Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Problem z kotłem Slimko 12


tom378

Rekomendowane odpowiedzi

Termostat pokojowy - nawet najzwyklejszy dwustanowy świetnie sprawdza się w każdych warunkach - to on decyduje kiedy kocioł/pompa/siłownik działa i w jaki sposób. Dzięki temu unikamy zbędnych rozpaleń związanych z wystudzeniem kotła, w domu utrzymywana jest temperatura na równym poziomie (plus/minus histereza).

Co do ochrony powrotu - zastosowanie zaworu termostatycznego / zaworu mieszającego zawsze ochroni nam powrót przed chłodną wodą z instalacji (są oczywiście jeszcze inne rozwiązania o których nie wspominam). Jednakże, należy pamiętać o włączeniu parametru w sterowniku o nazwie "Aktywna ochrona powrotu - ON" oraz zadaniu minimalnej temperatury powrotu rzędu 55* (im wyżej tym lepiej). Nie zawsze sam siłownik zaworu wystarczy aby ochronić nam powrót kotła.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Coś przesadziłem z tą ilością rozpaleń , chociaż i tak jak pracuje w harmonogramie np w godz.17 -ta do -21 ej  to rozpalił się 4 razy . 

temp. zadana 60  /   histereza 8 - 10 /  start pompy ok 40 / Jeśli chodzi o temp na grzejniki i na powrót to  w zależności od ustawienia tego 4 -dr  . grzejniki  w granicach 40 d0 50  powrót podobnie bliżej 40   Ale to tylko odczyt z termometra analogowego przylgowego .

Podczas uruchomienia kotła przez serwis . Pan serwisant stwierdził , że termostat pokojowy nie ma sensu skoro mam zawory termostatyczne na grzejnikach , bo wtedy mogę sobie regulować temp. w kazdym pomieszczeniu. A zawór 4 - drogowy można ustawić ręcznie . 

Co może Pan poradzić w tym temacie . 

Edytowane przez tom378
Sprostowanie mojej wypowiedzi . Przepraszam za moją wypowiedź . Serwis firmy Kotłospaw jest jak najbardziej OK . To nie pan serwisant stwierdził tylko ja źle zrozumiałem temat . Okazuje się że termostat pokojowy ma jak najbardziej sens
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie .Tak jak napisałem . Pan podczas uruchomienia kotła stwierdził że w tak prostej instalacji siłownik nie jest potrzebny .

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Brawo serwis! To się nazywa podejście do klienta.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuje bardzo za odpowiedź i pomoc . Raz jeszcze przepraszam , za nie zrozumienie przezemnie tematu i te wszystkie pytania . Slimko jest super tylko użytkownik czyli ja jeszcze zielony . To mój pierwszy sezon użytkowania . Do usłyszenia . Pozdrawiam .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 28.10.2019 o 09:02, Kotłospaw napisał:

W związku, że ma Pan dużo wątpliwości co do działania urządzenia proponuję darmowy przyjazd serwisanta do Pana urządzenia. Serwisant podjedzie, wytłumaczy działanie wszystkich podzespołów.

O ***  nie wierzę własnym oczom!

I dobrze, tak powinno być!

Edytowane przez Ryszard
Proszę nie używać wulgaryzmów
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, tom378 napisał:

Podczas uruchomienia kotła przez serwis . Pan serwisant stwierdził , że termostat pokojowy nie ma sensu skoro mam zawory termostatyczne na grzejnikach , bo wtedy mogę sobie regulować temp. w kazdym pomieszczeniu. A zawór 4 - drogowy można ustawić ręcznie .

W pomieszczeniu w którym będzie termostat pokojowy ustawiasz na głowicy termostatycznej ( grzejnikowej) max temp. np 28 ( lub całkowicie demontujesz głowicę)

a na termostacie pokojowym ustawiasz np. temp. 23 st. W innych pomieszczeniach ustawiasz na głowicy taką temp jaka ci pasuje.

Ważne żeby temp. ustawiona na zaworze termostatyczny (grzejnikowym) była zawsze wyższa niż temp zadana na termostacie pokojowym!

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zalozenie termostatu spowoduje wieksza histereze temperatury w pomieszczeniach niz obecnie ale zmniejszy ilosc odpalen kotla - cos za cos. Jak nie przeszkadza to OK.

Serwisant dobrze Ci doradzil tylko nie wzial pod uwage ze Twoj budynek potrzebuje o wiele mniej ciepla niz moc minimalna kotla i stad kociol sie odpala i wygasza czesto. Mozliwe ze po samym odpaleniu "goni" na max po czym hamuje i sie wygasza zamiast modulowac.

Inne rozwiazanie to zwiekszyc zlad wody (bufor) lub sprobowac wykorzystac bojler (pompa cwu na stale - ale to tez ma swoje wady).

