Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Dobór kotła na pellet.


zelik20

Rekomendowane odpowiedzi

11 godzin temu, Poszukiwaczpiec napisał:

 

Jak wyglądałby układ bez 4d? Nie jestem do niego przywiązany, ale nie za bardzo chce generować koszty. Czy wymagaloby to wielu przeróbek? Czy trzeba od nowa tworzyć instalacje? 

 

Kolego, wróć sobie do swojego postu nr 146 i poczytaj dalej opinie kolegów o zaworze 4d. Zrobiłeś naprzekór i teraz sam widzisz, że nie spełnia on swojej roli. Układ kotłowy i instalacyjny powinieneś zrobić zgodnie ze schematami Biawara z ich strony internetowej, ale tych bez 4d

Edytowane przez Benton661
  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

54 minuty temu, Anerus napisał:

Witam ponownie, wreszcie po czterech  umówionych i odwoływanych terminach spotkałem się z instalatorem, wszystko przebiegło w miłej atmosferze ale do rzeczy.

Sugerowana moc kotła to 18 kw i tu można dyskutować bo wiadomo dom jeszcze nie ocieplony, Biopellet ładnie moduluje już od niskich mocy, "zapas" mocy na zimę stulecia itp. ,ale inne rzeczy (dzięki forum i waszym sugestiom) już zwróciły moją uwagę i tak instalacja na zaworze 4 drożnym, ochrona powrotu zawór VTA , a sprzęgło hydrauliczne nie potrzebne (w tym przypadku sprawa do przedyskutowania chyba?), główna pompa 25-80. To tak w skrócie czekam teraz na wycenę. Ciekaw jestem co sądzicie o tym wszystkim.      

Jakoś nie mogę sobie wyobrazić działania Ferroli od termostatu z instalacją podłogową. Przy podłogówce pompa CO powinna raczej pracować cały czas, ewentualnie sterowana pogodowo mieszaczem 3d z siłownikiem. Tak czy siak w obu przypadkach powinno być sprzęgło i zawór VTC

Edytowane przez Benton661
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No też właśnie dokładnie wszystko próbowałem zapamiętać żeby się podzielić informacjami ;-) na pytanie dlaczego 4 a nie 3 drożny to odpowiedź bo my robimy tak i działa wszystko super, VTA dlaczego? to usłyszałem że taki trzeba dać i to jest to samo co VTC, co do pompy to padło że damy taką co do 8 m podnosi bo podłogówki dużo (1100 m rury w 2 rozdzielaczach po 6 i 7 obiegów) tak to wyglądało w skrócie.

Kurde to ja nie będąc fachowcem po lekturze tego forum rozróżniam już VTC od VTA a instalator nie, co więcej w schematach Ferroli stoi jak byk VTC, i jak tu żyć panowie jak żyć. Wychodzi na to że o prawdziwego fachowca również w tej branży to ciężko jest bardzo i bez zrobienia samemu doktoryzacji z poszczególnych dziedzin to będziesz skazany na dziadostwo za ciężkie pieniądze podczas budowy własnego domu. Powtarzam się ale dzięki niech będzie opatrzności za takie forum i za ludzi którzy chcą bezinteresownie dzielić się wiedzą.

  • Lubię to 1
  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tymi instalatorami to masz rację. Fajnie jak byś znalazł kogoś ogarniętego przez forum albo przy pomocy ludzi z forum.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Poszukiwaczpiec napisał:

W takim razie poszukuję kontaktu do ogarniętego instalatora w woj. lubelskim.

Na pewno ten jest ogarnięty putanie kiedy będzie miał wolny czas http://www.sanitsystem.pl/

https://www.facebook.com/KotlyPulawiak/

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzien dobry. 

Kupić kocioł hybrydowy z kipi. 

