Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Problem z kotłem Slimko 12


tom378

Rekomendowane odpowiedzi

Slimko 12 kw jak już pisalem na forum działa w trybie letnim ,  F/L  , zawór 4 dr. bez silownika , mam zawory termostatyczne na grzejnikach .Uruchomienie 31 lipca , do dzsiaj , czyli 21 dni  .                        Praca max     11 h                  Praca śred        0 h                 Praca min         4 h               Rozpaleń         59                  Praca podajnika   0  h      ???????????                            Przeważanie było  , pokazało 28.6 kg .                 Wsypalem 5 worków peletu i widzę że spalił wiecej jak te 28.6 kg  a praca podajnika  nadal      0 h.  Co jest nie tak ?               Uruchamiał serwisant .   Proszę o wyjasnienie

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

28,6 kg/h to wydajność podajnika a nie spalanie palnika. Wartość ta to waga paliwa jaką poda podajnik w pracy ciągłej w trakcie 60 minutowej pracy. 

Zalecałbym zmniejszyć max. moc kotła FL o 10% - 15% pozwoli to na mniejszą pracę w trybie MAX a większą w ŚR oraz MIN.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Moc F/L zmniejszona o  10 % , od 24 sierpnia jest na 90% .

Jak pisałem tryb letni 75 kg od 31 lipca  praca max 17 h praca min 6 h , praca średn 0 h , rozpaleń 85 praca podajnika 0 h .

Jutro nowy zasyp pelletu.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Moc F/L zmniejszona na 85 % .

Na dzień dzisiejszy praca na mocy max . 27 h, na mocy średniej 8 h , rozpalen 128 .

A praca na mocy min. nadal 0 h , podajnik nadal  0 h .

Czy to normalne?

Czy coś jest nie halo ze sterownikiem czy ustawieniami?

Caly czas tryb letni . 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam pomyliłem    0 h na mocy średniej , 8 h na min , a rozpaleń 121

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Okazało się , że pracę podajnika pokazuje dopiero po przełączeniu z trybu Letniego na Zimowy . Po przełączeniu na tryb Zima już wskazuje : pracę na mocy max , średniej i minimalnej , pracę podajnika i ilość rozpaleń . Od kilkunastu dni ustawiłem pracę w/g harmonogramu .   W godzinach  5  do 8    i      17  do 21   , temp w domu 22 / 23  stopnie ,  w sypialni 20   , łazience 24/25  . Jedno co mnie zastanawia to ilość rozpaleń . Np. w czasie tych 4 godzin po południu potrafi się rozpalić kilka razy , średnio 6 - 8 razy . Czy to nie za często . Próbowałm coś zmieniać ale to niewiele daje . Chyba że dopiero jak sie zrobi zimniej i wyłączę pracę w harmonogramie . Proszę o ewentualne porady użytkowników Slimko 12 kw . Dzięki 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie bardzo wiem o co chodzi  Panie Jakubie . Mogę zadzwonić pogadać ???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ewentualnie proszę jaśniej  opisać co mam zrobić 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytuję z instrukcji  :   Parametry muszą być tak dobrane, aby temperatura kotła w tym 12 trybie stopniowo spadała. Nieprawidłowe nastawy mogą doprowadzić do przegrzania kotła. Czy mam coś ustawiać w tym trybie Nadzór ???? Czy tylko go,włączyć 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, tom378 napisał:

 Jedno co mnie zastanawia to ilość rozpaleń . Np. w czasie tych 4 godzin po południu potrafi się rozpalić kilka razy , średnio 6 - 8 razy  

W taką pogodę to jakaś porażka.Kup termostat pokojowy niech kocioł się odpala i wygasza od termostatu pokojowego.Termostat w najchłodniejszym pokoju.Zwiększyć temperaturę na grzejniki tak by wygaszenie nastąpiło od termostatu a nie od wysokiej temperatury na kotle spowodowanej słabym odbiorem ciepła.Resztę załatwią głowice na grzejnikach.Jak to nie pomoże to trzeba będzie przejść w tryb standardowy i parametrami H2 i H1 bardziej modulować mocą.

