kojot Opublikowano 28 Stycznia 2019 #1 Opublikowano 28 Stycznia 2019 Witam i z góry przepraszam za "śmieciowy" temat. W dniu dzisiejszym, mimo wielogodzinnej reanimacji(spawania), po 12 latach odeszło moje Logano. Postawiło mnie to przed bardzo kiepską opcją - kupna kotła z dnia na dzień. Najchętniej wziąłbym kocioł z podajnikiem. I tu pojawia się pytanie. Czy da radę palić w nim zwykłym groszkiem? Raz, że mam go jeszcze ponad 5 ton w piwnicy. Dwa, obecnie mnie zwyczajnie nie stać na przesiadkę na eko. Znam różnicę między eko a zwykłym groszkiem ale nie wiem jak to wygląda w praktyce. Czy ślimak da radę przemielić większe kawałki? Węgiel mam czysty, bez "fantów". Ewentualnie nawet po przesianiu, jak się zachowa zwykły węgiel w palniku retortowym? Czas mnie bardzo nagli a zimno gryzie w tyłek więc proszę o możliwie konkretne odpowiedzi osoby które przynajmniej próbowały.
zizi Opublikowano 28 Stycznia 2019 #2 Opublikowano 28 Stycznia 2019 Pytanie podstawowe jest w takich razach: jaką kwotą dysponujesz? Wg tego co czytam, to aktualnie najlepszy jest palnik rurowy, nie retorta. Tak mówi np. kolega Pieklorz, który z wieloma różnymi palnikami, które sprzedaje, jeździ na testy, a sam chyba ma sv200 w domu. W rurowym zwykły groszek też spalisz. Najtańszy kocioł tego typu to Sztoker+ i jest to chyba jeden z tańszych kotłów z podajnikiem.
Jasa Opublikowano 28 Stycznia 2019 #3 Opublikowano 28 Stycznia 2019 W kotle z podajnikiem ślimakowym nie radzę próbować , z tłokiem - lepiej unikać zakupu . Lepiej , jeżeli zakup kotła z podajnikiem jest przesądzony dokonać zamiany opału na "zjadliwy" dla podajnikowca. Chyba że jesteś gotowy na problemy . Niektórzy koledzy palą czymś takim w kotłach z podajnikiem własnej produkcji . To tylko moje zdanie.
krisgie Opublikowano 28 Stycznia 2019 #4 Opublikowano 28 Stycznia 2019 Ja bym chyba popatrzył na OLX czy ktoś w okolicy nie sprzedaje czegoś używanego za przysłowiowe parę stów żeby spalić to co masz i przetrwać zimę. A do wyboru podajnika trzeba się trochę przyłożyć i kupno z dnia na dzień to "co nagle to po diable".
staryk Opublikowano 28 Stycznia 2019 #5 Opublikowano 28 Stycznia 2019 To tak naprawdę zależy od tego jak gruby jest ten groszek. Znam takich co palą groszkiem w ekogroszkowym tyle że ziarno do 50mm i nie zrywa. Myślę że to sprawa indywidualna zależna od modelu.Kiedyś instalator mi mówił że w jakimś tam kotle z podajnikiem to nawet i orzechem palą, ale czy prawda to nie jestem w stanie zweryfikować. Ja bym spróbował najwyżej zawleczkę zerwieWysłane z mojej Nokii 3310 przy użyciu Tapatalka
konopka Opublikowano 29 Stycznia 2019 #6 Opublikowano 29 Stycznia 2019 Paliłem nawet orzechem II,tylko trochę głośno.Ale mam mocny ślimak,oś fi 25mm,spirala zwijana na zimno z płaskownika 8x30mm w rurze 100mm wewnątrz
Ksieciunio Opublikowano 29 Stycznia 2019 #7 Opublikowano 29 Stycznia 2019 Na portalu OLX w "Będzin" jest kocioł Zębiec SWK 14KW - może u Ciebie wystarczy bo nie wiem jakie masz zapotrzebowanie, jednak warto się zastanowić czy brać nowy z podajnikiem czy na razie używany by "opękać" zimę. Jeśli jest szansa na nowy to może SKAMP-PV plus palnik SV-200. Groch ten co masz trzeba by przesiać a duże kawałki rozbić - jest trochę roboty ale nie musisz codziennie rozpalać.
Gość Cemol Opublikowano 29 Stycznia 2019 #8 Opublikowano 29 Stycznia 2019 IMO zakup kotła wg kryterium, którym jest granulacja posiadanego w piwnicy węgla jest delikatnie mówiąc poroniony. Kup kocioł podajnikowy taki jaki potrzebujesz, a węgiel przesiewaj. To co pozostanie wsyp w worki (jeśli jest to jak piszesz groszek, to pozostanie niewiele) i sprzedaj. Pięć ton to jest trochę do przesiania, ale możesz to przecież odsiewać na bieżąco.
Jozefg1 Opublikowano 29 Stycznia 2019 #9 Opublikowano 29 Stycznia 2019 Nie rozumiem problemu - spal ten grubszy węgiel na ruszcie awaryjnym i po sprawie! Ja tak zrobiłem po zamianie kopciucha na podajnikowy...