Producent wykazuje słabość pelletu na poziomie 94% czy to dobry wynik? Ogół górę pytanie o kotły z kipi. Czy palnik dobrze się sprawuje. Do kotła będzie bufor 600l choc nie wymaga on bufora by grzać drewnem. Rozumiem że bufor do automatu podnosi sprawność bo kocioł nie dymi. Mniej na ile ocenia się taka ewentualną oszczędność? Przyjmując że kocioł nie jest nic przewymiarowany. Czy mam rację by do kotła zasypowego który nie wymaga bufora jednak go dać? 

Bufor tak duży by móc drewnem grzać ciepła wodę latem, nie będę tłumaczył bo taki rozmiar potrzebny. poza tym to przy pełnych dotacjach które można dostać, różnica 50pln

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czołem Panowie chyba dam sobie spokój z pomocy instalatorów przy tej mojej kotłowni, sam spróbuję to wszystko poskładać i tyle. Zniechęciła mnie taka swoista maniera tych fachowców (których poznałem oczywiście) że tak oni to robią i ...uj zero chęci (lub wiedzy) do merytorycznych odpowiedzi na pytania czyli w skrócie:  "..ale będzie Pan zadowolony.."  a czarę goryczy przelała chęć narzucenia innego kotła niż początkowo ustalony 

Tak więc witaj przygodo !!  wrzucę tutaj na forum moje zmagania z materią wszystkie klamoty jakie mam zamiar użyć oraz zdjęcia z realizacji. Planuję po świętach ruszać z tematem.

@eliks własnie po cichu liczę na pomoc forum w tym temacie :-)

Dla porządku:

1.instalacja według tego schematu ( z ewentualną modyfikacją wpięcia CWU i drabinek za zaworem VTC, drabinki z zaworami termostatycznymi )

2145183186_instalacjaferrolidrabinki.jpg.aa76ddbc06b76a493abb3c12950853fb.jpg

2. kocioł- Ferroli Biopellet Pro 12 kw

3. pompa do CWU- Wilo Yonos Pico 2.0 25/1-4

4. pompa do podłogówki- Wilo Stratos Pico 25/1-6

5. sprzęgło hydrauliczne - Elterm SHE OC 40 kw

6. zawór temperaturowy -  ESBE VTC 511 55°c

7. zawór trójdrożny mieszający  - ESBE VRG131

@Benton661 i jeśli chodzi o sterowanie tym wszystkim to mam największą zagwozdkę czy taki zestaw :

ESBE zawór VRG131 + sterownik CRC111, Kvs 6.3  miałby sens czy błądzę jak dziecko w mgle??

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, Puławiak napisał:

A co będzie napedzalo grzejniki? 

Ferroli Biopellet Pro ma wbudowaną fabrycznie pompkę dla C.O. Także wbudowane naczynie przeponowe. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Acha. Dobrze wiedzieć. Generalnie schemat jest ciekawy. Grzejniki będą pracowały do czasu otwarcia VTC. A VTC się otworzy jak grzejniki się zamkną. A ten termostat to będzie kontrolował temperaturę w miejscu gdzie jest ogrzewanie podłogowe? Czy tam gdzie są grzejniki? 

Edytowane przez Puławiak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O ile instalacja ma pracować na układzie zamkniętym to ja bym na zasilaniu z kotła dorzucił separator powietrza. Odpowietrzniki nigdy nie odprowadzą całego powietrza z układu, już nie mówiąc o tym rozpuszczonym w wodzie. Wydaje mi się, że to całkiem ciekawy i przydatny dodatek do instalacji. W każdym razie ja mam zamiar latem do mojej instalacji dorzucić separator powietrza. Hydraulicy coraz częściej rekomendują, ale wiadomo zdania są podzielone.  

