Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Gigantyczne Rachunki Za Gaz -> Wymiana Kotła


Remi

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich :)

 

Po pierwsze to fajne to forum i sie wiele naczytałem, zajęło mi to chyba z 5 godzin :)

Lecz dużo jest opisane a dalej nie wiem co wybrać do mojego domu.

 

Najpierw parę faktów o domu oraz ogrzewaniu:

-) rod budowy 1972

-) Ściany zewnętrzne 45cm z pustaków, otynkowane nie ocieplone.

-) Okna plastikowe 5 komorowe

-) powierzchnia grzewcza 114m²

-) Płyta na poddaszu ocieplona 10cm, samo poddasze nie ocieplone bo nie jest urzywane

-) C.O. działa na grawitacji z pompa obiegowa.

-) rury stalowe

-) kaloryfery żeliwne żeberkowe 11x w całym domu

-) Kocioł ma działać tylko w sezonie grzewczym i podgrzewacz tylko wodę C.O.

 

Wiec sprawa wygląda taka ze kiedyś był tam kocioł na węgiel, bo zostało jeszcze trochę węgla oraz drzewa. Ale tym czasowo jest podłączony kocioł gazowy firmy Mexico. Działa to fajnie ale niestety rachunki są gigantyczne, place w sezonie grzewczym za 2 miesiące 2.500zl :) Jest to po prostu koszmar. Temp. w pomieszczeniu ma 20-21°C na tym piecu gazowym. Tak ze chciał bym zakupić z powrotem kocioł na węgiel oraz drzewo bo niczym innym nie będzie palone.

 

Decyzja jest trudna bo wiele ludzi tutaj na forum podgrzewa o proc C.O. tez Bojler z woda co u mnie odpada. Będę potrzebował taki kocioł z sterownikiem i wentylatorem czy mogę kopić kocioł bez tej dmuchawy?

 

Mam niestety tylko 3.000zl do dyspozycji na sam kocioł bo podłączenie tez będzie kosztowało wiec z 500zl sobie na to odłożyłem.

 

Wybrałem jak na razie sobie takie kotły, bez sterownika oraz dmuchawy:

 

1.) Taurus Tur 17kW ~2.600zl

lub Taurus Tur 22kW ~2.900zl

 

2.) Defro Optima 18KW ~ 2.400zl

lub Defro Optima Komfort 20KW ~ 2.800zl

 

3.) Ogniwo S6WC 17kW ~ 2.400zl

lub Ogniwo S6wc 20kW ~ 2.800zl

 

4.) Zebiec KWK 20kW ~2.800zl

 

W mojej okolic wiem ze sa Zebiec, Defro, oraz Ogniwo dostępne. Jakos jedynie piece które maja dolne spalanie to sa Taurus i Defro Optima Komfort, i z tego co czytałem to ma to większy zysk.

 

Mam nadzieje ze ktoś mi doradzi lub podpowie czy dobrze robie wybierajac takie kotly do mojej instalacji?

 

Dziękuje serdecznie. <_<

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem jakoś mnie te piece Zębiec nie do końca przekonują :) dlatego napisałem je na 4. miejsce. <_< Chodz Zebiec podobnie do Taurus wyglada, ale sprawdziłem i ten Zębiec KWKD 22KW ma pojemność komory 50dm³ A Taurus Tur 22KW jedynie 35dm³

 

Wiec masz chyba racje bo więcej sie będzie mieściło i mniej trzeba będzie latać żeby napełniać. :)

 

Nawet jak kosztuje 1.500 na 2. miesiące to i tak jestem 1.000zl do przodu niż z gazem :) A mam jeszcze sąsiada co sprzedaje węgiel wiec można jakiś rabat dostać :) Jak dla mnie to już duza jest oszczędność. Moj największy rachunek wyniósł coś ok 2.800 za dwa miesiące wiec w tym roku postanowiłem ze nie będę tyle płacił gazownictwie. Za te 1.000zl z plusa juz wole pojechać gdzieś w Tatry :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No niestety tak to jest <_< Przemyślałem to wszystko jeszcze trochę i jednak zakupie Zębiec KWKD-15KW + dokupię miarkownik ciągu oraz sterownik pompy obiegowej i mam mi to wystarczyć jak na razie. I tak już to taniej niż gaz :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hehe.. faktycznie sto razy lepsze to jest bo dwa w jednym :) Troche kosztuje ale niezle.

 

Widze ze na twojej stronie masz UNISTER - Elektroniczny Miarkownik Ciągu do kotłów C.O. 350zl , a Panel sterujący UNISTER CONTROL to jest takie przenoszne cos ze moge to sobie w pokoju postawic i moge tym sterowac ten Unister za 350zl tak?

 

Bo chyba nie ma jakiejs takiej tanszej opcji elektro. miarkownika + pilot ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczytalem sie troche o Unister i trochę kicha jest z tym, bo albo on otwiera klape albo zamyka klapę, a płynnej regulacji nie ma :) Chyba jednak kupie mechaniczny miarkownik Honeywell.