Zobaczymy co serwis wymysli.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego @Kotłospaw bardzo rzadko a zarazem miło  się czyta jak się chwali dobry serwis bo to podstawa w obecnej rzeczywistości . Tylko wyślij tam najlepszego z najlepszych tak by kolega @tom378 wszystko zrozumiał , a serwisant się nie spieszył tylko poświęcił mu taką ilość czasu by klient był bardzo zadowolony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki @robin60. Czekam właśnie na @Kotłospaw . Obiecał być jeszcze dzisiaj . Jak coś to montaż termostatu pokojowego  i siłownik zaworu . 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, Kotłospaw napisał:

 

W związku, że ma Pan dużo wątpliwości co do działania urządzenia proponuję darmowy przyjazd serwisanta do Pana urządzenia. Serwisant podjedzie, wytłumaczy działanie wszystkich podzespołów. 

Mam pytanie... Do każdego tak jeździcie bezinteresownie? ( czyt. Za darmo) , bo to tak trochę wali reklamą.... 

I kolejne pyt. 

Dlaczego tego nie zrobił wcześniejszy serwisant ( czyt. Nie przeszkolił właściciela kotla) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A Ty kolego swoim postem czego się doszukujesz , widzę , że kocioł masz zacnej firmy więc tam powinieneś być aktywny i pomagać userom użytkownikom w rozwiązaniu ich problemów .

 Co w tym złego , że serwis chce rozwiązać problem użytkownika kotła i nie weźmie za to przysłowiowej złotówki, jakby wziął ze 200 stówy to byś jątrzył w inną stronę i wieszał psy , nie ładnie.

A może serwisant który uruchamiał kocioł powiedział użytkownikowi w ogólnym zarysie co i jak, ale użytkownik nie wszystko zapamiętał , albo nie zrozumiał bo to jest dla niego zawiłe.  Nie każdy jest tak bystry jak TY. 

Ja też wszystkiego nie wiem po dziś dzień , i cały czas się uczę, i po dziś dzień nie mogę rozwiązać problemu mieszacza 4 D u klienta który na ustawieniach ręcznych się otwiera i zamyka , zaś już podczas pracy kotła nie drgnie pomimo , że załącza się pompa mieszacza.  A uruchomiłem już ich trochę.

Może Ty masz dla mnie złote rozwiązanie. 

I będę tam do niego jeździł dopóki dopóty ten mieszacz nie podejmie pracy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Robin bo do Trenera to nawet za pieniądze nie przyjechali , najzwyklej go olali .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spokojnie, no ewidentnie wcześniejszy Pan sobie nie poradził patrząc na ustawienia kotła i to co powiedział użytkownikowi, ale fajnie że serwis poczuł się do odpowiedzialności, bo są tacy co już by straszyli prawnikami.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, Trener40 napisał:

Mam pytanie... Do każdego tak jeździcie bezinteresownie? ( czyt. Za darmo) , bo to tak trochę wali reklamą.... 

I kolejne pyt. 

Dlaczego tego nie zrobił wcześniejszy serwisant ( czyt. Nie przeszkolił właściciela kotla) 

Wróć się kolego do mojej wypowiedzi wcześniej gdzie napisałem sprostowanie do niej . To ja coś pokręciłem , źle zrozumiałem serwisanta , bo się poprostu na tym nie znam . Serwisant  który był na 1 uruchomieniu kotła był jak najbardziej OK  .Jak ktoś do tej pory palił w zwykłym kopciuchu bez żadnego sterownika to dziwne nie jest , że nie kuma tematu . Za jakiś czas będę mądrzejszy . Od samego początku jestem z kociołka  zadowolony a pytanie było tylko w temacie rozpaleń . 

Wczoraj , Pan serwisant z Kotłospawu był tak jak obiecał i wszystko w temacie . Tak już wczoraj był .

Wielkie dzięki i szacunek dla Kotłospawu  . Dziękuję bardzo za podejście do klienta i zaangażowanie dla dobra użytkowników . Termostat pokojowy zamontowany , siłownik zaworu 4 drogowego zamontowany , czujnik pogodowy zamontowany . Poobserwuję parę dni . Czas pokaże . Napewno teraz będzie bardziej  bezobsługowo , nowocześniej  . 

SLIMKO to mój kociołek . polecam . 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzień dobry,

dziękujemy za tak aktywny udział w poście. Wczorajsza wizyta pokazała Klientowi w jaki sposób urządzenie może działać.