Tu gość pokazuje jak to działa 

 

Edytowane przez emigrant
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Anerus napisał:

Czołem Panowie chyba dam sobie spokój z pomocy instalatorów przy tej mojej kotłowni, sam spróbuję to wszystko poskładać i tyle. Zniechęciła mnie taka swoista maniera tych fachowców (których poznałem oczywiście) że tak oni to robią i ...uj zero chęci (lub wiedzy) do merytorycznych odpowiedzi na pytania czyli w skrócie:  "..ale będzie Pan zadowolony.."  a czarę goryczy przelała chęć narzucenia innego kotła niż początkowo ustalony 

Tak więc witaj przygodo !!  wrzucę tutaj na forum moje zmagania z materią wszystkie klamoty jakie mam zamiar użyć oraz zdjęcia z realizacji. Planuję po świętach ruszać z tematem.

@eliks własnie po cichu liczę na pomoc forum w tym temacie :-)

Dla porządku:

1.instalacja według tego schematu ( z ewentualną modyfikacją wpięcia CWU i drabinek za zaworem VTC, drabinki z zaworami termostatycznymi )

2145183186_instalacjaferrolidrabinki.jpg.aa76ddbc06b76a493abb3c12950853fb.jpg

2. kocioł- Ferroli Biopellet Pro 12 kw

3. pompa do CWU- Wilo Yonos Pico 2.0 25/1-4

4. pompa do podłogówki- Wilo Stratos Pico 25/1-6

5. sprzęgło hydrauliczne - Elterm SHE OC 40 kw

6. zawór temperaturowy -  ESBE VTC 511 55°c

7. zawór trójdrożny mieszający  - ESBE VRG131

@Benton661 i jeśli chodzi o sterowanie tym wszystkim to mam największą zagwozdkę czy taki zestaw :

ESBE zawór VRG131 + sterownik CRC111, Kvs 6.3  miałby sens czy błądzę jak dziecko w mgle??

 

 

Mam pytanie jeżeli CWU będzie wpięte za  VTC, to co w przypadku gdy będzie on zamknięty od strony instalacji, będzie 

puszczał tylko krótki obieg i uruchomi się pompa ładowania CWU?

I że sprzęgła trzeba, chyba wodę zasysać, czyli dać na powrocie? 

Edytowane przez tommyp2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Anerus, bazuj na schemacie poniżej i nie kombinuj jak koń pod górkę

 

1055516924_Screenshot_2019-10-14Schematyhydraulicznepdf.png.d26edfc7ef20963f8a47e38fc5a521ed.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W pliku można zakodiwac informacje, wrzucasz gdzie na www i Google to ma. A pozniej telefon do Anny Marii Wesołowskiej i sms do Rutkowskiego i po sprawie. 

Jakbyś był taki zajebisty i go spytał jak duże trzeba mieć jaja żeby starczyło na przeszczep całej głowy. Ja sie wstydzę :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki koledzy za uwagi. Schemat wrzucałem wcześniej ale temat rozwiną się bardziej w kierunku gdzie wpiąć CWU. Te nieszczęsne grzejniki to tylko dwie drabinki łazienkowe (takie bardziej wieszaki na ręczniki niż funkcja grzania łazienki) pisałem wcześniej dlaczego próbowałem je jakoś zasilić bo osobną pompkę dawać na nie wydało mi się lekką przesadą ale skoro z krótkiego obiegu nie da rady ich zasilić to trudno zamontuje się drabinki elektryczne.

A taka instalacja ze schematu ma szansę zadziałać? Zgodnie z sugestiami CWU wpięte za VTC

1353982343_instalacjaferroli2.jpg.099f54b457f1de56e745bcb270e06402.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

BTW, zawór zwrotny na powrocie CWU to jest poprawne? Nie powinien być na zasilaniu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@sambor

Co sądzisz o separatorze powietrza w CO? Warto to mieć w instalacji? Może to bardziej dla instalacji przemysłowych? Oczywiście taki separator powietrza może pracować tylko w układzie zamkniętym z jakimś tam ciśnieniem. W układzie otwarym nie zadziała z racji braku ciśnienia w instalacji. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.