy CO powoduje zamknięcie mieszacza i skutek podobny.

Pewnie zaraz zbiorę baty, ale w mojej ocenie przy takich podłączeniach CO i CWU należałoby dać zawór zwrotny zwłaszcza tutaj:

284001550_zzprzed4D.png.56cb276e4068f51c4518a526ce3181d7.pngU Ciebie wprawdzie jest gruba rura przed 4D, więc nie powinno być problemu z niedostatkiem wody dla 4D podczas pracy pompy CWU, niemniej jednak pompa CO powinna pracować z większą wydajnością niż pompa CWU.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...
W dniu ‎24‎.‎09‎.‎2019 o 23:57, sambor napisał:

Ile rury od naczynia będzie ciepłe zależy od ilości wody jaką podgrzejesz - jak się nie grzeje układ za zaw 4-D to znaczy że woda nadmiarowa -idzie w naczynie przelewowe.

Zaw zwrotny jest nie potrzebny , już to ustalaliśmy - więc po co go montujesz?

Poprawiasz tylko rurę do naczynia!

Dzisiaj rura dopiero poprawiona na 28 . Troche to dało teraz za pompa CO jest temperatura po zamknięciu zaworu 4 D 25 stopni,wtedy było 35...Puści troche zawór 4D jak jest zamknięty na instalacje ale to dosłownie maksymalnie ok 30 cm za 4D a nie jak wtedy .Tak samo teraz puszcza 4D na powrót z instalacji i tez ok 30 cm za 4D może tak być?

 

 

WP_20191023_20_57_28_Rich (2).jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu ‎21‎.‎09‎.‎2019 o 20:19, sambor napisał:

Jak masz wstawić ZZ na obieg CO to można zaraz za pompą lub trochę dalej, ale przed rozdzieleniem  na 2 obiegi.

Tu jeszcze jest 1 problem - masz czujnik temp na grzejniki, więc sterownik robi wszystko aby była temp zadana, na powrocie z 4-D do kotła zostaje reszta , powinieneś po za tym ZZ spróbować zmienić lokalizację czujnika  na rurę powrotu do kotła + przestawienie sterownika , lub przynajmniej podnieść temp zadaną na kotle.

Po za tym ustaw grzanie CW w priorytecie lub pompę od grzania CW na niższy bieg.

Sambor,odnosnie tego postu o co Ci chodzilo,ze czujnik temp mieszacza mam na grzejniki i jak, mam przestawic ten czujnik i przesterować sterownik? Da cos to? Teraz mam na kotle 60 stopni a na instalacje,grzejniki idzie 36 stopni a jak zmienię lokalizacje czujnika co to mi da?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak pytam,u mnie chodzi to stabilnie ,zawór utzymuje taka jaka jest zadana na grzejniki...Szwagier odpalił swój kocioł a in ma czujnik mieszacza na powrocie przy rozdzielaczach. Teraz ma podlogowke zakręcona,zasila tylko grzejniki ale jakosbto dziwnie działa.Na mieszaczu 4D ma ustawione 38 stopni i jak spadnie poniżej tych stopni to zawór tak sie otwiera prawie cały i grzeje temp taka jak na kotle prawie  i grzejniki są gorące i robi sie grubo ponad 45stopni i potem znowu sie zamyka i grzejniki robią sie letnie i tak w kulko..

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

42 minuty temu, arek810316 napisał:

Sambor,odnosnie tego postu o co Ci chodzilo,ze czujnik temp mieszacza mam na grzejniki i jak, mam przestawic ten czujnik i przesterować sterownik? Da cos to? Teraz mam na kotle 60 stopni a na instalacje,grzejniki idzie 36 stopni a jak zmienię lokalizacje czujnika co to mi da?

Sam tak zrobilem, ale celowo, nie oznacza ze u Ciebie bedzie dobrze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, sambor napisał:

Ale w czym jest problem?

Jak za niska temp to trzeba podnieść zadaną na sterowniku zaw 

Czy czujnik mieszacza mogę powiesić przy rurze powrotnej z grzejników do zawodu 4D? I co miałbym zmienić w sterowniku? Chciałem spróbować jak moja instalacja będzie sie zachowywać...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bedziesz "regulowal" temperatura powrotu a nie zasilania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, arek810316 napisał:

Czy czujnik mieszacza mogę powiesić przy rurze powrotnej z grzejników do zawodu 4D? I co miałbym zmienić w sterowniku? Chciałem spróbować jak moja instalacja będzie sie zachowywać...

To nie ma sensu, a takie próby to raczej rób przed latem - na wiosnę a nie przed zimą , gdyż może się okazać że zostaniesz z palcem w czarnej d...ie a nie z instalacją grzejną.

Najpierw sprawdź czy czujnik dobrze pokazuje i ustaw go jak potrzeba.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czujnik dobrze pokazuje,jest za pompa CO zaraz koło termometru wpiętego w rurę,pokrywa sie temp. 

Rozumiem,czyli lepiej na zasilaniu jak mam.To dlaczego u szwagra jest ten czujnik przy rozdzielaczu ale na powrocie i właśnie dogrzewa powrot czyli zasilanie czasami idzie pełną para az dobije do zadanej na powrocie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, arek810316 napisał:

To dlaczego u szwagra jest ten czujnik przy rozdzielaczu ale na powrocie i właśnie dogrzewa powrot czyli zasilanie czasami idzie pełną para az dobije do zadanej na powrocie?

Na to pytanie ci nie odpowiem - po prostu mój szwagier mieszka w bloku i nie  ma kotła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zostaw tam gdzie jest i nie kopiuj bezmyslnie innych pomyslow - to ze ja mam i szwagier (zapytaj po co?) nie oznacza ze u Ciebie ma to sens. Mozesz go co prawda przesunac dalej jesli przeklamuje lub nagrzewa/chlodzi sie grawitacyjnie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ok zostawię napewno...kopiowac nie kopiuje,z tym czujnikiem Sambor mi pisal dużo wcześniej i tak nawiazalem do tematu tym bardziej,ze wczoraj odpalał kocioł i tak zauważyłem. No właśnie pytałem sie dlaczego ma tak a on na to nie wie bo mu założył tak majster co to robił..wiec spoko niech sie trochę pomeczy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, arek810316 napisał:

Czy czujnik mieszacza mogę powiesić przy rurze powrotnej z grzejników do zawodu 4D?

Jeśli już, to nie na powrotnej z grzejników do 4D, ale na powrotnej przed samym kotłem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.