Erpolis Opublikowano 29 Stycznia 2019 #10 Opublikowano 29 Stycznia 2019 W kotlach z palnikiem retortowym jak zablokuje ślimaka to zerwie zawleczke przy palniki rynnowym w momencie zablokowania ślimak cofa się i próbuje ponownie przynajmniej te z Defro. Dobiera kocioł na przyszłość a nie do tego co masz w piwnicyDefro Komfort Eko Duo Uni R 25 Kw - owies - ekogroszek -
Bulix Opublikowano 29 Stycznia 2019 #11 Opublikowano 29 Stycznia 2019 Lub poprostu zrób jak ja. W moim przypadku w tym sezonie były dwa smieciuchy. Padl pierwszy a drugi niedalby rady. Wiec ponad 4 tony wegla zostało sprzedane po sąsiadach. Zakupiony piec na ekogroszek z rusztem awaryjnym i ekogroszek. Teraz pale ekogroszkiem ale zawsze moge palic drewnem ktory zostal na ruszcie awaryjnymWysłane z mojego MI 5s Plus przy użyciu Tapatalka
audilhr Opublikowano 29 Stycznia 2019 #12 Opublikowano 29 Stycznia 2019 Kolego kocioł na eko i ruszt awaryjny super. Pięć ton spali a ruszt zostanie.
kojot Opublikowano 29 Stycznia 2019 Autor #13 Opublikowano 29 Stycznia 2019 Dziękuję za podpowiedzi. Zamówiłem tech duo z termo tech. Poprawcie mnie jeśli się mylę ale w najgorszym wypadku, wymieniam ślimak i reduktor lub/oraz silnik i mieli mi wszystko.
Gość Cemol Opublikowano 29 Stycznia 2019 #14 Opublikowano 29 Stycznia 2019 Mylisz się, w najgorszym wypadku to będziesz niezadowolony z kotła ;)
marcus312 Opublikowano 29 Stycznia 2019 #15 Opublikowano 29 Stycznia 2019 Jak mi zostało węgla orzech to zbudowałem kruszarkę i przemieliłem na ekogroszek , można też zespawać pręty z odpowiednimi szczelinami i trzaskać młotkiem .
Fozgas Opublikowano 29 Stycznia 2019 #16 Opublikowano 29 Stycznia 2019 Wybaczcie, że zapytam nie na temat (jeśli to konieczne założę nowy). Niektóre kawałki koksu mam dosyć duże (niemal jak węgiel kostka). Jak wygląda taka kruszarka?
kojot Opublikowano 29 Stycznia 2019 Autor #17 Opublikowano 29 Stycznia 2019 @marcus312 Napisz coś więcej o tej kruszarce. Może jakieś zdjęcie? Podejrzewam że tutaj wiele osób by skorzystało...
marcus312 Opublikowano 29 Stycznia 2019 #18 Opublikowano 29 Stycznia 2019 Na youtube jest pełno wystarczy wpisać kruszarka do wegla na olx można wypożyczyć .Ja zbudowałem o mniejszej wydajności niż te na obrotowych wałkach .Zrobiłem na zasadzie działania łamacza czyli z ruchomą szczęką , stałą można regulować grubość węgla.Nie wiem czy to pokazywać bo to taka prowizorka zrobiona z tarczy hamulcowej wałek na mimośrodzie kawałek blachy i gotowe.
kojot Opublikowano 29 Stycznia 2019 Autor #19 Opublikowano 29 Stycznia 2019 No nie wstydź się, śmiało...
Fozgas Opublikowano 29 Stycznia 2019 #20 Opublikowano 29 Stycznia 2019 W międzyczasie przeglądnąłem zdjęcia z wyszukiwarki, ale natrafiłem na sprzęt raczej profesjonalny – chyba na potrzeby składów węgla. Ta zaprezentowana na zdjęciu forum wygląda poręczniej. Mogła by se stać w domku gospodarczym albo w piwnicy. Bardzo fajny „młynek”. Szkoda, że nie mam takich sąsiadów – mechaników. Widziałem już na forum podajnik do zrębki, a teraz tą maszynę. Gratuluję.
