Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Ogrzewanie podłogowe , zawór 4D , czy poprawnie ?


slowik

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Niedługo będę miał robioną kotłownie. Piec na pellet 12 kw z palnikiem Venma Comfort  (sterownik TECH ST-976 ) Tylko ogrzewanie podłogowe, rozdzielacz 11 obiegów z rotametrami. Będzie dodatkowo jeden grzejnik ( z grzałką elektryczną ) w łazience ale będzie zasilany razem z podłogówką .  Wykonawca proponuje zasilanie przez zawór 4-drogowy 1 calowy AFRISO ARV 484 + siłownik AFRISO ARM 343 podłączony pod sterownik pieca. Na początku będę musiał wygrzewać podłogówkę czyli zaczynam od 25 stopni,  następnie co dobę podnoszę o 2 stopnie aż do 40 stopni. Czy to wystarczy aby dokładnie sterować temperaturą zasilającą ogrzewanie podłogowe ? Zamieściłem schemat jaki będzie prawdopodobnie u mnie z tym ,że dodatkowo będzie pompa na powrocie.

schemat-obieg-otwarty-ogrzewanie-podlogowe-kotly-wozniak.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

36 minut temu, slowik napisał:

Będzie dodatkowo jeden grzejnik ( z grzałką elektryczną ) w łazience ale będzie zasilany razem z podłogówką . 

To już lepiej zasilanie tego grzejnika razem z  CWU zrobić. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czemu szkoda kotła, proszę o rozwinięcie ? Zasilanie grzejnika z CWU , nie głupi pomysł ale czy naprawdę takie rozwiązanie jest lepsze, czy bojler 140 l nie będzie się wtedy zbyt długo grzał , proszę o przedstawienie argumentów za takim właśnie rozwiązaniem a podpięciem pod ogrzewanie podłogowe ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na kotle powinno być min 60- 65C, na podłogę trzeba podać o 30C mniej.

Kocioł się rozpala - czas ok 5 min i pracuje - ok 10min, wygasza ok 3-5min i co dalej?

Podłogówka nie wymaga dużej mocy ani wysokiej temp - wprost z kotła przez zaw 4-D ciężko będzie ją napędzić, tak aby kocioł sensownie pracował.

Kocioł jest sterowany temp na kotle, jak zaw 4-D będzie ograniczał pobór mocy to kocioł szybko osiągnie zadaną temp i się wyłączy.

Trzeba będzie się mocno pogimnastykować z nastawami sterownika aby coś z kotła sensownego wyciągnąć , inaczej będzie praca w cyklu załączanie , wyłączanie ......

Ciekawe co się będzie działo z podłogówką jak sterownik zacznie kalibrować pracę siłownika zaw 4-D.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Będzie zainstalowany również sterownik  pokojowy ( w zestawieniu mam podany TECH ST-292v2) więc piec się nie wyłączy dopóki nie nagrzeje pomieszczenia do odpowiedniej temperatury, zgadza się ? O co chodzi z ta kalibracją zaworu  4D przez sterownik  ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, slowik napisał:

więc piec się nie wyłączy dopóki nie nagrzeje pomieszczenia do odpowiedniej temperatury, zgadza się ?

Po części - kocioł się wyłączy jak osiągnie właściwą , zadaną temperaturę, a efekt podłogówki w postaci odpowiedniej temp pomieszczenia będzie widoczny po 1 -2 godzinach i co przez te 2-3 godziny kocioł będzie na pusto grzał?

Z resztą zobaczysz w praktyce - to już do takiej instalacji jest lepszy kocioł zasypowy z miarkownikiem ciągu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To w takim razie jaki schemat instalacji będzie odpowiedni aby nie było problemów ? Niestety na bufor ciepła na ten moment nie będzie mnie stać jak kolega zaworek napisał. Zresztą na bufor nie będzie miejsca w kotłowni. Instalacja tylko na zaworze 4 drogowym przekonała mnie tym, że była by nieskomplikowana no i mniej kosztowna , no ale jeżeli to będzie słabo działać do dołożę  trochę grosza , tylko powiedzcie co i jak ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak zrobisz wg powyższego schematu, to szybko tu wrócisz...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od serwisu technicznego dowiedziałem się,że schemat pierwszy który podałem jest jak najbardziej poprawny i nie ma z tym problemów. Napiszcie proszę jak według was ma wyglądać instalacja, przedstawię wtedy to swojemu wykonawcy, ewentualnie zadzwonię jeszcze raz do kamena, tylko muszę mieć konkretne informację a nie że jest źle i nie będzie działać. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, slowik napisał:

Już wszystko wiem. Temat można zamknąć. 

