Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Poprawność instalacji


mik90

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Chciałem się poradzić czy zastosowania w mojej instalacji są prawidłowe, ponieważ napotykam na pewne problemy i nie wiem, gdzie leży błąd. Z góry zaznacze, że nie jestem znawcą w temacie, więc moje nazewnictwo może być ubogie a czasem może mylne. W tym roku zmieniłem kocioł na Defro komfort eko lux 20KW. Ogrzewam budynek nieocieplony. Pow. grzewcza ok. 180m.2+ bojler pionowy Galmet 140l. Instalator wykonał to w następujący sposób: po wyjściu rury z kotła pierwsze odejście na obieg wody do bojlera(tam pompa Grundfos Aplha 2-autoadapt) za nią zawór zwrotny-i tyle-to płynie do bojlera. Następnie patrząc dalej zawór 4d. Nad nim pompa CO taki sam model na jak na CWU. Za nią brak zaworu zwrotnego. Są jedynie odcinające. Mam też 3 pompę taka samą jak dwie pierwsze, która jest zamontowana na rurze powrotnej, przed kotłem. Zainstalowana jako "pompa przewałowa" pełni ona dodatkową funkcję ochrony powrotu. 

Pierwsze pytanie to czy to jest prawidłowe wykonanie? Mam na myśli 3 pompę na powrocie kiedy wcześniej jest zawór 4d? Tu zaczyna sie problem z utrzymaniem stabilnej temp. na zasilanie grzejników, bo w momencie, kiedy mam takie nastawy: kocioł 63st, ochrona pow. 55st, na grzejniki zadana 40st. Dochodzi do sytuacji, gdzie powiedzmy, że zawór otwarty w 40% puszcza zadane 40st. Załącza sie ochrona powrotu na tej 3 pompie to temp. na grzejniki drastycznie rośnie i zawór zaczyna się przymykać, wręcz do wartości minimalnych. Po osiągnięciu zadanej temp. powrotu, pompa wyłączy się i wówczas 4d znów sie otwiera, żeby osiągnąć zadaną temp. Bywa, że nim zdąży się ustabilizować znów załącza sie pompa na powrocie i "psuje" cały efekt i znowu temp. drastycznie rośnie a zawór drastycznie się przymyka. kompletny brak stabilizacji przez to. Opisana sytuacja ma miejsce zarówno podczas włączonej jak i wyłączonej ochrony powrotu na 4d. Bo jeśli dodatkowo załącze ochrone powrotu na 4d to ta pompa na powrocie nie musi zbyt długo pracowac i powrot jest osiagniety, ale tu znow bardzo niestabilna temp. zasilania grzejników. Jeśli wyłącze ochrone powrotu 4d i tak pod wpływem załączonej pompy na powrocie temp. "głupieje". Jak to zgrać żeby to funkcjonowało tak jak należy?

Sytuacja inna z dziś. Zbyt długo grzejniki w domu były zimne wieczorem, więc udałem się do kotłowni. I widzę, że pracuje pompa cwu a zasilanie grzejników z ustawionych 40 ma zaledwie 28st. Przy załączonej ochronie powrotu 4d. Zawór po osiągnięciu zadanego powrotu nie zdążył sie otworzyc na tyle żeby puścic wode chociaz powyżej 30st. bo znów spadał powrot i juz się zamykał. Czy ta pompa cwu nie zakłoca pracy 4d i nie zabiera ciepłej wody, która mogła by płynąć do niego? Czy się mylę?

Ostatni mój problem to to, że mimo, że zadam cwu na 45st. to i tak przechodzi w granice 62st. Czy jest to normalne, kiedy pompa nie pracuje a za nią jest zawor zwrotny? 

Mam jeszcze jedną kwestie. W trybie letnim mimo, że zawór 4d jest zamknięty to grzeje się woda na grzejniki(nie mocno, bo pompa nie pracuje,ale są wyczuwalnie cieple). Jak to możliwe, że zamkniety zawór przepuszcza ciepłą wodę na CO przy aktywnej równocześnie pompie CWU?

Będe bardzo wdzięczne za jakieś wskazówki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lepiej by było jakbyś to rozrysowal. Dużo więcej będzie widać.

