Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Kocioł Malina 9kW problem z podawaniem węgla


wywialus

Rekomendowane odpowiedzi

To od niedawna wyszło, nie wiem co się zmieniło, możliwe, że kwestia motoreduktora. W każdym razie użytkownik mojego skamp-pv mini też mi dzisiaj to zgłaszał a tak się złożyło, że też na tym sterowniku.

Soft w SKZP02 jest tu jednak dla mnie nieco inny "SEKOM" , ja mam w nim jeszcze dodatkowo strefy za zaworem. Fabryczny to mnie akurat nie dotyczy. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

Witam wszystkich sezon się zbliża i uruchomiłem kociołek aby zobaczyć jak sobie radzi przy małych obciążeniach. Moduluje od 4% do 70%, bo cwu też grzeje, dynamika 2, chyba przejdę na 1, kociołek ma 9kW Sv200 ten najmniejszy, przesyp 4,6kg na Skzp 02.Mam pytanie czy ma ktoś może doświadczenie na jaką moc ustawić dmuchawe przy 100% mocy. Mam dmuchawe 67W i póki co dałem 33% wiatru, czy to w miarę optymalnie? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najlepiej sprawdź ręką na wygaszonym kotle. Jak dmucha . Każdy wentyl startuje od innych wartości.

Poza tym nie  idzie liniowo  

Ja ustawiam min3% -max 16% . Ale nie mam retorty.

16% to 100%mocy kotla i to czasem za dużo do niektórych węgli. 

Najlepiej ustawiać zakres mocy wentylatora na sucho(wsadź rękę i dmuchaj , jak zacznie być ci chłodno w dłoń to znaczy że za mocno wieje.Tak ustawiałem swój kociołek Może banalne ale prawdziwe. Skoro odczuwasz chłód to wychładzasz też wymiennik.)

Pozdrawiam.

Ps. Przesiedziałem rok w kotłowni, i obserwowałem co się dzieje , testowałem ustawienia i różne rodzaje węgla.

Nie ma kiepskich węgli. Są raczej nieodpowiednie ustawienia .Lub zła konstrukcja.Cierpliwości życzę.

Powodzenia.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, wywialus napisał:

Witam wszystkich sezon się zbliża i uruchomiłem kociołek aby zobaczyć jak sobie radzi przy małych obciążeniach. Moduluje od 4% do 70%, bo cwu też grzeje, dynamika 2, chyba przejdę na 1, kociołek ma 9kW Sv200 ten najmniejszy, przesyp 4,6kg na Skzp 02.Mam pytanie czy ma ktoś może doświadczenie na jaką moc ustawić dmuchawe przy 100% mocy. Mam dmuchawe 67W i póki co dałem 33% wiatru, czy to w miarę optymalnie? 

Masz za dużą dmuchawę na ten mały palnik do fazowego sterowania w SKZP02. Zakres pracy na mini palniku jest moim zdaniem za wąski. 33 to za dużo na nią.

Powinna być dmuchawa 40W na tym palniku przy tym sterowniku.

Dopiero była o tym rozmowa na wątku z SKZP02

Można na takiej działać,ale trochę to lipne. Lepiej wymienić sobie na RV13AMS 40W lub DM85 40W EMC silnik

Na 40W zakres w SKZP02 jest od ok 17-18 do max 55. Na ten mały palnik górą styknie max 50. Szersza i lepsza regulacja jak na takim smoku jak masz.

Tu by było jeszcze inaczej,jakby wentyl był grupowo sterowany, ale to inny temat oraz rozmowa o innym sterowniku. Dla SKZP02 lepiej jakby tu była dmuchawa 40W. (Moim zdaniem)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za radę, ja już zmieniłem przy okazji kupna dla znajomych kotła z dmuchawy 80W jaką dostałem w zestawie, coś tak czułem że na 40W się może skończyć. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Witaj możesz podać czas podawania jaki teraz masz na sv200 9kw 

Edytowane przez TIMON120777
niepotrzebny cytat poprzedniego posta
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obecnie mam ustawione 15s. Dmuchawę mam już założoną 40W, ograniczona 22-55% i mocno przyslonieta. Ogólnie nie bawiłem się w testowanie jakie są lepsze czy gorsze czasy podawania. To tak mały palnik i tak wolny motoreduktor, że ciężko mi określić jak to powinno działać. Pali się głęboko i zapopiela się dość mocno niezależnie jaki węgiel się do niego podaje. Nie mam doświadczenia z wyższymi mocami na tym palniku, może wtedy lepiej to sie zachowuje ale u mnie, nawet obecnie jak temp spada poniżej 0st, to średnia modulacja nie przekracza 40%. Te ustawienia ładnie mi wszystko dopalają, temp trzyma bez problemu, moduluje łagodnie, żółta linia na wykresie  praktycznie jak kreska więc nie zmieniam nic.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro pytasz to chcesz pewnie cos porównać. Żeby to miało jakiś sens to Ci podam jak to u mnie jest skonstruowane dom i instalacja, bo to ma decydujący wpływ na spalanie. Dom ma 120m2 plus kotłownia ok. 5m2, ale jest na parterze a nie w piwnicy jak to często bywa. Fundamenty ocieplone 5cm styropian, odizolowane od wilgoci. Podłogi na dole ocieplone średnio 7cm styropianu. Ściany na parterze różne materiały ale głównie pustak poryzowany i pełna cegła średnio 30cm. Ocieplenie 15cm szarego. Piętro porotherm 30cm plus 12cm szarego. Poddasze użytkowe, pod dachem piana ok 22cm. Co istotne dom jest w gęstszej zabudowie więc bardziej chroniony od wiatru. Wentylacja grawitacyjna. Okna dwu i trzyszybowe, drzwi drewniane, ocieplone. Balkon ocieplony. Kociołek podłączony bezpośrednio z wężownicą zasobnika c.w.u 160l. Cześć wody biega cały czas przez wężownicę bo zasobnik stoi blisko kotla. Tworzy to przy okazji pewien bufor dla kotla i stabilizuje jego pracę. Temperatura na kotle 53st, korygowana czujnikiem pogodowym. Powrót chroniony bypassem, utrzymuje się w granicach 48-50st. Instalacja grzejnikowa podłączona przez wymiennik płytowy. Grzejniki aluminiowe, przewymiarowane, z głowicami termostatycznymi, temp na grzejnikach ok 36st. Temperaturę na grzejniki obniżają zawory trójdrożne przed pompami obiegowymi, nastawiane ręcznie. Pompy obiegowe autoadapt 2szt - osobna na parter i druga na piętro z poddaszem. Na razie mieszkają 3 osoby w domu. Jest zmywarka. W domu 24st. Pył z kotła usuwam z półek  co kilka dni. Przy tej konfiguracji i obecnych temperaturach spala ok 11kg na dobę węgla który ma może max 25MJ ale jest przesuszany w kotłowni zanim trafi do zbiornika. Jak jest cieplej to schodzi do 8kg, jak zimniej to na razie nie wiem :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.