Po co dalej ciągnąć jak wszystko wiesz i dostałeś "błogosławieństwo" producenta.

Jak powinna wyglądać taka instalacja wielokrotnie pisaliśmy - wystarczy trochę samemu poszukać i poczytać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisałem w poście 5 że będzie działał, tylko słabo, tu nic sie nie da zrobić , chyba że kocioł jak kolega wyżej pisał będzie pracował non stop np przy zapotrzebowaniu praktycznie równym mocy kotła np zapotrzebowanie ok 10kW to będzie OK przy -20C, ale już przy 0C to trzeba będzie okna otwierać.

Albo ustawić odpowiednio ster kotła, który nie jest najlepszym rozwiązaniem do kotła na pellet.

Ja proponuję aby autor tematu zrobił wg schematu z postu 1, ale tak aby w razie konieczności można było prosto to przerobić i zobaczymy co uda się ze  sterownika wycisnąć, wg mnie będzie to do przeróbki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

TUTAJ już był ten "firmowy" schemat zamieszczany jak i opinia na jego temat. (posty #13, 14, 15 )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 godzin temu, slowik napisał:

Będzie zainstalowany również sterownik  pokojowy ( w zestawieniu mam podany TECH ST-292v2) więc piec się nie wyłączy dopóki nie nagrzeje pomieszczenia do odpowiedniej temperatury, zgadza się ? 

Będzie to praca kotła i pompy obiegowej na zasadzie ON/OFF.Termostat pokojowy będzie dawał sygnał kiedy kocioł ma się odpalić.Niektórym takie rozwiązanie pasuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 10.04.2019 o 18:57, sambor napisał:

Napisałem w poście 5 że będzie działał, tylko słabo, tu nic sie nie da zrobić , chyba że kocioł jak kolega wyżej pisał będzie pracował non stop np przy zapotrzebowaniu praktycznie równym mocy kotła np zapotrzebowanie ok 10kW to będzie OK przy -20C, ale już przy 0C to trzeba będzie okna otwierać.

Albo ustawić odpowiednio ster kotła, który nie jest najlepszym rozwiązaniem do kotła na pellet.

Ja proponuję aby autor tematu zrobił wg schematu z postu 1, ale tak aby w razie konieczności można było prosto to przerobić i zobaczymy co uda się ze  sterownika wycisnąć, wg mnie będzie to do przeróbki.

Rozumiem to w ten sposób,że jeżeli wykonam instalacje według schematu z postu nr 1 będzie to działać prawdopodobnie średnio ( albo dobrze jeżeli sterownik to ogarnie ) ale prawidłowa instalacja to tylko z buforem ciepła i o taką przeróbkę by Ci właśnie chodziło , czy jeszcze coś innego ? Czy zawór 4-drogowy 1 calowy AFRISO ARV 484 + siłownik AFRISO ARM 343 będzie odpowiedni ?Mam jeszcze pytanie nie związane z piecem. Z kotłowni będę miał rozprowadzoną wodę na 2 tzw. bocianki na zewnątrz domu, czy jest taka możliwość aby zainstalować tam zawory ( jeżeli tak to jakie ? ) pod które mogę podłączyć sprężarkę w celu przedmuchania wody na zimę ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 7 miesięcy temu...

I jak piec zamontowany z pierwszym schematem?

U mnie też niestety jak na pierwszym schemacie i gdybym chciał grzać tak jak powinno się grzać ogrzewaniem podłogowym to piec rozpalał by się co godzinę co za tym idzie używalność grzałki tragedia.

Dlatego u mnie niestety podłogowe działa jak grzejniki puszczam wodę 43C palenie podtrzymanie i regulator wyłącza piec jak nagrzeje dom.

Nie ma komfortu ciepłej podłogi chyba iż aktualnie chodzi piec.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.