Wysłane z mojego SM-G973F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za wszystkimi pompami powinny być zawory zwrotne. Przy takim układzie pompa kotłowa powinna pracować cały czas a zawór 4d w funkcji regulacji temperatury CO. CWU się przegrzewa- możliwe że uszkodzony zawór zwrotny.

Wstaw najlepiej zdjęcia instalacji albo rysunek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, mik90 napisał:

Mam też 3 pompę taka samą jak dwie pierwsze, która jest zamontowana na rurze powrotnej, przed kotłem. Zainstalowana jako "pompa przewałowa" pełni ona dodatkową funkcję ochrony powrotu. 

Tu jest niedokładny opis: na rurze powrotnej przed kotłem czy na powrocie z 4D. To jest akurat istotne, bo mamy jeszcze powrót CWU nie wiadomo gdzie wpięty oraz brak zaworów zwrotnych za pompami C.O. i przewałową.

Szkic a najlepiej zdjęcia rozwiałyby wątpliwości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziekuje za odpoweidzi. Z tego co widze to wygląda to tak, że powrót CWU wchodzi do powrotu z CO. Następnie przepływa przez 4d i do rury, która prowadzi prosto do kotła. Na tej rurze jest pompa. Czujnik 4d jest za pompą CO-na zdjęciu ta ocieplona rurka. Przesyłam kilka zdjęć instalacji. Proszę o ocenę.

Jedyne co to wiem, że na wiosnę muszę dodać zawór zwrotny za pompą CO. Rozumiem, że to będzie chronić przed grzaniem grzejników w trybie letnim? Generalnie cała instalacja w kotłowni wymieniona w czerwcu br. Czy możliwe, że zawór zwrotny za pompą CWU już się skończył?

Czy za pompą na powrocie przed kotłem też ma być zz? W jakim celu?

20190924_152908.jpg

20190924_153031.jpg

20190924_153505.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najpierw popraw wpięcie bojera, gdyż tak nie może być.

Przy 1 pompie za zaw 4-D nie potrzeba za nią zaw zwrotnego!

Popatrz na mój schemat i zrób to co jest na nim, jeszcze przed zimą, gdyż nigdy w tym układzie nie dojdziesz do ładu z instalacją!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W chwili obecnej wyłaczyłem ochronę powrotu na 4d. Zadanie to pełni jedynie ta pompa na powrocie do kotła. Zadana temp. powrotu to 55st. W momencie spadku powrotu o 2st, czyli do 53st, uruchamia się ta pompa. Proponujecie tak to zostawić czy mimo wszystko dodać ochronę z 4d? Jak to powinno funkcjonować prawidłowo? Jak pisałem wczoraj ze względu na zimne grzejniki wieczorem wyłączyłem ochronę powrotu na 4d. Widzę, że dziś jest stabilnie jeśli chodzi o zasilanie CO w granicach 36-42st. z ustawionych 40st.

3 minuty temu, sambor napisał:

Najpierw popraw wpięcie bojera, gdyż tak nie może być.

Przy 1 pompie za zaw 4-D nie potrzeba za nią zaw zwrotnego!

Popatrz na mój schemat i zrób to co jest na nim, jeszcze przed zimą, gdyż nigdy w tym układzie nie dojdziesz do ładu z instalacją!

Czyli tego zaworu za za pompa CWU ma nie być? Czy wtedy w ogóle nie będe sterowac temp. CWU bo wszystko z kotła pójdzie na bojler?(co zreszta podobnie sie dzieje bo temp. przechodzi ponad zadaną). Ponizej nawet sugestia, że zz jest uszkodzony

 

8 godzin temu, hajtaler428 napisał:

Za wszystkimi pompami powinny być zawory zwrotne. Przy takim układzie pompa kotłowa powinna pracować cały czas a zawór 4d w funkcji regulacji temperatury CO. CWU się przegrzewa- możliwe że uszkodzony zawór zwrotny.

Wstaw najlepiej zdjęcia instalacji albo rysunek.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podejrzewałem uszkodzenie zz bo to jedyne sensowne wytłumaczenie przebijania zadanej CWU przy prawidłowym podłączeniu dlatego sugerowałem dodanie zdjęć. Z nich wynika że podłączone jest źle.

