Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Śmierdząca ściana kominowa z wkładem


Roxer

Rekomendowane odpowiedzi

Dzień dobry,

tematów jak mój jest mnóstwo, jednak chciałbym zaznaczyć u siebie na samym początku że w kominie jest już wkład kominowy - ceramiczny.

Ogrzewany jest budynek dwukondygnacyjny z lat 90-tych. Piec to Defro Duo Uni Eko 19kW jest to pierwszy sezon z tym piecem.

Problem:

Wszystko sprawowało się bardzo dobrze, jednak teraz, po czterech miesiącach na drugim piętrze ściana kominowa (akurat w sypialni) zaczęła coraz mocniej śmierdzieć, coś w stylu zapachu sadzy, a na zewnątrz pojawiła się pierwsza czarna plama. Zauważyłem że plama ta powstała delikatnie ponad stropem drugiego piętra - na wysokości poddasza które nie jest już ogrzewane. Ściana kominowa na drugim piętrze (sypialnia), również intensywniej śmierdzi bliżej wystąpienia tej plamy, przy podłodze zapachu praktycznie brak. 

 

Jak najskuteczniej się tego pozbyć? Czy to może być dziura we wkładzie? Czy to za szybkie wychładzanie się dymu przy poziomie sufitu drugiego piętra?

 

Dodatkowo:

Temperatura na piecu 60 st.C (nie za mało?), na wylocie zaraz za piecem w kominie spaliny maksymalnie mają 160-170 st. C.

Komin o długości ok. 11-12m, poprowadzony przy ścianie zewnętrznej.

Wylot spalin z pieca nie jest bezpośrednio połączony z ceramicznym wkładem kominowym (brakuje około 80cm), czy to nie jest błąd? Czy tak powinno być?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może spaliny nie trafiają do ceramicznego a wszędzie ? Musisz to zbadać.

Na strych kup wełnę i ociepl komin.

To jak, wklad masz od połowy kotłowni, kocioł masz podpiety do starego komina ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kondensat w kominie występuje na styku ciepłej i zimnej części komina i przechodzi przez fugi cegieł i tynk ( śmierdzi smołą)

 Temperatura spalin na wyjściu z komina powinna mieć powyżej 55'.

Za bardzo oszczędzałeś opał paląc z za niską temperaturą spalin. Piszesz maksymalna temperatura 160-170', a jaka jest minimalna?????? Pewnie jeszcze do tego przepalasz gdzie w przerwach komin jest wychładzany.

Trzeba zbić tynki i odizolować komin od pomieszczeń ( kleje, szkło wodne itp.).

Palić z wyższą temperaturą spalin i docieplić zimną część komina by temperatura spalin na wylocie z komina miała powyżej 55'.

Na wylocie z komina przestrzeń pomiędzy wkładem a  komimem powinna być uszczelniona / zaślepiona by nie lała się tam woda z deszczu i by komin nie był wychładzany od góry.

Oszczędności czasem bywają pozorne.

Pozdrawiam

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję bardzo za odpowiedzi. 

Tak, zgadza się. Piec był 2-3 razy wygaszony podczas dłuższych wyjazdów. Minimalna temperatura spalin wg termometru to około 100-110 st. C. Wydawało mi się również bardzo mało, ale myślałem że przy 23 st. C w domu i rurze ceramicznej nie będzie się nic złego działo.

Pierwszą rzeczą którą zrobię to na pewno docieplenie komina. W internecie ile tematów tyle opcji izolacji ścian kominowych w domu, czy istnieje jakiś sprawdzony sposób na taką izolację, by mieć pewność o czyste powietrze?

Rozumiem, że czujki w pokojach przy ścianie kominowej koniecznie do zamontowania?

EDIT:

Czy 'przepalenie' w piecu w wysokiej temperaturze pomoże w wypaleniu się kondensatu wewnątrz komina? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj

Moim zdaniem coś jest nie tak z wkładem. Jak wkład idzie do samego wylotu i jest dobrze zespolony (szczelny) nie powinno być takich zmian na ścianach. Nawet przy niższych temp. spalin. Powinno być u dołu odprowadzenie kondensatu jak by się pojawił. Zbyt wysoka temp. spalin może uszkodzić ceramikę. Kolega palił brykietem drzewnym i trochę przesadził. Wkład popekał.

Sprawdź połączenie kotła z wkładem jak kolega @Ksieciunio
pisał wyżej. Mogą być nieszczelności i idzie bokiem.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 godziny temu, Roxer napisał:

Wylot spalin z pieca nie jest bezpośrednio połączony z ceramicznym wkładem kominowym (brakuje około 80cm), czy to nie jest błąd? Czy tak powinno być?

A gdzie brakuje tych 80cm i co w miejscu braku masz zrobione.

Jeżeli to na końcu komina to z czym łączy się wkład. Czy wkład robiła ci firma czy robiłeś sam?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z opisu wynika, że masz zrobione tak jak na moim pięknym rysunku. Jeśli tak jest faktycznie to tragedia !!!! Trzeba dorabiać rurę szczelną która będzie wchodziła bezpośrednio w wkład ceramiczny.

kociol.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak dobierze rurę szczelną wychodzącą z kotła we wkład to mu zasypie sądzą z komina czopuch i nie będzie palenia albo gorzej. Trójnik do wyczystki w dół musi być.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niech kolega nie słucha tych dramatycznych relacji, tylko najpierw zrobi szczelne połączenie kotła z wkładem ceramicznym. (trójnik, poniżej wyczystka etc). Jak sytuacja problemu nie rozwiąże, trzeba będzie sprawdzić szczelność komina. Podwyższanie, obniżanie temperatury na kotle, teraz psu na budę.

 

Poczekaj spokojnie, zaraz koniec sezonu grzewczego .-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, @Ksieciunio, wygląda to tak jak na Twoim rysunku. Podczas wpinania się z nowym piecem pod ten komin widziałem że jest to dość solidnie wykonane. Wkład w okół jest szczelnie obmurowany.

Piec jest teraz wygaszony. Po 6 dniach zapach w pokojach jest już praktycznie nie wyczuwalny. Ociepliłem komin na poddaszu, zajmuję się teraz izolacją ścian kominowych, a w wakacje ocieplę całą długość komina po zewnętrznej stronie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co trzyma ten wkład ceramiczny? Nie waży on przecież kilka a kilkaset kg.

Wysłane z mojego HTC One M8s przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mniejsza o wagę, musisz dorobić rure jak radzi @Piecuch19 musisz ja wpuścić we wkład ceramiczny a problemy znikną.

Teraz spaliny leca nie tylko we wklad a w cały komin, przez to masz smród i wykwity.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.