Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Problem z cyrkulacją CWU


maciejtoya

Rekomendowane odpowiedzi

  • 4 tygodnie później...

Hydraulik dołożył mi ten zawór zwrotny i już nie ma problemu z cofaniem się wody przez pompę. Pojawił się za to inny. Zawór przeciwskażeniowy/zwrotny jest jednak w innym miejscu niż początkowo sądziłem. Dołączyłem aktualny schemat. Po pierwszych jesiennych przepaleniach i podniesieniu temperatury zasobnika okazało się, że cyrkulacja nie chce działać jeżeli temperatura w zasobniku jest sporo wyższa niż nastawiona na zaworze. Zawór próbuje dobrać sobie zimnej wody do podmieszania z wodociągu co nie jest możliwe gdy woda krąży tylko w zamkniętym układzie cyrkulacji a z zasobnika nie może wziąć, bo zawór zwrotny na wejściu na to nie pozwala. Pytania mam takie:

1. Czy można po prostu wywalić ten zawór zwrotny na zasilaniu bojlera świeżą wodą? Zawór przeciwskażeniowy jest też przy wodomierzu

2. Czy lepiej go zostawić i odpiąć cyrkulację od bojlera i wpiąć pompę na zasilanie wody z wodociągu? 

Dodaje 2 schematy i proszę kolegów o poradę

CWU.jpg.93a6bd96d823000fd9c2fb9bd9847c16.jpg

wariant2.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Gonzo19 to jak działa ten harmonogram załączanie jest według godzin czy jak pisze  czas pracy 180 sekund  czas postoju 25 minut bo ja rozumie że załącza się co 25 minut na 3 minuty , a jakie masz straty na ciepłej wodzie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I to i to.

Czas pracy 3 minuty co 25minut ale tylko w przedziałach 30 minutowych tych co są jako niebieskie slupki. Jeśli te 3 minuty wypadną w czasie kiedy nie ma niebieskiego słupka to wtedy nie zalaczy. Czasami włączy się raz a czasami dwa razy na ten przedział 30 minutowy.

Strat nie zauważyłem. Ogólnie zbiornik bez cyrkulacji trzyma ok 6dni jak nikt wody nie używa. 

A teraz w zależności od zużycia wody. Raz, dwa razy dziennie grzeje.

Edytowane przez Gonzo19
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Iza każdym razem odrazu leci ciepła z kranu ?Jak długa jest instalacja cyrkulacji ?B o nie powiesz mi że idąc do kibelka o 3rano odrazu masz ciepłą wodę  jak pompa stoi 5 godzin ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na razie długa jest ok 15 licząc od bojlera.10 od zaworu termostatycznego.

 

Za kazdym razem od godziny 5 rano do późnego wieczora jest ciepła. 

O 3 niestety jest zimna. Ale tak często o tej godzinie nie latam do kibelka :).

poza tym jak czasami umyje ręce w letniej / zimnej wodzie to chyba nie zachoruje ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O 3 ciepłej nie ma ale to jego dom i zapewne wie o jakich godzinach jest najbardziej prawdopodobne korzystanie z CWU i właśnie na te godziny ma zaprogramowane. Też bym nie programował cyrkulacji żeby na 3 rano mieć ciepłą wodę od razu, bo np nie pamiętam kiedy ostatnio korzystałem z łazienki o tej godzinie. Są tacy którzy mają cyrkulację włączoną na stałe - wszystko dozwolone, nikt za nikogo rachunków płacił nie będzie a dla każdego granica między komfortem a ekonomią będzie w innym miejscu

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A i za cyrkulację robi mi zmywarka. Jest podlaczona jako ostatnia w kolejnosci od bojlera do ciepłej wody.

3 minuty temu, hajtaler428 napisał:

to jego dom i zapewne wie o jakich godzinach jest najbardziej prawdopodobne korzystanie z CWU i właśnie na te godziny ma zaprogramowane.

Zgadza się. 

Jak nie było pracy zdalnej to zalaczalem pompę tylko rano o 4:30 i po poludniu o 16:30 a później dorzucilem jeszcze 19:30. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
W dniu 1.11.2020 o 19:20, mironw napisał:

Iza każdym razem odrazu leci ciepła z kranu ?Jak długa jest instalacja cyrkulacji ?B o nie powiesz mi że idąc do kibelka o 3rano odrazu masz ciepłą wodę  jak pompa stoi 5 godzin ?

Prostym rozwiązaniem na ciepłą wodę o trzeciej nad ranem jest dołożenie do sterowania cyrkulacją przekaźnika z czasówką uruchamianego włącznikiem światła w łazience.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, PIK napisał:

Prostym rozwiązaniem na ciepłą wodę o trzeciej nad ranem jest dołożenie do sterowania cyrkulacją przekaźnika z czasówką uruchamianego włącznikiem światła w łazience.

Tym sposobem to zanim doleci ciepła woda to ja już będę spowrotem w łóżku a co najmniej w drodze powrotnej. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Przeszukując forum trafiłem na ten wątek, który porusza temat również mnie interesujący. Mianowicie sterowania pracą pompy cyrkulacyjnej CWU. Chciałbym u siebie w domu graniczyć jej działanie do minimum, ale nie stracić funkcjonalności cyrkulacji. Przeglądając forum i inne miejsca w sieci spodobał mi się pomysł sterowania pompa za pomocą sensorów PIR, które wykrywając ruch w łazienkach uruchamiają pompę CWU. Na tych czujnikach można regulować długość ich działania (praca pompy) w zakresie od 10s do 10min. Mnie interesują krótkie okresy tak tylko, żeby wodę przepchnąć przez układ. Nie mogę korzystać z włączników światła bo łazienki są całe w płytkach i doprowadzenie kabli jest niemożliwe, natomiast zostały mi stare rury gazowe po zasilaniu term gazowych, które zostały usunięte bo powstała instalacja CWU i tamtędy mógłbym poprowadzić kable do czujników PIR do kotłowni pod pompę CWU.

Dodatkowo chciałbym, aby takie sterowanie działało tylko w określonych godzinach, czyli w czasie porannego wstawania, powrotu z pracy lub wieczoru przed spaniem, dlatego pomyślałem o programowalnym zegarze, który by odcinał lub podawał zasilanie do takiego obwodu pompy i działało by to według ustawionych programów.

Ponieważ np. w godzinach wieczornych w łazienkach w podobnym czasie pojawiają się domownicy i w powyższym układzie ciągle uruchamiali by na krótkie okresy pompę cyrkulacyjną w momencie kiedy instalacja CWU będzie już "wypełniona" ciepłą woda, pomyślałem o tym, aby ten układ się samoczynnie wyłączał kiedy woda w instalacji na powrocie do zbiornika CWU będzie ciepła, bo wtedy leci już ciepła woda na zasadzie ciśnieniowej. Natomiast po jakimś przestoju, kiedy woda już by wystygła, to ten termostat znowu podałby prąd do układu. ???

Chcę to zbudować z tanich elementów i nie jestem elektronikiem, aby budować coś dedykowanego (ani kupować jakieś rozbudowane sterowania), więc myślę o takim schemacie. Podpowiedzcie czy to będzie działać. Nie wiem jaki zastosować ten termostat z czujnikiem przylgowym i gdzie w układzie go najlepiej usadowić. 

 

 

Sterowanie cyrkulacją CWU.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.