Za pompą CWU musi być zz. Za pompą CO nie musi. 

CWU tak działa że cała moc idzie na wężownicę- sterownik decyduje na podstawie zadanej na zasobniku kiedy załączyć i wyłączyć pompę 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, hajtaler428 napisał:

Podejrzewałem uszkodzenie zz bo to jedyne sensowne wytłumaczenie przebijania zadanej CWU przy prawidłowym podłączeniu dlatego sugerowałem dodanie zdjęć. Z nich wynika że podłączone jest źle.

Za pompą CWU musi być zz. Za pompą CO nie musi. 

CWU tak działa że cała moc idzie na wężownicę- sterownik decyduje na podstawie zadanej na zasobniku kiedy załączyć i wyłączyć pompę 

Ale co jest podłączone źle bo nie rozumiem? Piszesz, że za pompą CWU zz musi być, więc jest. Jak w takim razie to powinno być podłączone? Za pompą CO zz nie ma, ale tu pojawia się problem, że podczas trybu letniego ciepło mimo zamkniętego 4d idzie delikatnie na grzejniki dlatego pytam czy tam zz pomoże?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sambor podał Ci schemat tam masz wszystko. U Ciebie powrót CWU podłączony jest do powrotu CO a powinien być wpięty w obieg kotłowy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

28 minut temu, sambor napisał:

Najpierw popraw wpięcie bojera, gdyż tak nie może być.

Przy 1 pompie za zaw 4-D nie potrzeba za nią zaw zwrotnego!

Popatrz na mój schemat i zrób to co jest na nim, jeszcze przed zimą, gdyż nigdy w tym układzie nie dojdziesz do ładu z instalacją!

Masz na myśli, że powrót z bojlera powinien wchodzić prosto do rury powrotnej kotła tuż za pompą powrotu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, hajtaler428 napisał:

Sambor podał Ci schemat tam masz wszystko. U Ciebie powrót CWU podłączony jest do powrotu CO a powinien być wpięty w obieg kotłowy

Tak właśnie zauważyłem. Dziękuję za odpowiedź. Możecie mi tylko po chłopsku wyjaśnić dlaczego to jest źle? Bo tak myślę, że dzięki temu dodatkowo powrót dostaje ciepłą wodę z CWU. Rozumiem, że prawidłowo ma być tak jak piszecie. Napiszcie tylko jaki to ma negatywny wpływ na instalację? Musze kontaktować się z instalotorem i dać mu wyjaśnienie dlaczego ma to poprawić, na co to teraz wplywa?

Czy zaburza to również prace podczas grzania w trybie letnim?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze w trybie letnim nic przez zaw 4-D nie powinno płynąć , gdyż grzanie CW realizowane jest wprost z kotła.

Powrót grzania wepnij jak najbliżej samego kotła a między pompą powrotu a tym powrotem od CW musi być zaw zwrotny aby się przepływy nie zakłócały.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, mik90 napisał:

Czyli tego zaworu za za pompa CWU ma nie być? Czy wtedy w ogóle nie będe sterowac temp. CWU bo wszystko z kotła pójdzie na bojler?(co zreszta podobnie sie dzieje bo temp. przechodzi ponad zadaną). Ponizej nawet sugestia, że zz jest uszkodzony

Ten zawór zwrotny musi być!

Jak masz źle wpiętą rurę powrotu grzania CW,  to właśnie takie cuda się dzieją np przeciąganie temperatury lub grzanie bez sygnału ze sterownika.

Po prosu inne pompy same ciągną wodę przez obieg grzania CW i masz brak stabilizacji i regulacji grzania 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki wielkie za wyjaśnienie. Czyli ten powrót CWU do wpiecia w powrot kotla tuz przed nim. Dodatkowo zz za pompa powrotu a przed wlotem rury CWU. Być może to zakończy problem grzania CO w trybie letnim? Czy dodać jeszcze zz za pompa CO w celu większej ochrony przed grzaniem grzejnikow w trybie letnim? Mam też skoki temp. z zadanych na kotle 62st na czasem 78st. Być może ta przeróbka w tym pomoże? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ZZ za pompą grzejników nic nie da, gdyż w tym obiegu jest tylko 1 pompa oddzielona od pozostałych zaw 4-D.