zizi Opublikowano 30 Stycznia 2019 #21 Opublikowano 30 Stycznia 2019 Kojot, ja mam kocioł DS zasypowy, więc nie jestem na 100% wiarygodnym źródłem informacji, ale.. Jak przechodziłem kurs pierwszej pomocy, to jest m.in. jedna zasada. Jak masz problem niecierpiący zwłoki (duży problem - półżywa osoba) i stoi grupka gapiów, to nie ma co pytać "może ktoś mógłby mi pomóc, np. zadzwonił po karetkę" tylko trzeba wybrać konkretną osobę i uprzejmie powiedzieć "mam prośbę, może Pan/Pani by zadzwoniła". Tyle co wiem samemu, to co do groszku i retorty jest pytanie podstawowe, jaka liczba rogi i jaka retorta. Czy ta retorta termotecha duo? Czy ten groszek, który masz w piwnicy, czy ogólnie? Jaka liczba rogi? Na dokumencie sprzedaży powinny być parametry węgla. Wiem, że @marcus312 robił samemu retortę i spalał w niej węgle spiekające. Tak spiekające, że chciał robić jakieś ustrojstwo, które by od czasu do czasu przypłaszczyło spiek od góry. Ostatecznie zrobił retortę obrotową i ona dawała radę węglom mocno spiekającym (relacjonuję z głowy wypowiadając się nie w swoim imieniu). Ta retorta z termotecha nie wygląda na obrotową. W tym dokumencie http://www.kotlyco.pl/application/data/upload/images/dtr/dtr_tech_duo_eco.pdf jest napisane "gatunek 31 lub 32" i nie widzę nic o RI. To trochę dziwne, bo 32 może mieć całkiem spore RI. Drugą osobą, która wiem, że wie, jest @Pieklorz. Jego zdanie co do retort po części już zrelacjonowałem, a co do samej możliwości spalania, po prostu zadzwoń i zapytaj. Chyba się nie pogniewa, może coś zaproponuje.
marcus312 Opublikowano 30 Stycznia 2019 #22 Opublikowano 30 Stycznia 2019 7 godzin temu, kojot napisał: No nie wstydź się, śmiało... Znalazłem filmik jak widać coś tam to mieliło .
kojot Opublikowano 30 Stycznia 2019 Autor #23 Opublikowano 30 Stycznia 2019 @zizi, dzięki za konkret ale to już post factum. Dzisiaj dostarczają kocioł. Liczę się, że ustawienie sterownika nie będzie szybkie ani proste ale to już przy ogrzewaniu domu;) Z opcji wymiany ślimaka przeszedłem na budowę kruszarki. Taniej i mniej inwazyjnie. W ostatecznej ostateczności, wymienię sam palnik. @marcus312, mieli elegancko:) Nie wiem nawet czy nie za bardzo?
Gość berthold61 Opublikowano 30 Stycznia 2019 #24 Opublikowano 30 Stycznia 2019 8 godzin temu, zizi napisał: Kojot, ja mam kocioł DS zasypowy, więc nie jestem na 100% wiarygodnym źródłem informacji, ale.. Jak przechodziłem kurs pierwszej pomocy, to jest m.in. jedna zasada. Jak masz problem niecierpiący zwłoki (duży problem - półżywa osoba) i stoi grupka gapiów, to nie ma co pytać "może ktoś mógłby mi pomóc, np. zadzwonił po karetkę" tylko trzeba wybrać konkretną osobę i uprzejmie powiedzieć "mam prośbę, może Pan/Pani by zadzwoniła". Tyle co wiem samemu, to co do groszku i retorty jest pytanie podstawowe, jaka liczba rogi i jaka retorta. Czy ta retorta termotecha duo? Czy ten groszek, który masz w piwnicy, czy ogólnie? Jaka liczba rogi? Na dokumencie sprzedaży powinny być parametry węgla. Wiem, że @marcus312 robił samemu retortę i spalał w niej węgle spiekające. Tak spiekające, że chciał robić jakieś ustrojstwo, które by od czasu do czasu przypłaszczyło spiek od góry. Ostatecznie zrobił retortę obrotową i ona dawała radę węglom mocno spiekającym (relacjonuję z głowy wypowiadając się nie w swoim imieniu). Ta retorta z termotecha nie wygląda na obrotową. W tym dokumencie http://www.kotlyco.pl/application/data/upload/images/dtr/dtr_tech_duo_eco.pdf jest napisane "gatunek 31 lub 32" i nie widzę nic o RI. To trochę dziwne, bo 32 może mieć całkiem spore RI. Drugą osobą, która wiem, że wie, jest @Pieklorz. Jego zdanie co do retort po części już zrelacjonowałem, a co do samej możliwości spalania, po prostu zadzwoń i zapytaj. Chyba się nie pogniewa, może coś zaproponuje. Tu masz rację ale nie do końca z tą spiekalnością tzw indeks rogi , ja na palniku pancerpol15kw spalałem ekogroszek z potłuczonego węgla typ orzech kopalni Rydułtowy o spiekalności 80Ri czyli niby tragedia , ale jednak po pierwszych próbach kocioł normalnie gasł aż doszedłem do tego ze powietrze o 1/3 mniejsze a czas przerwy w podawaniu poleciał 3 razy dłuższy niż normalnie i efekt tego taki że kocioł pracował 3 doby dłużej na jednym zasobniku a popiół był zdecydowanie bardziej sypki niż z retopala , miałem tego ok 700 kg , zasobnik 60kg starczał na 5-7 pełnych dób teraz na retopalu ta ilość starcza na 4 pełna doby , czasem też zastanawiam się nad taką kruszarką i kupować węgiel z kopalni Halemba groszek po 580 zł/tona i to kruszyć .
Fozgas Opublikowano 30 Stycznia 2019 #25 Opublikowano 30 Stycznia 2019 - Jakiej mocy powinien być silnik (do kruszenia koksu)?
Rekomendowane odpowiedzi
Zarchiwizowany
Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.