 

Poczytaj też o optymalnym spalaniu w kotle. Przyduszony ciąg to zagazowywanie opału, dym z komina i kiepska sprawność. Miarkownik pracujący 0/1 jest lepszy od proporcjonalnego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No czytałem i większość ludzi na forum pisze ze do Zębiec KWKD i palenie węglem jest najlepszy mechaniczny miarkownik ciągu. Ma się w tedy optymalne osiagi w spalaniu. I ta opinia się zasugerowałem. :)

 

W sumie już postanowiłem i za 3 tygodnie będzie zakup Zębca KWKD-15kW + miarkownik ciągu Honeywell + sterownik do pompy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuje ale już kocioł wybrany jest :)

 

Mam teraz takie pytanie bo będzie jeszcze jednak dokupiony zawór 4d :) I teraz tak:

@SanitSystem, fajna stronka dużo pomysłów mam teraz :)

 

Mianowicie mam takie pytanie bo czytam i czytam teraz tematy na forum związane z tematem zaworów 4d i jednak widzę to tylko z sensem takiego: Zawór 4d + siłownik + Pogodowy sterownik + Termostat do pokoju <_<

 

Będzie mi Pogodowy sterownik od razu sterował pompa obiegowa oraz zaworem 4d :) Bo nie warto kupować jak na początku myślałem tylko sterownik do pompy C.O.

 

Przekroczy to mój budżet ale lepiej już zainwestować w resztę osprzętu i być zadowolonym niż potem przerabiać i dokładać. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pomyśl jeszcze o viadrusie U24, sam kocioł przy zakupie niby drogi ale biorąc pod uwagę żywotność,jakość, prostą i niezawodną instalację,żadnych kłopotów z czyszczeniem,regulacjami i kominem, no i oczywiście zadowoleniem....

użytkowałem ceramika SDS i mam obecnie dogłębne porównanie, życzę trafnego wyboru :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem Viadrus tez fajny i naj-solidniej wygląda ale nie mam tyle pieniędzy jak na razie. Jeszcze muszę dokupić osprzęt do C.O. i mnie czeka renowacja łazienki wiec niestety. :)

A Zębiec dla początkującego będzie dobry w miarę ok <_< A drugi problem to ze Viadrusa nigdzie w okolicy nie widziałem żeby można było kupić :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kto tanio kupuje,ten drogo kupuje,albo kupuje dwa razy, :) znasz to? do viadrusa nie potrzeba żadnego osprzętu, chodzi tylko na grawitacji lub pompie, za montaż zapłacisz znacznie taniej, kupisz bez problemu w sklepie internetowym, to teraz policz jeszcze raz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znam :) Ale nawet te 2.800 za Zębca to dla mnie nie tanio :) Jak bym kupował jakiegoś no-name z allegro to bym mógł tak powiedzieć. Jakos nie lubię kupować takiego pieca przez internet wole u handlarza na miejscu.

A ja będę i tak montował sobie piec chyba raczej sam bo jak słyszę cenny zęby trochę rur podłączyć to mi się śmiać i płakać chce. :) Jeszcze zobaczę bo chodzi mi o to ze ja się będę z tym bawił pewno z tydzień a firma mi to zrobi w dzień :)

 

Ale będę miał jeszcze zasobnik CWU i dlatego mi trzeba trochę elektroniki oraz zawór 4D. <_< Do Zębca tez nie trzeba osprzętu o proc miarkownika ciągu i tyle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hmm,poczytaj moją chistorię od początku, to może to da ci coś do pomyślenia,ja to przerobiłem na własnych plecach, ile mnie kosztowało to doświadczenie to nie chcę ani liczyć,

co do lokalnych handlarzy i instalatorów to już jestem wyleczony,nie mówiąc tylko o cenach...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

obiema ręcami sie pod pisuje po dtym bo zawsze tłumacze ze nie ma tanich instalacji tanich piecy sa jedynie drogie w eksploatacji lub co gorsza płaci sie dwa razy a co do zębca dałbym sobie spokoj

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hmm,poczytaj moją chistorię od początku, to może to da ci coś do pomyślenia,ja to przerobiłem na własnych plecach, ile mnie kosztowało to doświadczenie to nie chcę ani liczyć,

co do lokalnych handlarzy i instalatorów to już jestem wyleczony,nie mówiąc tylko o cenach...

 

Gdzie to mozna przeczytac lub opis mi w skrocie po jz tyle na forum czytalem i sobie nie moge przypomniec historie twojej :)

 

No jeden z handlarzy miejscowych jest moj kolega wiec jakis rabat sie zawsze dostanie dlatego tak wolal bym kupic u niego. :)

 

Dziwy mnie to ze parę osób na forum chwali sobie zębca <_<

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

moze tanio w markecie kupili i jest to ich pierwszy kocioł albo przedtem mieli jakas samoróbke z lat 40 i teraz sobie chwali ,generalnie niemaja one zbyt dobrej opini jesli chodzi o sprawnosc spalanie i aytrzymałosc ,nie jest to kocioł którybyłby polecany na lata jesli juz to jako srodek zastepczy na kilka lat tani i nie bedzie bolało jak bedzie sie go wywalac ,nprawde sie rozejzyj i sa lepsze na rynku chocby ten z pleszewa co gdzies na linku znalazłes

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No z Pleszewa to znam tylko z allegro te piece.

 

Mnie interesuje piec z Dolnym spalaniem na węgiel. Jak piec pochodzi z 5-8 lat ot juz dla mnie bylo warto. Niestety nie dam rady wydać więcej niż 3.200zl na kocioł , bo jeszcze muszę zrobić sobie instalacje kupic zasobnik sterowniki itd. Oproc tego mam jeszcze inne rzeczy do roboty w domu :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mi się coś widzę w ogolę pomieszało z tymi cenami juz :)

 

Przeciesz jest jeszcze Taurus Tur 17kw bez nadmuchu za 2.700zl dolne spalanie i Defro optima bez tych gadzetow mozna kupic do 3.000zl

 

Chyba sobie muszę jeszcze raz przemyśleć to wszystko i pare dni dac sobie spokoju z czytaniem bo tylko mętlik robi w głowie <_<

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.