Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Dołożenie Rozdzielacza


PiotrM

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich na forum.

Instalacja c.o jest grawitacyjna i doprowadzona na piętro co widać na załączonym rysunku. Teraz chciałbym zamontować rozdzielacz 5 obwodowy by zasilić grzejniki na dole. I pytanie do was czy zaproponowane prze zemnie połączenie linią przerywaną ma sens i gdzie ewentualnie dać pompę i zawór różnicowy, by razie braku zasilania chociaż stara instalacja szła grawitacyjnie zapobiegając zagotowaniu wody w kotle.

post-8194-1244492526_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

trochę poczytałem o tych pompach i chciał bym ja dać na zasilanie ale tylko do obiegu zasilającego rozdzielacz i tu pytanie czy ta pompa nie będzie negatywnie wpływać na grawitacyjny obieg zasilający piętro i czy trzeba dawać zawór różnicowy bo nie jestem przekonany o działaniu grawitacyjnym ogrzewania parteru. Jaka średnicą rury musiał bym wyjść od pionu(2 cale) by zasilić rozdzielacz i ewentualnie kiedyś w przyszłości zbiornik c.w.u. ok 50l. Od rozdzielacza do grzejników chciał bym pościć rurki al-pex 16, które chciałbym zabezpieczyć jakimś termostatem przy rozdzielaczu który by zamykał obieg przy zbyt wysokiej temp bo jak wiadomo al-pex nie lubią zbyt gorącej wody.

post-8194-1244759625_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A myślicie koledzy forumowicze, że ogrzewanie dołu na rozdzielaczu może działać grawitacyjnie bez pompy czy bez pompy ogrzewanie nie ruszy? Na zasilanie całego układu pompy nie mogę dać bo pion jest połączony z zbiornikiem wyrównawczym a powrót to kawałek poziomej rury 2 cale i za bardzo nie wiem gdzie by tam pompę z całą armaturą wsadzić. A tak na marginesie to jak by ta pompa miała pracować w poziomie to lepiej założyć zawór różnicowy czy zwrotny bez tej sprężynki a może jeszcze coś innego?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spróbuj najpierw grawitacyjnie. widać , że jakaś różnica poziomów jest, może ruszy. A jak nie to przerób powrót do kotła dla całości i tam daj pompę. Drugim wyjściem do zamontowania pompy na zasilaniu jest dodanie drugiego pionu do grzejników na piętrze. Obecny pion do naczynia, odejście na grzejnik w całym domu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

po dołozeniu pompy i odpowiednim wpieciu sie w układ pompa moze nawet przyspieszyc krazenie w ugładzie grawitacyjnym ,tylko umiejetnie trzeba wpiąc sie w układ zasada skrzyzowania bez kolizyjnego ,przy złymwpieciu pompy w ukld grawitacyjny moze sie okazac ze grawitacja wogóle nie bedzie działac jesli dasz foto kotłowni to pokarze gdzie nalez wpiac układ

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kolego automatyk dodaje zdjęcie kotłowni z małym opisem i zaznaczam, że ten zielony kocioł gazowy zostanie zdemontowany i właśnie stamtąd chce wsiąść zasilanie do rozdzielacza, który będzie za ścianą kotłowni. za wszelkie porady serdecznie dziękuje.

 

zasilanie mozesz wziasc w ten sposób ale koniecznie zdrugiejstrony czyli pionowo nad kotłem ,a powrót koniecznie w miejscu wejscia do kotła tak aby pompa bezposrednio wpompowała wode do ktła za chwile spróbuje zrobic jakisz szkic

no to tak na szybko masz co zagwarantuje ze grawitacja jak i ukła pompowy bedzie działał

post-2-1245654079_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.