A lekkie przebijanie temp przez zaw 4-D to normalna rzecz w takiej instalacji, jedyna rada zrobić prawidłowo obieg grzania CW i sprawdzić czy się zamyka zaw 4-D.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem. A w jaki sposób sprawdzić zamykanie zaworu 4d? Czytałem że wielu instalatorów mylnie podłącza 4d. Czy ze zdjęć widać czy u mnie jest ok? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz dobrze podłączony 4-D, ale przez to że masz źle wpięty powrót grzania CW następuje wymuszony przepływ przez 2 pompy - pompę CW i pompę kotłową przez ten zamknięty na 98% zawór.

Jak zmienisz wpięcie powrotu CW i nie będzie działać pompa powrotu - przy grzaniu samej  CW nie jest ona potrzebna, to będzie OK.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok. Dzięki. Właśnie wyprzedziłes moje pytanie o ta pompę w trybie letnim. Czyli na tryb letni ja wyłączyć. Czy wtedy nie muszę bac się o temp. powrotu w trybie letnim? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, mik90 napisał:

Czytałem że wielu instalatorów mylnie podłącza 4d. Czy ze zdjęć widać czy u mnie jest ok? 

Samo podłączenie jest dobre, pytanie tylko czy zawór właściwie ustawiony.

Łatwo to sprawdzić: po przekręceniu mieszacza maksymalnie w lewo, rura z pompą CO ma być gorąca, zaś w prawo - obieg kotłowy ma robić się gorący. Sprawdzamy na włączonej pompie CO i wyłączonych pompach CWU oraz tej na powrocie z 4D. 

Siłownik: otwieranie - w lewo, zamykanie- w prawo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobrze, tylko rozumiem, że mam mu zadac takie temp. żeby sam sie maksymalnie w daną strone przekręcił? Bo ręcznie chyba nie można tego wykonać? Zawór 4D z siłownikiem-sterowany sterownikiem kotła. Więc rozumiem, że jeśli zadam mu maks jaka jest na kotle na grzejniki to mam patrzeć czy okręca się w lewo(wtedy grzeje sie rura z pompą CO). Z kolei jeśli zadam mu wysoką ochronę powrotu to mam zobaczyć czy okręca się w prawo i wtedy rura powrotna do kotła ma być gorąca?

Mam jeszcze jedno pytanie, bo może jest jeszcze coś do poprawy przy instalacji, więc jak będzie instalator to mu od razu zlecę. Otóż na starym kotle(miałowiec Zębiec), gdzie instalacja była na jednej pompie (stara LFP-40). 7 z 11 grzejników miało zawory term. pozostałe zwykłe. Generalnie w instalacji było cicho-niewielki odgłos przepływu wody. Po wymianie obecnej instalacji(zmiana kotła oraz ułożenia tych rur w kotłowni, wymiana na nowe pompy grundfosa alpha 2 autoadapt- 40tki, dodanie zaworu 4D, wymiana bojlera na pionowy oraz założenie zaworów termostatycznych na pozostałych grzejnikach). Wszystko inne bez zmian. Po uruchomieniu grzania instalacji CO doszły szumy w grzejnikach. Myślałem, że instalacja jest zapowietrzona, ale nic takiego nie było. Nie zawsze i nie we wszytskich grzejnkiach to słychać i nie wiem od czego to jest zależne? Jest to odgłos jakby ktoś puszczał wode przez grzejnik. Czy to wina nowej pompy? Jest za mocna?Chociaż dziwne bo ona swą moc zmienia automatycznie i często pracuje na zaledwie 3-8 W. Czy może problem dołozonych głowic termostatycznych na grzejnikach? 7 z nich firmy Danfoss pozostałe Caleffi. Nie wiem, gdzie szukac rozwiązania? Może przy okazji przeróbki mogę coś dodać/zmenić w kotłowni? Przyznam, że jest to denerwujące zwłaszcza w nocy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.