U mnie obecnie CO od termostatu odpala się jeden maks dwa razy na dobę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To kocioł u Ciebie wcale się nie wystudza  ??? Masz bufor ??? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak najbardziej się wystudza.Nawet czasami do 25 stopni.Ale w taka pogodę chałupa się tak nie wystudza.Zadaniem termostatu pokojowego jest właśnie między innymi odpalenie kotła i nagrzanie chałupy do zadanej na termostacie a następnie wygaszenie kotła i postój aż termostat da sygnał do następnego odpalenia kotła.

Twój kocioł ma małą pojemność wodną więc  w porównaniu z moim o wiele szybciej złapie  temperaturę pracy pomp.Osobiście uważam,ze w takich małych pojemnościach zawór 4D jest problemem.Ani nie ma odpowiedniej ochrony powrotu kotła i niepotrzebnie zmniejsza temperaturę na grzejniki co właśnie może skutkować szybkim wygaszaniem kotła.

Nie mam bufora.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kotła już nie zmienię , dopiero zamontowałem , a warunkiem gwarancji był zawór . Muszę pokombinować  metodą prób i bledów ( temp. zadana kotła,  histereza kotła,  moc max FL ) Ale to jak sie zrobi zimniej i wylaczę pracę wg. harmonogramu . Albo cały czas jechać na harmonogramie .

( z tym termostatem kłopot  bo kotłownia dostawiana i najzimniejsze pomieszczenie najdalej od kotła ) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Są termostaty bezprzewodowe.Wiadomo troszkę po kieszeni szarpną.A jeśli chodzi o ochronę powrotu kotła to skutecznie się sprawdzają zawory 3D temperaturowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten kocioł ma małą pojemność wodną i palnik, który kiepsko moduluje na małych mocach. Nadaje się raczej tylko do współpracy z niewielkim buforem. Jeżeli chciałbyś grzać w harmonogramie albo za pomocą sterowania od czujnika pokojowego, trzeba zadbać o stabilną pracę kotła oraz jego ochronę przed korozją niskotemperaturową, żeby po każdym odpale nie zalewała go zimna woda z instalacji. Nadaje się do tego zawór termostatyczny na 55 stopni, a nie żaden 4d

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie będę narazie nic zmieniał,  ewentualnie ten termostat , choć nadal nie wiem czy przy małej pojemności wodnej kotła i przy zawodach termostatycznych na grzejnikach ma to sens . Ale bardzo dziękuję za porade

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawi mnie co na to kolega z forum - kotłospaw . Nie wiem już czy to Pan Jakub czy może ktoś inny z firmy .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak po kilku latach grzania od termostatu zgnije Ci kocioł, nie martw się - panowie z Kotlospawu wcisną Ci nowy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przecież nie mam żadnego termostatu !!!!! Tylko zawory termostatyczne na grzejnikach . Na dworze cieplo , wszystko dziala  i jestem zadowolony . Pytanie było tylko o ilość rozpaleń. Pewnie trochę przesadziłem z tą ilością. Sprawdzę jutro ale na pewno będzie kilka odpaleń w tych godzinach co podawałem wczesniej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jak ty chłopie chcesz palić w tym kotle? Albo bufor albo termostat pokojowy- bo do niczego innego się ten kocioł nie nadaje !!! Wkrótce się o tym przekonasz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chłopie . Najpierw piszesz  cytuję    Jak po kilku latach grzania od termostatu zgnije Ci kocioł, nie martw się - panowie z Kotlospawu wcisną Ci nowy . Teraz piszesz albo bufor albo termostat ...........To zdecyduj się w końcu i o czym mam się przekonać 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Naucz się czytać ze zrozumieniem posty, które pisałem wcześniej i kolega @g69, bo dalsza dyskusja nie ma sensu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czytam i zrozumieć nie mogę . Chciałem porady co do ustawień na to co mam zamontowane a nie jak przerabiać instalację . Ale dziękuję za fachowe podejście do tematu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, tom378 napisał:

Ciekawi mnie co na to kolega z forum - kotłospaw .

Też jestem ciekaw tych informacji.

A jaką masz obecnie:

-zadaną temperaturę na kotle

-histerezę kotła

-od jakiej temperatury start pompy

-Jaka temperatura idzie na grzejniki

-Jaka jest temperatura powrotu przy kotle gdy pompa CO już pracuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.