W skrócie opisując: został zamontowany regulator pokojowy X80 bezprzewodowy ze względu na brak możliwości montażu przewodu - połączenie między modułem ISM SMART a panelem oscyluje między 35-50% zasięgu - czyli wynik bardzo dobry biorąc pod uwagę na odległość kotłowni od miejsca umiejscowienia regulatora pokojowego. Sam regulator został zaprogramowany w pracy w trybie 'Harmonogram" czyli mamy dwie różne temperatury: dzienną oraz nocną. Dzięki temu użytkownik ma komfort termiczny a w nocy jego mieszkanie jest nie przegrzewane.

Klient zdecydował się również na montaż siłownika zaworu 4D - świetne rozwiązanie w tej właśnie instalacji. Serwisant ustawił pracę termostatu na działanie właśnie wspomnianego siłownika - po osiągnięciu temperatury w pomieszczeniu siłownik obniża swoją zadaną temperaturę o 10*. Dodatkowo zostały zamontowane dwa czujniki (mieszacza) oraz powrotu - ich odczyty w porównaniu z termometrami analogowymi przylgowymi są bardzo zbliżone a różnica to maksymalnie 1-2*.

Dodatkowo, aby nie musieć regulować temperatury kotła oraz temperatury mieszacza został zamontowany czujnik pogodowy CT6-P - pozwala on po ustawieniu odpowiedniej krzywej grzewczej na automatyczne dobieranie temperatury wcześniej wspomnianych urządzeń.

Użytkownik został przeszkolony względem obsługi, zostały poprawione nadmuchy podczas pracy i całość została zwieńczona uruchomieniem i regulacją kotła.

Użytkownikowi życzymy jak największego komfortu związanego z kotłem, możliwie najniższych kosztów ogrzewania i przede wszystkim jak najmniej spędzonego czasu w kotłowni - mamy nadzieję, że nasza pomoc przyczyni się do wygody dla Użytkownika.

Dziękujemy i pozdrawiamy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy dobrze zrozumiałem,że kocioł nie będzie się wygaszał od termostatu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Prawie trzy miesiące po zamontowaniu termostatu pokojoweg  x80  , siłownika zaworu 4 D. i czujników  , mogę coś powiedzieć od siebie . Jest OK . Z tm że pogodowe sterowanie mimo wcześniejszych prób ustawień - wszystko na tel. z panem z serwisu , żeby nie było że sam . Niepotrafiłem  tego ogarnąć , albo niedogrzanie , albo za ciepło  ,  odpalenia co godzinę  . Jak w pokoju z termostatem ok to w innnych już za zimno , brak komfortu , Przychylam się do panującej opinii , że pogodowe przy kotłach o tak małej pojemności wodnej ( u mnie w dodatku mimo starej instalacji to grzejniki też małopojemnościowe alu . ) nie jest ok . Niczego nie sugeruję .  Zasięgałem opinii innych , ja nadal jestem cienki jeśli chodzi o te wszystkie - nastawy temp. , hist. , funkcje termostatu , włączenia ,  wyłączenia , itd ( nadal nie mogę rozkminić róznicy między nastawami kotła , a mieszacza - czarna magia ) Polecam  od siebie rady od Robin60  - posiadacze kotłów z palnikiem kipi z okolic Hajnówki - tylko do Pana Roberta . Poza ilością odpaleń na dobę(16 - 20 ) to resta bajka                                                                                                                Do Panów g69 i Benton661 - z tym termostatem to oczywiście mieliście racje. (z tm tylko że w tym najzimniejszym pokoju z termostatem x80 nie mogę rozkręcić zaworu na grzejniku na maksa , bo potem zanim spadnie na termostacie o hist, to na parterze juz sie wychłodzi , a kocioł czeka na sygnał od termostatu )         

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, tom378 napisał:

Poza ilością odpaleń na dobę(16 - 20 ) to resta bajka           

Zastanawiam co jest przyczyną tylu odpaleń.Tu na forum koledzy @eliks i @radik81 mają tylko grzejniki i kocioł odpalany od termostatu ale tych odpaleń o wiele mniej.

Z innego wątku kojarzę,że termostat masz z histerezą 0,2 stopnia.Jedyne co mi przychodzi do głowy to,że dom zbyt szybko się wychładza.Może trzeba poszukać przyczyn ucieczki ciepła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo ma ustawioną za małą histerezę. Mi się odpala średnio 4 razy na dobę, czasami 5 jak jest zimniej.

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak histeryza 0,2°C to nic dziwnego, że  tyle rozpaleń. Ja wcześniej miałem histeryzę 0,4°C kociołek odpalał się 7-8 razy na dobę. Zwiększyłem na 0-8 °C odpala się teraz 4-5 razy na dobę. Może komfort mniejszy ale tragedii niema.

PS. Chatę mam słobo ocieploną, tylko 12cm styro na ścianie, część stropu 10cm styro reszta 30cm wełny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aha,czyli normalne zjawisko.Mniejsza histereza,więcej odpaleń.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.